Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka

[es] :: Baze podataka :: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka

[ Pregleda: 6068 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka23.02.2015. u 19:37 - pre 110 meseci
Koliko vidim, na netu ne postoji knjiga, postupak ili tutorijal koji je autoritet što se tiče dizajniranja baze podataka.
Da li znate neku knjigu, članak ili video kurs koji možete da preporučite na ovu temu?

Zanima me prevashodno praktičan proces dizajniranja. Npr. kako prepoznati entitet, kako razlikovati atribut od entiteta, kao testirati funkcionalne zavisnosti, kako uočiti funkcionalne zavisnosti, kako odabrati primarni ključ, kako prepoznati alternativne ključeve, kako prepoznati subentitet, koja pitanja postavljati o stvarnom svetu.

Osnovne pojmove znam, SQL poznajem, ER dijagrame razumem.
Upotreba ovog znanja će biti na hobby nivou, da olakšam sebi život i da unapredim svoje veštine.
Ne zanima me neka konkretna baza, ne zanima me softwer za UML ili IE, ne zanima me relaciona algebra niti neka suva teorija.

Najviše bih voleo neki strukturiani pristup dizajniranju gde možeš praćenjem predefinisanih koraka da dođeš vrlo blizu konačnog rezultata. Pored toga bi od koristi bio i opis mogućih grešaka i zamki u koje može da se upadne, a koje kasnije mogu da prave probleme.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka24.02.2015. u 08:34 - pre 110 meseci
Ne postoji savršena knjiga na tu temu. Ali probaj ovo: http://tutoriali.org/Razvoj_in...h_sistema_i_baze_podataka.html

To je knjiga prof. dr Alempija Veljovića. Nema suvog teoretisanja i relacione algebre već se sve zasniva na logici. U skorijoj budućnosti bi trebalo da bude proširena sa više različitih primera. Ne pre oktobra 2015.
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka24.02.2015. u 19:38 - pre 110 meseci
Hvala Getsbi. Prelistao sam ovu knjigu i izgleda mi OK. Knjiga je jezgrovita, ima dosta delova koji me ne zanimaju, tako da ću sigurno pročitati onaj deo koji me zanima. Ovako nešto sam i tražio - bulet liste koje ti kažu na šta da obratiš pažnju prilikom donošenja nekog zaključka, kao i jasne i kratke definicije. Mislim da knjiga nije za totalnog početnika, već za nekog sa predznanjem.

Potajno sam se nadao da postoji neki utabani proces kojim se dizajnira baza podataka. Sve više sam uveren da je dizajniranje baze prepoznavanje patterna u podacima, a zatim primena rešenja za koje već znaš da daje dobar rezultat. Ovo zahteva iskustvo, tako da proći dosta vremena pre nego što steknem osećaj za baze.
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka24.02.2015. u 20:10 - pre 110 meseci
pogledaj ovu knjigu

 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka27.02.2015. u 20:41 - pre 110 meseci
Hvala @balavi. Prelistao sam knjigu koju si predložio. Deluje mi suviše "školska". Knjiga opisuje sve bitne pojmove, ali nisam primetio da se daju praktični saveti koji deluju u najvećem broju slučajeva. Već sam čitao ovakve knjige, kao da ih je pisao neko ko poznaje teoriju, ali kada se dođe do praktične primene sve se posmatra iz ptičje persperktive ili se daju samo štura objašnjenja. To samo otvara nova pitanja.

Inače, pročitao sam dosta knjiga tako da na osnovu TOC-a ili jednog poglavlja mogu da ocenim da li mi je knjiga po volji.
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka28.02.2015. u 07:01 - pre 110 meseci
Citat:
Brodoplovac
Inače, pročitao sam dosta knjiga tako da na osnovu TOC-a ili jednog poglavlja mogu da ocenim da li mi je knjiga po volji.


Sa tolikim iskustvom i pročitanim knjigama si već trebao da znaš odgovor na postavljeno pitanje.

Da li u restoranu tražiš da ti posluže već sažvakanu hranu? Ne! Ali zašto zamarati vilicu, zube, želudac, creva...?


[Ovu poruku je menjao mkaras dana 28.02.2015. u 08:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka01.03.2015. u 17:28 - pre 110 meseci
Kao i sa vecinom stvari u ITu, ne postoji 'silver bullet' ili jedinstveno i najbolje rjesenje za problem. Uvijek imas vise rjesenja koja su jednako dobra. Mnogo je faktora koji uticu i odlucuju na dizajn baze da bi ti neko mogao napisati 'ako je tako i tako, onda uradi to'. Sto bolje poznajes aplikaciju, DB system, oblik i kolicinu podataka, to ces bolje dizajnirati bazu. A opet i jednom dizajnirana baza nije nesto uklesano u kamenu, mjenja se vremenom u zavisnosti od potreba ili nedostataka.
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
85.222.214.*



+166 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka03.03.2015. u 18:01 - pre 110 meseci
Citat:
Kao i sa vecinom stvari u ITu, ne postoji 'silver bullet' ili jedinstveno i najbolje rjesenje za problem. Uvijek imas vise rjesenja koja su jednako dobra. Mnogo je faktora koji uticu i odlucuju na dizajn baze da bi ti neko mogao napisati 'ako je tako i tako, onda uradi to'. Sto bolje poznajes aplikaciju, DB system, oblik i kolicinu podataka, to ces bolje dizajnirati bazu. A opet i jednom dizajnirana baza nije nesto uklesano u kamenu, mjenja se vremenom u zavisnosti od potreba ili nedostataka.

Ovoga se i najviše plašim. Praviš nešto u čemu nemaš iskustva. Osim svog znanja koristiš i trial-and-error sistem, jer nemaš upustvo kojeg možeš slepo da se držiš. Na kraju napraviš nešto na šta si ponosan i kada dođe trenutak da uneseš izmene u bazu tada padne sve u vodu. Baza u startu nije dobro osmišljena i svaka njena modifikacija zahteva niz popravki i izmena. Dođe ti da poludiš.

Kad razmislim, držaću se ja jednostavnijih baza i problem rešen. Neću da pravim ništa komplikovano. Da me ne zaboli glava :).
 
Odgovor na temu

chachka
Srđan Mijatov
Programer
BUS Computers
Kikinda

Član broj: 53780
Poruke: 576
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.baze-podataka.net


+4 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka08.03.2015. u 20:50 - pre 110 meseci
Jedna od najpraktičnijih knjiga koje sam pročitao na temu dizajniranja baza podataka je svakako:
Database Design for Mere Mortals
"The best code is no code at all."
- Zidar (ES član)
"Biggest obstacle to learning
SQL is unlearning procedural
programming."
- Joe
Celko
"Minimize code, maximize data."
- A. Neil Pappalardo
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka12.03.2015. u 18:39 - pre 110 meseci
Hvala na predlogu Chacka.
Već sam prelistavao ovu knjigu. Sada sam to još jednom uradio. Knjiga je dobro napisana, ima strukturu, praktično je orijentisana. Ima puno primera. Ono što je najbitnije, puno ljudi na internetu preporučuje ovu knjigu.

ČItao sam komentare dugih ljudi koji kažu da je postupak opisan u knjizi dosta obiman i zahtevan. Takav sam i ja stekao utisak prelistavajući knjigu. To je jedina stvar koja me odbijala od ove knjige. Plašim se da ako je pročitam da ću brzo zaboraviti ono što sam pročitao zbog složenosti postupka kao i zbog činjenice da ću samo povremeno imati priliku da koristim to znanje.
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka12.03.2015. u 19:29 - pre 110 meseci
Citat:
Brodoplovac: Hvala na predlogu Chacka.
Već sam prelistavao ovu knjigu. Sada sam to još jednom uradio. Knjiga je dobro napisana, ima strukturu, praktično je orijentisana. Ima puno primera. Ono što je najbitnije, puno ljudi na internetu preporučuje ovu knjigu.

ČItao sam komentare dugih ljudi koji kažu da je postupak opisan u knjizi dosta obiman i zahtevan. Takav sam i ja stekao utisak prelistavajući knjigu. To je jedina stvar koja me odbijala od ove knjige. Plašim se da ako je pročitam da ću brzo zaboraviti ono što sam pročitao zbog složenosti postupka kao i zbog činjenice da ću samo povremeno imati priliku da koristim to znanje.

Sada već rizikujem da napravim glupost komentarišući ovo što ti pišeš. Da li stvarno, bar malo, znaš šta želiš? Da li si ikada razmišljao o tome da popričaš sa nekim u četiri oka o problemima koji te muče sa bazama podataka pa makar taj ništa ne znao o njima? Možda ti i pomogne. Barem malo.
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka13.03.2015. u 19:57 - pre 110 meseci
ja koliko vidim ti si pročitao/prelistao, pa skoro, svu literaturu na ovu temu

ima li smisla još nešto predložiti
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Knjiga ili tutorijal za dizajniranje baze podataka

[ Pregleda: 6068 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.