Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije

[es] :: Ekonomija :: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265873 | Odgovora: 721 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dinokukic

Član broj: 330473
Poruke: 9
*.dip0.t-ipconnect.de.



Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije30.11.2015. u 14:04 - pre 101 meseci
ma sto se mene tice nije stvar u tome sto taksi zele da zauzmu svoj monopolski polozaj, nego gledano sa njihove strane oni da bi mogli raditi to sto rade moraju proci razna cuda, dobiti licence da bi neko samo uzeo auto i preuzeo im posao.
 
0

mihojla

Član broj: 120688
Poruke: 188
93.186.74.157

Sajt: keramicar.sekon.net/akciz..


+34 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije23.12.2015. u 20:15 - pre 100 meseci
Ako CarGo stigne u Čačak pre Ubera, skidam kapu.
Kap vode...
 
0

freeworld
Srbija

Član broj: 250794
Poruke: 1333
109.122.122.*



+115 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije29.12.2015. u 19:30 - pre 100 meseci
Ako npr. se donese regulativa gde ce porezi,doprinosi i svi troskovi budu isti kao i kod taksi udruzenja,prednost Ubera vidim u tome (konkretno u velikim gradovima) sto se putnici voze udruzeno.Npr. u nekom gradu je izvedena statistika da od 4 mesta u taksiju prosecno se iskoristi mesta po voznji (lupam) 1.6 dok kod Ubera bi to iznelo recimo 3.6.Ako recimo za 5 voznje koje svaka iznosi po 1000 dinara,taksista bi zaradio 5000 a prevezao 8 ljudi (5*1.6=8) i prosek bi im bio po 625 dinara.Uber vozac bi presao istu deonicu i povezo (5*3.6=18) i prosek bi bio 278 dinara.U slucaju kada bi 18 ljudi povezao taksi taksista bi zaradio 11250.Znaci prednost Uber vozaca u ovom primeru je sto bi se on negde nasao izmedju 5000 i 11250 dinara a Uber putnika sto bi oni potrosili izmedju 278 do 625 dinara po clanu u zavisnosti kako se dogovore.To je sve zbog ekonomicnije udruzene voznje,to je prednost koju ja vidim inace ovo ne bi imalo nikakvog smisla.
 
0

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije09.01.2016. u 04:20 - pre 100 meseci
Kod Uber-a bi bilo malo teže da prevoznik strancu, koji stigne na železničku stanicu u Beogradu, naplati 20e vožnju do autobuske stanice!

Da su taksisti sami rešili probleme koje stvaraju pojedini članovi njihovih udruženja, i da su uložili po koji evro da se uradi softver za poručivanje taksija preko mobilnih aplikacija (umesto što se koriste SMS poruke), za Uber-om ne bi bilo ni potrebe.
Čak bi i plaćanje moglo da se odradi preko mobilne aplikacije, ako može parikranje onda zašto ne bi mogla i vožnja taksijem?
Da ne pominjem da bi aplikacija mogla korisniku da prikaže kilometraže za najkraću i najbržu rutu, kao i na kraju vožnje rutu kojom je vozio taksista, tako da ne bi bilo mnogo prostora za zloupotrebe.

I najviše se bune beogradski taksisti, koji najviše varaju mušterije koje nisu iz Beograda, plus imaju dosta više cene starta i vožnje od taksista u manjim gradovima, a nešto ne vidim da su im automobili mnogo bolji i skuplji (čast izuzecima).


U manjim gradovima se taksi prevoz čak i više koristi (realnije cene prevoza), a u Beogradu samo ako nemate drugog izbora.

Ovde kod mene čak i srednjoškolci često putuju taksijem, jer kad podele cenu vožnje na 4, izađe im jeftinije nego autobus, da ne pominjem ako su iz delova grada u kojima je najbliže autobusko stajalište kilometar, a do škole ima 3km.


Problem je Uber, a kad se solidarišu sa onima koji voze na divlje, onda nije problem.
Vozio sam se u jednom taksiju kod mene, žena taksista priča koliko mora da odvoji novca za zamenu dizni na Sanderu, pa veliki servis, pa gume... a na pola puta staje da kaže "kolegi" iz suprotnog smera da skine tablu jer na njihovoj relaciji policija proverava taksite.
Ona vozi legalno, ima tablu na autu, papire... a čoveka koji vozi na crno tretira kao "kolegu" i još mu pomaže.

A ovamo Uber ovakav i onakav...

Ne valjamo mi sami sebi, i ne može nas drugi upropastiti koliko možemo sami sebe.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
0

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije10.01.2016. u 10:44 - pre 99 meseci
Citat:
mjanjic
A ovamo Uber ovakav i onakav...
Ne valjamo mi sami sebi, i ne može nas drugi upropastiti koliko možemo sami sebe.


Nama je taksi oblast neuređena ne zato što nemamo Uber nego što smo banana država. Država je ta koja treba da uvede neka pravila kako bi se suzbilo divljaštvo i nepošten odnos prema građanima. Zna se šta to sve podrazumeva: praćenje vozila, fiskalne kase i izdavanje računa, inspekcijski nadzor...

Sve ostalo, uključujući cenu i brojnost će regulisati tržište.

Dakle sami sebe možemo da uredimo a ne da čekamo spasioce iz inostranstva. A ako smo glupi, onda možemo da damo deo profita stranoj kompaniji kako bi uvela red koji smo i sami mogli da uvedemo.
 
0

matas

Član broj: 331789
Poruke: 6
*.adsl.net.t-com.hr.



+23 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije11.01.2016. u 10:13 - pre 99 meseci
Jel zna neko kada Uber planira uvesti Paypal plaćanje u Hrvatskoj?
Bilježim se sa štovanjem,
Ante Matas
 
0

through
Pera Perčić
Subotica

Član broj: 133148
Poruke: 3
93.87.73.*



Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 10:27 - pre 95 meseci
Citat:
mr. ako:
Disruptive technologija, liberalizuje trziste, mada je i dalje zapravo centralizovana jer njom upravlja Uber kompanija. Prava demokratizacija trzista ce biti kada neki buduci Uber-pokusaj bude koristio mogucnosti Blockchain tehnologije (ono sto koristi Bitcoin), kada bude imao automatske contract-e i kada bude potpuno decentralizovan i nezavisan uticaja jedne kompanije. Zvuci malo kao SF, ali je zapravo samo par godina daleko. Nesto malo dalje od toga su automobili koji se sami krecu, bez vozaca; Google je jedan od lidera na tom polju: (video1), (video2). Kada se sve to skupi i poklopi, za recimo desatak godina, imacemo filmsku buducnost. :)




La'Zooz je jedna od takvih aplikacija i koristi Proof of distance. Više možete saznati na:


http://www.shareable.net/blog/...zed-crypto-alternative-to-uber



 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 15:01 - pre 95 meseci
Aj' kad si pomenuo ovaj stari post, da repliciram i ja

Citat:
mr. ako: Nesto malo dalje od toga su automobili koji se sami krecu, bez vozaca; Google je jedan od lidera na tom polju: (video1), (video2). Kada se sve to skupi i poklopi, za recimo desatak godina, imacemo filmsku buducnost. :)


Filmsku budućnost već imamo, ono što je sada normalno kad sam ja bio dete je bio čist SF. Međutim sada se ne živi ni bolje ni bezbednije nego tada, čak naprotiv (ispade baš u skladu sa filmovima). Filmska budućnost koju tek stižemo je "Blade Runner", ili tako neki sličan, ima dosta filmova koji lepo prognoziraju kuda ide ovaj svet.

Google samoupravljajuća vozila će vremenom doneti totalitarnu kontrolu svakog pojedinca koji (zakonski) neće moći da vozi auto nigde bez nadzora velikog brata (vožnja sopstvenim rukama i bez daljinskog nadzora će postati zabranjena), a sem praćenja svakog koraka veliki brat će u svakom trenutku moći da blokira ili skrene auto tamo gde mu odgovara i iz razloga koji mu odgovaraju. To će naravno sve zakonski biti urađeno "u cilju bezbednosti" a možda i "borbe protiv kriminala, terorizma" i sa sličnim opravdanjima.
 
+3

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 15:07 - pre 95 meseci
Citat:
pisac: Google samoupravljajuća vozila će vremenom doneti totalitarnu kontrolu svakog pojedinca koji (zakonski) neće moći da vozi auto nigde bez nadzora velikog brata (vožnja sopstvenim rukama i bez daljinskog nadzora će postati zabranjena), a sem praćenja svakog koraka veliki brat će u svakom trenutku moći da blokira ili skrene auto tamo gde mu odgovara i iz razloga koji mu odgovaraju. To će naravno sve zakonski biti urađeno "u cilju bezbednosti" a možda i "borbe protiv kriminala, terorizma" i sa sličnim opravdanjima.

covece... koja paranoja!
 
+1

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 18:53 - pre 95 meseci
Nije to nikakva paranoja, to se zove agregacija podataka i analiza trendova. U stvari, jednostavnijim rečima: big picture.

Da sam ti pre 15 godina rekao da će mobilni telefoni služiti da veliki brat prati svaku aktivnost svakog pojedinca na planeti, skuplja njegovu listu prijatelja, šalje kućne i poslovne wifi šifre, planove i sastanke, tačnu trenutnu poziciju na planeti, i logove i sadržaj razgovora u centralu velikog brata (NSA), ti bi i to nazvao paranojom. Da sam ti rekao da će "pametni" televizori da šalju snimke dešavanja ispred televizora u neki centar, i to bi nazvao paranojom. Da sam ti rekao da će dečije igračke (lutke) da snimaju razgovore u sobi deteta i šalju preko wifi mreže u centar velikog brata, i to bi nazvao paranojom. A ispostavilo se da se to upravo sada sve radi i da je to postalo svima normalno i niko se ne buni.

E pa, agregacija podataka i analiza trendova govori šta će biti sa samovozećim automobilima... nikakva paranoja.
 
+1

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 21:28 - pre 95 meseci
uhhhh, pa ne da si paranoican nego si totalno skrenuo, stvarnost vidis izvrnuto!
opusti se, covece... mobilni sluzi da telefoniras, saljes poruke, koristis internet. niko te ne prati i nikog ne interesuje koga imas u imeniku, gde ides, kuda se kreces... ali ne treba nista da mi objasnjavas, takve bolesne paranoike kao sto si ti sam vec sretao i sve te iste price sam vec cuo mnogo puta!
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 21:42 - pre 95 meseci
Ako koristiš Android i ne blokiraš fabrički uključene opcije (a verovatno čak i kad ih blokiraš), Google (a preko njega NSA) zna sve o tebi, i gde ti je kuća i gde radiš i kuda se krećeš i koji su ti prijatelji a koje su šifre na svim mrežama kojima pristupaš, kome i kad telefoniraš a sa kim se dopisuješ, a takođe i (ako koristiš govorno kucanje koje se samo uključuje bez ikakvog upozorenja) ima i tačan otisak tvog glasa pomoću koga NSA može da te automatski identifikuje i u bilo kom drugom telefonskom (ili kakvom god usnimljenom) razgovoru koji ne vodiš preko tog mobilnog a koji je eventualno snimljen pomoću NSA hobotnice.

Google zna mnogo toga o tebi i ako ne koristiš Android, jer sve tvoje podatke (čak i eventualne GPS podatke o kući ili poslu) već ima iz svih drugih telefona onih ljudi koji koriste Android i imaju te u svom imeniku.

Znaš, google, to je onaj koji pravi ono vozilo koje se samo upravlja a koje je stalno na vezi sa njim. Mislim, shvataš?

Dok ne naučiš šta je agregacija podataka i analiza trendova, i ne sazriš još jedno bar desetak godina, ne bih nastavljao diskusiju naročito ne u pogrešnoj temi
 
+1

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 21:45 - pre 95 meseci
Ovaj, član, je l' ti gledaš televiziju, čitaš li novine, posećuješ li Internet sajtove sa vestima i diskusijama, ima na primer neki elitesecurity.org i sličan, elitemadzone.org, a i mnogi drugi. Neki su manje a neki više ozbiljni, ali u svakom slučaju treba na sve to gledati otvorenog uma.
Ja razumem da je najlepše živeti u kuli od slonovače i podsmevati se drugima, ali to nema puno veze sa realnim životom gde se sve ovo što je pisac naveo događa. Za sada se ne događa tebi (valjda), ali sačekaj da dođeš na red za bezbednosnu obradu. Iznenadićeš se!
 
+1

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 21:52 - pre 95 meseci
to je taj rad :)

 
+1

radgosta

Član broj: 331748
Poruke: 12



+36 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 21:52 - pre 95 meseci
@član

Ima jedan odlomak iz Matrixa koji lepo sumira tvoje misljenje, bez uvrede.



 
+1

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 21:55 - pre 95 meseci
ne razumem engleski, ako bi mogao da mi prevedes na srpski...
 
0

radgosta

Član broj: 331748
Poruke: 12



+36 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2016. u 22:36 - pre 95 meseci
Neznanje je blagoslov
 
+1

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije08.06.2016. u 11:23 - pre 94 meseci
Citat:
radgosta: Neznanje je blagoslov

Blazenstvo, ne blagoslov (bliss, ne bless).
 
0

MojOglas
MojOglas.rs

Član broj: 335459
Poruke: 1
*.mysql.rs.



Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije10.12.2016. u 16:04 - pre 88 meseci
Mislim da taj uber treba da zazivi, sto vise opcija to bolje.
 
0

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije10.12.2016. u 20:54 - pre 88 meseci
Citat:
MojOglas: Mislim da taj uber treba da zazivi, sto vise opcija to bolje.


treba da zazivi ali ga treba staviti u pravne okvire. Ne moze da se radi na crno bez obzira na tehnologiju !
 
0

[es] :: Ekonomija :: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265873 | Odgovora: 721 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.