Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije

[es] :: Ekonomija :: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265916 | Odgovora: 721 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tajmija

Član broj: 328773
Poruke: 85
*.dynamic.sbb.rs.



+57 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 10:49 - pre 71 meseci
Citat:
pctel: E, da se zaustavimo tu... Po zakonu o porezu na dohodak gradjana, fizicko lice ima pravo da nekad sa nekim ugovori nekakvu uslugu, da to naplati i da na naplaceni iznos obracuna i plati poreze i doprinose. Cak definise i situaciju oslobadjanja od poreza i doprinosa ako je narucilac usluge strano lice ili firma i ako su prihodi do 6554 dinara mesecno. Po tom zakonu mozes da angazujes fizicko lice Jelenu Karleusu da ti peva na svadbi i niti si ti u kakvom prekrsaju, niti ja sto sam ti je preporucio. Ona je u prekrsaju ako kad zavrsi sa pevanjem ne obracuna i ne plati porez. Eto mi jos jedne ideje za usluge digitalne komunikacije, pevaci izlistaju ko je kad slobodan i ti odaberes koga hoces da ti peva i u kom terminu, a meni provizija sto sam vas spojio i omogucio vam digitalnu komunikaciju. Pri tom naglasavam da uopste ne umem da pevam i nemam zavrsenu ni osnovnu muzicku skolu za one koji su skloni misljenju da se za usluge digitalne komunikacije u oblasti taksi prevoza mora imati taksi dozvola. Da li iko hoce da kaze da ja pre nego sto napravim takvu aplikaciju moram da naucim da pevam? :D

Ili ti i dalje sugerises da je moja obaveza da proverim da li na APR postoji registrovano preduzece Jelena Karleusa DOO ili preduzetnik Jelena Karleusa PR, pa ako ne postoji ni jedno ni drugo da joj ne dozvolim da ti peva?!

Sad ce neko neupucen da pita - ako moze da se radi kao fizicko lice, zasto bi se iko registrovao kao preduzetnik? Odgovor je jasan, zato sto je mnogo jetinije raditi registrovan. Naprimer, ako bi neko obavljao taksi delatnost kao fizicko lice i placao uredno porez i doprinose na svaku voznju, na zaradjenih 3 miliona dinara godisnje za sebe, platio bi jos priblizno 2,5 miliona dinara za poreze i doprinose. Nasuprot tome, ako bi se registrovao kao preduzetnik pausalac platio bi godisnje okvirno 300.000-400.000 dinara za porez i doprinose, dakle 6x-8x manje nego ako bi radio neregistrovan. To naravno zavisi od iznosa, i onom ko samo ponekad ima neki vrlo mali prihod se vise isplati da to uradi kao fizicko lice nego da otvara preduzetnicku radnju. Bilo kako bilo, svakom svoj izbor, a ja nikako nemam pravo da proveravam da li je neko podneo poresku prijavu i platio porez kao fizicko lice ili je to utajio.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 22.05.2018. u 09:54 GMT+1]



Mislim da mašiš poentu sa tim estradnim umetnicima i ostalim delatnostima jer tu postoji ogromna razlika. Bradz je već objašnjavao zašto on kao fizičko lice ne može da vadi zube u svom stanu, a ovo boldovano bi značilo da ipak može ili ne?


Estradni umetnici imaju poseban status, Oni nemaju firme ja kolko znam, već bi trebalo da samo plaćaju porez na iznos koji su dobili od honorara. Do skoro nisu nu to plaćali... A i već kad si ih pomenuo, nešto slično se može primeniti na Uber vozače.



Sad ako ti preko tvoje platforme, mene spojiš sa 'zubarom' koji kod kuće zube vadi zidarskim klještima, uputiš me na njegovu adresu koja je neki ustajali podrum sa pacovima, zakažeš mi termin preko tvoje platfome, i još na to sve odobriš popust od 20% zbog digitalne komunikacije, jasno je da si ti tu delimično kriv jer šalješ ljudi, zakazuješ im termine kod potencijalnog ubice.


Rekoh ti već, tu verovatno nema zakona, ali bi trebalo da to regulisati.


Najjednostavije, po logici stvari:


-Preko platforme za oglase, ti kao vlasnik sajta ne stavljaš oglase već taj divlji zubar i on je odgovoran
-Preko platforme za posredovanje, ti ubacuješ, zakazuješ, organizuješ, daješ popuste, određuješ cenu čak, propisuješ uslove itd. i to radi car:go i najvažnije od svega oni određuju ko će da vozi. Ne može ono, pre 2 min se reg, već me pošalju na vožnju, a da ne znaju ni da li postojim i imam li auto uopšte.


Citat:
Po tom zakonu mozes da angazujes fizicko lice Jelenu Karleusu da ti peva na svadbi i niti si ti u kakvom prekrsaju, niti ja sto sam ti je preporucio. Ona je u prekrsaju ako kad zavrsi sa pevanjem ne obracuna i ne plati porez. Eto mi jos jedne ideje za usluge digitalne komunikacije, pevaci izlistaju ko je kad slobodan i ti odaberes koga hoces da ti peva i u kom terminu, a meni provizija sto sam vas spojio i omogucio vam digitalnu komunikaciju. Pri tom naglasavam da uopste ne umem da pevam i nemam zavrsenu ni osnovnu muzicku skolu za one koji su skloni misljenju da se za usluge digitalne komunikacije u oblasti taksi prevoza mora imati taksi dozvola. Da li iko hoce da kaze da ja pre nego sto napravim takvu aplikaciju moram da naucim da pevam? :D



Jelenu Karleušu možeš da angažuješ, ona ima taj status slobodnog umetnika, i nije tvoje posle toga da juriš da li je platila porez na honorar. Ali zamisli situaciju da si ti njen 'Digitalni Menadžer' tačnije preko tvoje platforme se dogovaramo.

Dogovorimo se da dođe na moju svadbu tad i tad, dobije avans 20% dođe dan svadbe, ona ne dođe? Ko će ti biti kriv? I ko meni garantuje da je to na tvojoj platformi stvarno JK(ili neki njen menadžer), a ne neki trol? Ko će da mi nadoknadi troškove? biće ono: Ja sam uzeo proviziju, a vi to rešite preko policije. i na koji način će sud ustanoviti da smo se mi dogovarali preko tvoje aplikacije, a da ti tu ne budeš umešan? i da ti nemaš nikakvu odgovornost za sve to... Pa ne ide to tako...


Idalje smatram, pogotovo kad već uzimaš proviziju(a to nije slučaj sa običnim oglasima) da moraš da imaš i ti odgovornost.




Citat:
Sad ce neko neupucen da pita - ako moze da se radi kao fizicko lice, zasto bi se iko registrovao kao preduzetnik? Odgovor je jasan, zato sto je mnogo jetinije raditi registrovan. Naprimer, ako bi neko obavljao taksi delatnost kao fizicko lice i placao uredno porez i doprinose na svaku voznju, na zaradjenih 3 miliona dinara godisnje za sebe, platio bi jos priblizno 2,5 miliona dinara za poreze i doprinose. Nasuprot tome, ako bi se registrovao kao preduzetnik pausalac platio bi godisnje okvirno 300.000-400.000 dinara za porez i doprinose, dakle 6x-8x manje nego ako bi radio neregistrovan. To naravno zavisi od iznosa, i onom ko samo ponekad ima neki vrlo mali prihod se vise isplati da to uradi kao fizicko lice nego da otvara preduzetnicku radnju. Bilo kako bilo, svakom svoj izbor, a ja nikako nemam pravo da proveravam da li je neko podneo poresku prijavu i platio porez kao fizicko lice ili je to utajio.



To da li je neko platio porez ili utajio je posao poreske uprave. Ti nisi poreski inspektor. Tvoje može biti samo ako ti poreski inspektor traži uvid u transakciju između mene i Karleuše, kako bi ustanili da li je platila porez na taj iznos ili je smanjila. Tvoj posao je ono što sam gore naveo.


Da li imaš pravo ili ne to ne znam, ali da nemaš obavezu nemaš. Ako ako već nekog posreduješ, trebao bi da znaš kako posluje, da li je u blokadi možda i to zbog neplaćenog poreza, da li ima licencu za obavljanje tog posla(ako je potrebna) i ostalo što je potrebno.

To je isto kao da car:go pošalje nekog u saobraćaj bez vozačke dozvole, jer nije njihovo da to proveravaju već samo da spoje dva lica i da uzmu provizuju..
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 11:34 - pre 71 meseci
Citat:
brux002:
Evo da ponovim pitanje posto ste ga mahom izignorisali :)

Sta bi bilo ako bi putnici vozacima ubera/cargo-a placali u kriptovalutama?

Sa razlogom sam ignorisao pitanje jer sto neko rece - masi poentu. A poenta je da se ne oporezuje placanje, vec vrednost usluge. Tipican primer toga je da mi ti izvrsis neku uslugu i ja te zeznem pa ti nikad ne platim, a ti drzavi moras da platis porez vec u prvom narednom obracunskom periodu. Dakle, za drzavu je nebitno da li sam te ja totalno zavrnuo za pare, ili sam ti umesto para dao escajg iz kuhinje, ili jalovinu iz rudnika, ili kamenje iz kamenoloma - ti treba da platis porez isto kao da sam ti platio na vreme i u dinarima.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 12:28 - pre 71 meseci
Citat:
Tajmija:
Mislim da mašiš poentu sa tim estradnim umetnicima i ostalim delatnostima jer tu postoji ogromna razlika. Bradz je već objašnjavao zašto on kao fizičko lice ne može da vadi zube u svom stanu, a ovo boldovano bi značilo da ipak može ili ne?

Bradzorf namerno hoce da nas navuce na tanak led da pocnemo da tvrdimo da moze, a on onda da kaze da je nadrilekarstvo krivicno delo. A odgovor je da nije te zabrane moglo bi. Za 99,9% delatnosti ne treba nikakva posebna dozvola, a za tih 0,1% zbog velikog znacaja i opasnosti po zivot i zdravlje ljudi treba, takve delatnosti su proizvodnja i promet oruzja, proizvodnja i promet lekova i medicinske usluge. Ja ne znam da li su i stomatoloske usluge time obuhvacene, ali znam ono sto je poreska uprava objavila u saopstenju - nahvatali su poprilicno mnogo stomatologa koji obavljaju stomatoloske usluge u stanu i niti su registrovani, niti placaju porez kao fizicko lice. I dali su im mogucnost izbora - ili cete u roku od par nedelja da registrujete delatnost, ili cemo vam naplatiti kaznu 50.000 dinara. znaci, ne samo da nema zatvora, nego se i novcana kazna moze izbeci ako registrujes deletnost. I posle mozes da deregistrujes, sve to kosta par hiljada dinara. Sto se mene licno tice, mislim da je zakon prilicno blag prema onima koji usluzno vade zube u svom stanu, Bradzorf kaze da ne sme i da mu je previsse rizicno, ali kao sto vidimo mnogi smeju i ne smatraju da je previse rizicno. Posebno je pitanje sta bi se desilo da su stomatolozi uredno popunjavali poresku prijavu za svaki izvadjeni zub i placali porez, da li bi dosli pod udar nekog drugog zakona ili ne, ali moje znanje je previse skromno da bih na to odgovorio. Bilo kako bilo, mozes da me angazujes da ti nesto prevezem svojim privatnim vozilom i ja da na tu vrednost obracunam i platim porez i prilicno sam siguran da time ne dolazim pod udar nijednog zakona.

Citat:
Sad ako ti preko tvoje platforme, mene spojiš sa 'zubarom' koji kod kuće zube vadi zidarskim klještima, uputiš me na njegovu adresu koja je neki ustajali podrum sa pacovima, zakažeš mi termin preko tvoje platfome, i još na to sve odobriš popust od 20% zbog digitalne komunikacije, jasno je da si ti tu delimično kriv jer šalješ ljudi, zakazuješ im termine kod potencijalnog ubice.

Moguce, ali za pocetak daj podatak koji zakon i koji clan, pa da vidimo da li je optuzba osnovana, mogu li nekako da se odbranim ili da pakujem pidzamu i papuce pa pravac zatvor. Dok nemamo podatak o zakonu i clanu, ja ne znam o cemu uopste pricamo i moramo smatrati da nisam kriv. Tek kad utvrdimo koji zakon i koji clan, onda mozemo da predjemo na sledece pitanje - da li to vazi samo za zubare kod kojih te posaljem, ili sam takodje delimicno kriv ako pevacica sa kojom te spojim nije zavrsila muzicku skolu, ne zna tekstove svih pesama koje narucis i boli je grlo pa falsira?

Citat:
To je isto kao da car:go pošalje nekog u saobraćaj bez vozačke dozvole, jer nije njihovo da to proveravaju već samo da spoje dva lica i da uzmu provizuju..

A kako iko osim policajca sa motorolom moze da zna da li imam vozacku dozvolu, ili sam istu sebi nacrtao u fotosopu? Da li mi zakon o zastiti podataka o licnosti dozvoljava da kontrolisem da li ljudi imaju vozacke dozvole, da ih skeniram, kopiram i cuvam na svom hard disku? Desavalo se da ljudi dodju sa laznim diplomama, uverenjima i diplomama i zaposle se kao lekari, savetnici, direktori... Evo, naprimer ovde pise da je u jednoj drzavnoj firmi bilo zaposleno 150 radnika sa laznim diplomama, ukljucujuci i direktore. Ko iz drzavnog vrha je odgovarao zbog toga sto je nemarom doveo do situacije da 150 ljudi radi na opasnim masinama, a imali su sve drzavne mehanizme da te diplome provere? Kako ce onda da bude odgovoran vlasnik privatnog preduzeca za to isto? Ok, ako drzava propise da vlasnik aplikacije moze, sme i treba da cuva fotografije vozackih dozvola, onda neka bude tako, mada ja mislim da je provera postojanja i validnosti vozackih dozvola posao saobracajne policije a ne aplikacije za digitalnu komunikaciju.

Bilo kako bilo, ja jos jednom ponavljam svoj stav da sve te usluge digitalne komunikacije izmedju pruzaoca i korisnika usluga treba urediti jednim zakonom koji ce tacno definisati sta i na koji nacin vlasnik aplikacije ima pravo i obavezu da proverava... a da time ne ugrozi pravo na tajnost podataka o licnosti.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
79.101.13.35

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 14:34 - pre 71 meseci
Citat:
pctel:
Citat:
brux002:
Evo da ponovim pitanje posto ste ga mahom izignorisali :)

Sta bi bilo ako bi putnici vozacima ubera/cargo-a placali u kriptovalutama?

Sa razlogom sam ignorisao pitanje jer sto neko rece - masi poentu. A poenta je da se ne oporezuje placanje, vec vrednost usluge. Tipican primer toga je da mi ti izvrsis neku uslugu i ja te zeznem pa ti nikad ne platim, a ti drzavi moras da platis porez vec u prvom narednom obracunskom periodu. Dakle, za drzavu je nebitno da li sam te ja totalno zavrnuo za pare, ili sam ti umesto para dao escajg iz kuhinje, ili jalovinu iz rudnika, ili kamenje iz kamenoloma - ti treba da platis porez isto kao da sam ti platio na vreme i u dinarima.


Citat:

pctel:
Ako se ja i komsija dogovorimo da idemo u kafanu sa jednim autom umesto sa dva i onaj koji koristi automobil i gorivo od drugog placa pivo, to je jelte isto nelegalno?


Pa onda po toj logici i ti treba da platis porez za to sto si prevezao svog drugara, a on te je castio pivom zar ne?
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 16:15 - pre 71 meseci
Da. Cak i kad prevezem autostopera bez placanja piva gledajuci striktno po zakonu treba da platim porez, jer je izvrsen promet usluge, a to sto nije izvrsena naplata nije bitno, clan 5 zakona o PDV:
"Sa prometom usluga uz naknadu izjednačava se:
1) upotreba dobara koja su deo poslovne imovine poreskog obveznika za lične potrebe osnivača, vlasnika, zaposlenih ili drugih lica, odnosno upotreba dobara u neposlovne svrhe poreskog obveznika;
2) pružanje usluga koje poreski obveznik izvrši bez naknade za lične potrebe osnivača, vlasnika, zaposlenih ili drugih lica, odnosno drugo pružanje usluga bez naknade u neposlovne svrhe poreskog obveznika."

Takodje, ako ti se auto pokvari pored puta, a ja naidjem i pomognem ti da popravis, treba da platim porez na automehanicarske usluge, bez obzira sto niti sam automehanicar, niti sam pomogao iz neke koristi... Prethodno treba da utvrdim koliko bi ti neki automehanicar naplatio da dodje i uradi isto, clan 18 Zakona o PDV:
"Osnovicom kod prometa usluga bez naknade smatra se cena koštanja tih ili sličnih usluga, u momentu prometa."

Tako da, svi mi svakoga dana krsimo zakon kad nekom nesto pomognemo, a da toga nismo ni svesni. Pa sad, ko nije gresan neka prvi baci kamen



[Ovu poruku je menjao pctel dana 22.05.2018. u 17:36 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
+1

Tajmija

Član broj: 328773
Poruke: 85
*.dynamic.sbb.rs.



+57 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije22.05.2018. u 22:35 - pre 71 meseci
Citat:
pctel:

Bradzorf namerno hoce da nas navuce na tanak led da pocnemo da tvrdimo da moze, a on onda da kaze da je nadrilekarstvo krivicno delo. A odgovor je da nije te zabrane moglo bi. Za 99,9% delatnosti ne treba nikakva posebna dozvola, a za tih 0,1% zbog velikog znacaja i opasnosti po zivot i zdravlje ljudi treba, takve delatnosti su proizvodnja i promet oruzja, proizvodnja i promet lekova i medicinske usluge. Ja ne znam da li su i stomatoloske usluge time obuhvacene, ali znam ono sto je poreska uprava objavila u saopstenju - nahvatali su poprilicno mnogo stomatologa koji obavljaju stomatoloske usluge u stanu i niti su registrovani, niti placaju porez kao fizicko lice. I dali su im mogucnost izbora - ili cete u roku od par nedelja da registrujete delatnost, ili cemo vam naplatiti kaznu 50.000 dinara. znaci, ne samo da nema zatvora, nego se i novcana kazna moze izbeci ako registrujes deletnost. I posle mozes da deregistrujes, sve to kosta par hiljada dinara. Sto se mene licno tice, mislim da je zakon prilicno blag prema onima koji usluzno vade zube u svom stanu, Bradzorf kaze da ne sme i da mu je previsse rizicno, ali kao sto vidimo mnogi smeju i ne smatraju da je previse rizicno. Posebno je pitanje sta bi se desilo da su stomatolozi uredno popunjavali poresku prijavu za svaki izvadjeni zub i placali porez, da li bi dosli pod udar nekog drugog zakona ili ne, ali moje znanje je previse skromno da bih na to odgovorio. Bilo kako bilo, mozes da me angazujes da ti nesto prevezem svojim privatnim vozilom i ja da na tu vrednost obracunam i platim porez i prilicno sam siguran da time ne dolazim pod udar nijednog zakona.



Zakon onda jeste previše blag, ako je tako kako kažeš. Srbija je to, pa računaju da ih dovedu u legalne tokove, da imaju prihod od poreza, a ako je neko spreman da adaptira stan, nabavi lekove, opremu, sve u cilju da radi na crno, šta mogu pacijenti da očekuju? ja bi im uveo nenajavljenu kontrolu jednom nedeljno bar, da se vidi sa čime rade i kako.


Da li je opasno ili ne, to je druga tema, i nije tu samo vađenje zuba, ima tu dosta stvari koje mogu da krenu po zlu...


Citat:
Sad ako ti preko tvoje platforme, mene spojiš sa 'zubarom' koji kod kuće zube vadi zidarskim klještima, uputiš me na njegovu adresu koja je neki ustajali podrum sa pacovima, zakažeš mi termin preko tvoje platfome, i još na to sve odobriš popust od 20% zbog digitalne komunikacije, jasno je da si ti tu delimično kriv jer šalješ ljudi, zakazuješ im termine kod potencijalnog ubice.
Moguce, ali za pocetak daj podatak koji zakon i koji clan, pa da vidimo da li je optuzba osnovana, mogu li nekako da se odbranim ili da pakujem pidzamu i papuce pa pravac zatvor. Dok nemamo podatak o zakonu i clanu, ja ne znam o cemu uopste pricamo i moramo smatrati da nisam kriv. Tek kad utvrdimo koji zakon i koji clan, onda mozemo da predjemo na sledece pitanje - da li to vazi samo za zubare kod kojih te posaljem, ili sam takodje delimicno kriv ako pevacica sa kojom te spojim nije zavrsila muzicku skolu, ne zna tekstove svih pesama koje narucis i boli je grlo pa falsira? :D



Nisam ni ja pravnik, tako da ne znam da li postoji i koji je zakon ako ga uopšte ima, ali je logično da je takav zakon potreban.

A za pevaljku si dužan da to navedeš u opisu dole, inače te stiže zakon: Dovođenje potrošača u zabludu, za koji ćeš opet da odgovaraš :p

Citat:
To je isto kao da car:go pošalje nekog u saobraćaj bez vozačke dozvole, jer nije njihovo da to proveravaju već samo da spoje dva lica i da uzmu provizuju..
A kako iko osim policajca sa motorolom moze da zna da li imam vozacku dozvolu, ili sam istu sebi nacrtao u fotosopu? Da li mi zakon o zastiti podataka o licnosti dozvoljava da kontrolisem da li ljudi imaju vozacke dozvole, da ih skeniram, kopiram i cuvam na svom hard disku? Desavalo se da ljudi dodju sa laznim diplomama, uverenjima i diplomama i zaposle se kao lekari, savetnici, direktori... Evo, naprimer ovde pise da je u jednoj drzavnoj firmi bilo zaposleno 150 radnika sa laznim diplomama, ukljucujuci i direktore. Ko iz drzavnog vrha je odgovarao zbog toga sto je nemarom doveo do situacije da 150 ljudi radi na opasnim masinama, a imali su sve drzavne mehanizme da te diplome provere? Kako ce onda da bude odgovoran vlasnik privatnog preduzeca za to isto? Ok, ako drzava propise da vlasnik aplikacije moze, sme i treba da cuva fotografije vozackih dozvola, onda neka bude tako, mada ja mislim da je provera postojanja i validnosti vozackih dozvola posao saobracajne policije a ne aplikacije za digitalnu komunikaciju.



Pa plastičnu dozvolu sa svim hologramima ćeš malo teže u photoshopu da odradiš. Oni je traže na uvid prilikom intervjua. I da vide da li je imaš uopšte, i da provere drugi uslov, a to je min. 5 godina posedovanja. A da li sam platio i dobio dozvolu bez da sam polagao ne može ni policajac sa motorolom da sazna.

da li zakon dozvoljava čuvanje? pa njima uopšte i nije potrebno da arhiviraju dozvole, dovoljno je da imaju lične karte svih vozača, i dozvole na uvid, kako bi bili sigurni.


I da li imaju pravo da traže dozvole na uvid? Ne znam da li je zakon sličan kao za lične karte, ali njihovo pravo je da traže, tvoje je daš ili odbiješ, i na osnovu toga oni određuju da li ćeš da voziš za njih ili ne.






Citat:
Bilo kako bilo, ja jos jednom ponavljam svoj stav da sve te usluge digitalne komunikacije izmedju pruzaoca i korisnika usluga treba urediti jednim zakonom koji ce tacno definisati sta i na koji nacin vlasnik aplikacije ima pravo i obavezu da proverava... a da time ne ugrozi pravo na tajnost podataka o licnosti.



veliku plus, zakon svakako treba da se donese, a za podatke, postoji poseban zakon o zaštiti podataka, gde ti ako već imaš bazu poverljivih podataka građana, nikako ne smeš da ih prodaješ marketning agencijama i sl., i moraš da ih čuvaš na sigurnom, osiguranu od krađe (fizičke ili od strane hakera)
 
0

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
79.101.13.35

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije23.05.2018. u 07:49 - pre 71 meseci
Citat:
pctel:
Da. Cak i kad prevezem autostopera bez placanja piva gledajuci striktno po zakonu treba da platim porez, jer je izvrsen promet usluge, a to sto nije izvrsena naplata nije bitno, clan 5 zakona o PDV:
"Sa prometom usluga uz naknadu izjednačava se:
1) upotreba dobara koja su deo poslovne imovine poreskog obveznika za lične potrebe osnivača, vlasnika, zaposlenih ili drugih lica, odnosno upotreba dobara u neposlovne svrhe poreskog obveznika;
2) pružanje usluga koje poreski obveznik izvrši bez naknade za lične potrebe osnivača, vlasnika, zaposlenih ili drugih lica, odnosno drugo pružanje usluga bez naknade u neposlovne svrhe poreskog obveznika."

Takodje, ako ti se auto pokvari pored puta, a ja naidjem i pomognem ti da popravis, treba da platim porez na automehanicarske usluge, bez obzira sto niti sam automehanicar, niti sam pomogao iz neke koristi... Prethodno treba da utvrdim koliko bi ti neki automehanicar naplatio da dodje i uradi isto, clan 18 Zakona o PDV:
"Osnovicom kod prometa usluga bez naknade smatra se cena koštanja tih ili sličnih usluga, u momentu prometa."

Tako da, svi mi svakoga dana krsimo zakon kad nekom nesto pomognemo, a da toga nismo ni svesni. Pa sad, ko nije gresan neka prvi baci kamen :D



[Ovu poruku je menjao pctel dana 22.05.2018. u 17:36 GMT+1]



Odilcno, odoh da kodiram kripto-cargo :D
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije23.05.2018. u 08:59 - pre 71 meseci
Sa srecom kodiranje! Treba podrzati domace inicijative a ne samo one koje dolaze sa zapada.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
+1

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.06.2018. u 12:32 - pre 70 meseci
Ubijte me ako sam shvatio da li je ovo isto kao Uber i CAR:GO...

Yandex.Taxi u Beogradu
 
0

Bik Koji Sedi

Član broj: 147189
Poruke: 237



+310 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije05.06.2018. u 13:03 - pre 70 meseci
Nije, to je obična aplikacija za naručivanje taksija, kao Taxify. Dođe ti običan taksi, iz bilo kog udruženja.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije06.06.2018. u 00:08 - pre 70 meseci
A jel preko Uber ne moze da dodje obican taksi iz bilo kog udruzenja?

[Ovu poruku je menjao pctel dana 06.06.2018. u 20:04 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2018. u 16:56 - pre 70 meseci
Pa ako radi samo kao Taxi middleman, zasto da ga ima uopste? Samo manje zaradjuju taksisti i nasa taksi udruzenja, a novac ide van.
Mi placamo isto.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2018. u 18:12 - pre 70 meseci
Sprecavanje kradje?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
+1

mb57

Član broj: 337338
Poruke: 401



+412 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije07.06.2018. u 19:09 - pre 70 meseci
Yandex taksi koristim u Rusiji i zadovoljan sam. Cela fora je u aplikaciji koja vam nudi puno opcija, počev od toga koji je put najkraći do željene destinacije, cene kao i vremena za koliko će te stići na željenu destinaciju i vreme do dolaska taksija.
Pored toga, u meniju imate prikaz taksija sa kojim sarađuju, cene čekanja kao i crnu listu.
Vidim da su aplikaciju preveli na srpski ali sa dosta grešaka.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije09.06.2018. u 01:32 - pre 70 meseci
Citat:
pctel:
Sprecavanje kradje?

Koje kradje? Da sprecimo ponekog da pokrade neupucenog stranca, treba pustiti da milioni odu van zemlje?

Neka se upozna sa mestom, narucuje taksi iz hotela, sa aerodroma (sada su sredjeni koliko-toliko), a ne da zbog takvih svi ostali na kraju plate vise.
 
0

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
89.216.37.*



+690 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije12.06.2018. u 15:14 - pre 70 meseci
Citat:
Dexic:
Pa ako radi samo kao Taxi middleman, zasto da ga ima uopste? Samo manje zaradjuju taksisti i nasa taksi udruzenja, a novac ide van.
Mi placamo isto.

Taksisi je verovatno najvažnije da ima što manje praznog hoda, tj čekanja na mušterije. Verovatno mu se isplati da plati procenat nego da džedži pola sata ili sat besposlen.
Kome će pare da idu manje mu je važno.
 
0

srbijaspace
Srbija Space
Beograd

Član broj: 260070
Poruke: 25
*.ptt.rs.

Sajt: www.srbijaspace.com


+2 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije12.06.2018. u 21:40 - pre 70 meseci
Po Ustavu Zakon treba da vazi podjednako za sve gradjane, fizicka i pravna lica u Srbiji.
Ali ...
Svi znamo da nije tako i da su greske dovele do evolucije i nas samih.
Moje misljenje je da i Uber i Zuber i Yandex i Kradens mogu da rade, ali pod uslovima koji su vazeci, odnosno pozitivnim zakonskim propisima.
Hiljade pravnika koje stancujemo da bi mrsili zabokrecinu ne umeju da odgovore na najjednostavnije pitanje:


to pokazuje tuznu stvar, da ova drzava nije drzava prava vec politicke procene. I dokle god je to tako, ovakve kvazi smislene diskusije ce se voditi i ljudi ce se iscprljivati u sizifovskim raspravama koje nemaju ni kraj ni pocetak. Jer ni jedna strana nema dovoljno stabilno uporiste niti u zakonu niti u postovanju zkaona.

Prvo pravo, pa onda sve drugo, pa i taj Uber, Zuber, Kljester i svi ostali. Iza prava drzava u svom kapacitetu. Pa onda sve po redu kao u civilizovanim drustvima.
Filozofi bi nekada rekli, klasicna zamena teza.
 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije12.06.2018. u 22:10 - pre 70 meseci
Citat:
dule_ns:
Citat:
Dexic:
Pa ako radi samo kao Taxi middleman, zasto da ga ima uopste? Samo manje zaradjuju taksisti i nasa taksi udruzenja, a novac ide van.
Mi placamo isto.

Taksisi je verovatno najvažnije da ima što manje praznog hoda, tj čekanja na mušterije. Verovatno mu se isplati da plati procenat nego da džedži pola sata ili sat besposlen.
Kome će pare da idu manje mu je važno.

Taksista ili ima previse (sto znaci da mora biti praznog hoda) ili premalo (kada nema praznog hoda).

Tako da idemo dalje, ovo sto kazes nije u prilog Uberu.
 
0

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
89.216.37.*



+690 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije13.06.2018. u 14:22 - pre 70 meseci
Citat:
Dexic: Taksista ili ima previse (sto znaci da mora biti praznog hoda) ili premalo (kada nema praznog hoda).

Tako da idemo dalje, ovo sto kazes nije u prilog Uberu.

Malo si polupao lončiće. Taksista će tražiti najbolji način da smanji prazan hod. Bio to Uber ili Dexic Srbija doo, njemu je svejedno. I to nije "prilog Uberu", to je prilog bilo kojoj kompaniji koja hoće da posluje u Srbiji. Mislim da još nismo došli do situacije da blokiramo rad kompanijama koje (pretpostavljam) žele da rade po zakonima Srbije samo zato što će izbiti novac iz džepa nekoj postojećoj interesnoj grupi.

Sem toga, velika prednost Ubera je što kad dođe neki stranac on verovatno već ima instaliranu aplikaciju na svom telefonu.
 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije14.06.2018. u 00:35 - pre 70 meseci
Nisam nista pomesao. Taksista ce imati posla preko koga god isao, ako ima posla. Neko manje, neko vise...
Uber sigurno nece biti "fair play", za sve :)

To sto ce neki stranac da ima instaliran Uber je nebitno. Neka pozove obican taksi. Nije to razlog da Uber ubira novac odavde.


Ako ponudi nesto stvarno dobro, sto kod nas ne moze da se uradi, OK. Do tada - samo je jos firma koja udje da bi uzmuzla iz postojece branse.
 
0

[es] :: Ekonomija :: "Uber" taksi ili neminovnost razvoja tehnologije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265916 | Odgovora: 721 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.