Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kanarska ostva / Tenerife

[es] :: Vodič za emigraciju :: Kanarska ostva / Tenerife

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18163 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife21.09.2014. u 00:24 - pre 115 meseci
Citat:
Shadowed:
Pa, zavisi za koga. Ja ako bih putovao duplo vise nego sto putujem sada, to mi ne bi predstavljalo problem :)


Gresis, bi :) Veruj mi, letim negde prakticno svake nedelje i apsolutno prezirem aerodrome i sve oko njih.

Sto se teme tice: ja sam bio na Tenerifama turisticki i mnogo mi se svidelo, pogotovu zato sto imaju onu planincinu na sred ostrva kao i fakat da su im putevi oko ostrva verovatno najbolji u EU (zahvaljujuci fondovima iste organizacije).

Plus, klima je odlicna - u decembru je bilo 25.

Medjutim, jedna je stvar turisticki otici a druga je ziveti. Kao sto DaliborP rece, garant posle nekog vremena nastaje smor i posle covek mora svuda avionom da se cima. Takodje, Evropa nije bas na pola sata odatle, vec i do Spanije treba 2h a do centralne Evrope 4-5.

Tako da, za pocetak bih probao tamo recimo 3 meseca da ostanem, to je moj savet. Cisto da se vidi da li je OK. I to, van sezona.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Cal Lightman

Član broj: 317851
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife21.09.2014. u 00:44 - pre 115 meseci
Guglao sam na više mesta, ali svuda se isto kaže:

Citat:
Non-EU members: Foreign nationals wishing to enter Spain for no more than 90 days in a period of 180 days must hold a short-stay visa unless they are citizens of a country that is exempt from this rule. This visa does not grant permission for the holder to work.

Citat:
Types of visas for non-EU nationals

For entry into Spain there are three types of visa depending on the reason for entry:

Airport Transit Visa (Visados de transito aeroportuario): Allows the holder to cross the international transit zone of a Spanish airport.
Short Stay Visa/Schengen Visa (Visados de corta duracion): Allows the holder to stay in Spain or travel within the Schengen zone for up to 90 days within a 180 day. Holders may not gain employment.
National Visa (Visados Nacionales): Allows the holder to reside, work, study or conduct research within Spain.

The transit visa legalises the stay of a person in Spain while they are waiting to travel to another country. The short-stay visa is for holidaymakers and tourists. Its validity period is rarely for more than six months and prohibits business or employment activity.


Ništa mi nije jasno...

P.S. ovo su izvodi odavde.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife21.09.2014. u 01:56 - pre 115 meseci
Ivane, ja iz Vojvodine izadjem 2-3 puta godisnje ako ne racunamo Beograd posto je odmah tu cim izadjes. Tako da.. I da je duplo vise putovanja od toga, ne bi mi smetalo :)

@Cal Lightman, verovatno je mislio 6 meseci u toku godine (tri u prvih 6 meseci i tri u drugih 6 meseci) :)
 
Odgovor na temu

isidorvu

Član broj: 302643
Poruke: 17
*.dornbirn.xdsl-line.inode.at.



+3 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife21.09.2014. u 02:19 - pre 115 meseci
Citat:
gagigmaz:
Ima vise stamparija, najvecu drze nemci i razbijaju od posla :) Bar na jugu.
Najbolje je imati bajk, em forma em uzivanje. Vreme je takvo da se moze vozikati cele godine.
Skuteri su isto dobri. Ako se kupuju kola onda najbolje neka polovna mala da je odrzavanje jeftino, gorivo je jeftino, nesto manje od eura 1 litar.
Pre je bilo jeftinije, nekih 65 centi i kad je poskupelo ljudi su dizali frku :) Putevi su ooodlicni i sve je jako dobro povezano.


Uuuu, pa vredi razmisliti o tome. I ovde u Austriji ima posla preko glave ali klima.....a i kao bajker sam.....raspitacemo se, raspitati.....
 
Odgovor na temu

Cal Lightman

Član broj: 317851
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife21.09.2014. u 02:19 - pre 115 meseci
Ludom radovanje :-)
 
Odgovor na temu

gagigmaz
gagigmaz
vojvodina

Član broj: 19200
Poruke: 51
*.adsl.eunet.rs.



+68 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife21.09.2014. u 11:31 - pre 115 meseci
Znam dosta ljudi koji su imali m.da pa su ostali, ali onda treba biti tamo vezano 3 godine dok se ne stekne rezidencija i pravo na rad. Moze se putovati u lokalu po sengenu ali ne i van sengena. Ima 'nasih' dosta koji su tako resili status samo sto ja ne zelim imati nista sa njima. Otisli su iz Srbije ali nije Srbija iz njih. Taj primitivni mentalitet pa to je smesno. Elem ima i nasih koji su super integrisani i urbani, sa njima se rado vidjam. Zastupljene su skoro sve EU nacije, ima i marokanaca, senegalaca.. Medju svima njima imam prijatelje, poznanike a naravno najvise volim da se druzim sa mojim madjarima :) Oni su skroz tranquilo :)
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife22.09.2014. u 20:52 - pre 115 meseci
Citat:
Cal Lightman:
Guglao sam na više mesta, ali svuda se isto kaže:

Citat:
Non-EU members: Foreign nationals wishing to enter Spain for no more than 90 days in a period of 180 days must hold a short-stay visa unless they are citizens of a country that is exempt from this rule. This visa does not grant permission for the holder to work.

Citat:
Types of visas for non-EU nationals

For entry into Spain there are three types of visa depending on the reason for entry:

Airport Transit Visa (Visados de transito aeroportuario): Allows the holder to cross the international transit zone of a Spanish airport.
Short Stay Visa/Schengen Visa (Visados de corta duracion): Allows the holder to stay in Spain or travel within the Schengen zone for up to 90 days within a 180 day. Holders may not gain employment.
National Visa (Visados Nacionales): Allows the holder to reside, work, study or conduct research within Spain.

The transit visa legalises the stay of a person in Spain while they are waiting to travel to another country. The short-stay visa is for holidaymakers and tourists. Its validity period is rarely for more than six months and prohibits business or employment activity.


Ništa mi nije jasno...

P.S. ovo su izvodi odavde.


Lepo pise. 90 dana u 180 dana, tri meseca si unutar zone, tri van nje. Sustina je da budes unutar unije manje od 185 dana godisnje. Ako negde provodis vise od 180 (ili 185 dana, ne hvataj me za rec) treba ti dozvola boravka ili boravisna viza. Ako idemo logikom unutra si 90 dana izadjse 3 dana i ponovo se vratis jos 90 dana imaces skoro 350 dana boravka, a to ne moze.
 
Odgovor na temu

virtual zubo
Zoran Jovic
Beograd

Član broj: 20202
Poruke: 72
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife26.09.2014. u 10:56 - pre 115 meseci
Al ste me nasli :)

Jedno pitanje moze li se sa recimo 2500E ziveti (i kako) 4 klinca = skola + 2 odraslih.
Sto se tice gajbe, ne mora nista spec, mozda bolje periferija a da bude malo vece, mozda i neka kuca sa dvoristem ... (za posao mi treba samo net).

1. Zdravsveno osiguranje ???
2. Skola za klince ????
3. Skola jezika (to si vec rekao doduse)

pretpostavljam da se pasos CG tretira kao i SRB.
 
Odgovor na temu

gagigmaz
gagigmaz
vojvodina

Član broj: 19200
Poruke: 51
*.nsoffice.eunet.rs.



+68 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife29.09.2014. u 09:05 - pre 115 meseci
Iz perspektive dece a iz iskustva prijatelja.. oni se najradije nikad ne bi vratili na kontinent :) Njima je tamo uzivancija.

Drzavna skola nije skupa i sve je dobro organizovano.
Ako izboksujes rezidenciju, prijavu boravka.. onda dobijate pomoc za decu, decije dodatke i to se lepo namnozi x4, sto vise dece veca pomoc.
Oni posle mogu besplatno da studiraju na kontinentu itd.

Ako uzmete bungalov sa 3 sobe, malim dvoristem i zajednickim bazenom, jedan veliki jedan za decu, to je oko 500-600e.
Ako ste u Las Palmasu onda moze i jeftinije, Na Fuerteventuri moze i za 300-400e.
Hrana je jeftinija nego kod nas oko 10-20% i mislim da bi se mogli sasvim lepo uklopiti sa tim budzetom.

Sa CG pasosem je ista prica ko i sa srpskim.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife10.10.2014. u 00:33 - pre 115 meseci
@gagigmaz

Jedno mozda malo glupo pitanje.
Da li se tamo moze ziveti samo sa znanjem engleskog jezika ili se mora nauciti spanski.

Imam jos jedno pitanje, nije glupo, ali je slozeno.

Imam EU pasos i nemam administrativnih problema, zivim na Kanarskim ostrvima, ali ne radim, vec prihode ostvarujem radeci preko interneta. Kome placam porez i da li mogu sam uplacivati socijalno?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife10.10.2014. u 05:57 - pre 115 meseci
2012,

Kako ne radis kad ostvarujes prihode preko interneta ?

Treba da se raspitas kod lokalnog racunovodje koji vid poslovanja da otvoris da bu legalizovao svoj biznis i da bi ti naravno islo socijalno tj da bi placao doprinose i porez ( kad si vec navalio).
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife19.10.2014. u 23:02 - pre 114 meseci
@Braksi

Lepo. Ne moras raditi da bi ostvarivao prihode. Mozda si vlasnik necega sto donosi prihode, mozda imas biznis koji je registrovan u drugoj drzavi, a koji donosi prihode. Mozda si profesionalno kockar, ima jos mnogo mogucih opcija, da ne nabrajam sada.
Nisam pitao za porez i registraciju biznisa. Pitao sam samo za zdravstveno osiguranje. Ako nisi upucen u vecini drzava EU i USA, mozes uplacivati za zdravstveno iako nemas redovne prihode. Uplacujes samo za zdravstveno osiguranje, nema penzije, nema socijalne zastite u slucaju nezaposlenosti.
To me interesuje. Da li postoji takva opcija u Spaniji ili gde vec pripada Tenerife.
Ja imam EU drzavljanstvo i evropsku zdravstevu knjizicu, da li mogu koristiti zdravstvene usluge na Tenerifama (ili kako se izgovara) ili ima neka opcija da placam dodadno zdravstveno osiguranje za lokalne usluge. Sa tom evropskom zdravstenom legitimacijom ima razlika u paketu usluga od drzave do drzave.
 
Odgovor na temu

gagigmaz
gagigmaz
vojvodina

Član broj: 19200
Poruke: 51
*.nsoffice.eunet.rs.



+68 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife21.10.2014. u 11:57 - pre 114 meseci
@2012

Mozes biti samostalni delatnik, ili tzv. autonomo, uplacujes sebi socijalno i zdravstveno, prvih 6 meseci je 52e posle toga je nesto vise i tako.. godinu ipo dana imas pod povoljnim uslovima, a onda se iznos popne na 185e. Inace su svi zdravstveno osigurani u Spaniji, cak i stranci ili oni koji nemaju nikakve prihode. Pre godinu dve su menjali nesto ali nisam detaljno upucen. Mislim da ce ti EU zdravstvena knjizica sve olaksati i ubrzati ali samu proceduru ne znam. Postoji i mnogo opcija za privatno zdravstveno osiguranje, razliciti paketi osiguranja i cene pa mozes izabrati po svojim potrebama.

Sto se jezika tice, na jugu ostrva mozes bez problema ziveti samo sa engleskim jer su tamo uglavnom stranci iz raznih delova Evrope.
Ako obavljas nesto u opstini ili policiji, onda sa tobom ide neko ko zna spanski.

Spanski za osnovnu komunikaciju se brzo uci, brzo se oformi fond reci, vazno je preneti poruku a gramatika i izgovor vise manje nebitno :)
 
Odgovor na temu

mrgasa
Programer
TARS

Član broj: 323264
Poruke: 6



+4 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife21.10.2014. u 13:40 - pre 114 meseci
Citat:
2012:
@Braksi

Lepo. Ne moras raditi da bi ostvarivao prihode. Mozda si vlasnik necega sto donosi prihode, mozda imas biznis koji je registrovan u drugoj drzavi, a koji donosi prihode. Mozda si profesionalno kockar, ima jos mnogo mogucih opcija, da ne nabrajam sada.
Nisam pitao za porez i registraciju biznisa. Pitao sam samo za zdravstveno osiguranje. Ako nisi upucen u vecini drzava EU i USA, mozes uplacivati za zdravstveno iako nemas redovne prihode. Uplacujes samo za zdravstveno osiguranje, nema penzije, nema socijalne zastite u slucaju nezaposlenosti.
To me interesuje. Da li postoji takva opcija u Spaniji ili gde vec pripada Tenerife.
Ja imam EU drzavljanstvo i evropsku zdravstevu knjizicu, da li mogu koristiti zdravstvene usluge na Tenerifama (ili kako se izgovara) ili ima neka opcija da placam dodadno zdravstveno osiguranje za lokalne usluge. Sa tom evropskom zdravstenom legitimacijom ima razlika u paketu usluga od drzave do drzave.


Ovde moras da pripazis malo vezano za porez, u vecini drzava sveta se smatra da ako godisnje provedes 183 dana ili vise u godini u toj drzavi da automatski postajes njihov poreski obveznik za tu godinu, bez obzira na drzavljanstvo, status vize i nacin na koji ostvarujes prihode. Npr. u USA moras da podneses poresku prijavu za prihode za datu godinu ako si proveo vise od 183 dana, cak i ako nisi imao nikakve prihode.

@EDIT: Zaboravio sam da napomenem, meni je firma uplacivala privatno zdravstveno osiguranje kod belgijske kompanije Van Breda, ako si mladji i nemas nekih zdravstvenih problema mislim da su premije relativno niske a imaju prilicno dobro pokrivanje usluga sa nekim osnovnim paketom.

[Ovu poruku je menjao mrgasa dana 23.10.2014. u 11:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gagigmaz
gagigmaz
vojvodina

Član broj: 19200
Poruke: 51
*.nsoffice.eunet.rs.



+68 Profil

icon Re: Kanarska ostva / Tenerife05.11.2014. u 11:54 - pre 114 meseci
Krajem novembra idem na Gran Canaria, ako neko ima konkretnih pitanja neka postavi, raspitacu se direktno
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Kanarska ostva / Tenerife

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18163 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.