Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ogranicenje trajanja interneta u cafeu

[es] :: Wireless :: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu

[ Pregleda: 3248 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ZoranDE
Programer

Član broj: 299032
Poruke: 56
79.101.99.*



+1 Profil

icon Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 11:14 - pre 116 meseci
Pozdrav svima,
ne znam da li je ovo prava grupa za pitanje, i da li je ovo pitanje vec bio postavljeno negde ? Trazio sam par dana na forumu, ali ne nadjoh slicno pitanje.

Elem, moj drugar je otvorio kafic (ne internet kafe, nego obican kafe) i gostima je omogucio internet.
Ok, u pocetku je super, ali, sada ima to i svojih losih strana, jer dodje pojedinac, donese laptop i sedi po 2 sata, i zauzme sto i 4 mesta.

Pa me zanima, kako bi to moglo da se resi, na primer, da gost kafea dobije na papiru sifru, koja ce vaziti samo pola sata, i nakon toga da se prekine internet.

Jel ima neki softver koji generise sifre, i koji vodi racuna da internet seansa traje pola sata, i da onda iskljuci internet za korisnika koji se logovao pod nekom sifrom ?

pozdrav i hvala unapred za odgovor.

p.s.
ako je o ovome vec pricano, molim vas dajte mi link da procitam.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 12:01 - pre 116 meseci
Čekaj, je li cilj da mušterija ne koristi internet duže od pola sata, ili da ne zauzima sto i četiri stolice duže od pola sata?
Šta ako mu isključiš internet, a on ostane da sedi još sat ipo? Ili ako sedne, naruči piće u vrdnosti od 50 evra, i ti mu isključiš internet i cupkaš iza njega kad će da ode?

To se rešava lako: umesto kafića, otvoriti kiosk bez onih stolova okolo, pa će mušterije samo da cirkulišu. Eventualno će da se nakače na internet dok čekaju da se isprži pljeska, ali to je kratko vreme. A može još da se skrati: posluživati polugotove pljeske.
 
Odgovor na temu

ZoranDE
Programer

Član broj: 299032
Poruke: 56
79.101.99.*



+1 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 12:38 - pre 116 meseci
Duhovit odgovor, nema šta.

Video bih tebe da uložiš 100.000 + eura u biznis, i da ti neko sedi 2 sata u kafeu, i pije 1 kafu.
a pri tom, dođe porodica sa malom decom, i nemaju gde da sednu, okrenu se i odu.

Bio bih zahvalan za odgovor na pitanje, bez ovih ličnih komentara, i pokušaja da se ispadne duhovit.

hvala.
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
2001:470:1f1b:8c:0:baba:deda.*

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 12:53 - pre 116 meseci
drzimo se teme, koliko je moguce :)

naravno da postoji resenje, cak nekoliko... verovatno najlakse je sa Mikrotik Hotspot sistemom...


“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 13:34 - pre 116 meseci
Citat:
ZoranDE:
Duhovit odgovor, nema šta.

Video bih tebe da uložiš 100.000 + eura u biznis, i da ti neko sedi 2 sata u kafeu, i pije 1 kafu.
a pri tom, dođe porodica sa malom decom, i nemaju gde da sednu, okrenu se i odu.

Bio bih zahvalan za odgovor na pitanje, bez ovih ličnih komentara, i pokušaja da se ispadne duhovit.

hvala.


Da ne oftopikujem

Ali,u tom kaficu moze doci i lik i da cevci 1 pivo dva sata a da ne koristi internet,tako da to mu dodje ista muka,tako je to u UR
 
Odgovor na temu

ZoranDE
Programer

Član broj: 299032
Poruke: 56
79.101.99.*



+1 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 13:58 - pre 116 meseci
Citat:
djricky:
drzimo se teme, koliko je moguce :)

naravno da postoji resenje, cak nekoliko... verovatno najlakse je sa Mikrotik Hotspot sistemom...



Super !!! hvala puno za konkretan odgovor. Pogledacu ovo resenje
 
Odgovor na temu

ZoranDE
Programer

Član broj: 299032
Poruke: 56
79.101.99.*



+1 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 14:03 - pre 116 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Citat:
ZoranDE:
Duhovit odgovor, nema šta.

Video bih tebe da uložiš 100.000 + eura u biznis, i da ti neko sedi 2 sata u kafeu, i pije 1 kafu.
a pri tom, dođe porodica sa malom decom, i nemaju gde da sednu, okrenu se i odu.

Bio bih zahvalan za odgovor na pitanje, bez ovih ličnih komentara, i pokušaja da se ispadne duhovit.

hvala.


Da ne oftopikujem :)

Ali,u tom kaficu moze doci i lik i da cevci 1 pivo dva sata a da ne koristi internet,tako da to mu dodje ista muka,tako je to u UR :)


ali si ipak oftopikovao :)

Ne sumnjam uopste, da moze da se nadje 1000 varijacija na ovu temu, a šta ako ovo, a šta ako ono ... ali zaista nemam vremena da se bavim prepucavanjima i nadmudrivanjem.

Čovek je pustio kafe u rad, snima 2 meseca kako kafe radi, i uočio je da je ovo malo zeznuta stvar.

u smislu, ne valja ako kafe nema Internet, a opet ne valja, ako neko zasedne 2 sata i cevči jednu kafu , i pri tom se izgubi 10-ak drugih mušterija.
Pa je onda posmatrano kako to funkcionise na aerodromu. Tamo kupiš internet pola sata, ili više i kad istekne seansa, onda kupiš ponovo.

Pivo ne može da se pije 2 sata, jer nema piva u toj kafeteriji :)

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 15:03 - pre 116 meseci
Nešto može da pije, jedino rešenje je da naplaćuje internet ali onda to nije to. Ako gost mora na pola sata da traži novu (fraj) lozinku, opet neće da ispadne dobro. Naravno da bi najbolje bilo da ima brz internet i da to koriste samo gosti koji dođu, pogledaju i odu ali mora da računa i na one koji obilaze mesta i traže fraj internet.

Jedino rešenje je da daje kratkotrajne lozinke i da svakom gostu generiše posebnu što baš i neće da bude lako. Ili da ukine internet, ako već neće da bude fraj, onda neka tako i kaže. Šta se dešava sa gostom koji dođe, sedi dva sata uz jednu kafu i uopšte ne troši internet? Ili neko sedi, koristi mobilni internet i opet dva sata? Bio je jednom u ovim krajevima kafić u kome konobar obilazi stolove i šank i čim vidi da je neko popio, odmah ide ono ... o'š još da piješ ili da izađeš i napraviš mesto drugima. Ne znam kako je to nastavilo, kada mi je to prvi put rečeno, više nisam ušao ... ali se sećam da je kafić zatvoren koju nedelju kasnije.

Kakvo god rešenje da pokuša, neće da bude dobro ograničavanje jer onda neće da dođe ni taj koji dva sata pije kafu ali možda ni desetine njih koje nije primetio a koji dođu, popiju nešto i surfuju pa odu. Ako već smeta što zauzima sto, šta fali da konobar(ica) pita da li su ona tri mesta slobodna pa uvali neke a onda će ovaj brže da ode. Ili da napiše u cenovniku ... uz kafu pola sata interneta, uz sok 35 minuta, uz frape ... toliko pa neka svako odluči.

Ako pitaš nešto, očekuj i odgovore vezane za samu ideju a ne samo tehničke. Naročito ako je to malo ... nepošteno. Ili je fraj i neograničeno ili nije.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 15:19 - pre 116 meseci
Ma nema to veze sa profitom, nego vlasnik kafića brine o ugroženim kategorijama:
Citat:
ZoranDE:
Video bih tebe da uložiš 100.000 + eura u biznis, i da ti neko sedi 2 sata u kafeu, i pije 1 kafu.
a pri tom, dođe porodica sa malom decom, i nemaju gde da sednu, okrenu se i odu.


Ontopic:
Gazda od kafića može da postavi neudobne stolice, pa neće niko sedeti na njima dva sata.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 15:43 - pre 116 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Gazda od kafića može da postavi neudobne stolice, pa neće niko sedeti na njima dva sata.


I onda se moze desiti da skoro niko i ne sedne
Ja strasno mrzim lose stolice,i to je jedan od kriterijuma mesta za ispijanje kafe,i naravno da imaju i domacu kafu

@Calexx na to sam i ja mislio,samo si duze i lepse objasnio

npr kod mene u jednom kaficu imaju exenet,a ssid je naziv kafica. Konektuje se bez sifre,i onda pri otvaranju stranice pojavi se prozor exenet-a za logovanje i pise sifra i username (exenet oba ) I to radi 1 sat. Posle toga se ne moze uci opet jer valjda mora da prodje 1 sat
Ali,to mesto je hotspot exenet-a i to im sluzi kao reklama,dakle vlasnik kafica placa samo struju koju potrosi ruter
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 18:16 - pre 116 meseci
Komplikovanje bilo cega na tu temu je po meni, cista glupost. Ja sam navikao da u vecini kafica gde idem imam (ili nemam) internet i to je to, ali ne i da mi neko izmislja neka nova pravila. Ako neko dodje da bude za kompom 2 sata i pije jednu kafu, neka ga. Da nema tog interneta ne bi pio kafu tu. Ako mu uvedes vremensko ogranicenje, opet ti taj lik nece doci jer ima jos kafica gde ne postoje ogranicenja, pa ti je isti djavo dal iskljucio internet ili ga ogranicio, kome treba na kratko nesto da proveri ima 3G, ko nema 3G ni ne treba mu nikakvo proveravanje napolju.

Prosto i jednostavno, ili ima internet ili nema. Svako dodatno ogranicavanje, bilo ono zanimljivo ili ne, moze samo da otera goste. Bolje resenje je za te likove napraviti manje stolove i vise mesta za te pojedince kako ne bi zauzimali ta 4 mesta.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu05.09.2014. u 23:17 - pre 116 meseci
Neka sifru i vremensko ogranicenje stampa na fiskalnom racunu. Kupac dobije racun, prepise sifru i surfuje pola sata, posle toga mu ne radi Net dok ne kupi jos jedno pice i dobije novi racun sa sifrom. :)

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu06.09.2014. u 07:28 - pre 116 meseci
@ZoranDE
polsao sam ti link..

 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu06.09.2014. u 09:35 - pre 116 meseci
Koliko je realno da čovek naruči jedno piće i sedi dva sata za stolom zbog Interneta?

Evo dođoh malopre iz Grčke, u sobi nisam imao WiFi, pa sam išao u restoran. Naručim piće, platim ga 1.2€, sednem za sto za četiri ili čak šest osoba, i nisam izdržao duže od 45 minuta.

Kod mene u firmi sam stavio pFsense na ruter, podigao captive portal, generisao vaučere koji traju 120 minuta. Gost dođe, konektuje se na WiFi AP bez lozinke, ali kada ode na sajt, pojavi se stranica koja traži da se otkuca broj sa vaučera (koji je jedinstven za svakog korisnika) i od tog trenutka ima 2 sata da bleji na netu.

Kada istekne to, traži novi vaučer, ali se ipak očekuje da kupi još jedno piće uz to (ali se ne nameće to očekivanje, tj. dobiće vaučer i ako ne naruči piće).

E sad, ti možeš da staviš da vaučer traje 1h i nešto tipa napišeš "Uz svaku narudžbinu, POKLON 1h WiFi Interneta" i to je po meni ok, ali nije ok da konobar tera ljude sa stola. 1h je neka sasvim ok vrednost, ne bih lično išao ispod toga, minumum minimuma je nekih 45 minuta, sve ispod toga je jajarenje teško.

... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

ZoranDE
Programer

Član broj: 299032
Poruke: 56
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu06.09.2014. u 10:27 - pre 116 meseci
Citat:
deki77:
@ZoranDE
polsao sam ti link..


Hvala puno Deki !

evo upravo citam sta taj softver radi.
 
Odgovor na temu

ZoranDE
Programer

Član broj: 299032
Poruke: 56
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu06.09.2014. u 10:36 - pre 116 meseci
Citat:
bachi:
Koliko je realno da čovek naruči jedno piće i sedi dva sata za stolom zbog Interneta?

Evo dođoh malopre iz Grčke, u sobi nisam imao WiFi, pa sam išao u restoran. Naručim piće, platim ga 1.2€, sednem za sto za četiri ili čak šest osoba, i nisam izdržao duže od 45 minuta.

Kod mene u firmi sam stavio pFsense na ruter, podigao captive portal, generisao vaučere koji traju 120 minuta. Gost dođe, konektuje se na WiFi AP bez lozinke, ali kada ode na sajt, pojavi se stranica koja traži da se otkuca broj sa vaučera (koji je jedinstven za svakog korisnika) i od tog trenutka ima 2 sata da bleji na netu.

Kada istekne to, traži novi vaučer, ali se ipak očekuje da kupi još jedno piće uz to (ali se ne nameće to očekivanje, tj. dobiće vaučer i ako ne naruči piće).

E sad, ti možeš da staviš da vaučer traje 1h i nešto tipa napišeš "Uz svaku narudžbinu, POKLON 1h WiFi Interneta" i to je po meni ok, ali nije ok da konobar tera ljude sa stola. 1h je neka sasvim ok vrednost, ne bih lično išao ispod toga, minumum minimuma je nekih 45 minuta, sve ispod toga je jajarenje teško.


Prvo, hvala za odgovor, I opis resenje koje si postavio u tvojoj firmi. To je pravo ono sto mi treba. Tj. ovom mom drugaru.

drugo, ljudi ...ja sam rekao otprilike pola sata ...mozda ce biti I 1 sat. Sta ste se sada uhvatili za tih pola sata, kao da je to sad najbitnija stvar.

Naravno da konobar nece da tera goste koji duze sede,pa ja prvi vise u taj kafe ne bih nikada usao. Po meni je 1 sat realna situacija, I to pokusavam da objasnim tom mom drugaru. Pola sata je bas nategnutno.

Citat:
E sad, ti možeš da staviš da vaučer traje 1h i nešto tipa napišeš "Uz svaku narudžbinu, POKLON 1h WiFi Interneta"


Naravno ! ...to je odlicna ideja, I tako cu I predloziti ovom mom drugaru da uradi. To je skroz posteno.

Citat:
Kada istekne to, traži novi vaučer, ali se ipak očekuje da kupi još jedno piće uz to (ali se ne nameće to očekivanje, tj. dobiće vaučer i ako ne naruči piće).


Tako je. Takav ce pristup I biti.

Sve u svemu, hvala ti puno za konstruktivan odgovor, samo bih imao jos 2 pitanja u vezi funkcionisanja sistema :

1. kako generises vauchere ?
2. kako posle brojeve tih vauchera povezes sa Internet sesijama ?

u tom kafeu se trenutno nalazi samo ruter. Da li ce biti neophodno I da se kupi neki kompjuter, kako bi ceo system funkcionisao ?

pozdrav I puno hvala za koristan odgovor.
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu08.09.2014. u 16:50 - pre 116 meseci
Kao sto ti je DjRicky rekao, pogledaj malo Mikrotik Hotspot sistem. Stvar je plug & play.

Mi smo inslitalirali ove sisteme na preko 20 lokacija i svuda rade bez greske...

Postoji i mogucnost vaucera ali je to po meni cimanje za kafic varijantu... jednostavno opterecuje i ovako naporan posao konobara.

Hotspot sistem ti omogucava da kad se korisnik "zakaci" na wireless, dobije poruku da mora da se uloguje. Tu mozes lepo da napravis reklamnu stranicu sa nekom slikom na koju je potebno da se klikne da bi se ulogovao.

Sesije mozes da kontrolises po megabajtu ili vremenski...

Mi smo ovog leta na kladovskoj plazi davali klijetima 1h:55m interneta pa 5 minuta pauze da se okupaju :)

BTW, nasa firma je vlasnik i dva eksluzivna restorana (150+k evra svaki) i iz iskustva ti moram reci da ti ogranicavanje korisnika nece pomoci i nece se dopasti gostima. Problem da ti gost sedi 2 sata u kaficu i igra poker, samo konobar moze da resi dosadjivanjem sa picem i/ili blagom preporukom da ne moze da sedi za praznim stolom.

Ni meni se ne svidja kad dodju 4 klinca u sred sezone i zauzmu dva stola za rucavanje sa 4 koka-kole...

Hotspot nece resiti problem, ali ce ti omoguciti da povremeno pustis reklamu korisniku na tablet/telefon/laptop, kao i da ogranicis brzinu po svakom korisniku pa neces doci u situaciju da korisnik kuka kako je internet sport ako neko krene da azurira aplikacije ili update-uje kitket...


 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Ogranicenje trajanja interneta u cafeu

[ Pregleda: 3248 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.