Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Calculate Linux 13.1.1

[es] :: Linux :: Calculate Linux 13.1.1

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7830 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 09:45 - pre 114 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Svima koji žele Gentoo preporučio bih Sabayon Linux, jer ima i binary repo!

Calexx, da li je problem bio dependency hell? Ili nije bilo paketa, ili su paketi sami bili loši (loše skripte za instalaciju i sl.)? To su moja loša iskustva sa rpm i deb baziranim distribucijama. Pokušaj sa Sabayonom - možeš i u VirtualBoxu da ga pokreneš, za probu.
Da ostanem u temi, sinoć sam instalirao Calculate, sama instalacija oko 15 minuta i posle bar dva sata apdejtovanja.
Da li postoji neki program menadžer? Nisam sinoć eksperimentisao, možda sada nabacim i Sabayon da uporedim ali bi bilo dobro da daš neku smernicu. Na brzaka sam probao emerge ali ne vidim da sam nešto uradio, par programa odbije jer ih nema, neke kao odradi ali ih nigde nema ... a možda sam samo proverio a nisam instalirao. Nisam stigao da proučim kako se radi u CLI.

Inače nisam video nešto posebno, mada ima nekih razlika koje tek treba da proučim.
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 09:51 - pre 114 meseci
Ja koristim dosta distri linuxa SStudio: Pisi, Calculate, Manjaro i Ubuntu pored Windows 8.1 na laptopu. Na Toshibi ne mogu da eksperimentisem puno sto zbog graficke karte i sl. Npr. ne mogu da instaliram Fedorun, OpenSUSE koji sam ranije dosta koristio. Dakle, ogranicen sam sa mogucnostima eksperimentisanja i sl. Zadnje distre koje sam pomenuo dovode do blokiranja pri samom postupku instalacije iste. Ranije sam se upustao u eksperimentisanja tj. instaliranja odredjenih aplikacija i sl. Medjutim, vise nisam zainteresovan da puno ceprkam i ispitujem kako ce se sto ponasati i sl. Na osnovu ranijeg iskustva, sada koristim ,uglavnom, distre za koje smatram da su stabilne u radu i na kojima mogu instalirati nekoliko meni neophodnih aplikacija za dalji rad.

@Calexx koristi jedno duze vrijeme ovu distru i uverices se u njen kvalitet tj. stabilnost i sl. Evo ti u vezi podesavanja sistema http://www.calculate-linux.org/main/en/system_update_guide i koristi forum kako bi mogao instalirati jos neke programe .
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 10:14 - pre 114 meseci
Nekoliko godina sam probavao, izbacio iz priče nestabilne i nesigurne i sada svi koje koristim rade stabilno pa to nije prednost nekog drugog. Znam da se najbolje nauči po RTFM metodu ali još nisam stigao dotle. ;)

Da li postoji neki GUI softver menadžer? Valjda si to našao. Kako se konkretno instalira neki program koji nije instaliran u startu, recimo firefox, thunderbird i slični a koji su verovatno standard i sigurno ih ima? Ako ne preko GUI, kako se to radi na CLI način?

Još jednom, šta je to što ga izdvaja od ostalih, po čemu je bolji od najobičnijeg Kubuntu linuxa a naročito od recimo Manjara koji koristiš ili Arčija?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 11:04 - pre 114 meseci
Citat:
calexx: Da ostanem u temi, sinoć sam instalirao Calculate, sama instalacija oko 15 minuta i posle bar dva sata apdejtovanja.
Da li postoji neki program menadžer? Nisam sinoć eksperimentisao, možda sada nabacim i Sabayon da uporedim ali bi bilo dobro da daš neku smernicu. Na brzaka sam probao emerge ali ne vidim da sam nešto uradio, par programa odbije jer ih nema, neke kao odradi ali ih nigde nema ... a možda sam samo proverio a nisam instalirao. Nisam stigao da proučim kako se radi u CLI.

Inače nisam video nešto posebno, mada ima nekih razlika koje tek treba da proučim.


Sada Sabayon dolazi sa GUI package managerom (Rigo) a možeš da koristiš i konzolu ako želiš. Skini 64-bitnu verziju (ili 32-bitnu ako je problem da se pokrene u VirtualBoxu mada bi trebalo PC da bude prepotopni za to), i pogledaj da li ti se sviđa.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 11:07 - pre 114 meseci
Probaću ga popodne, napisao sam da imam dovoljno slobodnih particija za igranje. Ne volim virtuelne probe.
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 13:16 - pre 114 meseci
Kad pokusam da instaliram Sabayon dobijam ovo http://s13.postimg.org/z29hxflg7/image.jpg mada pise da ce doci do automatskog logovanja kao "root". Medjutim, nema nikakvih desavanja a u pitanju je Sabayon 14.10 amd 64 KDE.iso od 2.1 GB. Nesto slicno mi se desavalo kada sam pokusavao da instaliram Sabayon i sa DVD-a.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 13:54 - pre 114 meseci
Citat:
Nisam dugo pogledao CentOS, šta je to što će da ga preporuči? U čemu je bolji od neke druge Fedore ili od Fedore?


Pa, za razliku od Kubuntu-a, neće da se zamrzne. Da se ukoči totalno. Zbog .. usb tastature, npr. S' vremena na vreme. I isto tako i fedora. Neće ni ona da ti zaglavi u sred rada. A glavna razlika između centOS-a i Fedore, jeste ta što centOS nema sve latest i ne dobijaš najnovije verzije odmah nakon što izađu sa sve propustima koje novotarije nose. Fedora je Bleeding Egde, maltene test platforma na neki način. centOS nije. I između ostalog kažu da je najbolji, najpouzdaniji http server sa izuzetno finom online podrškom. A kao i svaki linux, ako neki program postoji za linux, može da se instalira i na centOS-u. Dakle, centOS ne mora da bude namenjen striktno za neki dedicated server, itd. Može da radi i kao najobičniji desktop, ...da se klikće, itd.. Dakle, ono što može da te iznenadi jeste stabilnost kao kod čistog Debiana. Ne derivata. A ima noviji software.

Nego, ono što meni neće da uđe u glavu jeste činjenica da neki ovde tolike godine koriste linux-e i konzola je i dalje bauk ... čudno.
about:networking
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 14:08 - pre 114 meseci
Na laptopu kad pocnem da instaliram Fedoru i OpenSUSE, na pola posla mi se zamrznem laptop. Nista ne mogu, dalje da, uradim vec moram da vadim bateriju. Na PC sam dugo koristio OpenSUSE i nisam imao nekih vecih problema u radu ove distre.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 14:14 - pre 114 meseci
Preko fleške ili preko CD-a? Ja do sad ni sa jednim linuxom nisam doživeo freeze - u toku instalacije. Ne koristim diskove već tri godine i svaki linux koji instaliram, napakujem ga na USB sa dd if=/ of=/ i to uvek radi.
about:networking
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 14:46 - pre 114 meseci
Sa USB instaliram linux. U VirtualBox-u instaliram bez USB ili CD. Kad sam instalirao Ubuntu 13.10 imao sam dosta problema pri samom postupku instalacije ili kasnije u radu kada je dolazilo do zamrzavanja i drugih problema.
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 17:34 - pre 114 meseci
Naravno da je poenta da se OS koristi, ali treba ga prilagoditi potrebama za koje će se koristiti elem...
Onaj link sa slikom (sabayon freez) daje neku naslovnu spiegela možda pogrešan link?
Možda te zeza neki od modula kod pokretanja, probaj da ga startuješ u live sa genuine opcijom, koja uklanja proprietar modul za grafiku.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.125.10.2014. u 21:55 - pre 114 meseci
Citat:
plus_minus: Pa, za razliku od Kubuntu-a, neće da se zamrzne. Da se ukoči totalno. Zbog .. usb tastature, npr. S' vremena na vreme.

A kao i svaki linux, ako neki program postoji za linux, može da se instalira i na centOS-u. Dakle, centOS ne mora da bude namenjen striktno za neki dedicated server, itd. Može da radi i kao najobičniji desktop, ...da se klikće, itd.. :) Dakle, ono što može da te iznenadi jeste stabilnost kao kod čistog Debiana. Ne derivata. A ima noviji software.

Nego, ono što meni neće da uđe u glavu jeste činjenica da neki ovde tolike godine koriste linux-e i konzola je i dalje bauk ... čudno.
Možda nisam jasno pisao, nekoliko godina probam skoro sve redom i sve što je bilo nestabilno sam otkačio. Kubuntu nije nikad omašio, možda nekad zbog problema koji je bio globalan pa se svuda javljao ... inače radi bez greške. Sada mi je Arči prvi a Kubuntu zlatna rezerva.
Možda zato što nemam USB tastaturu?

Već sam pisao, svaki program može da se instalira na ovaj ili onaj način. Neki preko softver menadžera, neki komandom a za neke je potrebno da se malo poradi na instalaciji. Napisao sam da me skripte za instalaciju običnog programa ili korišćenje make, configure, install i sličnih kombinacija ne zanima i neću da radim tako. Ako mora tako, ne moram da ga koristim.

Recimo Debian uopšte ne volim. Stabilna verzija je zasnovana na nečemu što su drugi već napustili i nemaju podršku. Noviji su proglasili za nesiguran i test verziju. Nije valjda da 90% ostalih prihvata novosti, da (recimo) novi KDE ili Gnome samo njima nisu pouzdani ... ili jednostavno ne mogu dovoljno brzo da probaju i budu sigurni u sve? Kao da neko sada ponudi program koji radi samo na proverenom windows 2000 a noviji windowsi nisu pouzdani pa će to da bude test verzija. Ajde mesec, dva kasnije ali da im je do juče bio stabilan KDE 4.8.5 ... ne, hvala.
Onda ipak rešim da probam i uglavnom to bude varijanta koja nema live nego samo direkt instalaciju. Nije nikakav problem ali ta instalacija, bez ikakvog GUI koji troši ili usporava potraje ceo sat a na kraju bude instalirano samo nešto najnajosnovnije.

Pošto su mi mnogi linuxi apsolutno stabilni, to kod Debiana nije prednost.

Ako se ovo o konzoli odnosi na mene, koristim je koliko god je obavezno i kad god ću lakše i brže da odradim posao. Bar 90% instalacija i apdejta u Arčiju radim iz konzole. Ali neću iz konzole da režem disk, da pustim muziku, da radim sa particijama ... da surfujem. Neću ni da kompajliram, hoću da budem korisnik. Ako za instalaciju običnog programa moram da kucam više od dve komande, hvala, ali neću. Kod Arčija je uvek jedna komanda.

Natravno, uvek mi je u redu argument ... meni se onaj više sviđa i meni je stabilan ali ne znači da ću da ga prihvatim.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.126.10.2014. u 18:55 - pre 114 meseci
Citat:
Bar 90% instalacija i apdejta u Arčiju radim iz konzole.


Cool. Do pre par meseci nisi mogao da živiš bez Synaptica. Vi'š, to je pomak. (mora d priznam i ja ponekad kliknem na Apper-a )
about:networking
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Calculate Linux 13.1.127.10.2014. u 08:47 - pre 114 meseci
A ne, grešak, tu ne pravim razliku nego biram lakši način. ;) Od instalacija u Kubuntu samo Synaptic nabacim iz terminala a posle mi je on lakši za ostalo. Jednostavno, ako hoću da instaliram neki program i pronađem ga u Synapticu, tu odmah vidim i neke moguće dodatke pa izaberem šta još hoću dok iz cli nisam siguran za redosled, da li moram svaki dodatak posebno, da li idu automatski, da li samo neki idu ... Kada izaberem jedan program, obeležim pa tražim sledeći. Tako odradim za svih desetak ili malo više programa koje dodajem na osnovnu instalaciju, nabacim i gdebi pa posle njega koristim za instaliranje onoga što ide iz .deb instalacionih fajlova. Sve to može kao cli ali zašto da komplikujem?

Posle tih pola sata instalacija, Synaptic retko kad pokrećem. Update/upgrade/dist-upgrade uvek ide iz terminala kao i još neke sitnice.

Kod Arčija je malo drugačije, koristim Octopi i koliko god da mogu i iz njega da instaliram i osnovne i AUR programe, nekako mi je lakše da to radim iz terminala. Ionako će za sve AUR programe da otvara terminal pa da ne kombinujem, sve ide tako. A i brže je, instalacija svega ide istom komandom, ne moram da prebacujem Octopi na AUR i na običnu bazu i radim na komplikovaniji način. Mada na Arčiju većinu programa instaliram u toku instalacije, skripta ima u ponudi većinu programa koje koristim.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Calculate Linux 13.1.1

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7830 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.