Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?

[es] :: Advocacy :: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 36516 | Odgovora: 176 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?26.03.2014. u 23:05 - pre 122 meseci
Jedina prednost telefona sa tastaturom je koriscenje u toku voznje,ako se moze uopste reci prednost jer ne treba drndati telefon i voziti. Kad vozim bicikl tastatura je bogom dana u odnosu na Tac

Nego,kakve veze ima brzina kucanja i slicno u ovoj temi,radi se o simbianu koji je stvarno prevazidjen po pitanju brzine i funkcionalnosti prvenstveno
Ima i simbiana i na dodir i sa tastaturom,ali ima i androida sa tastaturom
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?26.03.2014. u 23:31 - pre 122 meseci
Citat:
pisac:Nego, opet skrećemo sa teme. Da rezimiramo: suština ukidanja i ubijanja simbiana i developera od strane Nokie je u tome što dialer radi za mikrosekundi brže na androidu?

Ne, sustina je u tome da vec danas i android i onaj drugi (iOS) mozes upravljati glasom, bez ikakvog kuckanja.
To je 100% tacno za sve osnovne slucajeve upotrebe telefona (ukljucujuci ne samo dial, nego i sms, email, navigaciju,...) i dobrim dijelom tacno za ostale scenarije upotrebe.

Sustina je da HID napreduje u intelektualnom smislu, a ne da se pojednostavljuje u mehanickom.
Telefon koji se prije 100 godina pokretao na kurblu, pa ti se javi operater, pa ti onda njemu kazes skim oces da te spoji, je u tom "tvom pogledu napretka tehnike" savrseniji i od tog tvog simbiana, jer jel'te imas samo jednu jednostavnu operaciju - zavrtis kurblu.

Medjutim, svakom ko nije lud jasno je da je danasnja tehnika (uprkos tome sto pozivanje na danasnjim telefonima zahtjeva vise intelektualnog napora od okretanja kurble) daleko naprednija od tadasnje.
Ovim drugima ne vredi objasnjavati.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?26.03.2014. u 23:32 - pre 122 meseci
@KrkaCic
Nema androida sa tastaturom! U stvari, ima, ali to je querty tastatura, a meni lično treba prvenstveno numerička.

Doduše, skoro sam negde naleteo na sliku nekog kineskog androida sa numerčkom tastaturom...

Ma nije pitanje u tastaturi, nego je pitanje zašto Nokija namerno ubija simbian i skraćuje mu život umesto da ga pusti da umre sam. To je suština. Do odgovora smo u stvari već došli: zbog par % većeg profita. Mada ja mislim da će im se to upravo razbiti o glavu, i da će biti suprotno.

@Odin
Ja se izvinjavam ako ti kvarim post, ali ja na s60v3fp2 glasom biram pesmu koju će da mi pusti, a glasom mogu i da pozovem nekog iz imenika. Doduše, za razliku od onog prvog ovo drugo (s obzirom da imam 1070 imena koja su sva slična) radi ko u qurcu, ali to je opet stvar primenjenih algoritama a ne operativnog sistema. Drugim rečima: to može da se unapredi, kada bi neko to hteo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?26.03.2014. u 23:44 - pre 122 meseci
Citat:
pisac: Drugim rečima: to može da se unapredi, kada bi neko to hteo.

Pa eto, ako tebi treba - unapredi ti ili plati ti nekog developera da tebi (ili svima) unapredi.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 00:18 - pre 122 meseci
Evo ga, ljubi ga tata, android sa tastaturom, pa još dualsim, i to (skoro) savršenih dimenzija (da je uži za 3-4mm bio bi stvarno savršen):



http://www.gladeal.com/hero-h6...reen-with-keyboard-p-3053.html

Malo ga hebe zadnja kamera, nešto mi 0.3 Mpix ne obećava mnogo dobre fotke (to što piše na slici je netačno, a verovatno i mnogo toga drugog).

Ali, kada bi ovako nešto napravio samsung ili neki normalan proizvođač, eto mene na androidu... mada opet ne bi poubijao simbian developere kao što radi nokia

[Ovu poruku je menjao pisac dana 27.03.2014. u 01:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nemanja_666
Nemanja Tatic
Gradiska

Član broj: 116292
Poruke: 221
*.teol.net.



+19 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 00:28 - pre 122 meseci
Citat:
pisac:
Ma nije pitanje u tastaturi, nego je pitanje zašto Nokija namerno ubija simbian i skraćuje mu život umesto da ga pusti da umre sam. To je suština. Do odgovora smo u stvari već došli: zbog par % većeg profita. Mada ja mislim da će im se to upravo razbiti o glavu, i da će biti suprotno.


Bila je tema na ES-u prije par godina kad smo naglabali o tome. Zar nije bio zakljucak da najveci problem bio zato sto je nokia imala za svaki telefon poseban fork symbiana i na kraju ih ubilo odrzavanja par stotina sistema i hiljada i hiljada programera?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 00:37 - pre 122 meseci
Možda je tačno, ali to ne znači da sada treba silom da skidaju sve informacije o simbianu sa sajta i da zabijaju nož u leđa developerima, pod izgovorom da tako tim devloperima "maksimizuju podršku"

Treba da kažu lepo: simbian je prošlost, evo vam na sajtu arhivirane postojeće informacije i rudimentalna podrška za simbian (tj. ovi-store i potpisivanje novih aplikacija) ali ako vam je do veće zarade pređite na aša/vindoz gde ćemo vam pružiti ovo, ono, kule, gradove, itd...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 02:33 - pre 122 meseci
To ne bi imalo nikakve ekonomske logike, a privatne kompanije se upravo time vode. Zašto bi očigledno mrtvu tehnologiju, koja im još generiše gubitak, veštački održavali u životu? To bi imalo smisla da mora da se održi neki backward compatibility, kao što je slučaj kod MS-a na primer, pa se najavi unapred nekoliko godina kada će za neku tehnologiju prestati puna podrška. Tako je recimo VS6 do relativno skoro bio podržan od MS-a, iako se radi o 15 godina staroj tehnologiji. Sa Symbian-om to naprosto nema smisla i najbolji potez je upravo da što pre raskrste sa tim i krenu dalje. Većina developera će se povinovati promenama i preći na neku novu platformu, da li Android ili Asha/Win Mobile, nebitno, jer treba i oni neki 'leba da jedu i rešen problem. A to što će možda par developera i neki pisac da se dure, neće imati ama baš nikakvog impakta na Nokiju, a ni tržište u globalu. Otprilike kao kad bih ja i još par ljudi krenuli da bojkotujemo MS zato što više ne pruža podršku za VS6, kada je više od 95% developera odavno već zbrisalo sa te platforme. Mogao bi samo neko da nam se smeje.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

strela75
programer budilnika

Član broj: 199282
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 10:49 - pre 122 meseci
Mene duze vreme muci jedna stavka, koju niko ne razmatra. Svi smatraju da se razvoj necega bazira na zeljama potrosaca. U stvarnosti, razvija se ono sto "tamo nekome" treba, a taj ravoj placamo mi - potrosaci. Zato danas kupujemo nove automobile sa (priznatim i nepriznatim) fabrickim greskama, mobilne telefone (koje hoces ili neces - ne pitaju te), ...

E zato se zatiru sve stvari (koje se proglase nevaznim), dobri izumi i patenti se kupuju i stavljaju u fioku, a razvija samo ono sto "nekome treba"...

Pozdrav.

PS. Koristim i symbian i Android, ali za ozbiljniju mobilnost (kome to jos treba) mi treba telefon sa autonomijom baterije od 5-7 dana (kod zestoke upotrebe 3-4 dana), a ne da gledam da li mi je pored telefona i punjac u dzepu. Zato sam pre za manji ekran i fizicku tastaturu, nego na fancy-glancy koju god ciglu. (fizicku tastauru, jer sam polomio ekran na telefonu i koristio ga bez ekrana nekoliko dana, dok nisam nasao servis koji je to odmah mogao da zameni).
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 10:54 - pre 122 meseci
U stvarnosti želje i potrebe potrošača se kreiraju.

Mislim, da je tebe i mene neko pre pet godina šta 'oćemo, sigurno ne bismo rekli da 'oćemo ovo šta se sada nudi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
kapija.newtesla.net.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 12:24 - pre 122 meseci
Citat:
strela75:ali za ozbiljniju mobilnost (kome to jos treba) mi treba telefon sa autonomijom baterije od 5-7 dana (kod zestoke upotrebe 3-4 dana), a ne da gledam da li mi je pored telefona i punjac u dzepu.


Mene je spasilo ovako nešto:


5Ah, što znači da bateriju od 1500mAh napuni skoro 3 puta, uz gubitke. To su 4 baterije u džepu, sve skupa. Jbg, ne mogu da tražim i funkcionalnost laptopa i telefona, a da troši kao Doxa

Ova kombinacija mislim da može da izdrži 3G + WiFi AP + iGO barem 6 sati
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

strela75
programer budilnika

Član broj: 199282
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 15:37 - pre 122 meseci
@novitesla
Ta kombinacija ipak znaci dve cigle u dzepu?

Ja sa mojim tupavim Symbianom i proverim mail (na tri naloga - jedan licni, dva sluzbena) i pricam i kucam poruke. Ako je hica, sa Operom mini surfujem (nije pregledno, ali daleko od toga da nemam zoom). Ne vidim sta ne mogu da zavrsim sa samo jednom ciglicom u dzepu.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
kapija.newtesla.net.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 16:25 - pre 122 meseci
...pdf, excel, word, openoffice docs, screenshots, navi (gps i glonass), teamviewer, VNC, mikrotik winbox, app za Piwik...

(ovo je samo ono striktno vezano za posao: računam da torenti i virtual girlfriend ne spadaju u poslovni domen :P :P )

edit: izvini, sad gledam: GLONASS mi je ipak na Note 3: ali, evo da dodam šta može LG Cosmo, sa Androidom, a ne može NIJEDAN Symbian na svetu: 3D hsbs filmovi )
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 16:55 - pre 122 meseci
Citat:
newtesla: ...pdf, excel, word, openoffice docs, screenshots, navi (gps i glonass), teamviewer, VNC, mikrotik winbox, app za Piwik...

Ima i Quick Office na mojoj n97 (quickword, quicksheet, quickpoint), Adobe PDF Viewer, Measure converter, Notes... Ima i Instant Messaging, Flash Player, Real Player, mape... Ja ubacio i englesko - hrvatski i nemačko - hrvatski (i vice versa) rečnik.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 17:28 - pre 122 meseci
Citat:
SlobaBgd: Ima ...

A sta tacno to "ima" govori o svemu tome?

Eto npr. ima i Ford model T cetiri tocka, upravljac, mijenjac, benzinski motor, sjedista, prozore, kabinu, kocnicu, prtljazni prostor... ukratko "ima" sve sto i neki moderan automobil.

Isto tako npr. i Windows 3.1 ima Explorer, Office, AutoCAD, playere za audio i video,...

I Ei Nis televizor od prije 30 godina ima kolor ekran i daljinski upravljac i mozes ga gledati iz svih uglova.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 17:47 - pre 122 meseci
Možda bi tebi trebalo nešto to da govori. Recimo... da ljudi nikada nisu zadovoljni i uvek hoće hleba preko pogače . Ili možda da se stalno iznova izmišlja rupa na saksiji samo da bi se tržište talasalo i ubirao kajmak, a gomila stvari je u stvari i sa davnom tehnologijom radila dobro svoj posao i još uvek radi dobro svoj posao (kao recimo spomenuti televizor).

Citat:
Marko_L: Zašto bi očigledno mrtvu tehnologiju, koja im još generiše gubitak, veštački održavali u životu?


Nije u pitanju veštačko održavanje u životu već upravo veštačko ubijanje tehnologije koja je i dalje živa.

Aj' da ti nacrtam:
Ide slepac Simbian ulicom i kreće se prema otvorenoj šahti. Njegov bivši prijatelj Nokia gleda to sa strane i ima izbor:
1) Povući će ga za ruku i skrenuće ga na pravi put.
2) Mirno će posmatrati kako ovaj ide polako i upada u šahtu

Međutim, šta radi Nokija? Ona bira treću opciju:
3) Uzme buzdovan i s leđa mu razlupa glavu.

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 18:04 - pre 122 meseci
Citat:
pisac: Možda bi tebi trebalo nešto to da govori. Recimo... da ljudi nikada nisu zadovoljni i uvek hoće hleba preko pogače

To je prirodno usadjenjo u ljudski rod: na tom principu su ljudi od majmuna evoluirali u danasnje ljude.
Naravno da i u tome, kao i u svemu, uvijek postoji neka reakcija i teznja nekih da se vrate u majmune.
Medjutim, opsti tok ipak ide u drugom pravcu.

Citat:
pisac: Njegov bivši prijatelj Nokia gleda to sa strane i ima izbor:

Mozda njegov bivsi prijtelj nema luksuz da moze povazdan da stoji na ulici i gleda ko prolazi.
Vecina ljudi mora da radi i zaradi za svoju egzistenciju i nema mogucnosti da zivi od strazarenja pored sahta, a bez da ga iko za to placa.
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?27.03.2014. u 21:12 - pre 122 meseci
Citat:
pisac:
3) Uzme buzdovan i s leđa mu razlupa glavu. :D


3a) kupi drugog slepca - Smatherphone :)
 
Odgovor na temu

strela75
programer budilnika

Član broj: 199282
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?28.03.2014. u 12:25 - pre 122 meseci
Citat:
newtesla: ...pdf, excel, word, openoffice docs, screenshots, navi (gps i glonass), teamviewer, VNC, mikrotik winbox, app za Piwik...

(ovo je samo ono striktno vezano za posao: računam da torenti i virtual girlfriend ne spadaju u poslovni domen :P :D :P )

edit: izvini, sad gledam: GLONASS mi je ipak na Note 3: ali, evo da dodam šta može LG Cosmo, sa Androidom, a ne može NIJEDAN Symbian na svetu: 3D hsbs filmovi :D )
zivi od strazarenja pored sahta, a bez da ga iko za to placa.[/quote]


Izvinjavam se na nejasnoci u mom tekstu. Pod proverom maila sam mislio i pregled/edit office dokumenata i pregled pdfova (sto se obicno salje mailovima). Nista novo. Makar ne za mene.


Citat:
Odin D.:To je prirodno usadjenjo u ljudski rod: na tom principu su ljudi od majmuna evoluirali u danasnje ljude.
Naravno da i u tome, kao i u svemu, uvijek postoji neka reakcija i teznja nekih da se vrate u majmune.
Medjutim, opsti tok ipak ide u drugom pravcu.


Teorija nije isto sto i zakon. Tako da voleo bih da pokazes svog pretka majmuna na porodicnom stablu, pre nego sto druge okrivis da su nastali od majmuna.
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
kapija.newtesla.net.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?28.03.2014. u 13:13 - pre 122 meseci
Citat:
newtesla: ...pdf, excel, word, openoffice docs, screenshots, navi (gps i glonass), teamviewer, VNC, mikrotik winbox, app za Piwik...

(ovo je samo ono striktno vezano za posao: računam da torenti i virtual girlfriend ne spadaju u poslovni domen :P :P )

edit: izvini, sad gledam: GLONASS mi je ipak na Note 3: ali, evo da dodam šta može LG Cosmo, sa Androidom, a ne može NIJEDAN Symbian na svetu: 3D hsbs filmovi )


Od ovoga, vi ste svi naveli da na Symbianu postoji (donekle) podrška za:

-pdf
-word
-excel
-openoffice

No, i dalje fale:

-docx
-xlsx
-screenshot
-glonass
-teamviewer
-vnc
-mikrotik winbox
-piwik app
============

Ja i dalje ne vidim kako vaš EI Niš može da se uopšte poredi sa ovim? (Ford T, Iskrin telefon sa vrteškom, musketa, pisaća mašina...)
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zašto je Nokia (namerno) uništila symbian, a i odrekla se cele svoje prošlosti?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 36516 | Odgovora: 176 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.