Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...

[es] :: Windows desktop :: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15093 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 22:35 - pre 123 meseci
Offtopic, ali moram da napišem:

Pojavila se gomila file managera za DOS a kasnije i za Windows (DN, NC, VC, WC, TC) i svi su imali GUI sličnog principa.
Interesantno je da ih zovu "Ortodox File Managers" na Wikipedia-i (što me asocira na nešto zastarelo),
a i sada debelo "šiju" sve osnovne OS file managere i po ergonomiji i po funkcionalnosti i po brzini.
Windows Explorer i ono djubre na MAC OSx-u (ne znam kako im se zove file manager) koji se dobijaju po defaultu uz OS,
jednostavno su svetlosne godine iza ovih "Ortodox" file managera.

 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 22:42 - pre 123 meseci
Nikako ne uzimajte te SSD-ove od 60GB. Bice vam zao posle. Za Win7 ode 10-15 GB sa drajverima i pocetnim programima, instalirate jednu noviju igricu od 10-20GB, office i par vecih programa (XE5 npr) i ode. Ja sam 120GB probao da koristim kao dual boot za Win7 + Debian i nikako nisam mogao da izadjem na kraj s tim. Ako vec zelite SSD dajte jos malo para i uzmite nesto o cemu necete morati da razmisljate za par dana kako da sve stane.

Procesor i ne treba nikad da bude na 100%, on konstantno radi, uglavnom ima i dinamicko menjanje brzine da se tako izrazim, pa ako se ne koristi nista zahtevno i nije opterecen, nece raditi na recimo 3GHz vec na 1GHz, pa po potrebi menjati svoju frekvenciju, tako je uglavnom na lap topovima. Radi se o iskoriscenosti procesorskog vremena. Zamislite da imate sat koji kuca 60 puta u sekundi, i da recimo kopiranje fajla sa HDD-a na drugi HDD trazi da se data svake 3 sekunde iscitava radi bufferovanja. Znaci slobodno, slobodno, tik, slobodno, slobodno, tik... dolazimo do 33% iskoriscenosti (ovo je nekako najuproscenije) jer HDD nema dovoljnu brzinu ispisa da bi vise opteretio procesor. Posto su brzine procesora danas uglavnom enormne, uglavnom se nikad u memoriju ne ucita toliko podataka koje procesor ne moze dovoljno brzo da obradi, pa je usage uglavnom ispod 100%. Nekad nesto sto se ucita trazi ogromnu obradu sa procesorske strane i tu nastaje problem. Mada sa HDD-om to nije moguce vec je nesto drugo u pitanju. E sad, ako je iskoriscen 100%, to uglavnom znaci da je potrebno i preko tih 100% procesorskog vremena, i onda se neke operacije "pauziraju" da se izrazim, pa recimo radimo 3 stvari, 1.kopiramo nesto, 2. enkodujemo video fajl, 3. surfujemo netom. Enkodovanje fajla ce traziti procesorsko vreme u 70% slucajeva, surfovanje 20%, i kopiranje recimo 30%. Onda ce procesor birati kad ce kome dodavati vreme, a mozete u Win7 birati prioritetne procese kojima ce procesor davati vise vremena. Do kocenja ce dolaziti kad treba da se odradi operacija za surfovanje, ali enkodiranje video zapisa uzima previse vremena, i onda cete morati da sacekate da se zavrsi operacija enkodovanja pa ce se tek onda odraditi operacija za browsing jer procesor ne zna sta vam je prioritetno. Malo sam zakomplikovao ali valjda cete shvatiti.

E sad, ono sto meni pada na pamet u tvojoj situaciji, je da u toku tog kopiranja fajlova ti koristis neki program ciji se delovi konstantno ucitavaju sa tog istog HDDa i tada je rad sa tim programima znatno usporen. Danas HDDovi i jesu najsporiji deo racunara, mada SSDovi jos uvek ne mogu da ih zamene, po mom misljenju ta cela tehnologija nije na nivou da bude "standardan" deo kompjutera kao do sada HDD. RAM npr ima brzinu oko 3000MB/s, neki prosecan hard disk ima brzinu citanja od oko 50-100MB/s, i sad vidi koliko se izgubi na brzini koriscenja HDDa. Ali malo skrecemo s teme sad.

I meni su se desavale na Win7 takve situacije kakve ti opisujes, ali ne prilikom koriscenja bilo cega vec se kompjuter upali i iz cista mira Core2Duo bude na 50-60% usage-a nekih 15-20 minuta. Posle instalacije drugog sistema to je prestalo. Iz mog misljenja, krivi su Windowsovi pozadinski servisi (apdejtovanje ili ko zna sta). Nazalost iz par razloga sam osudjen na Windows uglavnom. Vec dugi niz godina imam par servera koji svi koriste linux, i jednostavno je neprevazidjen sto se tice ovakvih stvari kada ne znas iz kog razloga sve koci.

P.S. nijedna komponenta na racunaru ne moze biti prejaka. Samo ostale mogu biti preslabe. Razlog je taj sto ta komponenta nece kociti rad ostalih vec ce im davati maksimum koji i one mogu da pruze.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 01:12 - pre 123 meseci
Hje hje, tačno tako. Plavi ekran, i beše nije bilo ni miša...
Citat:
djoka_l:
@pOpeye

Tvoje razumevanje performansi računara je vrlo površno. Ono što je jasno, to je da ti treba novi (jači) računar.


Moje razumevanje performansi je za region iznad proseka. Sad, moja je sreća a nesreća regiona što je prosek blaga katastrofa... :D
A temu nisam otvorio da bih se duvao kako sam najpametniji već naprotiv - da nešto naučim. Neki su mi podaci logični neki ne, neke prihvatam sa rezervom, neke ne prihvatam, ali dobro je da ima informacija, pa čovek može ako hoće da se obrazuje. Hvala i tebi na tvom postu, mada nisam sve skapirao.
Citat:

Sada malo o procentu zauzeća procesora - to je samo jedan od parametara, kojem si dao preveliku vrednost.

Ma njega sam uzeo za primer jer je nekako najslikovitiji. Svi znamo kako i šta radi. Ni ostale komponente mi nisu jasne, stići ćemo i do njih, polako... ;)

Citat:

Osim procesora tu imaš i gomilu drugih komponenti. Na primer, svaki PCI uređaj ima DMA (direct memory access). Ako treba da se prebaci blok podataka, na primer između grafičke kartice i memorije, ili između diska i memorije, taj uređaj postaje master na memorijskoj magistrali i dok on ne završi transfer, CPU ne može da pristupi memoriji. Tako imaš situaciju da se pokazuje nisko zauzeće procesora, a sve radi usporeno.

Ok, znači glavna magistrala može da bude usko grlo. A što nisu napravili magistralu da može više uređaja da pristupi? Imaš 4 jezgarne procesore pa još x2, zašto nisu mogli da naprave na sličnom principu i magistralu? I uopšte mi smrdi ta činjenica da procesor ima takt 3GHz, a glavna magistrala brzinu rada 1600MHz... Ne kažem da treba da bude ista brzina (evo gore si naveo primer da procesor samo zada komandu da se blok podataka prenosi sa jednog uređaja na drugi - a magistrala prenosi te podatke - pa zar nije logično da se teži što većoj brzini magistrale.
Da li sam bar ovo dobro skapirao: Brzina glavne magistrale i brzina RAM memorije mora biti ista - ako je jedna manja onda onoj drugoj nije iskorišćen u
potpunosti potencijal?
Citat:

Drugo, potpuno pogrešno je uverenje da ako procesor nije na 100%, da si bezveze dao pare. Razmotrimo sledeći teoretski slučaj: u toku 10s procesor je bio zauzet 50%. Na sistemu je startovano 5 procesa i svaki od njih zahteva 1s procesorskog vremena. U najgorem slučaju, svih 5 procesa je zahtevalo procesor u istom trenutku. Procesor izvršava proces p1, pa p2 pa redom do p5. Prvi proces je čekao 1s da se posao završi, drugi 2s, dok je poslednji, peti čekao 5 sekundi (4s da završe procesi p1..p4 i jednu sekundu da se završi njegov posao). Srednje vreme za svih 5 procesa da završe obradu je (1+2+3+4+5)/5=3s. Dakle, sa 50% zauzeća procesora, vreme da se završi posao je 3 puta veće nego da je startovan samo jedan proces.

Ovde sam se izgubio. Razumem primer, ali zaključke nikako ne mogu da vežem sa primerom. Jbg - mašinac - navikao vizuelno da predstavim problem, a ovde mi to ne ide...)
Citat:

U principu, ako je zauzeće procesora p, tada je vreme odziva sistema 1/(1-p), što znači da u proseku zauzeće procesora od 50% znači da se tvoj posao radi 2 puta sporije, 75% znači da je 4 puta sporije, 90% znači 10 puta sporije, a ako je zauzeće 100%, tada se tvoj proces možda neće nikada ni završiti (ako je, recimo, algoritam dodele procesora tako da proces sa najmanjim ID koji čeka dobije procesor, pa onda tvoj proces nikada ne stigne na red).

Kapiram. Ako si dao p u procentima, onda
Za p=2 tvoja računica kaže odziv = 1,02.
Za p=20 tvoja računica kaže odziv = 1,25.
Za p=80 tvoja računica kaže odziv = 5.
Za p=99 tvoja računica kaže odziv = 100.
"znam, znam, matematika ne laže..." ;) Slažem se. - ali ne mogu da skapiram odakle ta formula i zašto se baš ona primenjuje. Da sam zavrišio ETF, verovatno bih znao ;)


Citat:

Zaključak, uživaj dok ti je zauzeće procesora, memorije i ostalih resursa ispod 50%, a razmišljaj o zameni ako je veće.

Čisto kao upoređenje, ako motor tvog automobila može da razvije 5000 obrtaja u minuti (6000 ako ode u "crveno") nemoj da kukaš što si kupio takav motor, jer i onako ne prelaziš 4000 obrtaja, nego uživaj u vožnji sve dok se ne ispostavi da veći deo vremena voziš iznad 3000 obrtaja.

E, čekaj, sada smo na mom terenu ;):
Ako mi je cilj da što pre stignem gde sam pošao (da procesor što brže odradi posao) - naravno da ću ga voziti tik ispod crvenog polja i stići najbrže (ovde ne raspravljamo o štetnosti dugotrajnih visokoh obrtaja po motor, potrošnji i sl, već o dužini vremena potrebnog da se nešto odradi)

@Zlatni_bg:
Citat:

Nikako ne uzimajte te SSD-ove od 60GB. Bice vam zao posle. Za Win7 ode 10-15 GB sa drajverima i pocetnim programima, instalirate jednu noviju igricu od 10-20GB, office i par vecih programa (XE5 npr) i ode. Ja sam 120GB probao da koristim kao dual boot za Win7 + Debian i nikako nisam mogao da izadjem na kraj s tim. Ako vec zelite SSD dajte jos malo para i uzmite nesto o cemu necete morati da razmisljate za par dana kako da sve stane.

Ja ovo shvatio da ne uzimamo od 60 nego bar od 120?
Citat:


Procesor i ne treba nikad da bude na 100%,

Aman šta ste se uhvatili svi procesora, on je samo uzet kao primer :)
Citat:
on konstantno radi, uglavnom ima i dinamicko menjanje brzine da se tako izrazim, pa ako se ne koristi nista zahtevno i nije opterecen, nece raditi na recimo 3GHz vec na 1GHz, pa po potrebi menjati svoju frekvenciju, tako je uglavnom na lap topovima. Radi se o iskoriscenosti procesorskog vremena. Zamislite da imate sat koji kuca 60 puta u sekundi, i da recimo kopiranje fajla sa HDD-a na drugi HDD trazi da se data svake 3 sekunde iscitava radi bufferovanja. Znaci slobodno, slobodno, tik, slobodno, slobodno, tik... dolazimo do 33% iskoriscenosti (ovo je nekako najuproscenije) jer HDD nema dovoljnu brzinu ispisa da bi vise opteretio procesor. Posto su brzine procesora danas uglavnom enormne, uglavnom se nikad u memoriju ne ucita toliko podataka koje procesor ne moze dovoljno brzo da obradi, pa je usage uglavnom ispod 100%.

Znači da je procesor "predimenzionisan", a HDD "usko grlo" zbog svoje brzine? Za ovu vrstu rada. Ne pričamo sad o kodiranju filmova i sl...
Citat:

Nekad nesto sto se ucita trazi ogromnu obradu sa procesorske strane i tu nastaje problem. Mada sa HDD-om to nije moguce vec je nesto drugo u pitanju. E sad, ako je iskoriscen 100%, to uglavnom znaci da je potrebno i preko tih 100% procesorskog vremena, i onda se neke operacije "pauziraju" da se izrazim, pa recimo radimo 3 stvari, 1.kopiramo nesto, 2. enkodujemo video fajl, 3. surfujemo netom. Enkodovanje fajla ce traziti procesorsko vreme u 70% slucajeva, surfovanje 20%, i kopiranje recimo 30%. Onda ce procesor birati kad ce kome dodavati vreme, a mozete u Win7 birati prioritetne procese kojima ce procesor davati vise vremena. Do kocenja ce dolaziti kad treba da se odradi operacija za surfovanje, ali enkodiranje video zapisa uzima previse vremena, i onda cete morati da sacekate da se zavrsi operacija enkodovanja pa ce se tek onda odraditi operacija za browsing jer procesor ne zna sta vam je prioritetno. Malo sam zakomplikovao ali valjda cete shvatiti.

Savršeno jasno. A da li postoji način da unapred definišemo prioritete? Ja unapred znam da mi je bitno da surfujem brzo, a da li će mi film kodirati 5 ili 15 minuta nije mi bitno. Ako mi je bitno - ili ću prestati da surfujem ili ću njemu zadati prioritet...
Ja sam pokušavao da nađem program koji će mi omogućiti da protok interneta usmeravam kako ja hoću. Pošto mi je komp stalno upaljen i stalno rade torenti (skidanje se relativno brzo završi, ali po logici "odakle bih ja skidao ako niko ne bi delio" - tako i ja ostavljam upload (naravno samo legitimne fajlove, ništa van zakona ;)). Međutim, ako ne ograničim protok torrentima, sporo mi radi FireFox. Nema veze što ja Fajerfoksom ""skidam", a uTorrentom "kačim" - vi ćete bolje razumeti što usporava. E pa nisam uspeo da nađem program koji će pustiti uTorrent da radi punom parom, a kada ja tj FajerFoks zatraži download neke stranice, da pauzira uTorrent i da FajerFoks radi punom parom,a da nakon što FajerFoks učita stranicu ponovo uTorrent radi punom parom.
Našao sam jedan program koji to navodno obećava ("bandwidth menager" ili tako nekako), ali je u praksi pokazao kao da ništa ne radi.

Da ne bude zabune, Torenti su pauzirani kada se dešavaju ova "usporenja" sa početka priče. Oni utiču samo na brzinu tj nemogućnost surfovanja (kada radi taj upload. Kada radi pun download - onda i on usporava komp, ali tada znamo šta je u pitanju)
Citat:

E sad, ono sto meni pada na pamet u tvojoj situaciji, je da u toku tog kopiranja fajlova ti koristis neki program ciji se delovi konstantno ucitavaju sa tog istog HDDa i tada je rad sa tim programima znatno usporen. Danas HDDovi i jesu najsporiji deo racunara, mada SSDovi jos uvek ne mogu da ih zamene, po mom misljenju ta cela tehnologija nije na nivou da bude "standardan" deo kompjutera kao do sada HDD. RAM npr ima brzinu oko 3000MB/s, neki prosecan hard disk ima brzinu citanja od oko 50-100MB/s, i sad vidi koliko se izgubi na brzini koriscenja HDDa. Ali malo skrecemo s teme sad.

Ne skrećemo. Nije tema samo procesor ;) Što misliš da SSD ne mogu da zamene HDD? Da ostavimo cenu po strani, mislim za operativni sistem? Koja je brzina SSDa? Da li je slična brzini RAM memorije? Logično i je da jeste, jer koliko kapiram to SSD i jeste. Malo me buni ova brzina u MB/s za RAM - na kojoj frekvenci radi taj RAM modul?
A ovo sa brzinom hard diska - znate bolje nego ja da je brzina jedna kada se kopira 1 veliki fajl od 1GB a sasvim druga kada se kopira 1024 fajlova od 1MB. Da li bi tako bilo i na SSDu ili bi razlika bila manja ili je ne bi bilo?


Citat:


I meni su se desavale na Win7 takve situacije kakve ti opisujes, ali ne prilikom koriscenja bilo cega vec se kompjuter upali i iz cista mira Core2Duo bude na 50-60% usage-a nekih 15-20 minuta. Posle instalacije drugog sistema to je prestalo. Iz mog misljenja, krivi su Windowsovi pozadinski servisi (apdejtovanje ili ko zna sta). Nazalost iz par razloga sam osudjen na Windows uglavnom. Vec dugi niz godina imam par servera koji svi koriste linux, i jednostavno je neprevazidjen sto se tice ovakvih stvari kada ne znas iz kog razloga sve koci.

P.S. nijedna komponenta na racunaru ne moze biti prejaka. Samo ostale mogu biti preslabe. Razlog je taj sto ta komponenta nece kociti rad ostalih vec ce im davati maksimum koji i one mogu da pruze.

Pa to je i poenta ove teme - kako da razumem koja je brzina procesora npr dovoljna za tu i tu matičnu ploču, RAM te i te brzine, HDD/SSD.. A grafičke karte se skoro nismo ni dotakli (ali izuzmimo igrice. Eventualno neki HD film pušten preko HDMIa na tv...)







pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 01:41 - pre 123 meseci
Prioritetne procese mozes da definises u task manageru. Nisam samo siguran koliko zaista sve to pomaze, nisam koristio to preterano ali tako se radi u Windowsu.

Sto se tice gabarita SSD-a, tako je, bar 120GB. Trenutno najbolji odnos cene i memorije. Verujem da bi nekome i 60GB radilo posao, ali to je zaista malo... Imajte u vidu i da bi SSD funkcionisao dobrim brzinama, da morate da imate i odredjen procenat praznog prostora na njemu, sto je puniji, to ce sporije raditi.

HDD je uvek usko grlo, ali on sluzi da uglavnom trajno cuva informacije. Kada neki program koristis, on se sa HDDa ucita u RAM memoriju tako da se HDD vise (teoretski) ne koristi, vec se sve vezano za taj program poziva iz RAM memorije koja ima skoro 100x vecu brzinu od HDD-a. U praksi, programi ce kad-tad nesto ucitati sa HDD-a jer je nemoguce smestiti celokupne ogromne programe u RAM, ali to i nije toliko bitno jer je glavni deo programa ucitan u RAM. Znaci svake operacije sa HDDom ce traziti dosta vremena. Tu je naravno i vreme citanja, jer je potrebno da se mehanicka glava pozicionira, jesu milisekunde ali opet...

Sto se tice torrenta, za resenje browsovanja ti je savet da, ako ti je recimo ukupan protok 1MB/s, ogranicis torrent na 700KB/s dok browsujes. Ne znam bas da li ijedan program koji nije u kernelu moze da ti da pristup tome da ogranicavas internet protok zavisno od aplikacije, verujem da moze ali nisam isprobavao. E sad, fora kod torrenta je sto nije samo zahtevan sto se tice internet protoka, vec ume da uzme i prilicno CPU-a a i RAM memorije... ako idu 2-3 torrenta nece biti nista, ali 20-30 naprave haos od sistema.

Sto se tice frekvencije za RAM, sami MHz kod RAM-a ne govore puno o njenoj brzini citanja/pisanja, i nema neke velike razlike izmedju 800 i 1600MHz RAM modula. Ne razumem se preterano u tematiku, ali i jedni i drugi postizu brzine izmedju 2 i 3GB/s ili cak vise. Zaista nema potrebe menjati RAM memoriju samo zbog frekvencije.

SSDovi. Ja sam licno imao problema sa svojim Kingstonom zbog plavih ekrana (mada je bio felerican taj prvi), ali i dalje sam imao manjih problema sa koriscenjem istog (nema sanse da mi radi sistem instaliran u "Enhaced SATA" modu, vec moram da koristim "Compatibale" koji mu smanjuje brzinu za nekih 20-30% - i da, i instalirao sam i pokusavao da koristim sa istim modovima, nisam ih menjao posle instalacije Win-a), dakle dosta su svezi ti novi kontroleri, ne mirisu se najbolje sa dosta maticnih ploca, pogotovu starijih, drugi razlog kapacitet, treci razlog odnos cena i kapacitet, cetvrti razlog vek trajanja ako se koristi kao jedini disk u racunaru - imaju zivotni vek od oko 10.000 upisa. Naravno, za koriscenje onoga za sta je i namenjen, a to je za drzanje samo instaliranog sistema i programa na sebi, je odlican. Ali kao zamena za HDD, jos uvek ne.

I SSD ima problem sa kopiranjem vece kolicine manjih fajlova, ali ne kao HDD po kom ti fajlovi mogu biti razbacani po razlicitim sektorima itd. Naravno, opet bolje radi nego HDD. Sto se tice brzine SSD-ova, reklamirane brzine i one realne su dosta razlicite, zavisi ti dosta i od kompatibilnosti maticne sa SSD kontrolerom, ali u praksi dobijes 200-300MB/s citanja i 150-300MB/s pisanja na disk. To opet nije priblizno RAM memoriji sto si pitao, jeste par puta brze od HDDa ali ni blizu RAMu. I SSD nije RAM vec flash memorija, podaci iz RAM memorije se brisu pri nestanju struje u modulu.

Sto se tice konfiguracija kompjutera... tu stvarno ne znam sta bih mogao da kazem, gomile i gomile razlicitih kombinacija... u sustini bukvalno sklopis sta ti odgovara prema onome sto koristis, ili ako imas para kupis azdaju s kojom neces imati nikakvih problema... Ali opet naglasavam, nema razlike u RAM memoriji, frekvenca nije direktno srazmerna brzini RAM-a. Sto se grafickih tice, za sve sem neke video obrade, igranja igrica i rada sa 3D modelima, verujem da bi i nove integrisane radile posao, za zivo cudo kad poredim njih i NVidia GT220M koju imam u lap topu, mnogo bolje zavrsavaju posao.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 01.03.2014. u 02:52 GMT+1]
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 08:26 - pre 123 meseci
Citat:
Zlatni_bg: Nikako ne uzimajte te SSD-ove od 60GB. Bice vam zao posle. Za Win7 ode 10-15 GB sa drajverima i pocetnim programima, instalirate jednu noviju igricu od 10-20GB, office i par vecih programa (XE5 npr) i ode. Ja sam 120GB probao da koristim kao dual boot za Win7 + Debian i nikako nisam mogao da izadjem na kraj s tim. Ako vec zelite SSD dajte jos malo para i uzmite nesto o cemu necete morati da razmisljate za par dana kako da sve stane.

Ti si malo pobrkao koncepte.

Ideja sa ovim jeftinim SSD-om nije da ti potrpaš sve svoje igrice i pornjavu na njega, već da na tih 60GB staviš samo operativni sistem i nekoliko najkorišćenijih programa kako bi ti se generalno ubrzao rad sa računarom. Za to je 60GB puna kapa.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 09:45 - pre 123 meseci
Citat:
ventura: Ti si malo pobrkao koncepte.

Ideja sa ovim jeftinim SSD-om nije da ti potrpaš sve svoje igrice i pornjavu na njega, već da na tih 60GB staviš samo operativni sistem i nekoliko najkorišćenijih programa kako bi ti se generalno ubrzao rad sa računarom. Za to je 60GB puna kapa.


Puna kapa baš i nije, više je najmanja prihvatljiva veličina. Windows 7 ili 8 x64 sa svim mogućim update-ovima i još nekoliko većih programa neće ostaviti previše prostora, ali definitivno sa 64GB može da se radi Plus je za te pare najveći upgrade koji neki stari sistem može da dobije

Citat:
Pa to je i poenta ove teme - kako da razumem koja je brzina procesora npr dovoljna za tu i tu matičnu ploču, RAM te i te brzine, HDD/SSD.. A grafičke karte se skoro nismo ni dotakli (ali izuzmimo igrice. Eventualno neki HD film pušten preko HDMIa na tv...)


Ala si ga ti zakomplikovao Vidi ovako - zaboravi sve te brzine i šta sve ne, činjenica je da imaš matoru konfiguraciju i tu postoji svega dva izbora, kupiti sve novo ili nadograditi staro; ako ćeš sve novo to je jedna priča, ako ćeš nadograđivati staro, tu onda ima možda smisla kupiti pomenuti ssd i možda još 2 GB memorije i to je otprilike neki plafon koji mislim da vredi ulagati u postojeću konfiguraciju

 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 09:47 - pre 123 meseci
Citat:
p0peye:
Je li softverski problem?

-Antivirus sa paranoidnim podesavanjima, tj. korporativni av sa spijunskim podesavanjima moze da usporava rad.
-Takodje prva stvar koju uradim je da iskljucim: indexovanje hard diska, sistem restore i shadow copy.
- Flash i java su memorijski i procesorski zahtevni (i po mom misljenju totalno neoptimizovani), a opet gde god se okrenes oni vladaju.
- Browseri posto su "besplatni" su isto totalno neoptimizovani, kada se doda gomila flash po stranici - znacajno usporenje, add block moze da pomogne.

Mozda da krenes sa jednim konkretnim racunarom i konkretnim problemom :)
Edit sad sam video link:
[quote]Bukvalno sam otišao da kupim još 1 modul od 2 GB, ubo ga u slot i - komp je prepoznao 4GB[/quoute]
Pogledaj: Windows7 Pae Patched.
Licno mislim da je isplativije kupiti laptop nego upgradovati kompjuter, odnosno kupiti Xbox360 za igranje nego kupiti graficku karticu.
Drugi hard ne mora da bude ssd, moze i obican manji za windows i to bi ti ubrzalo rad. Ja sam pre za manji hard za win (250gb mozes kupiti za 20-30e), a ostataka para za ssd uloziti u externi hard disk za backup podataka.


[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 01.03.2014. u 11:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
*.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 11:22 - pre 123 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:.

i možda još 2 GB memorije i to je otprilike neki plafon koji mislim da vredi ulagati u postojeću konfiguraciju :)


Nisi pažljivo pratio fabulu radnje ;-) napisah da sam bio kod prodavca u kući sa celom konfom, udenuli još 2GB, win 7 (x64) prijavljuje 4gb instalirano, 3 gb operativno. Gugl kaže namerno hardversko ograničenje ploče.
I taman kada sam odustao od nove konfe i rešio da pružim još jednu šansu staroj, gotovo da odustadoh od te namere. I onda gotovo reših da prvo sledeće ulaganje bude SSD - a onda se oglasi i joojant200 i kaže može i običan sekundarni hdd...
Malo se šalim, malo sam ozbiljan.
A sada ozbiljno: hvala sviima koji postuju u ovoj temi, svakako ću (ja i drugi) nešto naučiti i kada se (ne sutra, ali uskoro) rešim za obnovu konfiguracije, neću ići k'o guska u maglu već ću malo imati predstavu šta uzeti...
Nismo se još dotakli L keševa na procesoru. Vidim da tu (i) poslednji AMDovi procesori zaostaju za Intelom. Koliko to urealnosti ima uticaja na performanse. Logično veći keš bolje, brže ali čisto sumnjam da je 2x veći keš = 2x brži procesor... Štaviše ubeđen sam da nije tako, ali nemam baš predstavu koliko znači...
Hvala još jednom svima.
P.s. - @djoka_l: samo da budemo sigurni da smo se dobro razumeli. Ja tvoj post nisam doživeo kao "ovaj lupa ništa ga ne razumem", već kao "ne razumem dobar deo". Niti mislim da nisi u pravu, ali jednostavno - nije mi logično ponešto iz tvoje teorije.
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 11:57 - pre 123 meseci
- avast sa normalnim podešavanjima.
- fajerfox "fort Nox" ;) - flashblock, addblock+...
- ovo za indeksovanje hdda moram da proverim. Mada - zar nije to "most-ćuprija"?
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 12:40 - pre 123 meseci
Pogledao sam plocu sto imas, i da imas win7 x64.
Po meni jedino mozda mozes da sa tom plocom dobijes 4gb: u win7 x32 pae patched.
Pa evenutalno da se poigras sa drugim hard diskom (odnosno ssd ako je povoljan) kad/ako kupis pa ako ne valja/nije brze formatiras i vratis stari hard.

Kandidat za novu plocu sto si stavio u drugom threadu, koliko vidim nema usb 3.0.

Citat:
Ja sam pokušavao da nađem program koji će mi omogućiti da protok interneta usmeravam kako ja hoću. Pošto mi je komp stalno upaljen i stalno rade torenti (skidanje se relativno brzo završi, ali po logici "odakle bih ja skidao ako niko ne bi delio" - tako i ja ostavljam upload (naravno samo legitimne fajlove, ništa van zakona ;)). Međutim, ako ne ograničim protok torrentima, sporo mi radi FireFox.

Nije idealno ali je jednostavno: scheduler u utorrentu: full speed kad svi spavaju ili su na poslu, limited speed kad i drugi koriste?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 13:24 - pre 123 meseci
Citat:
p0peye: Nisi pažljivo pratio fabulu radnje ;-) napisah da sam bio kod prodavca u kući sa celom konfom, udenuli još 2GB, win 7 (x64) prijavljuje 4gb instalirano, 3 gb operativno. Gugl kaže namerno hardversko ograničenje ploče.
I taman kada sam odustao od nove konfe i rešio da pružim još jednu šansu staroj, gotovo da odustadoh od te namere. I onda gotovo reših da prvo sledeće ulaganje bude SSD - a onda se oglasi i joojant200 i kaže može i običan sekundarni hdd...


Sekundarni hdd ti neće ništa bitno promeniti, efekat nije ni blizu isti kao novi ssd. Ako su ti pare problem, onda najjednostavnije nemoj ništa menjati, koristi tu staru konfiguraciju dok ne budeš mogao da kupiš nešto bolje
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 14:34 - pre 123 meseci
Ljudi,koristim matoru konfiguraciju,Sempron overklok @8x300,nForce4,3x256Mb,160Gb spori Hdd.
I ja sam sasvim zadovoljan brzinom,radi YT dobro,ostale Java i Flash internet zezancije,mogu da poteram po neku igru,Hd filmovi naravno extra,sve u svemu za surfovanje dobar.
Zna da uspori malo kad je neki natrpan i neoptimizovan sajt,ili kad otvorim dosta tabova sa flash glupostima.... Ali je vrlo vrlo upotrebljiv. Radi sporije od nekog x4 sigurno,ali ja tu sporost ne osecam tako mnogo u radu.

Zato me zanima kako @Popeye nije zadovoljan,a ima bolju konfu od mene!

Sve na klik mozda moze sa nekim ultra brzim ssdom,nikako drugacije
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 15:05 - pre 123 meseci
Ako kaže da otvara po 30 tabova u Firefox-u i da stalno nešto kopira, onda nije ni čudo što se komp zakucava
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 15:06 - pre 123 meseci
Citat:
p0peye: - avast sa normalnim podešavanjima.

Antivirus odmah izbaci, koji god da je. Jer nijedan virus ti neće usporiti računar toliko koliko smeće od antivirus softvera (a svaki antivirus je oksimoronsko smeće).
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
..252.195.adsl.dyn.beotel.net.



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 17:13 - pre 123 meseci
Citat:
joojant200: Pogledao sam plocu sto imas, i da imas win7 x64.
Po meni jedino mozda mozes da sa tom plocom dobijes 4gb: u win7 x32 pae patched.


Čekaj . ja sam na više sveCkih foruma pročitao iste probleme i da je ploča hardverski ograničena na 3gb, da nikakav fleš biosa ne pomaže. Niko od postera nije napisao "OK, rešio sam problem tako i tako", već je par njih napisalo "Promenio sam ploču, rešio se bede..."

Citat:

Pa evenutalno da se poigras sa drugim hard diskom (odnosno ssd ako je povoljan) kad/ako kupis pa ako ne valja/nije brze formatiras i vratis stari hard.

SSD je sve bliži kupovini. A koja je onofora sa 10000 zapisa? Koliko realno on može trajati? I šta znači 10000 zapisa? Ja mogu da snimim 10000 sitnih fajlova i to je to (sad se zezam.) 10000 zapisa preko jednog memorijskog bloka (ako se to tako kaže)?
Koliko upoređenja radi može HDD da ima zapisa?

Citat:


Kandidat za novu plocu sto si stavio u drugom threadu, koliko vidim nema usb 3.0.


Eto. To mi je promaklo. Nije još u masovnoj upotrebi, ali će biti. USB 3.0 je pod obavezno...

Citat:

Nije idealno ali je jednostavno: scheduler u utorrentu: full speed kad svi spavaju ili su na poslu, limited speed kad i drugi koriste?



Jeste ako sam koristiš komp i nemaš ženu koja se ne razume. Kad malo bolje razmislim - ovo i jeste njen komp. Nije ni čudo onda što se ne razumemo (komp i ja) i što se (komp ) stalno nešto duri i buni, ukipi ko magarence i odbija saradnju) :))))

Problem je što ona otvori po 30tak tabova tipa FaceBook i lista one beskonačne stranice sa ženskim stvarima. I na njenom FajerFoks profilu sam instalirao NoScript, FlashBlock i sl, ali kažem - komp ima 2GB RAMa, a često se dešava da samo FFoks u task menadžeru prijavi 1,9 GB...
I opet - ideja od još 2GB (=4GB) je izgelda propala, pa se traži drugo rešenje...
Nego - niko da mi da savet na drugoj temi... :(


Citat:
Miroslav Jeftić: Sekundarni hdd ti neće ništa bitno promeniti, efekat nije ni blizu isti kao novi ssd. Ako su ti pare problem, onda najjednostavnije nemoj ništa menjati, koristi tu staru konfiguraciju dok ne budeš mogao da kupiš nešto bolje :)


Ma pare nisu problem - para nema :D Šalim se. Napisah da bih mogao da odvojim 200tinak Evra za drugu konfu, a evo kako sam počeo da razmišljam o SSDu, neka bude ta suma BEZ SSDa - za njega bih posebno odvojio kintu ako se rešim. Treba čuti još ppo neki savet, malo pročitati WIKI o SSDu i slično...
(Nije da vama ne verujem, prosto da se malo upoznam sa tematikom. Čuo sam za jnih ali su bili skupi pa se nisam nešto ni interesovao...
Malo me brine tih 10000 zapisa - neamam predstavu šta to znači - ako budem morao na 2 godine da ga menjam - nije neko rešenje... Mada će mu verovatno padati i cena...

Citat:
KrkaCiC: Ljudi,koristim matoru konfiguraciju,Sempron overklok @8x300,nForce4,3x256Mb,160Gb spori Hdd.
I ja sam sasvim zadovoljan brzinom,radi YT dobro,ostale Java i Flash internet zezancije,mogu da poteram po neku igru,Hd filmovi naravno extra,sve u svemu za surfovanje dobar.
Zna da uspori malo kad je neki natrpan i neoptimizovan sajt,ili kad otvorim dosta tabova sa flash glupostima.... Ali je vrlo vrlo upotrebljiv. Radi sporije od nekog x4 sigurno,ali ja tu sporost ne osecam tako mnogo u radu.

Zato me zanima kako @Popeye nije zadovoljan,a ima bolju konfu od mene!

Sve na klik mozda moze sa nekim ultra brzim ssdom,nikako drugacije :)


Koliko tabova imaš otovreno istovremeno? Koju grafiku imnaš? Ja imam neku tešku integrušu sa valjda 64MB dodeljene memorije. Ovo što si ti pomenuo gore radi i kod mene bez štucanja (uglavnom), ali ...

Evo sada sam shvatio da trenutno, sa svega 7-8 otvorenih tabova, dok prelazim u druge programe, nema kočenja. Trenutno. Hm, hm.


Citat:
Miroslav Jeftić: Ako kaže da otvara po 30 tabova u Firefox-u i da stalno nešto kopira, onda nije ni čudo što se komp zakucava :)
Citat:
ventura: Antivirus odmah izbaci, koji god da je. Jer nijedan virus ti neće usporiti računar toliko koliko smeće od antivirus softvera (a svaki antivirus je oksimoronsko smeće).


Šta po 30 tabova?
Zna da bude i po 70, a kada bude 110+ tabova onda stvarno uspori i mora da se zatvara... (ne radim to stalno, najčešće je otvoreno 30tak tabova moje drage, i 20 mojih - ali i tada zatvaramo "suparnički" profil zbog sporog rada...)

Iz ovoga se može zaključiti da bi sa više RAMA radio normalno (govorimo o ovom problemu kada fajerfoks ima 1,5+ GB )? Ne bi morao da swapuje na HDD pa nazad?


Nego, dajte još malo podataka o principu rada komponenti i usklađivanju istih. Hvala unapred.
P.s. - trenutno stanje na HHDu:
C particija (win7) 20 od 40GB slobodno. (Znam, znam sada i ja da sam trebao da ostavim više mesta za Win 7 u startu, ali igrice ne igram, svi potrebni programi su instalirani i valjda je 20GB slobodnih dovoljno?
D particija: 16/680GB slobodno. Znalo je da bude i 4-5 GB samo slobodnog prostora. Ta particija se koristi samo za podatke, pa valjda ni tu nije problem?
N particija: 7,6/670GB Slobodno. Tu se rasteže - smanjuje (bilo i 3 retko) a najčešće je 30GB slobodno. Na tu particiju Torrent snima šta se skida.

Upravo režem retko potrebne stvari na DVDove, pa će uskoro biti po 50tak GB slobodno na D i N particijama. Videćemo ima li veze...
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 17:27 - pre 123 meseci
70 tabova? Dobro je da to i radi... čemu uopšte 70 tabova? Elem, možeš za početak kupti ssd, pa možda zaključiš da ti nova konfiguracija ni ne treba, tj. možda će ti ta stara sa dodatkom biti ok. A čak i ako uzmeš novu, opet ćeš moći u nju da preneseš taj disk i koristiš ga kao sistemski.

Što se tiče broja upisa i dugotrajnosti, nema potrebe da se brineš, uz neku normalnu upotrebu prosečan očekivani životni vek je između 5 i 10 godina, mnogo je verovatnije da će ti ostatak komponenti crknuti pre nego ssd - naravno to ne znači da je "neuništiv", za tih 60-100€ ne treba baš očekivati neku čaroliju
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 17:30 - pre 123 meseci
Ako držiš otvoreno po 100 tabova, ni najbolji-najbrži-najskuplji PC neće da ti reši probleme,
to nije ništa drugo do preterivanje u kombinaciji sa lošom navikom ne-zatvaranja tabova.

Moderne web stranice traže dosta resursa, imaju gomilu teškog sadržaja,
puno dinamike koja se vrti u pozadini preko js-a, ...
Sve to treba da vrti kompjuter, a on jadan ne može pa se davi.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 17:36 - pre 123 meseci
Takodje smatram da je 30+ tabova nepotrebno,i ne sluzi nicemu,mislim ono imas bookmarks pa ga metni tu i otvori po potrebi

Sto se tice poboljsanja,kao i kolega iznad,mislim da ce te samo ssd spasiti sa takvim nacinom koriscenja

PS posto je vec bilo primera sa automobilom,to sto ti radis je kao da u normalan putnicki auto ubacis 5 dzaka cemena i zakacis prikolicu sa jos 15 i onda ocekujes da vuce bez stucanja i naprezanja E,moze,ali kamionom a ne autom

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 17:58 - pre 123 meseci
Citat:
Šta po 30 tabova?
Zna da bude i po 70, a kada bude 110+ tabova onda stvarno uspori i mora da se zatvara... (ne radim to stalno, najčešće je otvoreno 30tak tabova moje drage, i 20 mojih - ali i tada zatvaramo "suparnički" profil zbog sporog rada...)

Ipak je tebi najpre potreban Owner's manual Windowsa.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 18:08 - pre 123 meseci
Citam ovu temu i stvarno ne znam sta bih jos dodao, a da nije receno.

Nego, sta vi mislite o onim oglasima, tipa, prodajem PIII kompletan, dobar za mutimediju i surf? :D :D

A vidim da se ovde otvara i po 100+ tab-ova u jednoj sesiji :) Taj PIII ne moze ni Blic da otvori kako treba, a da ne zabode, a o multimediji i da ne pricam, izuzev gledanja raspalog DivX-a i slusanje mjuze na winamp-u....:)

Generalno, HDD je naslabija karika modernog PC-a. Ali ko ima kesa, kupi dva kom od 120GB, metne ih u RAID0 i uziva:)
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15093 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.