Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Shta je brze? i wildcards pri trazenju

[es] :: Baze podataka :: Shta je brze? i wildcards pri trazenju

[ Pregleda: 2517 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RAZZLEDAZZLER
Tora Bora

Član broj: 27
Poruke: 543
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Shta je brze? i wildcards pri trazenju19.12.2001. u 19:22 - pre 271 meseci
Recimo da u MySQL tabeli imam 6 kolona [npr id ime prezime godine visina tezina].
E sada iz tabele vadim i shtampam sve sem id kolone.
Moje pitanje je da li je brze uraditi
select * from tabela
i onda shtampati sve sem kolone id ili
select ime, prezime, godine, visina, tezina from tabela
i shtampati ?

Znaci id mi u tom upitu nije potreban, ali ne znam, mozda je brze select * ... zato i pitam.

Mozda je glupo pitanje, ali ovakve stvari [shto se tiche brzine upita, da li je ovaj brzi od ovoga] ne mogu bash lako da nadjem/vidim/skapiram.

A druga stvar ... neko je u jednom topicu spomenuo da kada je % i na pochetku rechi koja se trazi u bazi [npr select * from tabela where prezime like '%$trazeno_prezime%'] onda se upit dosta usporava.
E drugo moje pitanje je da li je za search bolje staviti $trazeno_prezime% i time ubrzati pretragu ili ostaviti %$trazeno_prezime% za sluchaj da neko ... npr trazi sva prezimena koja u sebi [a ne samo na pochetku] imaju neka slova ili se zavrshavaju sa nekim slovima?

Hvala
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net



Profil

icon Re: Shta je brze? i wildcards pri trazenju19.12.2001. u 23:27 - pre 271 meseci
E, sada... :)))

Sto se tice brzine, ona je zaista zanemarljiva toliko da je to nebitno. Generalno gledano, nije brzina ono sto je ovde presudno, vec memorija. Iako je tvoja baza verovatno mala, a result setovi i nisu nesto veliki, ipak je dosta bolje da izvuces ono sto ti treba, dakle samo kolone koje su potrebne.

Sto se tice pretrage sa LIKE i wildcardovima, isitna je da se indeksi ne koriste uopste kada se radi pretraga sa "%" na pocetku i kraju. Kada se radi pretraga sa "%" samo na kraju, onda se indeks koristi, sto znaci da imas ubrzanje. Tako rade sve baze sa kojima sam ja do sada radio. Dakle, ostavi "%" na kraju stringa i sve je cool...Probaj ovo sa EXPLAIN...
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Shta je brze? i wildcards pri trazenju

[ Pregleda: 2517 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.