Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

regulator napona

[es] :: Elektronika :: regulator napona

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 143797 | Odgovora: 821 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nesa986
nebojsa sudimac
beograd

Član broj: 308067
Poruke: 652
*.kbcnet.rs.



+5 Profil

icon Re: regulator napona15.08.2014. u 13:33 - pre 118 meseci
nasao sam drugi trafo 2 puta 40v snaga je 120va
 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: regulator napona15.08.2014. u 23:18 - pre 118 meseci
http://snk.to/f-ctjagmn1
Pravio sam ga, radi odlično.
 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 00:29 - pre 118 meseci
Vlad,

Da li treba da ti postavljam još literature i da pišem o onim rupama ?
Ili ti je malo jasnije sve oko cena delova i njihovih karakeristika, koje su
cene gotovih uređaja sa raznim delovima i kako to sve radi ?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 13:01 - pre 118 meseci
Nik name ni je vladd..sa malim v, eventualno Vladimir moze sa velikim V

Ne treba meni nista da pises o rupama u regulaciji i amaterskom nabacivanju nepotrebnih delova.

Ni ono sto si linkovao nisi bas razumeo, a pokusao si "objasnjenje"..

Ima na forumu dosta ljudi koji dosta znaju, a par njih je i orno da pise tutorijale. Ja nisam, dovoljno je da povremeno korigujem zaigravanje na promasenu temu...

Literature sam se i previse nacitao, i zelim da "idem dalje", a ne da se vracam na proste regulatore, i nesto sto su jednostavno a dobro, fabricki, odradili. Tu je stavljena tacka..pre jedno cetvrt veka..
Bajkice o "cenama" delova su smesne, kao neki razlog ili opravdanje, i ne pokrivaju elementarna neznanja ozbiljnog konstruisanja i povezivanja komponenti..

Kada si me vec pitao, red je posteno i otvoreno da odgovorim, BAS onako kako mislim, bez uvijanja..oni koji me znaju, i na forumu, znaju da u mojim odgovorima "uvijanja" nema..


Citat:
nesa986: nasao sam drugi trafo 2 puta 40v snaga je 120va


Probaj da nadjes 2x18v, 10+18v, sa jeno 3-5A, 100-150W, i koristi neku od sema sa komparatorima ili, sa integrisanim regulatorima, ali bez dodatnog tranzistora, zbog opsega...i nezgodacijama oko struje i pregrevanja...
Ili DVA fina regulatora, jedan pomenljivi 0-15V i drugi 10-25...da smanjis kolicinu i grejanje snaznih tranzistora...

Mozes raditi jedan fini regulator, i nekoliko "parova" sa +- napajanjem, fiksnim, naravno sa zajednickom masom.
 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 15:11 - pre 118 meseci
Vladd,

Nadam se da vladd nije od Vlada d....... Vidim po tvojim postovima da si baš stručnjak za elektroniku,
uža specijalnost mračna zona. Što se mog elementarnog znanja tiče iza mene je 45 godina aktivnog
bavljenja i života od elektronike i tehnike. Suvlasništvo u privatnoj firmi specijalne namene, ako uopšte
znaš šta to znači. U tih 45 godina je bio početak u AHI i srednjoj ET, pa četrdeset u vrhunskoj tehnici
sa 4 školovanja u inostranstvu i završetkom VŠ uz rad, i još minimum trideset godna paralelnog staža
u privatnom poslu. U okviru tih godina sam konstruisao minimum pedesetak raznih uređaja. Tu računam
samo ono što je realizovano, tj donelo prihod. U okviru toga bih napomenuo da sa napravio PRVI alarmni
PIR senzor u Jugoslaviji, Prodat je u jedno 5000 kom, dok nisu nagrnuli kinezi. Bio je izvanredan. Da
napomem izradu prenosnog inkubatora za bebe, na 12v, za transport kolima, itd itd ... Ništa od toga
nije prepisivano iz Elektora ili Radio amatera, već je sve konstuisano uz podake o delovima i moje znanje.
Sve je to rađeno u okviru analogne tehnike i digtalne logike. O mikroprocesorima nemam blage veze.
Obično imam problem da kada pričam ljudima šta sam sve radio, što oni prvo ne veruju dok ne provere.
To su mi već više puta rekli posle nekog vremena. Pošto se više nebavim aktivno elektronikom i poslom
zbog povrede kičme želja mi je da moje vrlo bogato iskustvo prenesem mlađima. Svima su moja vrata
otvorena za pomoć, ne samo preko privatnih poruka već i lično.
Kao što vidiš ni ja ne uvijam sa odgovorima i nemoj da "lupaš" da cena nije bitna ljudima i da TO220
više disipira od TO3 kućišta. Barem sam ispravljača raznih napravio ohoho.
Da pridodam još jedno desetak ispitnih sprava za avionske uređaje ( JAT ).

Izvinjavam se svima jer sam potpuno izašao iz okvira teme, i molim moderatora da ne izbriše ovo
jer na ovaj način želim da bezrezervo stavim moje znanje svima na upotremu dok još trajem.

Toliko od mene, pozdrav.
 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 15:17 - pre 118 meseci
Nešo,

Iz predhode poruke si video da sam i dalje voljan da ti pomognem.
Ako misliš da ti mogu pomoći imaš PP, a rezultate ćemo objaviti da svi vide!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 15:55 - pre 118 meseci
Citat:
brankotod:
Vladd,

Nadam se da vladd nije od Vlada d....... Vidim po tvojim postovima da si baš stručnjak za elektroniku,
uža specijalnost mračna zona. Što se mog elementarnog znanja tiče iza mene je 45 godina aktivnog
bavljenja i života od elektronike i tehnike. Suvlasništvo u privatnoj firmi specijalne namene, ako uopšte
znaš šta to znači. U tih 45 godina je bio početak u AHI i srednjoj ET, pa četrdeset u vrhunskoj tehnici
sa 4 školovanja u inostranstvu i završetkom VŠ uz rad, i još minimum trideset godna paralelnog staža
u privatnom poslu. U okviru tih godina sam konstruisao minimum pedesetak raznih uređaja. Tu računam
samo ono što je realizovano, tj donelo prihod. U okviru toga bih napomenuo da sa napravio PRVI alarmni
PIR senzor u Jugoslaviji, Prodat je u jedno 5000 kom, dok nisu nagrnuli kinezi. Bio je izvanredan. Da
napomem izradu prenosnog inkubatora za bebe, na 12v, za transport kolima, itd itd ... Ništa od toga
nije prepisivano iz Elektora ili Radio amatera, već je sve konstuisano uz podake o delovima i moje znanje.
Sve je to rađeno u okviru analogne tehnike i digtalne logike. O mikroprocesorima nemam blage veze.
Obično imam problem da kada pričam ljudima šta sam sve radio, što oni prvo ne veruju dok ne provere.
To su mi već više puta rekli posle nekog vremena. Pošto se više nebavim aktivno elektronikom i poslom
zbog povrede kičme želja mi je da moje vrlo bogato iskustvo prenesem mlađima. Svima su moja vrata
otvorena za pomoć, ne samo preko privatnih poruka već i lično.
Kao što vidiš ni ja ne uvijam sa odgovorima i nemoj da "lupaš" da cena nije bitna ljudima i da TO220
više disipira od TO3 kućišta. Barem sam ispravljača raznih napravio ohoho.
Da pridodam još jedno desetak ispitnih sprava za avionske uređaje ( JAT ).

Izvinjavam se svima jer sam potpuno izašao iz okvira teme, i molim moderatora da ne izbriše ovo
jer na ovaj način želim da bezrezervo stavim moje znanje svima na upotremu dok još trajem.

Toliko od mene, pozdrav.


Ali sa takvom karijerom, cudi me da nisi cuo za mene
Mozda se i znamo, Beograd je mali...
Posto sam takodje, malo manje od 40 god, u "mracnoj zoni"...

Ima stvari koje ne znam, i nije sramota reci(i 10 godina raznih sankcija je ucinilo svoje), ali sklop sa linearcem(promenljiv ili fiksni) sa eksternal pass tranzistorom je amaterska igrarija..cista slagalica, mozgalica za "ne daj boze" neku privremenu(i vrlo uslovljenu) aplikaciju a nikako sklop koji treba preporuciti, kao "ozbiljan".

A namere su nam iste, s tim sto sam ja jos (pomalo) aktivan...

Poz

P.S.
Cena nije bitna ako su potrebe bitnije, ali ako su potrebe skromnije, onda je i dodavanje nepotrebnih komponenti rasipanje novca, vremena i materijala...
 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 15:58 - pre 118 meseci
Opet ti, igrarija koja
radi pouzdano godinama !!!!!!!!
Ja sam stariji, ti bi trebao da čuješ za mene !!!!!!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 16:07 - pre 118 meseci
Bolje napravi dobar grejac za te inkubatore, problematican je.:)
Moram ja da ga resavam.

Igracka koja ne radi, pogotobo ne ako se na niskom izlaznom, sa visokim ulaznim naponom optereti, bez ogranicenja struje, dolazi i do pozara.

Sa takvom konstrukcijom treba da rukuje samo onaj ko jako dobro poznaje limite i desavanja u sklopu, a ne preporucuje se pocetnicima, sa nejasnim zahtevom.

Da ponovim, pri razlici od 20V(a moze i vise, zbog zelja) pri 3-4A je disipacija na tranzistoru daleko iznad preporucene, uz uzlov da je hladnjak PAZLJIVO izracunat, odokativno jedna oveca tabla lima, ili pola metra standardnog hladnjaka, sto nece biti slucaj, tranzistor ce ispustiti dusu...mozda i uz lagani pozar, ako nema dovoljno osiguranja...
U slucaju pokusaja koriscenja kao punjac nekog accu..doslo bi do lepog cirkusa...
 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 16:14 - pre 118 meseci
A ti ko švaba tralala !!!!!!

A ti napravi elekrtoniku za automatsko aktiviranje aparata za gašenje , ali onog S-50,
pošto če to sve biti vezano na banderu bez osigurača na 3X 380 V. Ende
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 17:51 - pre 118 meseci
Ne treba preporucivati skalamerije koje sustinski degradiraju konstrukciju.
Lepo ti je, pr svega onima koje zanima, i razumeju, objasnjeno sta je objasnjeno.

Ta sema je glupost(nepotrebna i degradirajuca), pogotovo sto je snazniji regulator pristupacan.

Anulira se strujna zastita i anulira se termalno iskljucenje, dodavanjem besmislenog tranzistora, koji NE SME da radi na vise od 2do 2,5A, a pride mora da ima i pomocno kolo da bi sklop krenuo u regulaciju.

Sta TU nije jasno.

Prosti LM317 ima "thermal shut down", i current limit..sto preporuceni sklop NEMA, vec je skloniji umiranju i pregrevanju.

Gluposti koje pokusavas da mi (A)Imputiras si zamislio u svojoj glavi, nigde nisu izrecene, i nista sto je izreceno ne moze da NAVEDE na zakljucak koji si smislio...


A ako nikada nisi mnozio napon i struju, i nikada proracunavao hladnjake, i nikada samostalno projektovao ispravljace, ili preradjivao i poboljsavao postojece... vec posmatrao druge kako rade..nemoj da popujes meni koji je sve to radio i razradio, bar za ove sitne potrebe do detalja.

Preporucujes karabudzenje, a to je karabudzenje a ne "konstruisanje"...ili jos manje "inzenjerski pristup"...


P.S.

Sa varijantom strujne regulacije..
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/LM317-D.PDF
 
Odgovor na temu

brankotod

Član broj: 289922
Poruke: 253



+43 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 18:03 - pre 118 meseci
Ti ko pijan na babu.

Potpuno si u pravu, ja karabudžim, a ti si potpuno u pravu.
Pogledaj samo na strani 5 sliku 8, i reci kolika je makisimalna struja
pri kratkom spoju kada je ulazni napon 35 v ?
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.163.*



+357 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 18:42 - pre 118 meseci
Ovo je za @nesa986 a i matoriji da se podsjete.

@nesa986, tvoj trafo ima 2x40V AC i 120 VA, poslije dvostranog ispravljana sa dvije diode i vezanjem srednje tacke namotaja na masu, na
prvom elektrolitu ces dobiti nesto iznad 55V DC, znaci elektrolit 63V. Da bi realizovao sklop koji cu predloziti, treba ti jos jedan mali trafo
napona 8 do 10 v AC na sekundaru, a moze i dva puta ovih 8 do 10 V za dobijanje diferencijalnog napona +- za napajanje kako regulatora 723
tako i OP AMPova u mjernoj grupi. Dovoljno je da trafo moze dati 200 do 300 mA struje.

Obratiti paznju na prekidacki predregulator koji u svim uslovima na linearni regulator na izlazu dovodi 4 V, sto pomnozeno mogucom strujom od
3 A u najgorem slucaju daje 12W disipacije na linearnom regulatoru.

Sema se da prepraviti na regulaciju napona potenciometrom, a tako i struje.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nesa986
nebojsa sudimac
beograd

Član broj: 308067
Poruke: 652
*.kbcnet.rs.



+5 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 18:43 - pre 118 meseci
jel moze neka sema sa lm 317 i 2n3055
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.163.*



+357 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 18:47 - pre 118 meseci
Ne moze na tvoj trafo zbog previsokog ulaznog napona u regulator.
Jedino mogu predloziti LM2576 HV-ADJ.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

nesa986
nebojsa sudimac
beograd

Član broj: 308067
Poruke: 652
*.kbcnet.rs.



+5 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 18:51 - pre 118 meseci
jel ovaj bolji od lm 317 ili nije hvala
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 18:53 - pre 118 meseci
Vi mladji imate srecu da postoji za male pare kupiti ovo http://www.ebay.com/itm/DC-Buc...ent_ET&hash=item233ae1e350
dva komada bi Nesi rijesila problem (potraziti verziju sa HV ili HVS chipovima).

Skinuti te viseobrne trimere i na kutiju nabaciti viseobrtne potenciometre ili po dva jedan za grubo jedan za fino,nabaciti instrumente i to je to :)
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

nesa986
nebojsa sudimac
beograd

Član broj: 308067
Poruke: 652
*.kbcnet.rs.



+5 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 18:57 - pre 118 meseci
nije isto kada kupis i kad sam pravis ja hocu sam da napravim da se ucim
 
Odgovor na temu

nesa986
nebojsa sudimac
beograd

Član broj: 308067
Poruke: 652
*.kbcnet.rs.



+5 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 18:59 - pre 118 meseci
dali bolje staviti gotov grec ili od dioda da se pravi
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: regulator napona16.08.2014. u 19:07 - pre 118 meseci
Mozes i da pravis podrzavam u svakom slucaju. Mada ti i na ove gotove module ostaje poprilicno materije da usvojis dok se dodaju viseobrtni potenciometri,panel metri i ostalo.
I sam sam pre nekoliko godina kad su se posla pojavljivati IC za step down konvertere dosao na ideju da poslije istog imam dva stepena sa LM317.
Trebalo mi ekstra cisto promjenjivo napajanje od nekih 0,7 A i zamisao je bila da svakom LM 317 ostavim po 3V potencijalne razlike da izbjegnem grijanje (sklop radi do bola dobro).Pa instrumenti i ostalo,mogu ti reci da je bilo poprilicno posla,danas se ne bi dvoumio kupio bih ove module (ako nije kriticno talasanje napona) i malo skratio sebi muku.

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: regulator napona

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 143797 | Odgovora: 821 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.