Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa

[es] :: Fizika :: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12389 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa26.10.2013. u 11:37 - pre 126 meseci
Ozbiljan je. Nije našao odgovor na baš tako sročeno pitanje, nego samo činjenice iz kojih to proističe, a to nije to, jer muku mu ljutu, mora malo da se razmilja.

Takođe, ne razume da se suštinom ne bavi nauka, već filozofija i religija, a pre svega religija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

puma721
dragos savic
serviser bele tehnike
raska

Član broj: 245259
Poruke: 169
93.87.23.*



+41 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa27.10.2013. u 17:04 - pre 126 meseci
izgleda da vama pojedinim koji ste na ovom forumu ,
bolje je bilo da ste studirali filozofiu ...
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa28.10.2013. u 16:46 - pre 126 meseci
Citat:
zasto se kod novcica ne priblizava recimo vrednosti 0,9 a kod kocke vrednosti 5,5 npr, nisam uspeo da nadjem neko objasnjenje u nekoj knjizi ili na netu.


Ako se baca novčić recimo 2000 puta približno 1000 puta će pasti grb i isto tako pismo. Medjutim realan novčić nije idealan i isti dogadjaji mogu da se grupišu oko recimo 990/1010 za grb/pismo ili obratno. Zašto? Pa na jednoj strani je grb a na drugoj strani je ugravirano pismo. Već je to dovoljan razlog da dolazi do nekih odstupanja jer mase polovina nisu izbalansirane.

Sad, da ne pričamo o površini na koju se baca novčić. Hrapavost površine stvara nove slučajnosti.

Dalje, "zavirimo" na površinu novčića i "videćemo" atome čiji raspored na površini ne mora biti potpuno idealan (usled raznih interakcija). To donosi novi niz slučajnosti. Da ne pričamo o promenljivoj gustinii fluida kroz koji pada novčić, načinu bacanja, položaju ruke, noge, jezika...
Što je novčić pravilniji to su finije strkture koje utiču na koju će stranu pasti novči. Medjutim što su finije strukture iste imaju manji uticaj tako da ne dolazi do velike prevage na bilo koju stranu.
Iz navedenog je jasno da je za nas padanje grba/pisma slučajnost a u suštini je posledica niza racionalno objašnjivih dogadjaja i okolnosti. Problem je što je taj niz okolnosti mnogobrojan i izmiče kontroli usled svog obima.

 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa28.10.2013. u 17:29 - pre 126 meseci
Citat:
hotchimney:
Ako se baca novčić recimo 2000 puta približno 1000 puta će pasti grb i isto tako pismo.


zasto?

ovo kako si pokusao da das odgovor:

Citat:
hotchimney:
ne dolazi do velike prevage na bilo koju stranu.


ne vidim da nuzno uslovljava da podela bacanja idealnog novcica bude fifti/fifti.
sta sprecava da kod idealnog novcica, ne realnog, dakle kada je uticaj raznih spoljasnih sila blizak nuli- raspored bude 1999 bacanja glava i 1 bacanje pismo?
ili da recimo dobijes sesticu u 100 bacanja idealne kocke za redom?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa28.10.2013. u 17:49 - pre 126 meseci
Citat:
number42: sta sprecava da kod idealnog novcica, ne realnog, dakle kada je uticaj raznih spoljasnih sila blizak nuli- raspored bude 1999 bacanja glava i 1 bacanje pismo?
ili da recimo dobijes sesticu u 100 bacanja idealne kocke za redom?

Nista ne sprecava da se to desi.
Odakle ti uopste ideja da to neko ili nesto sprecava?!
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa28.10.2013. u 18:07 - pre 126 meseci
Citat:
raspored bude 1999 bacanja glava i 1 bacanje pismo?

U principu, može i to. Dovoljno je na stranu glave umešati leguru koja ima više aluminijuma a na strani pisma da ima više bakra. Uled veće gustine bakra strana pisma će češće padati na podlogu. Uz malo eksperimentisanja sa poroznim aluminijumom možda je moguće doći i do odnosa 1999:1.
 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa28.10.2013. u 18:58 - pre 126 meseci
Citat:
hotchimney:
Dovoljno je...


e ovo je vec realni novcic i manipulisanje njim.
u komentaru iznad sam mislio na idealni- zasto je kod njega fifti-fifti?

tu bi klasican odgovor bio- nikakve sile ne deluju na njega, i obe strane su iste, pa to uslovljava 50:50.
ok, ali zasto? ne vidim nikakvu prepreku da ne bude 1:99.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa28.10.2013. u 19:47 - pre 126 meseci
Iz 2000 bacanja može da bude broj glava 1999, a broj pisama 1. Ponovi veliki broj takvih serija i u proseku jednom u N serija će se desiti baš to, gde je N=1.658x105732. Dakle, dešavaće se, ali retko.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa28.10.2013. u 20:53 - pre 126 meseci
Citat:
tu bi klasican odgovor bio- nikakve sile ne deluju na njega

Baš naprotiv, na taj novčić deluju mnogobrojne sile a rezultat dejstva svih tih sila je N1:N2 ishoda pismo:glava.

I to što sam napisao u vezi sadržaja aluminijum/bakar u novčiću nije nikakva manipulacija već realnost. Što je sitniji apoen imaće više aluminijuma i cinka a vredniji apoen više bakra i nikla sve do srebra i zlata. Uvek bilo. Tehnologija izrade novčića se razvijala od pamtiveka i danas se razvija ali to još uvek ne znači da su današnji novčići idealno homogeni.

No ako hoćeš da razgovaraš baš o "idealnom novčiću" onda ga definiši.
 
Odgovor na temu

puma721
dragos savic
serviser bele tehnike
raska

Član broj: 245259
Poruke: 169
93.87.23.*



+41 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa28.10.2013. u 21:01 - pre 126 meseci
lepo ja otvorio temu ciste fizike a vi se bavite kockanjem
uopste mi nie cudno sto nam je drzava u ovakvom stanju.
 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa28.10.2013. u 21:24 - pre 126 meseci
Citat:
lepo ja otvorio temu ciste fizike a vi se bavite kockanjem
uopste mi nie cudno sto nam je drzava u ovakvom stanju.


pusti, krenula me karta, nemoj da baksuziras.

Citat:
ako hoćeš da razgovaraš baš o "idealnom novčiću" onda ga definiši.


naravno, od pocetka o tome govorim. ne znam bas sad za preciznu definiciju, znas ono kako stoji u zakonu velikih brojeva na vikipediji, pa eto tako recimo.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa29.10.2013. u 13:53 - pre 126 meseci
Ako si mislio na članak Law of large numbers onda tu imaš dat link na Fair coin gde se definiše "fer novčić" što bi trebalo da odgovara "idealnom novčiću" koji smo pomenuli. U tom slučaju fokus teme se pomera sa fizike na matematiku odnosno u ovom slučaju na zakon velikih brojeva. E tada se više ne postavlja pitanje "zašto je to tako" jer zakon velikih brojeva se ne bavi time već raspodelom slučajnih veličina datih takve kakve jesu. Na wikipedii postoji link i na proceduru za testiranje "fernosti" novčiča: Checking whether a coin is fair.

Ali ako i dalje tražiš "zašto" onda treba da razmišljaš u okvirima relanih pojava onako kako sam već napisao.

Na kraju ja bih postavio i jedno pitanje: da li bi "fer novčić" uopšte pao na neku stranu?
 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa29.10.2013. u 13:54 - pre 126 meseci
hm, tek sada sam ovo video...

Citat:
hotchimney:
I to što sam napisao u vezi sadržaja aluminijum/bakar u novčiću nije nikakva manipulacija već realnost.


pazi, nisam mislio manipulacija u nekom negativnom smislu opisivanja tvog komentara, vec kao sinonim za baratanje, rukovanje nekim predmetom, i sl.

a evo citat sa vikipedije:

Citat:
Zakon velikih brojeva:
Verovatnoća da bačeni novčić pokaže pismo ili glavu iznosi ½. Što se više ponavlja ovaj eksperiment, to će biti verovatnije da će broj ishoda kada „padne glava“ (relativna verovatnoća ishoda „glava“), biti blizak vrednosti ½.


e sad, moje pitanje u vezi ovog zakona je bilo sasvim jasno- zasto? zasto se desava ovo sto tvrdi ovaj zakon?
 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa29.10.2013. u 14:01 - pre 126 meseci
Citat:
hotchimney:
fokus teme se pomera sa fizike na matematiku odnosno u ovom slučaju na zakon velikih brojeva.


heh, tek sada sam video da smo istovremeno postavili odgovore...

da, u okviru matematike je celo vreme. necemo se drzati pdf-a ko pijan plota:)


Citat:
hotchimney:
E tada se više ne postavlja pitanje "zašto je to tako" jer zakon velikih brojeva se ne bavi time već raspodelom slučajnih veličina


dobro, ali potpuno je legitimno da postavimo pitanje: zasto je taj zakon tacan?

koliko sam mogao da primetim, za sada nauka nema odgovor na ovo pitanje, a prilicno sam siguran da odgovor dotice samu strukturu naseg sveta i deterministicke/nasumicne procese i medjuuslovljavanja koja nam jos uvek nisu poznata.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa29.10.2013. u 14:15 - pre 126 meseci
Citat:
number42:  a prilicno sam siguran

Da li ta 'sigurnost' pociva na nekim objektivnim cinjenicama koje mozes u nekoj naucnoj formi predociti naucnoj javnosti ili si "siguran" u smislu u kome je npr. i neki zatucani popo "siguran da Bog postoji"?
 
Odgovor na temu

puma721
dragos savic
serviser bele tehnike
raska

Član broj: 245259
Poruke: 169
93.87.23.*



+41 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa29.10.2013. u 21:08 - pre 126 meseci
pitas jedno no ono ode na sasvim drugu stranu .
no reci cu jedno ovde javno , ja sam zavrsio srednju skolu elekreo mehanicara ,
no garantujem da 90 posto sa ovakvom srednjom skolom nema pojma ni o minimumu
najosnovnih fizickih pojmova niti znanja u obavljanju posla za koje su skolovani,
ja imam radno iskustvo od 25 godina za popravku raznih masin ali mi za to nisu
nikad bile potrebne neke matematicke formule .sad je sto ja iz prakticnih primera zelim doci do
nekih inovacija i imam ideje a neumem to matematicki da proracunam .

zasto je sada vama koji nimate fakultete to tesko ili odnosno reko bih da vas mrzi da zacas izracunate
ili odgovorite na neko pitanje ,uvek recimo kazete to se uci u 6 r .os .skole ili skrenete temu o drugi pravac.

konkretan primr proracuna .

vozilo tesko 1000 kg se krece po zidu smrti odnosno buretu precnika 10 m
brzimom od 60 krugova za jedan min.

kolk je negova G.sila odnosno kolko je u toj situaciji puta teze .
zamolio bih nekoga da mi odgovori i malo obrazlozi sta je sta u formuli.


 
Odgovor na temu

0rc
BG

Član broj: 151321
Poruke: 107
*.adsl-a-13.sezampro.rs.



+40 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa29.10.2013. u 21:49 - pre 126 meseci
Citat:
puma721
konkretan primr proracuna .

vozilo tesko 1000 kg se krece po zidu smrti odnosno buretu precnika 10 m
brzimom od 60 krugova za jedan min.

kolk je negova G.sila odnosno kolko je u toj situaciji puta teze .
zamolio bih nekoga da mi odgovori i malo obrazlozi sta je sta u formuli.


Deluje kao prilicno velika ucestanost za zid smrti...
Ali evo: centripetalno ubrzanje neophodno da bi se telo kretalo po kruznici precnika 10m ugaonom brzinom od 60 obrtaja u minuti se moze dobiti formulom , gde je ugaona brzina, a poluprecnik kruznice. U konkretnom slucaju imamo da je a , pa je , gde je gravitaciono ubrzanje na povrsini Zemlje. Ovo je racun koji daje samo neophodno centripetalno ubrzanje da bi telo imalo putanju iz postavke. Pretpostavljajuci priblizno vertikalne zidove, i uzimajuci da je koeficijent trenja izmedju guma na vozilu i materijala od kojeg je zid nacinjen negde izmedju 0.3 i 0.8 (prema ovoj tabeli), lako se vidi da je normalna sila, dovoljna da proizvede izracunato centripetalno ubrzanje, sasvim dovoljna i da uzrokuje silu trenja koja se moze suprotstaviti tezini vozila. Drugo je pitanje da li bi vozac i vozilo izdrzali ubrzanje od 20g :)
 
Odgovor na temu

puma721
dragos savic
serviser bele tehnike
raska

Član broj: 245259
Poruke: 169
93.87.23.*



+41 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa30.10.2013. u 07:51 - pre 126 meseci
izvini nemogu nikako da skontam .

brzina je 31,4 m/s to na kvadrat puta poluprecnik nema pojma sa 20g.
i gde je ovde u formuli masa vozila.
 
Odgovor na temu

0rc
BG

Član broj: 151321
Poruke: 107
*.iritel.bg.ac.rs.



+40 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa30.10.2013. u 09:23 - pre 126 meseci
je ugaona brzina. Moze se racunati i preko tangencijalne brzine koju ti spominjes, ali je onda .
Masa ne ucestvuje u izrazu zato sto smo direktno racunali ubrzanje koje je potrebno da bi telo imalo zahtevanu putanju (kinematicki problem), umesto da smo krenuli od interakcija izmedju tela i racunali kako ce se ona kretati (dinamicki problem).
 
Odgovor na temu

puma721
dragos savic
serviser bele tehnike
raska

Član broj: 245259
Poruke: 169
93.87.23.*



+41 Profil

icon Re: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa30.10.2013. u 09:57 - pre 126 meseci
ok razumeo sam kako se racuna sila g.
znaci pomenuta kola bi bila teza nego normalno imala bi 20t
ja se sada pitam kako motor namenjen da pokrece 1t moze
pokretati 20t.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: fizicko klatno napravljeno od vise ziroskopa

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12389 | Odgovora: 66 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.