Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Precizni current-sense otpornici

[es] :: Elektronika :: Precizni current-sense otpornici

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11244 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Precizni current-sense otpornici29.09.2013. u 02:12 - pre 128 meseci
A pa moram tako da izmisljam neku toplu vodu kad nemam VNA :( To se sa VNA sve vidi ko na dlanu sta se tu desava sa DUT.
Bas je Bogdan bio svojevremeno dao predlog za kupovinu nekog uredjaja, relativno povoljno, ali posle kada sam malo detaljnije pogledao ipak se svelo na igracku jer nema merenje vecinu S parametara.
Naj najjeftinije sto sam uspeo da nadjem a da radi stvarno OK (kako mi pricaju ljudi koji to imaju) je ovaj:
http://sdr-kits.net/VNWA3_Description.html

No odosmo od teme, izmericu ovaj otpornik sa ovim sto imam pa cu da javim rezultate koje su induktivnosti u pitanju, cisto da se ima neka orijentacija ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Precizni current-sense otpornici29.09.2013. u 02:21 - pre 128 meseci
Neće biti loše onako kako sam predložio. Sasvim dovoljno za SMPS i D class.

Greška će biti dovoljno "benigna" za te primene.

A imaćemo jednog dana i VNA.

Ima još dobrih metoda osim VNA, na primer takvo nešto meriti sa HF strujama reda nekoliko A.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Precizni current-sense otpornici29.09.2013. u 03:29 - pre 128 meseci
Evo ovako, u seriskom rezonatnom kolu, dakle L (tj R o kome pricam, mereno malkice iza izlaza otpornika, odprilike onoliko koliko bi bio dugacak kada bi se stavio na PCB) redno sa 355pF rezonuje na cca 31MHz (tu vidim "dip")... U to je uracunata duzina kontakta kondenzatora.

Kada izbacim taj R i izmerim C samo sa njegovom duzinom nozica to rezonuje na nekih 40MHz. Duzina nozica tog kondenzatora je standardno oko 30mm.

Dakle odmah se vidi da tu promenu bukvalno pravi samo duzina nozica, skoro da u onom otporniku "prolazi" zica, daleko od toga da unutra ima "navoja" tako da ono moje prvo merenje sa mikro hednrima nema veze!

Ovde su nano Hendi u pitanju, mrzi me sad da preracunavam koliko tacno ali u svakom slucaju su veoma male induktivnosti u pitanju bukvalno koliko ima parce provodnika od 3-4cm duzine. Zato onaj mucenik Tecpel RLC metar to ne moze da izmeri kako treba.

Ovo sa sweeperom pokazuje promene bukvalno kako pomeram kontakte niz prikljucke otpornika. Mnogo je veci "gain" tih promena.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Precizni current-sense otpornici30.09.2013. u 21:30 - pre 128 meseci
Citat:
macolakg:
Bez obzira što moj prethodni tekst liči na "Đurine kućne čarolije", radi se o ozbiljnoj stvari kod nekih grana upotrebe shunt otpornika.

Par uH nije kritična stvar kod malih struja i nižih frekvencija, ali kada na primer pravitie neki SMPS, koji je napajan niskim naponom, a koji će trošiti više od 5-10A, sa vašeg shunta koji ima parazitnih par uH ćete dobiti nešto što nema blage veze sa realnim stanjem.
Ako još shunt pri tom stoji u grani (granama kod push-pull) sorsova ili emitera tranzistora snage, e onda možete imati dodatno uključivanje tranzistora na neočekivanim frekvencijama i sa duty koji nema veze sa onim što ste poslali u tranzistor(e), takođe i nekoliko puta sporije prebacivanje stanja tranzistora od očekivanog.
Čak se kod push-pull može dogoditi i uključenje onog suprotnog (koji ne bi smeo raditi) tranzistora.

Primer:
Zamislimo da imamo mosfet koji pobuđujemo iz nekog pwm kola i u čijem je sorsu shunt sa induktivitetom od 1uH (svega :-).
Neka je treshold mosfeta uobičajenih npr 5V.
Neka to bude neki na primer boost, koji sa 12VDC diže napon na 24VDC i neka može razviti samo 200W.
Takođe neka radi na 100KHz, sa sasvim normalno očekivanim duty sa nešto malo preko 50%, dakle u CRM ili graničnom modu (pročitati temu "Razumevanje Flyback na lakši način").
----------
Input: 200W, sa npr. 85%KKD = 200/0,85 = 235,3W inputa.
235,3W/12VDC = 19,6A srednje struje krož mosfet.
Dakle, vršna struja mosfeta nam je (neka bude CRM mod u pitanju) 4 puta veća od srednje struje pretvarača (osrednjena struja jednog impulsa mora biti dvostruka od srednje struje koju uzima pretvarač iz izvora, a I_ripple dvostruka od nje zato što struja narasta od nulte (CRM) do te konačne vrednosti, dakle baš x 4).

Vršna struja mosfeta = 19,6A x 4 = 78,4A !!!

I nije to sve :-):
Da bi mogao prihvatiti i recoverry struje izlazne diode, kao i struje pujenja parazitnih kapaciteta, taj mosfet mora biti sposoban za čistih, ponovljivih 100A impulsa, tj. za bar 50-60A kontinualne struje draina pri 90-100*C.

Sada znamo vršnu struju mosfeta.
----------------------

Za tranziciju uključenja će nam biti mnogo veći problem ona recoverry struja diode i punjenje parazitnih kapaciteta.
Kod pristojno konstruisanog i napravljenog takvog pretvarača, udarna struja, gde I_kalema ima još uvek nešto oo nulte vrednosti struje (trenutak uključenja), može realno biti oko 1/3 do 1/2 vršne struje impulsa.

Neka bude da nam je pretvarač baš dobar (umetnici smo za SMPS) pa nam ta udarna struja bude 1/3 vršne struje impulsa, odnosno oko 26A.

Pri 100KHz i duty 50%, vreme trajanja impulsa će nam biti 5uS.
Naravno da ćemo se odlučiti za trajanje tranzicije na < od 300nS da ne bi zauzimala značajan deo perioda, da mosfet nebi "trpeo" veliku discipaciju uključenja, i da bi nam recoverry struja bila tolika kakvu smo pretpostavili, a sa ispravljačkom ultrabrzom diodom sa Trr <50nS.

Uobičajena pobuda gejta je oko 10V.

Pošto imamo u shuntu, koji je u source vodu, umetnutu induktivnost od 1uH (svega :-) ), napon na gejtu neće imati onaj karakterističan stepenasti oblik kod treshold, već ce odmah dostići svih 10V, a mosfet će raditi kao source folower pri čemu će na samom source biti 10V-5V_tredshold, dakle 5V.

Hajde da vidimo za koje vreme može pri 5V napona na 1uH narasti struja na 26A:

t = (1uH x 26A) / 5V = 5,2uS !!!!

Naše pretpostavke o tranziciji uključenja od 300nS možemo jednostavno da bacimo u đubre!

"Ne može to tako sinak" - što bi rekao petao Sofronije iz crtanog filma :-).

Da bi smo "pošteno" mogli da uključimo mosfet za 300nS u pretpostavljenom pretvaraču, induktivitet umetnut u teoretski sors vod (bilo kojom metodom) ne sme biti veći od 57nH, i od toga moramo oduzeti tipičan induktivitet source nožice od 7nH (TO-220) ili 10nH (TO-247), pa sledi da to što je spolja ne sme biti veće od 47-50uH, respektivno !!!

Ništa bolje stanje neće biti ni kod tranzicije isključenja: onih postignutih 78Apk mosfeta će utrostručiti vreme trajanja gašenja mosfeta u odnosu na ono kod uključenja !!!

Zašto?

Pa zato što će kod pokušaja isključenja mosfeta (Ug=0V), struja nastaviti da teče u istom smeru kroz L_source, i napraviti -5V na sorsu, pa će mosfet opet raditi kao source folower sve do kompletnog pražnjenja L_source.
Naravno, sve vreme će "uzimati" kroz drain struju srazmernu opadajućoj struji u L_source, a to znači baš mnogo discipacije.

Dakle, ne možemo tek tako lako, veoma brzo isključivati i uključivati mosfet jer to u katastrofalnoj meri zavisi od L_source :-).

Taj induktivitet (konturu koju zatvara Ug_drive sors noga i return putanja drive struje) treba držati na minimalno mogućoj veličini, da bi vremena on/off bila što više pod našom kontrolom.

Kod pretvarača koji rade sa većim strujama i višim frekvencijama, ako je ikako izvodljivo, shunt je neuporedivo bolje staviti "ispod" return putanje drive struje, tj. "ispod" GND u povratnoj putanji ka - polu izvora napajanja SMPS, pa čak po cenu invertovanja current sense signala.

Takođe je veoma korisno "potopiti" mosfet duboko u pcb (do proširenja na nožici), jer je tako induktiviet sorsa najmanji i ujedno se obezbeđuje dodatno hlađenje kroz same nožice, a preko pcb.

Cena, tj. komplikacija invertovanja tog signala, ili pak neko drugo alternativno mesto koje nije u putanji drive struje, je potpuno opravdan trud.

Shunt na mestima kao što su u flyback sa UC384x ili sličnim naprvama koje rade sa 5-6Apk, nekako i može da se "provuče" i to sa "strogo" neinduktivnim shunt, a za veće struje već neće valjati takvo rešenje.

P.S.

Ovaj tekst ću kopirati u moju temu "Razumevanje Flyback pretvarača na lakši način", jer će i tamo biti koristan mada sam već pominjao nešto o tome.

Pozz


Ispravka crvenog dela teksta u boldovanom delu glasi: 47-50 nH


Zahvaljujući budnom oku i pažljivom čitanju člana @rsinisa, koji me je upozorio na grešku u tekstu, ovom prilikom mu zahvaljujem i stavljam ispravku.

Izvinjavam se svima zbog mogućih grešaka.

Nema ovde previše vremena za kontrolu i reviziju tekstova, a takođe ni nepogrešivih.

Zato se unapred zahvaljujem svakom ko uoči grešku i upozori me na nju.

Hvala ponovo
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Precizni current-sense otpornici01.10.2013. u 03:20 - pre 128 meseci
Citat:
mikikg: ... Zato onaj mucenik Tecpel RLC metar to ne moze da izmeri kako treba...

A hoce to tako da pokaze kad se izabere na instumentu paralelno umesto serisko merenje induktivnosti :)

Sad sam probao sa "tronoscem" i relativnim (i seriskim) merenjem kako je Macola predlozio, dobio sam 200nH, to vec ima smisla :)
100nH mi je "digit" na ovom instumentu, ne moze tacnije od toga da meri.

Odlicna caka sa ovim tronoscem!
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: Precizni current-sense otpornici01.10.2013. u 05:55 - pre 128 meseci
dobro je dok instrument ume da meri i paralelni i seriski induktivitet :)
moram priznati da tu meni dosta toga nije jasno, tj. dok sam koristio
ove jeftine lrc metre mislio sam da sve znam, kako sam dobavio ovaj
fancy brdo stvari je postalo "manje jasno" :D
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Precizni current-sense otpornici01.10.2013. u 09:24 - pre 128 meseci
Da znas da je slicno kod mene :)

Npr bas za ove SMPS primene, napravim ja neku prigusnicu, povecu, sa nekim EE42 jezgrom, 20 navoja, i sa ovim RLC izmerim recimo 1mH (bas puno).
Prikljucim u neki BUCK i merim riple struju i pokaze neku vrednost, ok ...
Onda uzmem neku manju fabricku na torusu sa 100uH i isto tako merim riple struju, ocekujem sad bice dosta veca ta struja jer 10x manja induktivnost, kad mucak, nije, obrnuto, manji ripple ... Pih kako bre sad to :) I bijem glavu da skontam i nema sanse ... Dok nije dosao Macola i objasnio mi u 5 minuta u cemu je caka, fora je sa DC bias i gap-om!

Kada u kolu ima DC bias (a ima jer je takva topologija), ta inicialna induktivnost sa ovim EE jezgrom se uzasno onda "sroza" od one koju sam prvo izmerio!!! Mora da se napravi gap (razmak izmedju E polutki), i to nesto minijaturno, red debljine lista papira da se nebi jezgro zasitilo! Kod one fabricke prigusnice je taj gap prakticno u samom materijalu, nije materijal 100% kompaktan od ferita nego ima jos "praznog" mesta - vazduha - plastike (od cega li vec prave smesu ne znam), recimo kao da je sundjer i to je ono sto kazu distrubuirani gap!
Posle mi Macola pokazao kako se kod tih EE jezgra kontrolog tog gap-a tj procepa moze precizno to sve ustelovati da bi se dobila kod tog BUCK-a manja riple struja. Na kraju mi pokazao kako se to sve prosto racuna pomocu onog Epcos-ovog alata ... Evo ovde sam postavio link za to:
http://www.elitesecurity.org/p3349075
Dakle caka kolko hoces :)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 01.10.2013. u 13:09 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Precizni current-sense otpornici

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11244 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.