Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Naplacena carina, ali ne i PDV

[es] :: E-Kupovina :: Naplacena carina, ali ne i PDV

[ Pregleda: 2968 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LOVELORD
Diplomirani Jebivetar

Član broj: 190590
Poruke: 553



+14 Profil

icon Naplacena carina, ali ne i PDV16.08.2013. u 11:21 - pre 129 meseci
Danas mi je stigao neki sat koji sam narucio, i pazario. Vrednost sata 65$ kada je bio kupljen. Prodavac mi je rekao da je stavio da je cena sata 35$ i tako poslao. Napominjem da je poslao kao fizicko lice, ne kao pravno lice, odnosno kompanija.

Na netu sam procitao da je ogranicenje za carinu kada salje pravno lice 50 evra, dok je za fizicko lice (kada je posiljalac) 70 evra. Pored toga sam procitao da se za sve posiljke od pravnog lica placa PDV 20% bez obzira na vrednost. (Sto mi nije jasno jer je ipak kupujemo u inostranstvu, zasto da placamo PDV ovde).

Dakle sat je stigao, s tim da se cetri dana vrteo po posti dok je stigao na carinu. Tamo je naravno otvoren, i procenjen na 55 evra, i na to je naplaceno ne znam sta sve jer mi je stiglo da moram da platim 1050 din carinu (PDV bi iznorio 11 evra sto je malo vise po njihovom srednjem kursu) i jos neke troskove koji ne znam koji su. Opet mi nije jasno odakle. Vratio sam posiljku i rekao sam da cu da odem da podnesem zalbu.

Treba mi pomoc sta sve treba da navedem u zalbi?

Na sajtu carine sam nasao ovaj tekst:
Citat:
PROPISI koji regulišu uvoz predmeta dobijenih u pošiljkama

Odredbama člana 216. tačka 5. Carinskog zakona, domaći i strani državljani oslobođeni su od plaćanja uvoznih dažbina, odnosno oslobođeni su od plaćanja carine, na pošiljke male vrednosti koje bezplatno primaju iz inostranstva, pod uslovom da te pošiljke nisu komericijalne prirode.

Navedene povlastice preciznije su propisane odredbama člana 6. i člana 29. Uredbe o vrsti, količini i vrednosti robe na koju se ne plaćaju uvozne dažbine, rokovima, uslovima i postupku za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina (u daljem tekstu: Uredba). Uredbom se utvrđuje vrsta, količina i vrednost robe na koju se, ne plaćaju uvozne dažbine, kao i rokovi, uslovi i postupak za ostvarivanje prava na oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina.

Odredbama člana 26. tačka 7) Zakona o porezu na dodatu vrednost, propisano je da se PDV ne plaća na robu koja je oslobođenja od plaćanja carine prema navedenim povlasticama. Ako postoji obaveza plaćanja, PDV se plaća po stopi od 18% ili 8% što zavisi od vrste robe i dugih odredaba Zakona o PDV-u.



POŠILJKE MALE VREDNOSTI POSLATE OD STRANE FIZIČKOG LICA DRUGOM FIZIČKOM LICU

Prema odredbama člana 6. Uredbe, domaći i strani državljani oslobođeni su od plaćanja carine na pošiljke male vrednosti koje besplatno primaju od fizičkih lica iz inostranstva, pod uslovom da te pošiljke nisu komercijalne prirode.

U tom smislu pomenuta lica oslobođena su od plaćanja carine na pošiljke, u ukupnoj vrednosti do 70 evra, u dinarskoj protivvrednosti.

Pošiljka se smatra da je nekomercijalne prirode ako:

1) se radi o povremenim pošiljkama,

2) se pošiljka sastoji od robe namenjene isključivo za ličnu upotrebu korisnika povlastice ili članova njegove porodice, koja po svojoj prirodi i količini ne ukazuje da se radi komercijalnoj pošiljci, i

3) ne postoji bilo kakva obaveza plaćanja primaoca pošiljke.

Ako pošiljka sadrži duvan i duvanske proizvode, oslobođenje od plaćanja carine odnosi se na sledeće količine: 50 cigareta, 25 cigarilosa (cigare težine do 3 g po komadu), 10 cigara, 50 g duvana za pušenje ili odgovarajuća kombinacija količine navedenih duvanskih proizvoda.

Ako pošiljka sadrži alkohol i alkoholna pića, oslobođenje od plaćanja carine odnosi se na sledeće količine: destilisana i žestoka alkoholna pića sa procentom alkohola većim od 22 %, nedenaturisani etil alkohol sa procentom alkohola od 80 % i više (1 litar) ili destilisana i žestoka alkoholna pića, aperitivi sa osnovom u vinu ili alkoholom i slična pića sa procentom alkohola ne više od 22 %, penušava i likerska vina (1 litar) ili odgovarajuća kombinacija količine navedenih pića i ostalo vino (1 litar).

Ako pošiljka sadrži parfeme i toaletne vode, oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina odnosi se na sledeće količine: parfemi do 50 ml ili toaletne vode do 25 ml.

Prilikom utvrđivanja carinske vrednosti (vrednosti pošiljke) i utvrđivanja da li je veća ili manja od 70 evra, ne uzima se u obračun iznos stvarno plaćenih troškova prevoza, odnosno poštarine. Drugim rečima vrednost robe do 70 evra obuhvata samo čistu vrednost robe bez troškova poštarine, prevoza od pošiljaoca do primaoca u Srbiji.

Roba koja stiže u pošiljkama koja nije deljiva nije obuhvaćena ovom povlasticom. Pojam “nedeljiva roba” podrazumeva da ako, na primer, pošiljka sadrži deset knjiga po pojedinačnoj ceni od 8 evra, povlastica ne važi jer je ukupna vrednost pošiljke 80 evra. Pošto pošiljka prelazi 70 evra plaća se i carina i PDV.

Oslobođenje od plaćanja carine ne odnosi se na pošiljke čija je ukupna vrednost veća od 70 evra, kao ni na pošiljke koju domaći i strani državljani primaju od pravnih lica iz inostranstva. Na primer, pošiljke od pravnih lica podrazumevaju robu koju su naši državljani kupili u inostranstvu.



POŠILJKE MALE VREDNOSTI, NEKOMERCIJALNE VREDNOSTI

Prema odredbama člana 29. Uredbe, carina se ne plaća na pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode.

Pošiljkom male vrednosti, nekomercijalne prirode, osim pošiljki koje se sastoje od alkohola i alkoholnih pića, parfema i toaletne vode, duvana i duvanskih proizvoda, smatraju se:

1) pošiljke čija vrednost ne prelazi 50 evra, u dinarskoj protivvrednosti;

2) javne isprave, trgovačka korespodencija, poslovne knjige, robna, pravna i finansijska dokumentacija, čekovi, menice, obveznice, akcije i efektivni strani novac, kao i privatna korespodencija.

Ovde se može videti da je najveća dozvoljena vrednost za povlasticu 50 evra, za razliku od gore pemenute povlastice od 70 evra.

U ovom slučaju pošiljka može da dođe od pravnog lica, ali oslobođenje od plačanja carine zavisi od ispunjenosti navedenih uslova.



ŠTA PREDSTAVLJA VREDNOST OD 70, ODNOSNO 50 EVRA I KAKO SE OBRAČUNAVA?

Vrednost pošiljke predstavlja carinsku vrednost predmeta dobijenih u pošiljci. Ovu vrednost carinski organ utvrđuje shodno odredbama člana 38. do 57. Carinskog zakona.

Carinsku vrednost pošiljke utvrđuje carinski organ u postupku carinjenja. U tom smislu carinski organ može da prihvati prijavljenu vrednost pošiljke ali ima i zakonsko pravo da je promeni radi dobijanja njene realne vrednosti.



KOLIKA SE CARINSKA STOPA PRIMENJUJE

Prema odredbama člana 107. stav 1. Carinskog zakona, ovakve pošiljke plaćaju carinu po stopi od 10%.

Prema odredbama člana 107. stav 2), primalac pošiljke pod određenim uslovima može da zahteva da se roba carini prema carinskoj stopi shodno Carinskoj tarifi.


izvor: http://www.carinskatarifa.com/trazili_ste/povlastptt.htm



Znaci da ako nisu naplatili PDV onda moraju da racunaju da je maksimalna vrednost od koje je oslobodjen carine 70 evra?

Sad cu da odstampam PayPal racun i da trazim izvod iz banke da se vidi vrednost posiljke.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Naplacena carina, ali ne i PDV16.08.2013. u 11:30 - pre 129 meseci
Prema odredbama člana 6. Uredbe, domaći i strani državljani oslobođeni su od plaćanja carine na pošiljke male vrednosti koje besplatno primaju od fizičkih lica iz inostranstva, pod uslovom da te pošiljke nisu komercijalne prirode.
U tom smislu pomenuta lica oslobođena su od plaćanja carine na pošiljke, u ukupnoj vrednosti do 70 evra, u dinarskoj protivvrednosti.

Što bi značilo da samo poklon može do 70 evra, a ako si ti nešto kupio onda je granica 50 evra.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

LOVELORD
Diplomirani Jebivetar

Član broj: 190590
Poruke: 553



+14 Profil

icon Re: Naplacena carina, ali ne i PDV16.08.2013. u 11:53 - pre 129 meseci
Da ali i ovako je vrednost manja od 50 evra. Tacnije 48 evra je po kursu.

I roba nije namenjena za komercijalnu vec za licnu upotrebu, zar onda ne bi trebalo da je granica 70 evra?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8077



+1752 Profil

icon Re: Naplacena carina, ali ne i PDV16.08.2013. u 12:35 - pre 129 meseci
Vidi, ako ti je Carina procenila i tako napisala da je vrednost 55 Eura, a pise ti da je 1050 din.. Onda tu nema carine . Carina je 10 % i nikako na 55 Eura ne moze biti vise od 5,5 Eura. Zar za PDV ne pise nista ?? Nema carine bez PDV !! Pogledaj jos jednom dobro deklaraciju koju si dobio, sta pise i koliko. Carina ne radi tako, ako je na kutiji cena u $ carina procenjuje predmet u $ nikako u Eurima, bice pre da su oni procenili to na nekih 55 $ sto se ne carini. Znaci 20% PDV je 11 $ plus onih postanskh 110 taman nesto preko 1.000 !

Carina ne koristi dnevni kurs NB, vec ima jedan koji ne menja 1-2 puta mesecno.

Ovo za 70 Eura, je Joker lepo objasnio, to vazi samo kad dobijas nesto na poklon, a ne kada kupujes , da li je pravno ili fizicko lice. Znaci kad ti posalje rodjak ili neki bliski prijatelj. Objasnjavao je sef paketske Carinarnice, ima snimak i na youtubu, bas te detalje. Takva je praksa, koju on kao sef sprovodi. Bio je link u temi DX ili guglaj pa nadji snimak , da dzabe ne bacas pare na zalbu od 430 dinara.

Jer 65$ je 50 Eura, tako da mogu stvarno i da te potkace sa Carinom i PDV-om znaci 10 % plus 20 % sto je vise nego sto si platio. Tako da si prosao bole nego sto je po zakonu . Mislim da se ne isplati da ulazes jos 430 din, pa da prodjes i eventualno gore nego sada.

Evo nasao sam ti snimak, pa dobro poslusaj :
http://www.youtube.com/watch?v=PnckTqtwuBQ


[Ovu poruku je menjao ademare dana 16.08.2013. u 13:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

LOVELORD
Diplomirani Jebivetar

Član broj: 190590
Poruke: 553



+14 Profil

icon Re: Naplacena carina, ali ne i PDV16.08.2013. u 13:32 - pre 129 meseci
Pogledao sam na dostavnici sta pise i pise neka procena 55.00 i nesto ispod za placanje 930 i nesto dinara, i verovatno tih postanskih 110. Ispada oko 1050.

Nisam uspeo lepo ni da vidim, jer sam rekao da cu da svratim kasnije da vidim sta je, i onda mi postar nije dao ni da pogledam kako treba, samo popunio onu dostavnicu i to je to, u stilu ne znam sta je ovo, dodji kasnije i vidi.

Ako racunaju u dolarima 55$ se uklapa u pricu sa PDVom, sto mi opet nije jasno. Pre neki dan mi je stigao paket na kome je jasno napisano da je kostao 60$ i da je gift od pravnog lica, i nisu nista naplatili ni carinu ni PDV. A sad za ovo sto je poslato od strane fizickog lica naplacuju PDV.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Naplacena carina, ali ne i PDV16.08.2013. u 14:14 - pre 129 meseci
Sve u svemu trebalo je da primiš pošiljku jer je sve obračunato po protokolu. Od žalbe svakako nećeš imati ništa osim cimanja.

 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8077



+1752 Profil

icon Re: Naplacena carina, ali ne i PDV16.08.2013. u 14:33 - pre 129 meseci
Ovo sad je bilo po zakonu, a ono sto je pre neki dan proslo bez placanja nije :) Po pravilu naplacuju sve, ali ponekad kada je velika guzva, a paket mali, moze da vredi i 1.000 $ al da ima na primer 100 grama ili 200 , oni zbog oskudice vremena i ne otvaraju i ne gledaju sta je unutra. To sto pise Gift, odavno vise i ne gledaju, jer na svakom paketu koji sam kupio iz Kine pise Gift. Davno su prestali na to da obracaju paznju, jer znaju da niko tek tako nista ne poklanja, osim napisao sam ti ko. Nisu oni tamo naivni pa da misle da neki Kinez poklanja stvari :)
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Naplacena carina, ali ne i PDV16.08.2013. u 22:31 - pre 129 meseci
@LOVELORD

pisao sam ja pre neki dan da je i meni stigao sat koji sam porucio.
Sat sam platio tacno 50$, a oni procenili na 55$ sto i jeste neka minimalna prosecna cena (inace cena ide i do 120$), naplatili su tacno 1048din.

Kada sam uzeo racun pise da PDV 940din a onih 110 din se nigde ne pominje, to posta naplacuje bez racuna.

Za sat mi nije bilo zao da platim, otprilike sam toliko i racunao, ispalo je da su mi naplatili 100 din vise zbog onih 5$.

I na kraju zakljucak je da su mi naplatili besmislen PDV ali prilicno precizno obracunat
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

aleksandarzz
Aleksandar Živković
Šped plus
Veliko Gradište

Član broj: 257099
Poruke: 159
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+26 Profil

icon Re: Naplacena carina, ali ne i PDV19.08.2013. u 11:11 - pre 129 meseci
Citat:
ademare:
Carina ne koristi dnevni kurs NB, vec ima jedan koji ne menja 1-2 puta mesecno.

Menja se nedeljno. Srednji kurs NBS koji se objavi u petak je kurs po kome se carina obračunava u narednoj nedelji.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Naplacena carina, ali ne i PDV

[ Pregleda: 2968 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.