Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???

[es] :: Flash :: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???
(TOP topic)
Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 57835 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Golubović
AV market
Požarevac

Član broj: 3154
Poruke: 586
*.InfoSky.Net

Sajt: www.AVmarket.rs


+7 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???21.05.2002. u 01:09 - pre 267 meseci
HTML hoće u penziju!
Samo po mom mišljenju zameniće ga xHTML!
 
Odgovor na temu

marko85
Marko Radisa
Engleska

Član broj: 866
Poruke: 174
*.in-addr.btopenworld.com.

ICQ: 153901177
Sajt: www.markoradisa.tk


Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???21.05.2002. u 01:15 - pre 267 meseci
Ja pregledao forum pa dao koment :)
Sori Trunkic
POzdrav
If u can do it i can do it as well
 
Odgovor na temu

01011011

Član broj: 561
Poruke: 2341
*.in.us.prserv.net



+2 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???21.05.2002. u 11:00 - pre 267 meseci
ovo xHTML, DHTML i ostalo je sve u svemu bazirano na HTML, tako da HTML nece umreti, i da bi ste savladali ove druge morate da znate HTML, ukolko jelda zelite da mozete da napravite sajt iz NOtepada. Ja sam do pre dve godine mislio da programi poput front pagea i Dreamweavera ne postoje, da odrade sve za tebe, nego sam non sotp kucao u Notepadu sve. ali i to ima dobre strane jer sad mogu zmireci da napravim tabele, stranice, zapamtio sam toliko brojeva za boje itd.

Flash, svaka cast, ali mislim da slava flasha ce biti razvijena za nekih 10 godina, kad ce svi sajtovi biti radjeni u flashu na brzim konekcijama, i kada ce sve mocu da se odradi u flashu, mnogo veci skripting.
 
Odgovor na temu

knjoze
Zenjo Kanjuga
Subotica

Član broj: 6175
Poruke: 12
*.164.EUnet.yu

Sajt: solair.eunet.yu/~zenjok


Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???08.11.2002. u 11:20 - pre 261 meseci
Prava upotreba Flash-a se ne moze zamisliti bez dobrog starog HTML,
tako da zivece oboje dugo u miru i srecii!!!!!!!

Vise volim Flash!
Bolje zvuci, a i osecam se mladje

 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???08.11.2002. u 16:40 - pre 261 meseci
Ajde, kad smo već krenuli opet...

Ne razumem da neko smatra XHTML i DHTML derivatima HTML-a i kaže da „morate naučiti HTML” da bi savladali ovo dvoje.
XHTML je u principu isto što i HTML, samo što su uvedena striktnija pravila iz XML-a.
Možete i preskočiti HTML i odmah učiti XHTML.
DHTML je u osnovi JavaScript, sa dodacima CSS-a.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???08.11.2002. u 18:17 - pre 261 meseci
Pre nego što bi i mogli početi raspravu oko toga da li će Flash potisnuti HTML ili XML, Flash mora prvo da postane standard. Znači, da Macromedia postavi javno specifikacije za pravljenje nezavisnih čitača (da bi ovo pospešili morali bi i da otvore sors), pa da se napravi nezavisno telo (recimo u okviru W3C konzorcijuma) koje bi uradilo predrog standarda, pa da prođe neko vreme, pa da se standard ozvaniči. Pošto sam siguran da Macromedia mlati dosta para od svog proizvoda, mala je šansa da će u skorije vreme Flash da postane otvoren standard. Zaključak: ako nešto i potisne HTML na webu u sledećih 5-6 godina, sumnjam da će to biti Flash.

Morate shvatiti da svako može da uzme editor teksta i napravi HTML stranicu, ali da bi napravio Flash prezentaciju, moraš da koristiš komercijalni alat. Samim tim, većini sveta (osim našim lopovima koji misle da je sve na svetu džabe), ta tehnologija nije široko dostupna.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???08.11.2002. u 18:33 - pre 261 meseci
uaaa lopovi :-)))

Inače (skoro) u potpunosti se slažem sa postom from above
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.net.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???09.11.2002. u 00:27 - pre 261 meseci
Malo mešate babe i žabe.

HTML nikada neće izaći iz upotrebe jer će uvek postojati ljudi koji će više ceniti funkcionalnost od šminke. Sa druge strane, Flash je veoma dobra šminka, i od stranica pravi fenomenalan multimedijalni šou ;))

HTML je za jedne stvari, Flash za druge.
 
Odgovor na temu

sszgo
Ivan Stanojevic
Senior Designer / Developer
Beograd / Rio / Hong Kong

Član broj: 2370
Poruke: 29
*.ppp-bg.sezampro.yu

ICQ: 46550039
Sajt: www.sszgo.com


Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???12.11.2002. u 11:09 - pre 261 meseci
flash trenutno ne moze zameniti html moze samo da radi zajedno sa njim (kao prvo da se flash postavi na stranu koristi se html)

ali mislim da ce kolicina html-a spasti u korist flasha...

sve vise je i dinamickih sadrzaja u flashu, koji se vezuje na asp/php i baze podataka , generator itd...

prednost u ceni je na strani html-a , a u mogucnostima na strani flash-a...

tako da ce vremenom kako cena pada svi preci na flash...

pozdrav
Ivan Stanojevic
Designer / developer
SSZGO International
WWW.SSZGO.COM
[email protected]
+381 64 1201494
 
Odgovor na temu

ShojkE
Munze Konza

Član broj: 1169
Poruke: 272
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.zooncreative.com


Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???13.11.2002. u 17:24 - pre 261 meseci
Sajt koji ima nesto da kaze je radjen iskljucivo u HTML...
Flash je lep mamac za investitore, a glupost je diskutovati da on moze zameniti HTML...

Svasta...
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
62.108.114.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???14.11.2002. u 00:30 - pre 261 meseci
a vi ili ne znate, ili zaboravljate SVG?

kratak uvod za one koji ne znaju. SVG je XML recnik (shema/dtd) za "rastegljivu vektor grafiku" ili u originalu Scalable Vector Graphics. To je Adobe-ov koncept, ali ga je adobe predao w3c-u na rapsravu, i sada je to w3c standard (http://www.w3.org/TR/SVG/).

adobeova stranica o svgu: http://www.adobe.com/svg/

svg inace ima slicne mogucnosti kao flash (cak i vece), ali ima dve-tri veeelike prednosti u odnosu na isti.

1. SVG je standard propisan od w3c-a
2. SVG nije binarni vec text-based (slicno kao html).
3. SVG je baziran na XML-u.

prva dva necu komentarisati jer je to vec komentarisano za flash.

iz treceg sledi mnogo pogodnosti za inkorporiranje/embedovanje svg-a sa drugim xml i pratecim tehnologijama. (npr skriptovanje sa java.scriptom, deljenje DOM-a sa xml/x-html dokumentom...)

inace, SVG podrzava i CSS (valjda 2) za stiliziranje grafike/texta, sto je super vest za web dizajnere


ukoliko sam vas zainteresovao, pogledajte i razne implementacije, textove, svasta... na http://www.w3.org/Graphics/SVG/

 
Odgovor na temu

DJSemo

Član broj: 31823
Poruke: 2
*.net.htnet.hr



Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???10.08.2004. u 19:43 - pre 239 meseci
Flash je mnogo ljepsi i zanimljiviji od html..No medjutim s obzirom na nase spore internetske veze mislim da to jos nije za nas.
Ameri imaju vrlo brze veze pa kod njih flash nije nikakav problem dapace sve vise je sajtova u flashu.
Kod nas ako cemo gledati da nam sajt bude funkcionalan i da se brzo otvara najbolji je jos uvijek HTML.
Flash sajtovi nisu za za dial-up definitivno.
Nisam bas siguran da ce HTML "U penziju" barem ne za sada, a poslije ko zna !
Za sada mozemo samo bannere ili menu eventualno da postavljamo na nase sajtove
to jos i funkcionira nekako.
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.ftn.ns.ac.yu

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???10.08.2004. u 22:31 - pre 239 meseci
Preleteh temu za dva minuta i vidim da većina vas uopšte ne kotna o čemu priča.

Da li će Flash zameniti HTML (to je diskusije ovde, ma koliko to suludo zvučalo) nije pitanje moje, tvoje, Perine ili Đokine veze, već tu ima mnogo više stvari. Flash je užasan kada treba baratati većim količinama podataka, neverovatno nezgodan za iole ozbiljniji redizajn i koneceptualno smišljen samo za rich grafiku (reklame, introe i slično). To što je na njega kalemljeno ko zna šta te se sada može uraditi nešto više sa njim uopšte ne menja bitno stvar jer mu nedostaje ono što je HTML imao u startu: fleksibilnost i univerzalnost.

Šta će zameniti HTML? Ako govorimo o predstojećem periodu ništa, a na duže staze to će biti XML. Za neupućene XML je SGML subset. SGML se koristi za struktuiranje dokumenta već nekih 30 godina, a XML je tu da malo uprosti stvari (pošto je SGML znatno fleksibilniji i "moćniji", ali i kompleksniji i teži/skuplji za implementaciju).

Što se Flasha tiče on će ostati to što jeste: odličan za reklame, introe i male sajtove koji se ne menjaju često. Gde god treba baratiti sa većom količinom podataka ili podacima koji se brzo menjaju tu Flash nema šta da traži (nikada nije ni imao).
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

NeoDesign
Vladimir Ćetković
Software developer
Beograd

Član broj: 16257
Poruke: 138
*.vdial.verat.net

ICQ: 23348136
Sajt: www.codesessions.com


+2 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???11.08.2004. u 00:49 - pre 239 meseci
Citat:
Po meni je fles najaci za licne strane i slicne stvari, a ipak ozbiljniji komercijalni sajtovi se nikada nece raditi u flesu garant.


Jel vidite koliko su ljudi gresili pre tri godine. Ima dosta komercialnih sajtova u flashu. :)

Macromedia Flash je tek sa dolaskom MX2004 postao (skoro) pravi OOP alat i zbog toga mi se najvise i svidja rad u njemu. HTML je odavno prevazidjen i prerastao je sam sebe sa nevidjenim brojem dodataka koje mu ne trebaju i nisu bile ni predvidjene. Sada na racun toga HTML ima negde oko 400 tagova.

xHTML je nekakav vide evolucije.

Ja shvatam da je izuzetno tesko napraviti forum ili chat u flash-u, ali nije nemoguce. I pored svega toga, HTML ce da zivi jos dugo dugo, a flash ce da gura napred u svoju ... "komercialnu" stranu :)

A sto se SVG-a tice ... samo jedno pitanje.

Actionscript 2 ?? - gde je SVG-ov odgovor ??
Arthur C. Clarke - "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic."
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???11.08.2004. u 01:38 - pre 239 meseci
Neki veliki sajtovi su jedno vreme koristili flash, pa su se vratili na html. Flash je za mene samo "svako cudo za 3 dana", mada je potrajao dosta duze od tri dana, ali je svakako u stagnaciji.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???11.08.2004. u 01:43 - pre 239 meseci
totalno je bespredmetno raspravljati da li flash može da zameni html. ne može, niti će moći u neko iole skorije vreme.. neko ko to ne shvata očigledno ne razume šta sve web sajt podrazumeva, pa je besmisleno pokušavati objasniti mu to..

html može, flash ne može: indexiranje i pretraživanje (google), pretraživanje stranice (sa ctrl-f, ili još bolje find-as-you-type u mozili), linkovanje tačno određene stranice na sajtu (da ne preteram, pa pomenem i linkovanje #dela_stranice ;), bookmark tačno određene stranice na sajtu (#i_opet_deo_stranice), otvaranje linkova u novom tabu, korisnički style-sheets, razlikovanje posećenih i ne-posećenih linkova, blokiranje određenih elemenata stranice (reklame, flash :-P), navigacija bez miša, i još jedno milion drugih stvari (za više bih morao malo i da se pomučim da se setim.. za ovo nabrojano mi je trebalo 10tak sekundi..)

da flash valja (za bilo šta osim za igrice i po koju animaciju), i ceo sajt macromedie, a naročito prodavnica na sajtu (znate, ono što im donosi novac) bi bio urađen i njemu..

ja nešto nemam običaj da verujem u proizvod kome ne veruje ni firma koja ga je proizvela.. zovite me obazrivim, ili čak konzervativnim po tom pitanju, ali takav sam..

:-P

Citat:
NeoDesign:
A sto se SVG-a tice ... samo jedno pitanje.

Actionscript 2 ?? - gde je SVG-ov odgovor ??


a ovo moram da priznam da nisam baš razumeo.. već rekoh da se SVG može skriptati uz pomoć JSa.. e sad, ne znam dovoljno ni AS, a kamo li AS2 da tvrdim, ali sam se pre neki dan baš začudio kada sam video da ovaj AS2 (valjda je bilo reči o dvojci) mnogo, ali mnogo liči na JS. tada su mi rekli da je AS2 u stvari ECMAScript sa objektima iz flash-a (za neupućene, EcmaScript je standardizovana verzija JSa).

tako da u tom svetlu, definitivno ne razumem ovo pitanje...
 
Odgovor na temu

NeoDesign
Vladimir Ćetković
Software developer
Beograd

Član broj: 16257
Poruke: 138
*.vdial.verat.net

ICQ: 23348136
Sajt: www.codesessions.com


+2 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???11.08.2004. u 23:20 - pre 239 meseci
Citat:
... kada sam video da ovaj AS2 (valjda je bilo reči o dvojci) mnogo, ali mnogo liči na JS. tada su mi rekli da je AS2 u stvari ECMAScript sa objektima iz flash-a (za neupućene, EcmaScript je standardizovana verzija JSa).


AS1 je bio baziran na EcamScript-u i stvarno mnogo lici na JS ali :

Code:
class ChatRoom {

  private static var chatroomID:Number = 0;

  private var chat_mc:MovieClip;



  public function ChatRoom (target:MovieClip, depth:Number) {

    // Create clip instance.

    chat_mc = target.attachMovie("ChatRoomSymbol", 

                                 "chatroom" + ChatRoom.chatroomID++, 

                                 depth);

    chat_mc.userList.dataProvider = [{label:"Colin", data:"User1"},

                 {label:"Derek", data:"User2"},

                 {label:"James", data:"User3"}];

  }

}


ovo meni makar mnogo vise lici na C# ili Javu nego na js
AS2 se kompajlira, tako da poredjenja sa script (ponavljam) script jezicima ne bi trebalo da bude ... po mom misljenju :)

1. Enkapsulacija +
2. Polimorfizam +
3. Nasledjivanje =

OOP :)
Arthur C. Clarke - "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic."
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???12.08.2004. u 03:00 - pre 239 meseci
Citat:
ovo meni makar mnogo vise lici na C# ili Javu nego na js


hehe.. meni mnogo više liči na javascript 2.0 (EcmaScript4).. :-P

working draft: http://www.mozilla.org/js/language/js20/

Citat:
AS2 se kompajlira, tako da poredjenja sa script (ponavljam) script jezicima ne bi trebalo da bude ... po mom misljenju :)


actionscript2 (ponavljam script ;) se verovatno "kompajlira" u neki IL (intermediate language, među-jezik, bajt kod, ili nešto slično), što nije neka novost, jer recimo SpiderMonkey (mozilin JS engine) to radi i sa postojećim JSom.. (u stvari, verovatno to radi i IE, pošto su danas vrlo retki "pravi interpreteri", odnosno većina "skript jezika" se danas prvo "kompajlira" u neki "među kod", čisto zbog efikasnosti..)

Citat:
1. Enkapsulacija +
2. Polimorfizam +
3. Nasledjivanje =

OOP :)


da, pa?

u prevodu: sve to ima već postojeći JS/EcmaScript, samo na malo drugačiji način (inovativni?) u odnosu na klasičan OOP -- umesto klasa/objekata on ima proto-objekte, tj prototipove koji se ponašaju kao klase.

time se pokrivaju (čini mi se) svi aspekti OOP programiranja, plus su omogućeni još neki, knpr multiple inheritance (što ima još jedino C++), ili dodavanje metoda/propertija "ugrađenim" (npr DOM) objektima, kao i već instanciranom objektu, preko njegovog prototipa (možda čak i prikladniji pristup za neki script jezik -- daje više slobode za manje para)..


sve u svemu, JS je jedan prilično lep i inovativni skript jezik.. JS2 ima izgleda da bude još lepši.. još kad bi samo uspeo da se oslobodi iz browsera, i uđe u mainstream upotrebu za neke druge primene..

eh.. ;)


// update: a izgleda i da nisam jedini ko je uvideo ovu sličnost AS2 sa JS2 :-P http://www.theopensourcery.com/osrevJStrends.htm

// update2: and straight from the horses mouth (koja domaća izreka je pandam ovoj?) http://www.macromedia.com/devn...ponent_architecture_print.html




[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 12.08.2004. u 18:23 GMT]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???12.08.2004. u 03:35 - pre 239 meseci
Nisam strucnjak ni za sta u IT-u, malo e-majliram, malo surfujem. Odem na neki sajt, tamo flash odmah na pocetku, a trenutno nemam one 'plugove' za to pa hocu da udjem dalje na sajt, da pogledam neki cenovnik ili slicno. Postoje kulturni sajtovi, gde postoji obilaznica. Postoje "seljacki" sajtovi (izvinjavam se zemljoradnicima, ovo "seljacki" sam upotrebio u prenosnom smislu) gde nema sanse! Stoji mi onaj dupli krst i nista. Napustim sajt i stetu imam i ja i vlasnik sajta, gde bih mozda nesto kupio itd. Pre neki dan, gledam sajt neke firme, koja mi je dozvolila da udjem, ali me zanimao spisak distributera njihovih proizvoda - hop - flash! Pa, dobro, koji je djavo tim ljudima - razumem da stave reklamu neku, zezalicu, ali ozbiljan spisak distributera, a radi se o velikoj firmi - to mi lici na pro*eravanje...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

NeoDesign
Vladimir Ćetković
Software developer
Beograd

Član broj: 16257
Poruke: 138
*.vdial.verat.net

ICQ: 23348136
Sajt: www.codesessions.com


+2 Profil

icon Re: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???12.08.2004. u 20:21 - pre 239 meseci
Citat:
sve u svemu, JS je jedan prilično lep i inovativni skript jezik.. JS2 ima izgleda da bude još lepši.. još kad bi samo uspeo da se oslobodi iz browsera, i uđe u mainstream upotrebu za neke druge primene..


Slazem se. I AS1 je bio baziran na prototipovima kao JS, a sada je baziran na klase kao i vecina modernih OO jezika koji vide da je to bolji nacin :)

A sto se ostalog tice .. slazem se .. ali SVG naspram FLASH-a --> Nikako
Arthur C. Clarke - "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic."
 
Odgovor na temu

[es] :: Flash :: Flash. Jel se to HTML sprema za penziju ???
(TOP topic)
Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 57835 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.