Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Telenor - veliki racun (roming)

[es] :: Mreže i novosti :: Telenor - korisnički servis :: Telenor - veliki racun (roming)
(Zaključana tema (lock), by Slobodan Milivojevic)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18238 | Odgovora: 72 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djgorandj
Goran Avramovic
Arandjelovac

Član broj: 103981
Poruke: 196
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 242041632
Sajt: www.rcavioni.com


+3 Profil

icon Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 10:14 - pre 130 meseci
Pisem u ime prijatelja, zanimaju me Vasa misljenja i iskustva sa ovakvim slucajem:


Bio sam na letovanju u Crnoj gori i aktivirao „Nedeljnu kartu, koja mi omogućuje besplatne dolazne pozive i besplatan internet preko operatera Telenor CG.
Koristio sam ovu uslugu i povremeno proveravao stanje na računu.
U jednom trenutku stiglo mi je tri SMS-a, gde me opominju da mi je trenutni dug oko 50.000,00 rsd i da to hitno uplatim kako ne bi bio isključen. Ostavili su broj telefona na koji da se javim, gde se naravno niko nije javljao.
Po dolasku u Srbiju, otišao sam u predstavništvo Telenora da proverim o čemu se radi. Rekli su da sam koristi internet preko drugog operatera, pri čemu nisam ni znao da sam u drugoj mreži. Sve do tog trenutka sam bio u uverenju da sam priključen na Telenor CG, kao što je bilo prethodnog dana. Nije mi stiglo nikakvo obaveštenje da sam priključen na mrežu drugog operatera.
Zanima me da li je neko imao slično iskustvo, i kakva su moja prava (po pitanju Zakona o zaštiti prava potrošača, i članu 208.krivičnog zakonika).
Zanima me da li vredi voditi parnicu protiv njih, odnosno da li je njihov „Lobi“ jači od zakona.
Zanima me takođe kome mogu da se obratim po pitanju ovog slučaja (zaštitniku građana, udruženju potrošača, agenciji za telekomunikacije...)
 
0

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 11:15 - pre 130 meseci
Trebalo je u podešavanjima namestiti izbor mreže ručno, a ne automatski. Ukoliko je taj saobraćaj napravljen preko drugog operatera teško će se nešto moći uraditi u vezi računa.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
0

gavraar
Ivan Gavrilovic
Arandjelovac
Cira
Arandjelovac

Član broj: 316729
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 12:11 - pre 130 meseci
ali nije postojalo nikakvo uputstvo od Telenora kako se koristi usluga, i ni u jednom trenutku nije bilo nagovesti da je aktiviran drugi operater
 
0

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 14:45 - pre 130 meseci
Ukoliko postoje drugačije tarife za saobraćaj kod roaming partnera, treba se obrati pažnja koji operater se koristi. U uputstvu za svaki telefon koje izdaje proizvođač, piše kako se koristi opcija ručnog biranja operatera.

Jedini način da telefon u automatskom režimu selektuje baš određenog operatera je da tvoj matični operater uopšte nema roaming ugovore sa drugim operaterima u zemlji koju posećuješ. Što sa Crnom Gorom nije slučaj, Telenor Srbija ima roaming ugovore sa Telenor Crna Gora, T-Mobile i m:tel mrežom. Tvoj telefon će u slučaju da se automatski bira operater izabrati onog ko u tom trenutku ima najbolje pokrivanje lokacije na kojoj si se našao.

Mislim da jedino što će ti reći svi ovi koje pominješ je da je to pisalo u uputstvu za korišćenje telefona, i da je jedino korisnik odgovoran zbog korišćenja usluga u roamingu u mreži operatera koji ima skuplju ponudu.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
+1

Mr One
BG

Član broj: 71129
Poruke: 317
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 14:48 - pre 130 meseci
Nije "njihov lobi jači od zakona", ali u ovom slučaju čini mi se da nema osnova za tužbu.
Telenor je jasno obavestio korisnike da promocija važi u Telenor CG mreži i to velikim slovima.
Telenor nema kontrolu nad tim na koju mrežu će se nakačiti tvoj, odnosno u ovom slučaju telefon tvog prijatelja.
Znači u ovom slučaju krivac je telefon odnosno korisnik koji nije podesio telefon na ručno biranje mreže već automatsko, pa je tako telefon sam preša na drugu mrežu čiji je signal na datoj lokaciji u datom trenutku bio stabilniji i jači jer je bio podešen da to uradi. Realno Telenor ne može da odgovara za to što tvoj prijatelj ne zna da rukuje mobilnim telefonom u smilsu da ručno odabere mrežu u kojoj važi promocija.

JBG to ti je isto kao da kriviš Telenor za to što npr. nisi znao kako da isključiš internet na telefonu pa su ti aplikacije pojele sav net ili nabile račun.

Naravno ne bi bilo loše da Telenor pored toga da promocija važi u Telenor CG mreži naglasi da je potrebno podesiti telefon na ručno biranje mreže, ali opet nisu u obavezi. To spada u domen podešavanja samog telefona, a Telenor nije proizvođač telefona već pružalac usluga.

Eto i Sloba je to lepo objasnio.

Ne preostaje mu ništa drugo nego da plati račun, sve ostalo je gubljenje vremena.
 
+2

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 15:04 - pre 130 meseci
I još jedna bitna stvar, obračun troškova iz roaminga za postpaid korisnike kasni, i to može da bude i 10 dana nakon korišćenja usluga. Tako da se plašim da iznos od 50.000 dinara možda i nije konačan, i da će račun biti još veći.

Zašto je tako, pitajte operatere, ali praksa je to pokazala. Za prepaid se sve obračunava u realnom vremenu, al za postpaid kasni i po 10 dana.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.29.*



+784 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 15:14 - pre 130 meseci
Kod mene na telefonu ima opcija status,i tu pise da li je tel u romingu,kod kog operatera...
Mislim da opet dolazimo do onog istog,da korisnik nije dovoljno upucen u materiju
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.teol.net.



+6455 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 16:33 - pre 130 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic:
Zašto je tako, pitajte operatere, ali praksa je to pokazala. Za prepaid se sve obračunava u realnom vremenu, al za postpaid kasni i po 10 dana.

Ne obračunava se ni prepaid u realnom vremenu, već kad si prepaid tvoj operater obavesti roaming operatera koliko ti love imaš na računu, pa se shodno tome i roaming operater ponaša. Recimo VIP čak i za postpaid korisnike obaveštava roaming operatera da je data limit 5000 dinara, pa kada se on ispuca usluga je automatski 'blokirana'.
 
0

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 17:05 - pre 130 meseci
Po mom misljenju, oni su krivi, jer se radi o astronomskim ciframa. Ja bih ih obavezao da do detalja upute korisnika kako mora da postupa. Ili da mu blokiraju sve sto nije sam trazio. Apsolutno je nemoguce da svako zna sve o mobilnim telefonima, a jedna greska kosta nekoga strasnu sumu para. Da su normalne cene, pa nekako.
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.teol.net.



+6455 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 17:17 - pre 130 meseci
Sopstvena glupost nije nikakvo opravdanje. Odeš u restoran, poručiš bocu nekog vina za koje si čuo, konobar ti donese račun od 1000 evra i ti se praviš lud jer nisi znao da to košta toliko?

 
+6

gavraar
Ivan Gavrilovic
Arandjelovac
Cira
Arandjelovac

Član broj: 316729
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 17:42 - pre 130 meseci
Ovde se ne radi o sopstvenoj gluposti. Kad bi ste danas Leonardu Da Vinciju, koji definitivno nije bio glup, dali mobilni telefon bez adekvatnog uputstva verovatno bi ga koristio za krcanje oraja.
Primer restorana: Odeš u restoran i konobar ti ponudi bocu vina za 10€, i ti prihvatiš, a stigne ti račun od 1000€, zato što vino nisi pio iz odgovarajuće čaše?
A što se tiče gluposti, zakon je tu da glupe zaštiti od veoma inteligentnih prevaranata.
 
0

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.ptt.rs.



+536 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 17:46 - pre 130 meseci
Svakog leta ista priča. Neko u romingu spuca dve plate jer je kačio slike na facebook a nije naučio dak oristi telefon.

Nije juče izmišljen roming. Ručno biranje mreže je tu oduvek, ali niko ne čita uputstva ili pita nekog ko se razume, nego lajkuju ko muve bez glave.

Ako već hoćete analogije, to je kao kad ugradite plin a vozite na benzin i dalje i kukate da je skupo.
 
+3

Morpheus NS
Novi Sad, Srbija

Član broj: 222101
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: nsportal.info


+165 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 22:22 - pre 130 meseci
O kakvim uputstvima pričate? Jasno piše da ponuda važi za mrežu Telenor CG. Treba samo pogledati u gornji deo ekrana telefona i videti na koju mrežu je telefon nakačen. Kad se ekran uključi, ta informacija teško može proći neuočena. Ako nije Telenor CG - ponuda ne važi, primenjuje se standardna roming tarifa. Nije tu u pitanju nikakvo nepoznavanje uputstava, nego prosta logika i čulo vida.
 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.29.*



+784 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)06.08.2013. u 23:59 - pre 130 meseci
Podrazumeva se da se zna koristiti aparat-mobilni telefon.
Necu da zalazim ni u ciju inteligenciju,ali ako neko ima neki android telefon,trebalo bi se malo raspitati,pogledati neke stavke u meniju
Ako nekom to predstavlja problem,uvek moe taj telefon prodati i za 500 dinara kupiti drugi koji "nema nista" i na njemu ce na ekranu pisati slovima ime operatera ciju mrezu koristi
Ja kod mene kad god se nakacim na net (omogucim mobilnu mrezu) uvek telefon ispise "...moguci su dodatni troskovi"

Neupucenost u materiju se placa,kao i svako iskustvo

Bar u danasnje vreme svi noviji telefoni imaju Wifi a slobodan Wifi ima skoro svaki kafic

PS Vozac automobila ne mora znati mehaniku ni malo,ali mora znati da se u odredjenom intervalu menja ulje,zupcasti... I sta sad neko kupi nov auto,ne pridrzava se toga,motor zakove i on ce reci davaocu garancije da to nije znao
 
+3

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)07.08.2013. u 05:36 - pre 130 meseci
Zbog toga sto je u pitanju ogromna suma novca, trebalo bi detaljno uputiti korisnika. Pa tako bih ja mogao da precutim nesto u vezi nekog posla, gde su u igri milioni evra, i neko ih izgubi. Gotovo sam siguran da bi mogao da me tuzi, jer nisam sve istakao.
 
0

djgorandj
Goran Avramovic
Arandjelovac

Član broj: 103981
Poruke: 196
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 242041632
Sajt: www.rcavioni.com


+3 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)07.08.2013. u 06:34 - pre 130 meseci
Ma sve je to po meni manje vise ok. Najveci problem je sto provajder nije obavestio korisnika o velikom racunu, recimo, Vas racun iznosi 5 000 dinara, stigne sms, drugo obavestenje, Vas ravun iznosi 10 000 din.
E pa tu je problem, ne moze da se opljacka korisnik, ne moze limit za onog koji ima paket od 500 din mesecno i onog koji ima 5000 din mesecno da bude isti limit. Cim neko ko ima racun 500 din a taj mesec pocne trositi visestruko vise znaci da se nesto otrglo kontroli i to tako sto bi ja cak limitirao potrosnju na max 10 000 din. Ako je neko ukrao telefon, poceo da krca racun, pa nek se limititira bar potrosnja na neku normalnu sumu. Deset puta vise od osnovnog paketa. Kome smeta neka licno poveca limita pa je posle sam kriv.

Ne vidim logiku limita od 50k din na paket od 1k din.
 
0

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
93-86-50-233.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)07.08.2013. u 06:47 - pre 130 meseci
^^Ali, Telenor nije prećutao ništa: lepo su naveli da ponuda važi samo za tu-i-tu mrežu. U kom slučaju, ako ne znaš kako - nazoveš operatera (jeste da je poziv 10 dinara, ali bar nije 50000 ) i pitaš kako se podešava, itd itd.

...gde je sad Dimković da kaže onu čuvenu "dok je ćurana biće i podvarka"?

S druge strane: ko nam je kriv kad živimo u bambus-državi, koja NEMA zakon kakav ima većina EU: da račun u romingu ne može da pređe 50-60€, i da te preko toga gase.

Očekivati da će multi-kompanija u kapitalističkom društvu da brine više o korisniku nego o sebi i svojim zaposlenima je ravno očekivanju da će tramvaj da skrene da te ne bi udario.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
+1

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)07.08.2013. u 06:55 - pre 130 meseci
Ako nisam dobio uputstvo za sve njihove usluge u pisanoj formi, mislim da su precutali. Mogao sam i ja ovome sto je izgubio milione da kazem "Pa imao si sve objasnjeno na internetu, na mom sajtu".
 
0

Bufalo Kikiriki
GM-BG-PO

Član broj: 297191
Poruke: 83



+15 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)07.08.2013. u 07:56 - pre 130 meseci
Manuelno biranje mreže na mobilnom uređaju svakako nije usluga Telenora i to ne moraju da ti daju napismeno.
 
+1

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
94.228.233.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Telenor - veliki racun (roming)07.08.2013. u 07:57 - pre 130 meseci
Ne branim telenor, ali mislim da su samo jedno mogli da još napomenu da se obavezno koristi ručni odabir mreže.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
0

[es] :: Mreže i novosti :: Telenor - korisnički servis :: Telenor - veliki racun (roming)
(Zaključana tema (lock), by Slobodan Milivojevic)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18238 | Odgovora: 72 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.