Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GPS uredjaj i termometar, slanje podataka

[es] :: Elektronika :: GPS uredjaj i termometar, slanje podataka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5208 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Popov

Član broj: 265962
Poruke: 43
*.tippnet.co.rs.



+1 Profil

icon Re: GPS uredjaj i termometar, slanje podataka15.07.2013. u 22:05 - pre 131 meseci
Citat:
zivadin_despot:
A koliko dugo vremenski treba taj uredjaj da radi samostalno. Na osnovu toga se moze videti kolika baterija treba, npr ove sto susrecemo u skoro svim telefonima vecih ekrana su oko 5Wh, 1.3Ah, sto nije zanemarivo za odredjeni period.


Trebalo bi da drzi minimum nedelju dana. display da bude neki manji, cisto da se vide brojevi.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: GPS uredjaj i termometar, slanje podataka16.07.2013. u 20:35 - pre 131 meseci
Citat:
shpiki:
Citat:
Zlatni_bg: ... i mislim da sam negde procitao da vuce oko 1A struje kada se koristi GPRS....

Znaju da povuku i znatno vise. Najvise vuku kod konekcije na bazu/pronalazenje satelita.
Citat:
Zlatni_bg:Ako bi se GSM modul palio jednom na sat vremena, a sve ovo ostalo radilo konstantno, mislim da bi potrosnja bila ispod 150mA na sat vremena u proseku sa sve GSM-om. To je nekih 3300mA na dan, sve bi verovatno moglo da se napaja litijumskom baterijom od 3.7V,

Nesto si pogresio u proracunu, ili si mislio da komplet uredjaj ide u "sleep" na nekih sat vremena... u suprotnom, nema sanse da MCU koji "radi" trosi 150mA na sat...
A i da je tako, svaki put kad bi se GPRS modem/modul konektovao na baznu stanicu, i GPS jurio satelit, trosio bi znacajno vise struje...
Baterija bez redovnog monitoringa i dopune - otpada!
Ne znam sta bi uredjaj radio i gde bi se nalazio i u kakvim vremenskim uslovima, ali ako je uslov da bude 100% mobilan, mozda ne bi bilo lose iskoristiti neke solarne panele za dopunu baterija preko dana, ali noc i dalje ostaje problem...

Posto je kolega napisao da mu treba promena polozaja i temperature, znaci da uredjaj mora da radi 24/7, bez prekidanja provere parametara (polozaja i temperature), ostaje:
- resiti punjenje baterija na terenu
- ili pronaci "malog zutog" koji ce trcati od "senzora" do senzora i menjati baterije :)

Solidno resenje bi bili mini akumulatori, dopuna preko dana i solarnih panela, ali onda uredjaj gubi na minijaturi i dobija na kilazi...


Pricao sam o GSM-u, on ne trazi satelite :) 150mA je neka prosecna potrosnja, znaci konektovanje jednom na sat na GSM, a GPS moze da radi konstantno, jer koliko sam procitao, ne trosi puno struje.

Ali ako to treba da radi nedelju dana... i jos da bude tanje od iphone-a... ne znam sta da ti kazem, moze da bude kao tiganj neki onda. Jos nisu napravljene takve baterije da bi ti tako nesto bilo moguce. Baterija za nedelju dana rada toga mora da bude bar 20-30x30cm, pogotovu ako je olovni akumulator, sto bi ovde i bilo najbolje.

Neko je savetovao i solarne panele, mislim da bi Pb baterija sa njima bila pun pogodak.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: GPS uredjaj i termometar, slanje podataka16.07.2013. u 22:44 - pre 131 meseci
Interesntno je da pojedini ljudi, iako imaju relativno dobre ideje i nalaze podatke na Internetu, zaboravljaju da malko sračunaju potreban kapacitet akumulatora/baterije potreban za dugotrajan rad.

Još nisu napravljene minijaturna dugmaste baterije kapaciteta 100+ Ah

I gde nađe iTelefon kao poređenje.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: GPS uredjaj i termometar, slanje podataka16.07.2013. u 23:22 - pre 131 meseci
Ne vidim zasto treba da bude minijaturna sprava, kada je vec u pitanju kontejner, moze da bude bar pola kubna metra...
I zasto minimizirati accu, ako nema potrebe, pa jos i da bude nedovoljno.

Autonomni sistemi moraju da imaju ozbiljnu akviziciju napajanja, i poslednje sto je u "igri" je minijaturizacija.

Ali pre svega je vazan algoritam rada, bez njega je pitanje accu, pa i dimenzija uredjaja, potpuno besmislena.

Moze sprava da bude minijaturna, sa mikro baterijom, dok radi merenje i akviziciju podataka, ali kada krenu komunikacije, pa duzina trajanja komunikacije, pa "pokrivenost" komunikacije, tada krece trosenje struje.

Navedeni telefoni ne mogu da izdrze ni jedan dan sa svojim baterijama, ako su recimo na netu, kontinualno, ali ako su veci deo vremena na stend baju, baterija moze da traje nekoliko dana..

Poz
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: GPS uredjaj i termometar, slanje podataka17.07.2013. u 08:28 - pre 131 meseci
Citat:
ZAS011:
Interesntno je da pojedini ljudi, iako imaju relativno dobre ideje i nalaze podatke na Internetu, zaboravljaju da malko sračunaju potreban kapacitet akumulatora/baterije potreban za dugotrajan rad.

Još nisu napravljene minijaturna dugmaste baterije kapaciteta 100+ Ah :D

I gde nađe iTelefon kao poređenje.


:) :)

I sto je interesantno ta tehnologija "zvjezdanih staza" se prilijepi na kontejner ,kroz izolaciju istog mjeri temperaturu unutrasnjosti,ima energije ako ga treba dogrijati ili rashladiti,registruje svako pomjeranje.
Server sve to lijepo loguje.
Samo je fazon napraviti program ili aplikaciju.
Pitao u nekoliko navrata kako se odrzava temperatura unutrasnjosti jer postoji nacin on-line praviti energiju za napajanje i punjenje..

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Ivan Popov

Član broj: 265962
Poruke: 43
*.tippnet.co.rs.



+1 Profil

icon Re: GPS uredjaj i termometar, slanje podataka17.07.2013. u 22:55 - pre 131 meseci
Citat:
vladd:
Ne vidim zasto treba da bude minijaturna sprava, kada je vec u pitanju kontejner, moze da bude bar pola kubna metra...
I zasto minimizirati accu, ako nema potrebe, pa jos i da bude nedovoljno.

Autonomni sistemi moraju da imaju ozbiljnu akviziciju napajanja, i poslednje sto je u "igri" je minijaturizacija.

Ali pre svega je vazan algoritam rada, bez njega je pitanje accu, pa i dimenzija uredjaja, potpuno besmislena.

Moze sprava da bude minijaturna, sa mikro baterijom, dok radi merenje i akviziciju podataka, ali kada krenu komunikacije, pa duzina trajanja komunikacije, pa "pokrivenost" komunikacije, tada krece trosenje struje.

Navedeni telefoni ne mogu da izdrze ni jedan dan sa svojim baterijama, ako su recimo na netu, kontinualno, ali ako su veci deo vremena na stend baju, baterija moze da traje nekoliko dana..

Poz


Skontao sam da ce napajanje biti veliki problem, samim tim minijaturizacija mora biti spustena na minimum.

Hvala puno na odgovorima. Bili su vise nego korisni. :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: GPS uredjaj i termometar, slanje podataka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5208 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.