Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instalacija struje po kući.

[es] :: Elektrotehnika :: Instalacija struje po kući.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 86914 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1542



+174 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.04.06.2013. u 18:30 - pre 132 meseci
Lavlja_Jazbina postavicu malo kasnije sliku ili skicu ovoga sto sam malopre napisao.
Naravno da je malo teze montirati uticnicu sa dva kabla a sto se tice spoja na
uticnici je ostavljeno po dve rupe za svaki kontakt. tako da ne ide zica preko zice.
Pogledaj na sajtu alinga;legranda,gewissa... ili ako imas neki od njihovih kataloga. Mislim da ima neka slika na kojoj se vidi
I ja sam nekad radio instalaciju sa kutijama a sa promenom firme poceo sam da radim bez njih.
Jer se tako trazilo

Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1909 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 06:23 - pre 132 meseci
Citat:
Ako je visina uticnica 40 od poda kabal se provlaci odmah iznad te visine i ide do sledece. Sto znaci da je na nekih 50 od poda.


Ee,eh*bhem ja takvu instalaciju i uštedu kabla !

Svarno kao što lord_celtic kaže treba ti ikona i to od metar x metar,
a kabl prolazi taman pored glave kad legneš u krevet.

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 06:45 - pre 132 meseci
^^Samo sam rekao da to nisam,ama bas nigde video.Ja nisam elektricar po profesiji,trudim se da pratim i naucim.
Nisam rekao da to nije mozda novi standard.Ja kao amater,svaki stemovan deo slikam,postavim metar radi tacne lokacije,kanala-dozni-prekidaca
i to stavim kao arhivu te instalacije.Ko god da bude imace neku predstavu gde se sta nalazi,pa i moj rad a nisam elektricar.
Vidjao sam ja kada ljudi traze i po dijagonali precice..
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.mediaworksit.net.



+10 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 07:40 - pre 132 meseci
Citat:
vucko47:
Lavlja_Jazbina postavicu malo kasnije sliku ili skicu ovoga sto sam malopre napisao.
Naravno da je malo teze montirati uticnicu sa dva kabla a sto se tice spoja na
uticnici je ostavljeno po dve rupe za svaki kontakt. tako da ne ide zica preko zice.
Pogledaj na sajtu alinga;legranda,gewissa... ili ako imas neki od njihovih kataloga. Mislim da ima neka slika na kojoj se vidi
I ja sam nekad radio instalaciju sa kutijama a sa promenom firme poceo sam da radim bez njih.
Jer se tako trazilo

Kad si radio instalaciju i u projektu je tako stajalo??
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.dynamic.sbb.rs.



+23 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 07:54 - pre 132 meseci
Ovakav način izvodjenja instalacija je posledica što više nema odgovornih nadzornih organa i svako radi šta hoće i van standarda. Instalacija se izvodi prema projektu i raznim standardima a ne idejama nekih kolega. Nekada se polagao i državni ispit za utvrđivanje osposobljenosti lica koje obavlja neku delatnost, sad ih jedva nateraju da završe i osnovnu školu. Tragedija.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 08:40 - pre 132 meseci
Citat:
vucko47:
Kabal se postavlja horizontalno ispod plafona a zatim spusta vertikalno do prve uticnice.
Odnda od te uticnice nastavlja horizontalno do druge pa isto do sledece (broj utisnica zavisi od ukupne potrosnje uredjaja prikljucenih na iste)
Ako je visina uticnica 40 od poda kabal se provlaci odmah iznad te visine i ide do sledece. Sto znaci da je na nekih 50 od poda.


Zar je to tako dozvoljeno da se radi?

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 09:10 - pre 132 meseci
Tražio sam malo po netu, i vidim da amerikanci uveliko razvode kablove nisko vodoravno, unutar onih njihovih zidova od kartona i gipsa. Kad se malo gugla na primer "Installing electrical wiring" vidi se da ima najrazličitijih sistema. Ipak ja mislim da kod nas to nije dozvoljeno.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.mediaworksit.net.



+10 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 11:27 - pre 132 meseci
Ja sam bas namerno pitao kako mu stoji u projektu!
Ja sam misljenja...
Neko trazi da se napravi projekat
Neko pravi projekat
Neko odobrava taj projekat svojim potpisom
Neko ficicki odradjuje instalacije
I na kraju neko kontrolise.

Bilo sta da se pobrka sa redosledom je greska i krsenje propisa.(jedino podnosilac moze da utice na izradu projekta prema svojim potrebama)

Ako sam negde pogresio ispravite me.
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1909 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 11:44 - pre 132 meseci
Voleo bih da mi neko od majstora koji propagiraju to vođenje instalacije
"u visini kolena"

-da mi pokaže ili objasni kako če da poveže ovu utičnicu :
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1542



+174 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 13:27 - pre 132 meseci
Mislim da tu nije moguce stegnuti taj broj zica. Mozes li mi reci o kojoj galanteriji se radi?

Ali ovde vec moze:

Sinan Hasan Jašar Šaban...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
adsl-220-12.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 14:45 - pre 132 meseci
Bila je vec slicna tema.
Da bi se otklonile nedoumice evo ga clan vazeceg
PRAVILNIKA O TEHNIČKIM NORMATIVIMA ZA ELEKTRIČNE INSTALACIJE NISKOG NAPONA
("Sl. list SFRJ", br. 53/88 i 54/88 - ispr. i "Sl. list SRJ", br. 28/95)

Član 39
Kablovi i instalacioni provodnici položeni u instalacione cevi u zidu ili kablovi položeni neposredno u malter i ispod maltera moraju se voditi vertikalno i/ili horizontalno tako da budu paralelni ivicama prostorije.
Pri horizontalnom polaganju kablovi i instalacioni provodnici (u instalacionim cevima) vode se na rastojanju od 30 cm do 110 cm od poda i 200 cm od poda do tavanice.
Pri vertikalnom polaganju kablova i instalacionih provodnika (u instalacionim cevima) rastojanje od ivica prozora i vrata mora biti najmanje 15 cm.
Trase kablova koji napajaju učvršćene zagrevače vode moraju se poklapati sa osom postavljanja zagrevača vode.
Koso polaganje kablova i instalacionih provodnika (u instalacionim cevima) dozvoljeno je u tavanicama, ali ne i u zidovima.

Ispada da je dozvoljeno voditi kablove horizontalno na visini vecoj od 30, a manjoj od 110 cm od poda.
Iako, strogo postujuci isti pravilnik, u zidovima od nebetona nije dozvoljeno spajanje provodnika ispod uticnice,

Član 22
Izolovani provodnici i kablovi ne smeju se nastavljati u instalacionim cevima i instalacionim kanalima.
Izolovani provodnici i kablovi mogu se spajati samo u instalacionim kutijama, kablovskim spojnicama ili rasklopnim blokovima, a mesta spajanja moraju se izolovati stepenom izolacije koji odgovara tipu električnog razvoda.
Izuzetno od odredbe stava 2 ovog člana, u zidovima koji se montiraju od elemenata izlivenih od betona spajanje se može vršiti i u kutijama zidnih priključnica, i to ispod priključnica, pod uslovom da dubina tih kutija dopušta smeštaj spojeva istog strujnog kola.

Mada ja ne vidim problem ni u zidu od cigle ili cega god.
Ako je uticnica takva da mogu dva kabla ( a rece neko da sve nove jesu) onda spoj na uticnici. Ako ne moze onda klasicni spoj bindovanjem iza uticnice.
Naravno dubina kutije mora biti adekvatna.
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1542



+174 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.05.06.2013. u 15:09 - pre 132 meseci
Ranije su imali prstenovi koji su se montirali na dozne i tako se dobijala potrebna dubina.
U zadnjih par godina ih nisam vidjao(mislim da se vise ne proizvode)
Pogledacu da li imam neki da slikam.
Sada su dozne sasvim dovoljno duboke za takvu montazu prikljucnica i prekidaca pa vise nema potrebe za njima.
Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.06.06.2013. u 01:25 - pre 132 meseci
Ja sam sve kablove (svi su trofazni) vodio uspravno do plafona pa kroz spušteni plafon direktno do "komadnog" centra . Svaka utičnica i svaki prekidač ima sopstveni (halogen-free) kabl koji ide do osiguračke kutije. Što znači da prekidače i svetla iz svih soba međusobno spajam baš u osiguračkoj kutiji (kutijetini, ormanu).

Ujedno svaka utičnica i prekidač ima i poseban bužir odmaknut 10 cm od postojećeg strujnog kalba, za buduće provlačenje drugih niskostrujnih kablova (eternet, catv, 12v, optika, itd...), koji takođe vodi direktno do centra.

Za potrošnju materijala me, iskreno, baš briga, jer je ovo bogovsko rešenje koje omogućava svakakve akrobacije u budućnosti (automatizacija cele kuće: releji za automatsko paljenje svetala, automatsko podizanje roletni; dodavanje novih uređaja: termometra, senzora svetlosti, povezivanje određenih utičnica na centralni UPS, agregat, itd...)


P.S. Halogen-free kablovi su halogen free kao što sam tražio, ali nezapaljivi bužiri koje sam takođe tražio ne postoje u Beogradu (bar nisu postojali tada). Samo se zovu "nezapaljivi", ali kad prinesete upaljač videćete da je to laž.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.06.06.2013. u 07:15 - pre 132 meseci
Citat:
pisac:Za potrošnju materijala me, iskreno, baš briga...

Ovo je sasvim opravdano razmišljanje kad se radi u varijanti "ja - sam sebi - za sebe". Ipak, iako ne treba naravno preterivati i škrtariti, o ekonomičnosti u potrošnji materijala se mora razmišljati.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.06.06.2013. u 08:20 - pre 132 meseci
Citat:
P.S. Halogen-free kablovi su halogen free kao što sam tražio, ali nezapaljivi bužiri koje sam takođe tražio ne postoje u Beogradu (bar nisu postojali tada). Samo se zovu "nezapaljivi", ali kad prinesete upaljač videćete da je to laž.

Neznam kako si proverio ovo za halogen-fri, ali u vezi zapaljivosti ...

Nezapaljivi su samo keramika ( bili ranije provodnici sa keramickim perlicama u sporetima, ta pecima ) i azbest ( takodje preko 1100 stepeni ). Od normalnih materijala najbolji su tefloni sa radnom temperaturom do 250 stepeni. Sva ostala boranija je mnogo ispod toga ... A prosecan pozar ti pocinje sa 600 stepeni, tu ni beton nije vise konstrukcioni materijal ... Zato to navlacenje kupaca na termine: nezapaljiv, negoriv, samogasiv, ne truje kad gori ...

Kad iduci put budes kupovao pitaj za klasu zapaljivosti. Kad kupujes materijal za mikroprekidace i senzore pitaj za klasu sigurnosti. Tu je standardom odredjeno sta se podrazumeva pod koji termin i za to postoje instituti koji egzaktno proveravaju stvarno stanje.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1542



+174 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.06.06.2013. u 09:21 - pre 132 meseci
Kabal N2XH
Standard: JUS N.C5.230 Nazivni napon: 6/10 kV Opseg temperature: od +50°C do +500°C
Ima da gori bas lepo u slucaju pozara :)
Ti halogen fri kablovi umeju da budu veoma iritantni kod uvodjenja u razvodne ormare
i samog vezivanja. Nekada je stvarno tesko skinuti ispunu sa zica (gotovo i nemoguce)
sto kosta dosta zivaca i koze na rukama :)
A i izgleda dosta ruzno kada ta ispuna ostane na zicama.
Sad ne znam zasto je to tako. Nekada se skida a nekad ne iako je kabal istog proizvodjaca
Kod PPY tih problema nema i nisu kruti kao halogen free
Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

Sijedi
Elektro-održavanje, Kondiktorska
industrija
BiH; 75,35k

Član broj: 303032
Poruke: 50
37.203.97.*



+19 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.06.06.2013. u 09:46 - pre 132 meseci
Da malo dopunim bez namjere da ulazim u dublju rapravu, neka svako radi kako hoće ili misli da treba...
U mom kraju se uglavnom radi ovako kako opisuje kolega @vucko47, s tim da se kablovi, kada god ima mogućnosti, polažu u betonsku ploču (u bužiru) iznad ili na patos prije fine ploče.
Sad da li je to rezultat pronalaženja uštede u radnoj snazi (i materijalu) od strane vlasnika elektroinstalacionih firmi ili.....
Uglavnom ima logike. U patos se polaže i vodovodna instalacija i instalacija grijanja, a za kasnijim bušenjem patosa ili plafona radi postavljanja slika i sl. nema potrebe....
A što se tiče priključivanja dva kabla na utičnici ili prekidaču, sve novije serije imaju tu mogućnost, a i kutije su dovoljno duboke da se ispod utičnice može fino formirati klasična razvodna kutija.
Starac bez mora...
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.mediaworksit.net.



+10 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.06.06.2013. u 11:59 - pre 132 meseci
Citat:
Da malo dopunim bez namjere da ulazim u dublju rapravu, neka svako radi kako hoće ili misli da treba...

U tome je i problem.
Mora se raditi prema projektu a ne proizvoljno.
 
Odgovor na temu

Sadun
Zemun

Član broj: 94350
Poruke: 244
194.156.48.*



+14 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.24.02.2016. u 08:31 - pre 99 meseci
Izvinjavam se sto dizem temu, ali cini mi se da je ovo pravo mesto....

Moj problem, usao sam u novi stan trebalo je malo menjati mesto za neke plafonjere i sl, tj. produziti kabl za rasvetu sa jednog na drugo mesto izmedju kuhinje i dnevne sobe.
Prilikom tog busenja uspeo sam da "zveknem" trofazni kabl koji ide kroz plafon, i koji nije u liniji sa trofaznom uticnicom u kuhinji.

Da li je uopste dozvoljeno provlacenje trofaznog kabla kroz plafon stana?
Ako jeste, da li dozvoljeno da linija tog "provlacenja" bude 20-30 cm van postavljene trofazne uticnice, da ne pricam o razvodnim kutijama u zidu?

Majstoiri kazu nije to strasno, malo si zakacio kabl, skinuo izolaciju ne mora nista da se radi, stavili neku izolaciju, bacili silikon preko i to je to, nemas kratkog spoja sve radi.
Mene interesuje da li je ovaj nacin razvoda uopste dozvoljen za 5zilni kabl?

Hvala
 
Odgovor na temu

djordjemalisic
Kragujevac

Član broj: 333029
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Instalacija struje po kući.26.03.2016. u 20:08 - pre 98 meseci
Ako nije problem i ja bih se malo upustio u ovu diskusiju, jer se bavim izvođenjem elektro radova.

Što se tiče elektroinstalacije u stambeno/poslovnim objektima mi ih (grubo rečeno) vršimo na sledeći način:

1) Koristimo razvodne kutije koje su postavljene na 30-35cm od plafona (ukoliko to teren dozvoljava)
2) Horizontalni vodovi idu na oko 25-30cm od plafona (ukoliko to teren dozvoljava)
3) Vodove po podu ne radimo
4) Dijagonalne vodove ne radimo
5) Nastavak kabla u dozni od prekidača/šuko priključnice ne radimo
6) Koristimo kablove proverenih proizvođača
7) Ne štedimo na dovodima
8) Ukoliko kabl prolazi kroz drvo/metal/rigips mora biti u "grkljan" crevu itd...

Realno, nema neke nauke oko izrade elektroinstalacije u kući/stanu/lokalu, što manje improvizacija to bolje.

PS: @Sadun, samo par postova pre ovog imaš citiran deo standarda o izvođenju elektroinstalacija pa pročitaj šta piše o vođenju kablova po plafonu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Instalacija struje po kući.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 86914 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.