Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Canon CHDK, diskusija i primeri

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon CHDK, diskusija i primeri

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24574 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri09.06.2013. u 13:14 - pre 132 meseci
mislim da je to samo ND filter, a ne zatvaranje blende. i moj to ima, iako canonov softver to ne vidi, pa ako uključim ND filter on i dalje mjeri ekspoziciju kao da ga nema, pa slike ispadnu tamne. za S ili M modove je OK, jer ćeš moći izvesti malo dužu ekspoziciju nego bez njega. nisam se s time puno zamarao jer ako mi treba nešto ozbiljnije uzmem pena. isto tako nisam uspoređivao razliku u oštrini između f3.5 i f8, ako uopće postoji, jer mi oštrina s tog kompakta nije toliko bitna. zapravo, toliko sam malo očekivao od tog sx-a da sam oduševljen kakve slike daje.

e sad, tvoj drugi dio - kako očekuješ da OTVORIŠ blendu na tele kraju? f5.6 na 336mm je fizička karakteristika objektiva. ne možeš ga otvoriti više od tih 5.6. to je kao da pokušaš njegovih početnih f3.5 otvorit na f2.

inače ja sam dosta slikao s njim, čisto zato jer ga uvijek imam samnom. ako si zainteresiran, imam na dropboxu par arhiva sa nešto slika iz canona u većoj rezoluciji pa možeš da si pogledaš.
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri09.06.2013. u 19:02 - pre 132 meseci
ovako...uradio sam jedan "kolaž" kao primer.

Isti motiv, na udaljenosti ~1m; drugi predmet na ~1m od prvog i na 2m od objektiva. "Fokus" fiksiran. 336mm.

Prva dva (f5.6/f8), druga dva (CHDK override AV f11.31/f16)



Takođe sam (u drugom "kolažu") postavio fotografiju u sredini istog motiva sa fizičkim ND8 filterom/ f5.6
i uporedio je sa čistim f5.6/sa leve strane i CHDK f16/sa desne strane. Sve ide u prilog da to što vidim ipak nije ND ili...



..ili...ne znam kako funkcionise ND filter na kompaktima, ali CHDK AV override (šta/god on "bio") utiče na dubinsku oštrinu...
a to je meni sasvim dovoljno poboljšanje, pa je to uzrok pitanja: da li i kako do manjeg f broja :)


p.s. da, softver meri ekspoziciju kao da je f8, samo što se na displeju (i EXIF-u) pojavljuje f11 za sve vrednosti preko f8.
(i naravno fotografije su podeksponirane, pa je neophodno u M modu podesiti odgovarajući shutter speed)
(razlike ima u svim koracima od 8 do 16 iako ih on registruje isključivo kao f11)

p.p.s. ako ponuda za fotke još stoji, inbox je spreman ;)

chdk_m je kvalitetnija verzija chdk__m
chdk ND_m je kvalitetnija verzija chdk ND__m

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 10.06.2013. u 09:56 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri09.06.2013. u 19:25 - pre 132 meseci
hm. svašta se otkrije kroz chdk :P

pogledao sam na mojem, pa sam okinuo par slika na iso 200 1/15s i mijenjao blendu kroz chdk. f8, f11 i f16 izgledaju identično. barem po pitanju količine svjetla u slici.

možda i može, možda i ne, koji sx uopce imas? netko sa foruma je kupio sx150is ali nisam siguran dali si to ti ili neko drugi.

teško da ću se ja puno brinuti oko ovoga. možda kada bi slike na f8 bile oštrije nego na f3.5 čak i da, ali nekako sumnjam da jesu.



[Ovu poruku je menjao miko.s dana 09.06.2013. u 20:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri09.06.2013. u 19:52 - pre 132 meseci
Ja sam taj sa SX150IS :)

Možda kod tebe ipak pravilno meri i koriguje (iako softver pokazuje suprotno), jer se kod mene razlika itekako primećuje...hvala za foto

CHDK je interesantna mašinerija, pa će sigurno biti još pitanja i otkrića

_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri09.06.2013. u 22:36 - pre 132 meseci
@Miko, oni RAW ISO 100% cropovi sa prošle strane su odlični za tako mali senzor, moram priznati da sam prijatno iznenađen sa SX240HS.

Uradi molim te isti taj kadar i isti krop sa ISO 100-3200 u RAW pa u JPEG i za svaku ISO vrednost jednu ispod drugog okači prvo RAW pa JPEG 100% crop, da se tačno vidi u čemu je razlika o kojoj govoriš. Reci i kako si u LR-u razvio te RAW-ove.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri11.06.2013. u 12:57 - pre 132 meseci
evo.
LR je za ove slike dole bio default, iako inače koristim 2 preseta koji rješavaju distorzije objektiva i koliko-toliko maknu CA, uz sharpening, korekciju boja, highlights i shadows recovery itd... osim toga nema potrebe za 12MP pa LR odradi resize na 3200px, a to sam za slike dole ugasio i izlazna rezolucija je bila 4000x3000. količina šuma se naravno smanji kada je izlazna rezolucija manja, a objektiv ionako nije dovoljno oštar niti za 3000px, a kamoli za 4000.

NR za jpg nije moguće podešavati u aparatu, a meni više smetaju ti artefakti kompresije i NR-a nego šum. iso 3200 ima previše šuma, ali niti ga ne koristim jer za time nema potrebe, max mi je 800, a stabilizacija kompenzira za ostatak, iz ruke ako stojiš mirno se lako dobiju oštre slike sa ekspozicijom od 1 sekunde, do nekih 100njak mm, iznad toga je nemoguće.


ide redom iso 100 - 3200 raw pa jpg. mislim da nisam dirao kolor NR, a luma NR je bio na 0. sharpening isto na 0.




















a na linkovima dole je par novijih slika, procesirane s mojim presetom. nisu editirane za web. real life slike sa canona sx240 izgledaju tako.












[Ovu poruku je menjao miko.s dana 11.06.2013. u 14:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao miko.s dana 11.06.2013. u 14:52 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri26.06.2013. u 11:37 - pre 131 meseci
@ valerijan

imao sam ovih dana malo vremena (bio na "godišnjem" na krku,nisam imao ništa za radit, pa sam se malo igrao sa aparatom).
odradio sam prvenstveno par testova vezanih za blendu, da vidim ovu famoznu f16. nece biti f16, već f11, jer sam kompenzirao cca 1 stop (aparat ne mjeri, pa slike budu podeksponirane).

odradio sam i taj isti test na tele endu (kod mene 500mm) sa f6.8 (default blenda na 500mm) i f16, i vidi se razlika u "bokehu".

po pitanju oštrine, promjena u blendi minimalno utječe na samu oštrinu, barem prema ovome šta sam ja vidio. da je objektiv oštriji u startu, vjerojatno bi bilo razlike, ovako je to jako slično. nepotrebno se zamarati oko toga. kromatske aberacije su tu uvijek i zatvaranje blende ne pomaže.


e sad, chdk ima i ND filter opciju. testirao sam na suncu, pa sam vidio šta se dešava u objektivu. sx240 nema ND filter, već samo ne dozvoljava da se blenda zatvori. ako je ND filder na "out" objektiv je stalno na f3.5 čak i onda kada se u aparatu podesi neka druga blenda, pa slike budu preeksponirane. ako se stavi na "in" onda aparat zatvori blendu na f8 čak i onda kada je podešena neka druga vrijednost, pa su slike podeksponirane. jednostavno ne služi ničemu.

sve u svemu, aparat je dokazao da nije loš, po danu, i dok god je iso do 400, radi lijepe slike s kojima sam ja zadovoljan, a i drugi. za razliku od dslr-ova i mirrorlessa, nemam problema sa DOF-om, bilo nas je 10 za stolom (slavio se rođendan) i svi su mi oštri od osobe odmah do mene do onoga 2 metra dalje.

primjere cu staviti kasnije, sada mi lightroom još uvijek exportira slike, mislio sam da mu neće trebati toliko vremena.

jedna od opcija koje mi fale, je da podesim da prilikom paljenja objektiv automatski ode na xy mm. recimo, do cca 30-35mm imam problema sa distorzijom, pa imam 2 profila u lightroomu, jedan koji to korigira, a drugi ne. volio bi mogu podesiti da prilikom paljenja aparat odmah ode na 35mm, a onda ja po potrebi da odzumiram.

"bokeh" na 500mm, f6.8 VS f11





f3.5 VS f8 VS f11








i par makro slika. resize na 1280x1024




i 100% crop. bube koje se pare :P


[Ovu poruku je menjao miko.s dana 26.06.2013. u 14:04 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
109.106.243.*



+627 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri04.09.2013. u 11:59 - pre 129 meseci
Citat:
miko.s:
1. ...odradio sam prvenstveno par testova vezanih za blendu, da vidim ovu famoznu f16. nece biti f16, već f11, jer sam kompenzirao cca 1 stop (aparat ne mjeri, pa slike budu podeksponirane)...odradio sam i taj isti test na tele endu (kod mene 500mm) sa f6.8 (default blenda na 500mm) i f16, i vidi se razlika u "bokehu".
...
2. e sad, chdk ima i ND filter opciju. testirao sam na suncu, pa sam vidio šta se dešava u objektivu. sx240 nema ND filter, već samo ne dozvoljava da se blenda zatvori. ako je ND filder na "out" objektiv je stalno na f3.5 čak i onda kada se u aparatu podesi neka druga blenda, pa slike budu preeksponirane. ako se stavi na "in" onda aparat zatvori blendu na f8 čak i onda kada je podešena neka druga vrijednost, pa su slike podeksponirane. jednostavno ne služi ničemu.
...
3. sve u svemu, aparat je dokazao da nije loš, po danu, i dok god je iso do 400, radi lijepe slike s kojima sam ja zadovoljan, a i drugi. za razliku od dslr-ova i mirrorlessa, nemam problema sa DOF-om, bilo nas je 10 za stolom (slavio se rođendan) i svi su mi oštri od osobe odmah do mene do onoga 2 metra dalje.
...
4. jedna od opcija koje mi fale, je da podesim da prilikom paljenja objektiv automatski ode na xy mm. recimo, do cca 30-35mm imam problema sa distorzijom, pa imam 2 profila u lightroomu, jedan koji to korigira, a drugi ne. volio bi mogu podesiti da prilikom paljenja aparat odmah ode na 35mm, a onda ja po potrebi da odzumiram.


1. Tačno. Testirao sam sve korake od f11 do f16 (i sa blicem) i razlike u osvetljenosti nema, identično su eksponirane fotografije.
Ali...i to je interesantno razlike u dubinskoj oštrini ima, to se može videti i na primerima koje sam postavio pre par poruka. To možda i nije loše, jer kadar na (real time) displeju nije preeksponiran prilikom prilagođavanja shutter-a na tih f16 (koji bi, po danu/napolju, bukvalno bio 90% beo, pa je teško podesiti kadar, sem ako aparat nije na stalku).

2. CHDK za sx150 is nema ND podešavanja ili ih nisam locirao.

3. tkđ. (sem poređenja sa dslr/mirorless jer nisam imao prilike :)

4. primetio sam da se povremeno aparat (bez CHDK-a) automatski vraća na xy mm (koji je prethodno podešen), ali nikako da "uhvatim" kada se to događa, jer mi nije bilo važno (ali bi svakako bilo korisno). Možda je povezano sa Manual fokusom (bez ili sa Servo), M, Tv, Av modovima, da li se aparat sam ugasio (i da li iz displej off-a ili Play moda) itd.

dodatak za stavku 4.

aparat sam vraća na xy mm kada se pusti da sam ode u off, da li je tako i kada je CHDK aktivan nisam proveravao, jer CHDK aktiviram po potrebi i podešen je tako da se aparat sam ne gasi...

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 04.09.2013. u 13:34 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 00:52 - pre 127 meseci
Može li mi neko odgovoriti gde se u CHDK meniju nalazi podatak tj. kako se do njega stiže, koji nam govori o tome kada je kamera (fotoaparat) ispuštena odnosno pretrpela udar. Znam da sam to ranije nalazio a sada tog podatka nema nigde :O)
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 10:21 - pre 127 meseci
neću da kažem da toga nema, ali ipak mislim da nema. na temelju čega bi aparat znao da je pao, pomoću accelerometra? čak i da ga ima, kad je aparat ugašen nema log-a.
probaj se raspitat na samom chdk forumu, tamo su developeri pa će onda možda znat.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 13:28 - pre 127 meseci
Ja sam pre par godina taj podatak pročitao iz mog aparata, samo ne znam da li sam putem chdk ili pomoću nekog drugog hacka. Tačno ima zabeležen datum kad je pretrpeo šok-udar.

Mislim da ovaj fotoaparat kad ima baterije u sebi, naravno da može da zapamti, a i kad ih nema u sebi ima bateriju koja pamti datum, takođe zna orjentaciju slike, tj kad je okrenut vodoravno a kad okomito i to upisuje u fotografiju na osnovu čega ACD See npr. zna kako treba da okrene fotku na ekranu prilikom pregleda, pa ne mislim da je taj podatak nešto specijalno tj. skoro sam siguran da može da "oseti" kad je ispušten tj. pao i udario o zemlju.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 14:05 - pre 127 meseci
ne znam. ako slučajno otkriješ dali takav podatak u aparatu postoji, i kako do njega doći, napiši :)
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 14:51 - pre 127 meseci
Hoću sigurno jer sam to uspeo pre nekoliko godina.
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.232.*



+627 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 15:41 - pre 127 meseci
Ako nije tajna koji je to aparat bio pre par godina, a koji sad? :)
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 16:36 - pre 127 meseci
Isti je aparat Canon Powershot a 430 ali nije to issue ovde
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.232.*



+627 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 17:09 - pre 127 meseci
Ok, hvala. Ta informacija olakšava onlajn pretragu slučaja...sa više ključnih reči možda negde nešto iskrsne. ;)

Info je važan, jer, sve CHDK opcije nisu identične/dostupne za sve aparate.

npr. baš iz mog pre/prethodnog posta se vidi da ND filter podešavanja koja ima miko.s na njegovom SX240HS-u nisu dostupna na SX150IS.

A ako se prelista uputstvo i sajt, vidi se da variraju verzije i mogućnosti od modela do modela aparata.

primer: Override ApertureEdit (Only available on cameras with an actual aperture / iris. mechanism)


p.s. sad tek vidim da se pojavila Stable 1.2 verzija i Unstable New Development Version 1.3 da li se neko usudio da testira 1.2?

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 13.10.2013. u 19:14 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 18:16 - pre 127 meseci
Ja imam taj chdk instakiran na kartici vec par godina, koristim ga skoro nikad, jer ipak mi ne treba milion opcija za koje i ne znam čemu služe, plus je ekrančić na aparatu minijaturan.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 18:36 - pre 127 meseci
chdk na aparatu koji ima PASM kotačić najviše služi jednoj stvari: raw-u! :)
i prikazu sata i temperature, to je korisno.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 18:39 - pre 127 meseci
i stanju baterije :D
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Canon CHDK, diskusija i primeri13.10.2013. u 19:02 - pre 127 meseci
mda, iako nije baš precizan. po defaultu, puna baterija je na 99% cirka 30 sekundi, onda padne na 80 i nešto % i lagano se prazni korištenjem. na 40tak % postaje kritično, i original mi drži do cirka 20% onda se ugasi. fake baterije s ebaya se ponašaju slično, ali se aparat ugasi negdje na 30tak %.
iako, baterija stvarno dugo traje. šta je čudno za aparat s tako velikim ekranom i motoriziranim zumom. možda zbog cmos senzora, govore da troši jako malo struje.

zlatno pravilo, imati rezervnu bateriju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Canon CHDK, diskusija i primeri

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24574 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.