Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto NISTE otišli u inostranstvo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 545110 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 13:33 - pre 133 meseci
Ej, izvinjavam se, oprostite mi što ne idem niz dlaku većini, i ne odobravam intervencije tipa mrcvarenje i ubijanje Gadafija zbog nekih milijardi evra koje je držao na računima na tom zapadu (i to od strane i uz učešće i onog malog iskompleksiranog picopevca koga je čak i finansirao na izborima), i slična demokratska bombardovanja i kolonijalizam koje sprovodi taj 'demokratski' zapad, a sve to zato da bi njihovi građani imali lepo uređene trotoare na ulici, velike LCD/LED TV-e sa 150 HD kanala, i podzemne garaže sa blindiranim vratima.

Jbg, to mi nekako nije milo, ne uživam u takvoj postavci stvari. Na svim tim uređenim trotoarima i parkovima i birokratiji ja vidim tuđu krv koja je tu ugrađena, pa nisam sposoban da uživam u svemu tome kao većina onih koji ni ne shvataju odakle je sve to tako lepo i uređeno došlo.

I ne teba uopšte otići da bi se sve to videlo, postoji google street view, prošetajte se malo po inostranstvu, ali vidite da probate malo da izađete iz strogog centra i da prolutate po perifernim naseljima glavnih industrijskih gradova. Jeste da su face zamagljene, ali možda ćete iz govora tela uspeti da uhvatite raspoloženje svih tih ljudi na ulicama, njihovu rasu/naciiju poreklo i sve drugo. Možda nije u svakoj državi i svakom gradu isto, ali dovoljno mi je ono što sam video uživo da bih zaključio da ta frustrirana bezlična i besciljna masa nezadovoljnih i pohlepnih poreskih i kamatnih robova nije za mene.

I ne samo za mene, oni koji su se vratili vratili su se s razlogom, sve zajedno sa tim zapadnim pasošem.



[Ovu poruku je menjao pisac dana 03.05.2013. u 12:47 GMT+1]
 
+2

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 13:36 - pre 133 meseci
Zar nisi rekao da neces da objasnjavas?
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 13:39 - pre 133 meseci
Nisam od onih koji nikad ne menjaju svoje planove. Čak štaviše, redovno ih prilagođavam novonastaloj situaciji i realnosti "na terenu".
 
+1

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 14:01 - pre 133 meseci
Samo pisi pisac, uzivam u tvojim postovima.
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 14:26 - pre 133 meseci
Citat:
pisac:
Nisam od onih koji nikad ne menjaju svoje planove. Čak štaviše, redovno ih prilagođavam novonastaloj situaciji i realnosti "na terenu". :D

E zaboravio si da ispricas neki dogadjaj iz Pariza sa crncima ili arapima
 
0

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 14:44 - pre 133 meseci
A sto da ne i iz Beca ili Zeneve sa Srbima i Albancima.
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 14:58 - pre 133 meseci
A ti mozes o Srbima iz Liverpool-a.
 
0

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 15:13 - pre 133 meseci
Ne mogu, ne poznajem nikoga iz Liverpula. Malo je falilo da ne poznajem nijednog Srbina, ali me nasao jedan, nisam ja njega.
 
0

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 15:21 - pre 133 meseci
Ne brini se, moze sad pisac sve da ti objasni. Sad ce da ode na Google Street View i vraca se sa pricom....
 
0

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 15:34 - pre 133 meseci
Pa to su pravi pisci! Samo jedan mali stimulus i odmah krece inspiracija. Fikcija realnija od realnosti.
 
0

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 16:43 - pre 133 meseci
Citat:
pisac: Ej, izvinjavam se, oprostite mi što ne idem niz dlaku većini, i ne odobravam intervencije tipa mrcvarenje i ubijanje Gadafija zbog nekih milijardi evra koje je držao na računima na tom zapadu (i to od strane i uz učešće i onog malog iskompleksiranog picopevca koga je čak i finansirao na izborima), i slična demokratska bombardovanja i kolonijalizam koje sprovodi taj 'demokratski' zapad, a sve to zato da bi njihovi građani imali lepo uređene trotoare na ulici, velike LCD/LED TV-e sa 150 HD kanala, i podzemne garaže sa blindiranim vratima.

Jbg, to mi nekako nije milo, ne uživam u takvoj postavci stvari. Na svim tim uređenim trotoarima i parkovima i birokratiji ja vidim tuđu krv koja je tu ugrađena, pa nisam sposoban da uživam u svemu tome kao većina onih koji ni ne shvataju odakle je sve to tako lepo i uređeno došlo.

I ne teba uopšte otići da bi se sve to videlo, postoji google street view, prošetajte se malo po inostranstvu, ali vidite da probate malo da izađete iz strogog centra i da prolutate po perifnim naseljima glavnih industrijskih gradova. Jeste da su face zamagljene, ali možda ćete iz govora tela uspeti da uhvatite raspoloženje svih tih ljudi na ulicama, njihovu rasu/naciiju poreklo i sve drugo. Možda nije u svakoj državi i svakom gradu isto, ali dovoljno mi je ono što sam video uživo da bih zaključio da ta frustrirana bezlična i besciljna masa nezadovoljnih i pohlepnih poreskih i kamatnih robova nije za mene.

I ne samo za mene, oni koji su se vratili vratili su se s razlogom, sve zajedno sa tim zapadnim pasošem.

Vidi pisac, ti ljudi koje poznajes sto su se vratili sa zlog zapada da zive ovde nisu bas najpametniji i nikako ne treba na njih da se ugledas.
Mislim, vratiti se iz npr USA zato sto su vodili ratove za svoj interes u Srbiju koja je etnicki ocistila srbiju a naselila vojvodinu i preotela je od austrougarske, napala vukovar u kome su srbi bili manje od 40%(sto je cista agresija), izvrsila etnicko ciscenje u republici srpskoj-nije bas najpametnija ideja.
To je najnormalnija stvar koju skoro svaka drzava u svetu radi kada je u stanju-stiti svoj interes i ako je u stanju, ne stidi se da upotrebljava silu.
Jedina je razlika sto nisu sve drzave podjednako u stanju da to cine-mi smo to radili dok smo mogli, komunisti su rajzovali tenkovima po nemackoj, ceskoj, madjarskoj i ostatku evrope vise od pola veka, cak vrsili genocid u ukraini a rusi i dalje ugnjetavaju dobar deo svog stanovnistva i par okolnih zemalja. dakle, mi smo male mace za ruse koji su sa druge strane male mace za EU/USA iz istog razloga-rusi su niko i nista u poredjenju sa tim silama pa je njeihova 'celicna ruka pravde' daleko kraca od zapadnjacke.
dakle, tesko da ces da nadjes neku drzavu koja nije silom stitila svoj interes tako da ja ne mogu da verujem da se neka budala vratila iz blagostanja u Srbiju samo zato sto ne zeli da zivi u drzavi koja je vojno aktivna kada stiti svoje interese. sta vise, dosta mi to licemerno zvuci i mogu samo da zakljucim da su ti ljudi bili luzeri u tim zemljama iz kojih su dosli i da je to pravi razlog zbog kog su se vratili.

inace, pisac, u srbiji je "frustrirana bezlična i besciljna masa nezadovoljnih i pohlepnih poreskih i kamatnih robova" mnogo veca. nigde na zapadu gde sam bio nema vise frustriranih, ogorcenih, porazenih, besnih skotova koji zele drugima da upropaste zivote samo da bi varijansa cemera, gnoja i licemerja bila manja kako bi oni izgledali manje kao luzeri u svojoj sredini(u prevodu imamo jadnu srednju klasu). to je cak glavni razlog zbog kojeg sam ja otisao(finansijski faktor nije medju prva tri, ustvari, sada kada bih se vratio mogao bih sebi u Srbiji da priustim mnogo vise materijalnih dobara nego ovde gde sam, ali ipak, nije sve u parama)
 
+2

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
...49.105.tmi.telenormobil.no.



+61 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 18:03 - pre 133 meseci
@andrej013
Sinak ala su tebe zadojili koka kolom! Daleko da su nasi ratovi bili normalni, ali reci da je normalno napadati svake trece godine novu zemlju negdje preko okeana u odbrani svojih "nacionalnih interesa" nije normalno.
 
+4

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 18:33 - pre 133 meseci
Citat:
stavasbriga: ali reci da je normalno napadati svake trece godine novu zemlju negdje preko okeana u odbrani svojih "nacionalnih interesa" nije normalno.

Kad si svjetska sila broj jedan onda je to normalno. Zato se valjda I zovu "svjetska" sila.
Kad si lokalni praseci brabonjak od zemlje onda naravno da nije normalno I nije normalno da takvi svojim arsinima ocjenjuju poslove velikih.
 
+2

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.15.15.univie.teleweb.at.



+120 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 19:49 - pre 133 meseci
Citat:
Andrej013
Mislim, vratiti se iz npr USA zato sto su vodili ratove za svoj interes u Srbiju koja je etnicki ocistila srbiju a naselila vojvodinu i preotela je od austrougarske, napala vukovar u kome su srbi bili manje od 40%(sto je cista agresija), izvrsila etnicko ciscenje u republici srpskoj-nije bas najpametnija ideja.

Vidi Andrej, taj CNN i nije bas "najtacniji" izvor informacija.
...
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 21:09 - pre 133 meseci
Andrej13,

Ne znam kako je Srbija etnički očistila Srbiju. Demografski podaci govore suprotno.

Srbija nije naselila Vojvodinu. Vojvodinu su naselili Srbi potpuno legalno u vreme kada Srbija nije postojala, već je na tim prostorima bila Turska.

Srbija nije otela Vojvodinu od Austrougarske, već je Austrougarska napala Srbiju, pouništavala kulturna blaga koliko je stigla, pobila trećinu stanovništva i izgubila rat, pa je valjda normalno bilo da izgubi teritoriju. Pomeni još Princa Ferndinanda da vidimo koliko još ne znaš istoriju.

Srbija nije napala Vukovar, već su hrvatske vlasti u Vukovaru blokirale kasarnu JNA, a JNA je išla u Vukovar da oslobodi svoju kasarnu. Pritom je vojska Srbije (koja se zvala teritorijalna odbrana Srbije - svaka republika je imala svoju teritorijalnu odbranu) je ostala u Srbiji. O tome šta će JNA raditi odlučivalo je predsedništvo predstavništava, koje nije moglo ništa da odluči jer su bile pata karte, a o tome kako će JNA nešto raditi je odlučivao generalštab, koji je na početku rata brojao 16 generala, od čega 6 iz Slovenije, 5 iz Hrvatske, 3 iz Srbije itd. U komandnom kadru JNA tokom rata JNA sa hrvatskim snagama je bila masa Hrvata, zbog čega je ratovala na najgluplji mogući način. JNA je bila sve samo ne srpska vojska ili vojska Srbije. Osim toga, po ustavu iz 1974 je JNA imala pravo da interveniše u slučaju pokušaja nasilnog cepanja zemlje, raspaljenih nacionalnih strasti, ugroženosti nacionalnih manjina i neposredne opasnosti od izbijanja građanskog rata.

Što se etničkog čišćenja u Republici Srpskoj tiče, niti je u vreme tog čišćenja postojala Republika Srpska, niti Srbija ima veze sa tim. To čišćenje su u zaraćenoj BiH sprovele tamošnje srpske vlasti, koje za to nisu imale nikakvu podršku vlasti Srbije. Naprotiv, postoji snimak u kome Slobodan Milošević preko telefona kaže Radovanu Karadžiću da će ga obesiti ako se bilo šta desi u Srebrenici.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+6

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 23:30 - pre 133 meseci
A evo i Nedeljka istoricara...samo da je legalno.
 
0

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?01.05.2013. u 23:33 - pre 133 meseci
Citat:
Sale_123:
Citat:
Andrej013:
Mislim, vratiti se iz npr USA zato sto su vodili ratove za svoj interes u Srbiju koja je etnicki ocistila srbiju a naselila vojvodinu i preotela je od austrougarske, napala vukovar u kome su srbi bili manje od 40%(sto je cista agresija), izvrsila etnicko ciscenje u republici srpskoj-nije bas najpametnija ideja.

Vidi Andrej, taj CNN i nije bas "najtacniji" izvor informacija.

Nemas ti pojma koliko su CNN i Fox pristrasni i los izvor informacija. o tome mogu sagu da ti napisem.

Citat:
Nedeljko: Andrej13,

Ne znam kako je Srbija etnički očistila Srbiju. Demografski podaci govore suprotno.

u tom slucaju, svasta ti ne znas. da li ti stvarno verujes da je na ovim prostorima oduvek bio 90% srba, ili su i neki drugi narodi ziveli?


Citat:

Srbija nije naselila Vojvodinu. Vojvodinu su naselili Srbi potpuno legalno u vreme kada Srbija nije postojala, već je na tim prostorima bila Turska.

isto kao i sa kosovom. znaci cist racun?
Citat:

Srbija nije otela Vojvodinu od Austrougarske, već je Austrougarska napala Srbiju, pouništavala kulturna blaga koliko je stigla, pobila trećinu stanovništva i izgubila rat, pa je valjda normalno bilo da izgubi teritoriju.

i mi smo izgubili rat, pa tvrdis da je jedino ispravno i da izgubimo teritoriju? interesantno..
molim te nemoj da pocnes sa jadnom decom na kosovu, zlim teroristima i sl. rata je bilo, bio je isprovociran a vlast u srbiji je veoma zasluzna za to.

Citat:

Srbija nije napala Vukovar, već su hrvatske vlasti u Vukovaru blokirale kasarnu JNA, a JNA je išla u Vukovar da oslobodi svoju kasarnu.

ovde sam shvatio da nisi mnogo informisan(ili se pravis neinformisan) sto nije strasno. ono sto je strasno je to da ne razmisljas kriticki. tebi je normalno da se razori citav grad jer je kasarna blokirana???

Mozes ti da budes legalista koliko hoces, cinjenica je da je Vukovar bio na strateski bitnom mestu(put ka zagrebu) i da je morao biti osvojen uprkos tome sto je bio vecinski hrvatski grad. Srbija je napala vukovar i razorila ga. da li ti stvarno mislis da bi ona saka jada u RSK bila u stanju da to uradi? pa cim se srbija povukla, hrvati su bez problema sve pocistili. inace, kladim se da znas da je taj deo JNA bio u potpunosti pod komandom Srbije, a da je HR referendumom odlucila da napusti jugoslaviju, tako da nema tu sta JNA da trazi. Srbi su ceo rat zakuvali kada us odlucili da budu vladari i despoti tako sto su odlucili da je ustav srbije iznad ustava jugoslavije. dakle, kako vam nije odvratno da zivite u toj zemlji koja brani svoje interese silom????(da te potsetim, to je poenta price. da ne ulazimo u detalje koji inace jesu bitni-poenta je da je vlast srbije vrlo rado koristila silu na drugim narodima kada joj je to bilo u interesu)

Citat:
po ustavu iz 1974 je JNA imala pravo da interveniše u slučaju pokušaja nasilnog cepanja zemlje, raspaljenih nacionalnih strasti, ugroženosti nacionalnih manjina i neposredne opasnosti od izbijanja građanskog rata.

pa zar ti nije onda bar cudno da JNA nije bombadovala Srbiju i usla tenkovima u beograd 1989? zasto nisu sravnili novi sad sa zemljom ali su sravnili vukovar? zar nije bas u tom novom sadu odluceno da se krsi ustav federativne republike? da je JNA sluzila zastiti SFRJ, zar nije po istom principu MORALA da ubija novosadjane, rusi mostove i crkve u NS-u i razara grad??? mislim, ako vec verujes u to sto pises?
cuj njega, blokirali kasarnu-aaaa pa tu je JNA da pomogne da se odbrani ustav tako sto ce da razori grad, ubija/raseli civile, al ako se krsi ustav na najvisem mogucem nivou, eee onda nista, onda se JNA ne pita i nije mnogo zainteresovana za to krsenje ustava. misliiim
Citat:

Što se etničkog čišćenja u Republici Srpskoj tiče, niti je u vreme tog čišćenja postojala Republika Srpska, niti Srbija ima veze sa tim. To čišćenje su u zaraćenoj BiH sprovele tamošnje srpske vlasti, koje za to nisu imale nikakvu podršku vlasti Srbije.

pa ovde pricamo o tome kako se neki ljudi gade da zive u npr USA jer vlast USA radi lose stvari...po istom principu bi trebalo da se gade da zive u Srbiji jer vlasti srbije nisu na trgu obesile one ubice, vec su ih skrivale. nije li to malo cudno? evo u mom komsiluku je uhapsen jedan od haskih begunaca. covek koji ga je cuvao je radio za DB i to se znalo u naselju. inace mu sinovi voze dzipove i odjednom imaju stanove po vojvodini a on kao jatak nije odgovarao. pa nije li odvratno ziveti u drzavi koja tolerise ubice, silovatelje i poslednji sljam ljudski? u drzavi u kojoj se velica ratni zlocinac? (meni licno nije, bas me briga za to, ali ima ovde dusebriznika kojima se obracam)

a inace, kako su onda to tudjman i sloba pregovarali o podeli bosne? sta su mislili, da ce bosna sama da se azjedini nekako, pa da srbija i hrvatska priskoce u pomoc i sajedine sta ima? znaci, srbija nije imala bas nikakvu ulogu u bosni?
zamorno bi bilo da sada krenemo da pricamo na tu temu, ali to sto pises je smesno.


s obzirom na to da znam da si prilicno informisan (ali mozda selektivno?) znam da imamo suprotne stavove po mnogim pitanjima. ali to nije razlog zbog kojeg ti vise necu odgovarati na ovu temu. razlog je taj sto ti i pored svoje informisanosti ne zelis da kriticki razmisljas vec samo trazis izgovore i opravdanja za greske koje je vlast Srbije cinila i uzdas se u to da ce ljudi podjednako povrsno da citaju sta pises i uzimaju zdravo za gotovo. odsustvo logike(koja ti inace ne manjka) kada pricas o ovim stvarima mi govori da si VEOMA pristrasan i da je zbog toga uzaludno o ovim stvarima raspravljati.


inace, da ponovim-ja nemam iluzije sta ameri rade po svetu. citam im ovde novine, pa cak i ove liberalne i nezavisne pa se vidi izmedju redova koja je to propagandna masinerija. ali reci da ne treba ziveti u USA zbog ratova i agresije a u isto vreme se seliti u Srbiju-e to je malo licemerno.
 
+4

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2013. u 00:39 - pre 133 meseci
Ne vidim nikakvu paralelu između Vojvodine i Kosova.

1. Vojvodina je bila sastavni do Austrougarske,
2. Austrougarska je napala Srbiju,
3. Austrougarska je izgubila rat,
4. Austrougarska je kao poražena strana izgubila Vojvodinu kao deo teritorije.

Da bi se povukla paralela treba zameniti Vojvodinu sa Kosovom, Austrougarsku sa nečim i Srbiju sa nečim, tako da posle zamene u prethodnim iskazima dobijemo tačne iskaze. Da bi prvi bio tačan, Austrougarska se mora zameniti sa Srbijom jer je Kosovo bilo sastavni deo Srbije. Međutim, postavlja se pitanje čime zameniti Srbiju. Drugi iskaz prelazi u "Srbija je napala nešto", ali šta je to nešto? Koja je to druga država?

Dakle, paralela između Kosova i Vojvodine ne postoji.

Drugo, odakle ti da u Srbiji živi 90% Srba? Koliko ovde vidim, van Kosova je u Srbiji 1991 živelo 79.93% Srba, 2002 82.86% (bilo je velikog priliva izbeglica iz tvoje ljubljene Hrvatske, kao i sa Kosova), a 2011 83.32% (valjda misliš na to etničko čišćenje, koje je sproveo Boris Tadić).

Drugo, hrvatske vlasti su odlučile da blokiraju kasarnu. Pokušaj da u SAD blokiraš vojnu bazu, da vidiš kako ćeš da prođeš. Dok kasarna nije bila blokirana, u Vukovaru ni metak nije bio ispaljen. Obično je u sukobima bitno ko je prvi počeo i zbog čega. Ne znam samo kako je "taj deo JNA bio pod srpskom kontrolom". Koga bi od vlasti iz Srbije slušao bilo koji general JNA i zbog čega? Tamo su masu oficira činili Hrvati, pa je bilo ogromne opstrukcije zbog čega je svaka ulica morala da bude zauzimana 10 puta umesto 0 puta i rezultat je bio urnisanje (što naravno, opstruktorima nije bio cilj).

Rat je bio glupost u Sloveniji, koja nije ugrožavala nikakve manjine, a što se lijepe tvoje tiče, pogledaj demografske podatke, kada već pričaš o etničkom čišćenju. Srbi u Hrvatskoj se nisu pobunili pre nego što je došao na vlast ustaški režim, koji im je direktno pretio. Nemoj mi samo reći da je Milošević išta pretio Albancima.

itd, itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+2

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2013. u 09:24 - pre 133 meseci
Nedeljko, ti si tipican primer osobe koja je rat posmatrala iz sigurnosti svoje sobe. Od zlog zapada dodjoste do Vukovara. Gde je sad pisac da okrene pricu o sterilnom Parizu :)
 
0

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?02.05.2013. u 09:36 - pre 133 meseci
Idite do onog dole svi vi koji vodite političke razgovore, nemate pojma. Andrej, istina Srba je bilo 40%, ali isto toliko je bilo i Hrvata. U samom gradu 60% grada prema papirima je bilo u vlasništvu stanovnika srpske nacionalnosti. I šta ćemo sada?

Što se Vojvodine tiče, velika skupština sačinjena od predstavnika Banata, Bačke i BARANJE je 25. novembra proglasila PRISAJEDINJENJE sa SRBIJOM, dok dan ranije SYRMIA je isto to uradila. Vojvodina se tada protezala na prostoru Baranja, Bačke i Banata (sve iznad reke Drave, u dubinu teritorije današnje Mađarske, tako da su bili recimo sastvani deo Vojvodine i Pečuj i Baja i Mohač, granični grad je bio Segedin (na srpskoj strani), sa rumunske strane Arad je bio granični grad, a u sastav Vojvodine su bili i veći gradovi kao što su Temišvar, Lugoš i Rašica, koji su duboko u teritoriji današnje Rumunije) i sadašnji Srem u koji je potpadao i Vukovar. Inače Srpska Vojvodina (ili Vojvodsvo serpsko) postoji na ovim prostorima i od ranije, ali kao regija od 1848 godine, koji nije sadržavao južne delove (deo Slavonije, sadašnji Srem i deo Banata) koji su predstavljali vojnu granicu - krajinu. Centar ove pokrajne je bio u Temišvaru. 1867 je ovo vojvodstvo ukinuto, jer je stvorena nezavisna Mađarska, ali u principu deo zajedništva je ostalo, što se videlo pred sam kraj rata, kada je formirana Velika narodna skupština koja je i donela odluke o prisajedinjenju. Kasnijim međudržavnim sporazumima je ova teritorija znatno smanjena, a u Kraljevini SHS postoji Dunavska banovina koja je bila sastavljena od Baranje, Banata, Bačke, Srema i Šumadije. Srem je "postao" hrvatski prvi (i zadnji put) tek za vreme NDH u drugom svetskom ratu. Nikada pre i nikada posle toga nije bio hravtski. Srbija nije tu ništa okupirala, ništa ni kolonizirala, šta više čak je u jednom trenutku bio smanjen nivo Srba na tim prostorima jer je rađena masovna kolonizacija Nemačkog i Mađarskog življa.

A sada ti meni Andrej lepo odgovori, ko je koga ovde okupirao?

Što se paralele Vojvodine i Kosova tiče, ovde ne postoji nikakva paralela. Sadašnje Kosovo, sa delom Albanije i Crne gore je teritorija na kojoj je nastala Srbija. Vojniči je bila izgubljena , vojnički vraćena (naseljavanjem menjana struktura stanovništva, ali i pored svega toga većina je ostala srpsko stanovništvo do kraja drugog svetstkog rata). Na kraju drugog svetskog rata kao 7 republika u SFRJ je trebala ući Albanija, u kojoj bi pripalo i Kosovo, ali zbog čačkanja na relaciji sa SSSRom ovo se nije nikada dogodilo, ali jedna posledica te prvobitne odluke je ostala. Naime, nove vlasti na Kosovu su donele odredbu o zabrani naseljavanja Srba, a dozvolili naseljavanje Albanaca i ova odluka više nikada nije menjana, što je na kraju uticalo da Srbi izgube većinu na Kosovu, što se življa tiče. U zadnjem ratu sa NATO paktom, Srbija nije napala Kosovo, nego su razne bande (proglašene od strane NATOa kao OVK), na terenu činile razna zverstva dok je NATO tukao odozgo. Što bi rekli, Kosovo je opet vojnički izgubljeno.

Još jedna digresija. Hrvatska je referndumom rešila da napusti SFRJ, ali isto tako su Srbi referendumom rešili da napuste Hrvatsku. Po čemu je to hrvatsko pravo jače od srpskog?
 
+5

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 545110 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.