Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto NISTE otišli u inostranstvo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 546662 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 13:53 - pre 135 meseci
Citat:
skitanika: Ja ti opet dobronamerno kazujem da te ne gledam kao respektabilnog diskutanta usled razloga koje sam ti već objasnio, a koji su, verujem, i tebi sasvim jasni.

Razlozi za neodgovaranje koje si naveo nisu isto što i razlozi koji su svakome razumnom jasni gosn "Tesla je emigrirao iz Srbije". Opredeli se za jedne od njih.
Citat:
skitanika: ne uspevam da se spustim na tvoj nivo

već samo da vređaš na ličnoj osnovi ljude o kojima ne znaš ništa (napisao si pored ostalog da sam loš čovek i uspostavljaš dijagnoze za koje nisi stručan).
Citat:
skitanika: Ne piješ alkohol, nikada nisi bio u UAE, ali znaš gde ima da se kupi i pod kojim okolnostima?

Pa, izgleda da znam boje nego ti.

Majka i Sestra su mi bile u Dubaiju 1995 i u samoposluzi su videle deo označen sa "zabranjeno za muslimane" u kome pored ostalog ima i alkohola. Niko ne kaže da će na kasi neko da proverava da li si musliman, ali je roba koja nije po šerijatu označena.
Citat:
skitanika: Da li ti stvarno veruješ da se to dogodilo ili ti opcija da Nedeljko ima određene psihičke probleme deluje verovatnije?

Eto, to je tvoj nivo.

Da li neko treba da veruje u išta što si napisao, ili je verovatnije da imaš psihičke probleme? Primeni to isto na sebe.

Sve što se ne uklapa u tvoju egocentričnu viziju sveta je ne znam šta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 14:01 - pre 135 meseci
Ako gastose zanima kako ih vide tamošnji, neka odgledaju film "u kini jedu pse" ("In China they eat dogs") ili neki drugi strani film koji prikazuje srpsku emigraciju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 14:19 - pre 135 meseci
Zato sto su svi balkanski "gastosi" dvometrasi celavi sa 100+ kila i konverzacija se uglavnom odvija psovkama u kuhinji nekog restorana dok zderu spagete?

Oni tako vide balkanske siledzije koji pruzaju "zastitu". Ponovo pogledati "Vidimo se u citulji".
 
0

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.upc-g.chello.nl.



+1622 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 16:10 - pre 135 meseci
Sitni ustupci i diskreciona prava nisu samo srpski "toplotni" izumi. To postoji svuda, pa i u većoj meri.

Inostranstvo je bolje utoliko što prepreke važe i za glupe, još su i jasnije uočljive. U Srbiji toga nema i neće biti do kraja veka.

Verovatno da stari emigranti nisu uzimali dečje dodatke i za pse i mačke, danas bi novi ljudi imali bolji start. Ali jbg, Srbin je Srbinu vuk.
 
+1

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 16:20 - pre 135 meseci
Citat:
Nedeljko:
Ako gastose zanima kako ih vide tamošnji, neka odgledaju film "u kini jedu pse" ("In China they eat dogs") ili neki drugi strani film koji prikazuje srpsku emigraciju.

A da ti prestanes da se bavis izuzecima i generalizacijom, za promenu?
Ne vidim zasto bi se ijedan posteno zaradjeni novac jednog peraca sudova ili gradjevinskog radnika nipodistavao u odnosu na onaj koji je produkt intelektualnog rada?
U cemu je razlika, prosvetli me molim te?
Ono sto ti ocigledno ne shvatas jeste da postoji razlika izmedju 'hocu i sposoban sam da radim a nemam gde a da od toga mogu da zivim' i 'hocu i sposoban da radim, imam gde i od toga mogu sebi da priustim pristojan zivot'.

Ni ja to nisam shvatala, donekle razumem one koji nisu krenuli putem emigracije u vezi toga, ali sam se vrlo brzo osvestila videvsi da sefica filijale jedne multionacionalne kompanije prodaje kokice vikendom na kosarkaskoj utakmici. Kao da mi je neko samar opalio. Za nevericu.
Onda sam vremenom primetila da je vrlo cest model, da se uz glavni ima i sporedni posao. Ja stvarno ne poznajem nikoga u Srbiji, ko bi posle rada isao da cisti kancelarije da zaradi dodatni kes, 400€ . Ravno SF.
Povlacim paralelu, kojom sam ja bila sokirana, prosto!
Diskutabilno je da li je to ok, ili mi imamo totalno pogresnu sliku o tome koliko se radi na Zapadu i uopste o kulturi rada, ali ocigledno je da je tako. Riba hoce na Bora Boru, Sejsele, Dubai, gde god, hoce novi auto, hoce sta god i eto. Ne smatra da ce joj pasti kruna sa glave ako prodaje kokice.
 
+3

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 16:49 - pre 135 meseci
Citat:
profin: A da ti prestanes da se bavis izuzecima i generalizacijom, za promenu?
Ne vidim zasto bi se ijedan posteno zaradjeni novac jednog peraca sudova ili gradjevinskog radnika nipodistavao u odnosu na onaj koji je produkt intelektualnog rada?
U cemu je razlika, prosvetli me molim te?

U umišljenosti i mehanizmu poznatom u psihološkoj literaturi kao 'kompenzacija'.
 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 17:53 - pre 135 meseci
Citat:
profin: A da ti prestanes da se bavis izuzecima i generalizacijom, za promenu?

Nisu to moje generalizacije. To je danski film u kome se vidi njohov stereotip o srpskim došljacima. U najboljem slučaju vozi baja limuzinu iz koje trešti najgori turbo folk. To je njihov stereotip, a ne moj.
Citat:
profin: Ne vidim zasto bi se ijedan posteno zaradjeni novac jednog peraca sudova ili gradjevinskog radnika nipodistavao u odnosu na onaj koji je produkt intelektualnog rada?

Ne vidim ni ja. Tu se slažemo. Ali, isto tako ne vidim po čemu je taj perač sudova "tamo" elita za tog intelektualca ovde. Elita si za nekoga kad ti on kaže da si za njega elita, a ne kada ti misliš da si za njega elita. Kapiš?
Citat:
profin: Ono sto ti ocigledno ne shvatas jeste da postoji razlika izmedju 'hocu i sposoban sam da radim a nemam gde a da od toga mogu da zivim' i 'hocu i sposoban da radim, imam gde i od toga mogu sebi da priustim pristojan zivot'.

Ono što ti ne možeš da shvatiš je da ovo drugo važi i u Srbiji, a za prvo ne znam gde važi.
Citat:
profin: Ja stvarno ne poznajem nikoga u Srbiji, ko bi posle rada isao da cisti kancelarije da zaradi dodatni kes, 400€.

Ja poznajem više njih. I sam ponekad to radim.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

skitanika

Član broj: 311839
Poruke: 59
*.alshamil.net.ae.



+160 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 18:43 - pre 135 meseci
Citat:
profin:
A da ti prestanes da se bavis izuzecima i generalizacijom, za promenu?
Ne vidim zasto bi se ijedan posteno zaradjeni novac jednog peraca sudova ili gradjevinskog radnika nipodistavao u odnosu na onaj koji je produkt intelektualnog rada?
U cemu je razlika, prosvetli me molim te?
Ono sto ti ocigledno ne shvatas jeste da postoji razlika izmedju 'hocu i sposoban sam da radim a nemam gde a da od toga mogu da zivim' i 'hocu i sposoban da radim, imam gde i od toga mogu sebi da priustim pristojan zivot'.


Nedeljko je umislio da je nekakva elita samo zato što je studirao 20 sati dnevno na PMFu i da će celokupna srpska emigracija da izvrši samoubistvo ukoliko je on ne prihvati za sebi ravnu.

Citat:

Ni ja to nisam shvatala, donekle razumem one koji nisu krenuli putem emigracije u vezi toga, ali sam se vrlo brzo osvestila videvsi da sefica filijale jedne multionacionalne kompanije prodaje kokice vikendom na kosarkaskoj utakmici. Kao da mi je neko samar opalio. Za nevericu.
Onda sam vremenom primetila da je vrlo cest model, da se uz glavni ima i sporedni posao. Ja stvarno ne poznajem nikoga u Srbiji, ko bi posle rada isao da cisti kancelarije da zaradi dodatni kes, 400€ . Ravno SF.
Povlacim paralelu, kojom sam ja bila sokirana, prosto!
Diskutabilno je da li je to ok, ili mi imamo totalno pogresnu sliku o tome koliko se radi na Zapadu i uopste o kulturi rada, ali ocigledno je da je tako. Riba hoce na Bora Boru, Sejsele, Dubai, gde god, hoce novi auto, hoce sta god i eto. Ne smatra da ce joj pasti kruna sa glave ako prodaje kokice.


Uh, uh, uh... polako. Sve ovo repliciraš Nedeljku, dakle, liku koji tvrdi da je rad uz studiranje u Nemačkoj zabranjen, dok u Londonu ne može da se otvori račun u banci, a u Ujedinjenim Arapskim Emiratima banke, crkve, ni 8. mart jednostavno ne postoje? Neće te on razumeti sigurno. Naravno da se kultura rada u razvijenim zemljama bitno razlikuje od nemanja kulture rada u Srbiji. Naravno da ljudi u razvijenim zemljama ne beže od dodatnog posla/stručnog usavršavanja/čak i studiranja kako bi napredovali. Ali ne možeš ti sve to da utuviš u glavu čoveku koji ima određene probleme psihičke prirode, pati od upadljivo intenzivne malograđanštine, od inostranstva je video Budvu i srpsku emigraciju dominantno zamišlja kao ekipu perača sudova željnu njegove potvrde. Nije uostalom ni potrebno da se takvim likovima bilo šta utuvi u glavu.

Bitno je prilagoditi se životu u uređenom sistemu i pronaći svoje mesto u istom - biti stručan, vredan, pošten i strpljiv, razviti kategorije koje u Srbiji danas mogu služiti samo za podsmeh i uspeti. To je ono što je zaista bitno. Šta će Nedeljci u Srbiji misliti o tom uspehu, da li je to elitno ili ne-elitno, iznad/ispod njihovog nivoa... ima li čega savršenije nebitnijeg?

Lep pozdrav.


[Ovu poruku je menjao skitanika dana 27.02.2013. u 13:50 GMT+1]
 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 19:10 - pre 135 meseci
Citat:
skitanika: Nedeljko je umislio da je nekakva elita samo zato što je studirao 20 sati dnevno na PMFu i da će celokupna srpska emigracija da izvrši samoubistvo ukoliko je on ne prihvati za sebi ravnu.

Biće da je neko ndrugi umislio da je elita samo zato što je otišao negde i da smatra maloumnikom svakoga ko ne crkava od želje da bude kao on.

Da li je rad uz studiranje zabranjen, nebitno je (ok u DE nije). Bitno je da ga se odražava na kvalitet studiranja i da to nikako nije dobra ideja ako se može izbeći.

Nije zabranjeno biti ni koprofag, ali...

Meni UAE i ostale islamske naftne sile nisu uzor, jer obzirom na bogatstvo koje su stekle sticajem okolnosti, očekivalo bi se da su danas superrazvijene, ali nešto ne primećujem da su one te koje vuku razvoj napred. Takođe, nama uzor ne mogu biti zemlje koje su u potpuno drugim uslovima.
Citat:
skitanika: Šta će Nedeljci u Srbiji misliti o tom uspehu, da li je to elitno ili ne-elitno, iznad/ispod njihovog nivoa... ima li čega savršenije nebitnijeg?

Celo vreme ostavljaš utisak da ti je to vrlo bitna stvar i da si upravo zato na ovoj temi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+4

skitanika

Član broj: 311839
Poruke: 59
*.alshamil.net.ae.



+160 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 19:38 - pre 135 meseci
Citat:
Branko Santo:
Zato sto su svi balkanski "gastosi" dvometrasi celavi sa 100+ kila i konverzacija se uglavnom odvija psovkama u kuhinji nekog restorana dok zderu spagete?

Oni tako vide balkanske siledzije koji pruzaju "zastitu". Ponovo pogledati "Vidimo se u citulji".


Pazi sada ovu argumentaciju - kako je srpska emigracija, koja je u filmu inače by the way crnogorska, predstavljena u jednom danskom filmu :-D :-D

Srbi iz Srbije i Bosne su inače u zapadnjačkim filmovima predstavljeni kao dobri momci, fakultetski obrazovani, vredni i radni, profesor Arkan i humanitarista Mladić, samo imamo problem sa predstavljanjem emigracije... :-D

Kakve nebuloze...

Lep pozdrav.
 
+1

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 19:41 - pre 135 meseci
Ok, vas dvoje ocigledno imate neke licne nesuglasice. U to ne bih da ulazim.

Poenta je u tome da su jedna (vrlo tesko ali ako je suma veca izvodljivo) ili dve plate dovoljne da se steknu uslovi za jedan pristojan zivot. Ne sve odmah i sada, ali u perspektivi da je to izvodljivo.
Bojim se da je u Srbiji tesko izvodljivo podizati decu, poplacati sve racune, stedeti, odvajati ekstra za skolovanje dece, ici na letovanje jednom godisnje, imati auto, bez nekih velikih napora. Izuzetke cemo na stranu, pricamo o realnosti. Isto tako da bi se to postiglo bilo gde napolju treba mnogo toga da se skocka. Svaka zemlja pa i kontinent imaju drugacije eksterne uslove koji uticu na neciji kvalitet zivota. Tako da novac ne igra uvek presudnu ulogu ali igra znacajnu u pogledu emigracije i zeljene destinacije.
Dalje, Prioriteti se itekako menjaju promenom statusa iz single u family. Ne razmislja isto onaj ko gradi karijeru i sam je i onaj ko ima porodicu. To se stalno negde zaboravlja. Prosto, ja iz perspektive roditelja sada vidim koliko je to prakticno jako ozbiljna uloga i tezak zadatak.

Obzirom koliko mi poruka u inbox stize na par foruma svakodnevno po pitanju Nemacke i orijentacije u njoj, pocela sam da brinem, zaista, da li ce se Srbija u dovoljnoj meri oporaviti da spreci toliki odliv mozgova i generalno radne snage. Veliki sam pesimista po tom pitanju i ne znam sta bih vise rekla na tu temu....

Vidi se koliko smo svi mi negde ogorceni i ne znam da li je moguce uopste to promeniti a sta ce od Srbije i ko ce u njoj ostati?
 
+1

skitanika

Član broj: 311839
Poruke: 59
*.alshamil.net.ae.



+160 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 20:22 - pre 135 meseci
Citat:
profin: Ok, vas dvoje ocigledno imate neke licne nesuglasice. U to ne bih da ulazim.


Daleko od toga da nas dvojica imamo lične nesuglasice. Ja Nedeljka ne poznajem lično, samo kroz poruke koje piše na forumu, a kojima očigledno pokušava da uništi kvalitet ove teme.

Citat:
Dalje, Prioriteti se itekako menjaju promenom statusa iz single u family. Ne razmislja isto onaj ko gradi karijeru i sam je i onaj ko ima porodicu. To se stalno negde zaboravlja. Prosto, ja iz perspektive roditelja sada vidim koliko je to prakticno jako ozbiljna uloga i tezak zadatak.


Biti direktno odgovoran za bilo koje drugo biće je samo po sebi vrlo kompleksna stvar. Iluzija mladosti jeste da će trajati večno. Nije jednostavno biti odgovoran ni za kućnog ljubimca, teško je brinuti se o ostarelim roditeljima i pomoći drugim članovima porodice/familije/prijateljima, a biti tek roditelj... ne mogu ni da zamislim, ali se nadam da ću se ostvariti i kao roditelj uskoro. Pored toga što je jako teško, kapiram i da je neopisivo lepo.

Citat:
Obzirom koliko mi poruka u inbox stize na par foruma svakodnevno po pitanju Nemacke i orijentacije u njoj, pocela sam da brinem, zaista, da li ce se Srbija u dovoljnoj meri oporaviti da spreci toliki odliv mozgova i generalno radne snage. Veliki sam pesimista po tom pitanju i ne znam sta bih vise rekla na tu temu....

Vidi se koliko smo svi mi negde ogorceni i ne znam da li je moguce uopste to promeniti a sta ce od Srbije i ko ce u njoj ostati?


Mislim da to nije samo ekonomsko pitanje. Ekonomije padaju i rastu, ruše se i oporavljaju. Ono što ljude u Srbiji posebno pogađa je opšti javašluk, nedovršena država, koliko je to država uopšte je diskutabilno, nepoštenje i nepravda na svakom koraku. Jedna je stvar kada nema para, ali zakoni, procedure i red važe za sve i definišu ambijent u kom su stvari logično koncipirane u skladu sa čim se može očekivati bolja situacija što se standarda tiče u bližoj budućnosti, dok je sasvim druga stvar kada nema para u sredini u kom je spontanost dominantan vid organizovanja kroz državu koja prodaje šećerane za evro, a kupuje kineske tonere za štampače za 100 evra i plaća izradu sajta desetinama hiljada evra.

Nije to stvar ekonomije, nemanja novca i niskog standarda kada poslanik srpskog parlamenta blokira pola Bubanj potoka sat ipo vremena, stvarajući kilometarske kolone, zato što odbija da pokaže legitimaciju koja ga oslobađa plaćanja putarine ("Znaš ti ko sam ja?"). To je stvar nesposobnosti srpskog društva i države što se pauk nije pojavio u roku od 15 minuta i odneo taj automobil sa sve vozačem u policijsku stanicu na ispitivanje, odnosno bolnicu na psihijatrijsko veštačenje. I onda, prirodno je, da ovakvi događaji koji se svakodnevno dešavaju u Srbiji, posle čitavog niza tragičnih godina, dovedu do toga da ljudi žele da odu od svega toga pritisnuti svojim ambicijama i/ili odgovornostima za porodicu.

Šta će od Srbije i ko će u njoj ostati? Videćemo. Čak i da se, kojim čudom, standard naglo popravi, preko noći, verujem da bi dobar deo stanovništva novac investirao u projekat pokušaja odlaska iz Srbije.

Lep pozdrav.
 
+3

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 20:22 - pre 135 meseci
Citat:
skitanika: Pazi sada ovu argumentaciju - kako je srpska emigracija, koja je u filmu inače by the way crnogorska, predstavljena u jednom danskom filmu :-D :-D

Srbi iz Srbije i Bosne su inače u zapadnjačkim filmovima predstavljeni kao dobri momci, fakultetski obrazovani, vredni i radni, profesor Arkan i humanitarista Mladić, samo imamo problem sa predstavljanjem emigracije... :-D

Opet vadiš strvari iz konteksta. Nije poenta u tome kako vide "obične" Srbe, nego kako vide srpsku "elitu".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+1

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

Član broj: 139878
Poruke: 332
*.broadband.corbina.ru.

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 20:28 - pre 135 meseci
Citat:
profin

Vidi se koliko smo svi mi negde ogorceni i ne znam da li je moguce uopste to promeniti a sta ce od Srbije i ko ce u njoj ostati?


Ma nee... nisu svi ogorčeni... Tu je Nedeljko i par klinaca od 18 godina,kao poslednja linija odbrane ,bedem srpskih nacionalnih interesa..
Prozor ne smije pasti! Njih potpuno razumem.. i ja sam mislio kao i oni,u tim godinicama... A ružičasti.. njemu je lepo kad ne misli ni o čemu i ni o kome... ni o kuci ni o maci...
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 20:28 - pre 135 meseci
Citat:
skitanika: Daleko od toga da nas dvojica imamo lične nesuglasice. Ja Nedeljka ne poznajem lično, samo kroz poruke koje piše na forumu, a kojima očigledno pokušava da uništi kvalitet ove teme.

Ne poznaješ me, ali ti ne smeta da vređaš na ličnoj osnovi.
Citat:
skitanika: Ono što ljude u Srbiji posebno pogađa je opšti javašluk, nedovršena država, koliko je to država uopšte je diskutabilno, nepoštenje i nepravda na svakom koraku. Jedna je stvar kada nema para, ali zakoni, procedure i red važe za sve i definišu ambijent u kom su stvari logično koncipirane u skladu sa čim se može očekivati bolja situacija što se standarda tiče u bližoj budućnosti, dok je sasvim druga stvar kada nema para u sredini u kom je spontanost dominantan vid organizovanja kroz državu koja prodaje šećerane za evro, a kupuje kineske tonere za štampače za 100 evra i plaća izradu sajta desetinama hiljada evra.

Ono što mene u Srbiji pogađa je mentalitet miliona sa kojim od rešavanja problema nema ništa.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+1

wheelman

Član broj: 286300
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 21:46 - pre 135 meseci
Probacu da vratim temu malo unazad .

Ono sto je meni zasmetalo je sto ljudi na ovoj temi olako savetuju i ohrabruju druge da emigriraju i to na nacin da samim odlaskom negde svi njihovi problemi bivaju reseni.

I pritom za merilo uspeha navode broj zimovanja u toku godine, lagodan zivot, cifre u evrima itd...

Niko nije analizirao uspeh malo dublje ili se bar nisu javljali na ovoj temi.

Recimo kako je inostranstvo doprinelo ostvarivanju vasih licnih potencijala. ( Neka uopstena definicija uspeha je ostvarivanje licnih potencijala. nisam ja smislio :) )

I voleo bih da cujem neki pozitivan primer kako se neko bavi necim cime nije mogao u Srbiji.
 
0

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.upc-g.chello.nl.



+1622 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 22:36 - pre 135 meseci
Samim postojanjem sredine u kojoj se totalni stranac ne oseća ni 1% strancem - ostvareno je 99% svega što je čovek kao primitivno biće ikada mogao sanjati da će se ostvariti.
Večito balkansko takmičenje u idiotizmu je dovelo dotle da svi postanu stranci u sopstvenoj zemlji i ljudima je pun qurac toga i zato idu. Otišlo 50% nacije, 'ALO!
Stoga u Srbiji niko nije ostvaren, jer su neizbežno svi okolo shebani, u najboljem slučaju najveća većina.
Preciznije, ko u Srbiji tvrdi da je ostvaren, taj je po definiciji skudouman/sebičan do nepojmljivih granica.
Svi emigranti se svakodnevno bave svime čime se u Srbiji za života ne bi bavili, jedina istoća je nominalni naziv radnog mesta, svaka druga sličnost je slučajna.
 
+2

skitanika

Član broj: 311839
Poruke: 59
*.alshamil.net.ae.



+160 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 23:04 - pre 135 meseci
Citat:
wheelman: Probacu da vratim temu malo unazad .

Ono sto je meni zasmetalo je sto ljudi na ovoj temi olako savetuju i ohrabruju druge da emigriraju i to na nacin da samim odlaskom negde svi njihovi problemi bivaju reseni.

I pritom za merilo uspeha navode broj zimovanja u toku godine, lagodan zivot, cifre u evrima itd...


Ja nisam savetovao bilo koga da emigrira, ali sam ohrabrivao one koji o tome premišljaju. Nezahvalno je savetovati čoveka da napusti sve u Srbiji i garantovati mu da će svi problemi biti rešeni, jer ne postoji nikakva garancija. Niti jedna emigracija nije, sama po sebi, jednostavna i lako izvodljiva stvar. Oni koji se premišljaju, koje stvari u Srbiji smaraju i koji osećaju da bi mogli da dignu sidro i odu, već objektivno poseduju potencijal da to sprovedu u delo i treba ih ohrabriti. Zato mislim da je razlika između savetovanja i ohrabrivanja ogromna i suštinska.

Citat:
Niko nije analizirao uspeh malo dublje ili se bar nisu javljali na ovoj temi.

Recimo kako je inostranstvo doprinelo ostvarivanju vasih licnih potencijala. ( Neka uopstena definicija uspeha je ostvarivanje licnih potencijala. nisam ja smislio :) )

I voleo bih da cujem neki pozitivan primer kako se neko bavi necim cime nije mogao u Srbiji.


Što se tiče spiska stvari kojima možeš da se baviš u inostranstvu, a ne možeš u Srbiji... mislim da ta lista teži beskonačnosti, što je i prirodno: mala država sa sedam miliona stanovnika, sa jedne strane, a čitava planeta, sa druge strane. Ja, na primer, radim u aviokompaniji koja ima više od 50.000 zaposlenih, 200 aviona i leti ka više od 190 destinacija dok novi zaposleni, novi avioni i nove destinacije pristižu svakog meseca. Ne postoji struktura u Srbiji koja bi mogla da se uporedi sa ovom, u skladu sa čim je jasno da u kompaniji postoje silna zanimanja, procesi, pa i čitavi sektori koji su za Srbiju apsolutna nepoznanica. Uplitati JAT u neko poređenje, propali ostatak propale kompanije koji ima 6 prastarih aviona u upotrebi, plaća gorivo iz kredita, pravi dugove i čija je dominantna svrha namirivanje nekih stranačkih bolida je iluzorno, složićemo se.

Delotvornija je diskusija zašto je to tako i koje su okolnosti do toga dovele, ako uzmemo u obzir da UAE nije preterano veća država od Srbije. Većina će sada povikati "nafta, nafta", ali u tome se sastoji samo deo istine. Arapi su u ovoj, svojoj rođenoj zemlji - manjina, nekoliko je puta više stranaca od lokalaca. Liberalizovali su imigraciju maksimalno, jer im je prvi prioritet da razviju biznis tako da od izvoza nafte što manje zavise, a na kraju da - ne zavise uopšte. I koliko ja to uspevam da primetim, ide im sasvim dobro realizacija te namere ukoliko se sagleda kakve su korporacije izgradili, koje korporacije su privukli usled nemanja poreza, kako razvijaju turizam, šta su napravili od pustinje itd. itd. Ja se lično ne osećam građaninom drugog reda u odnosu na život u Srbiji, naprotiv. Sve što sam mogao da radim u Srbiji (poseta crkvi, kupovina alkohola, pristup Internetu, noćni život, sve što mi pada na pamet) mogu i ovde, uz neke očigledne prednosti: desilo mi se i da me dokoni srpski policajac na aerodromu ispituje ko sam, šta sam, gde radim i koliko novca nosim, dok mi se ništa slično nikada nije dogodilo u UAE, iako sam granicu UAE prelazio više puta nego granicu Srbije. Granicu UAE prelazim tako što prislonim karticu i palac na čitače i prođem, pasoš mi je potreban samo ako sistem ili palac mi, iz nekog razloga, ne radi. Da ne poredim sada bitne stvari poput standarda, zdravstvene zaštite, cena automobila i goriva, lične perspektive itd.

Ako kažemo da je novac koji UAE prihoduje od nafte "pao sa neba", onda takođe možemo reći i da je po Srbiji od kraja Drugog svetskog rata do devedesetih godina prošlog veka itekako "padao novac sa neba" primarno usled sposobnosti Josipa Broza i tadašnje geopolitičke situacije u svetu. Bitno je šta su ljudi uradili sa tim novcem "sa neba", u UAE su odlučili da investiraju i prave biznis, dok su se Srbi tokom čitave polovine prošlog veka uglavnom bavili šopingovanjem po Trstu i pijančenjima po Dubrovniku u pauzama učenja recitacija na temu "Tito i ja, kao sklad kroz vekove". Kontrast postaje još snažniji, ako uzmemo u obzir činjenice da UAE postoji tek 40 godina, na šta je život ovde ličio pre 50 godina, da je ovo muslimanska kultura koja, po defaultu, nije sklona otvaranju prema svetu - pa su ljudi opet uspeli sve da usklade i da se otvore, što ja intimno jako poštujem, dok je Srbija u sred Evrope uspela da se izoluje, što takođe jako poštujem, jer ni to nije lako izvodljiva misija. Iz Srbije sam poreklom, a u UAE živim, pa zato poredim, inače možemo porediti, na primer, Srbiju i sa Omanom, koji nema značajne izvore nafte, ali je uveo promene u sistem školstva koji je doneo fantastične rezultate na svim nivoima (porast broja pismenih starijih od 15 godina sa 55% u 1990. godini na 82% i raste, konstantni rast udela srednjoškolaca i ljudi sa fakultetskom diplomom u ukupnom broju stanovnika iz godine u godinu), dok je saobraćajna infrastruktura u najmanju ruku fenomenalna, ekonomija dobra, životni standard viši nego u Srbiji.

Može neko i da uporedi Srbiju sa evropskom državom u kojoj živi, pa ima informacije iz prve ruke, ali verujem da će i tu bilans poređenja biti sličan...

nažalost.

Lep pozdrav.


[Ovu poruku je menjao skitanika dana 27.02.2013. u 13:50 GMT+1]
 
+3

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?25.02.2013. u 23:09 - pre 135 meseci
Citat:
wheelman:
Probacu da vratim temu malo unazad .

Ono sto je meni zasmetalo je sto ljudi na ovoj temi olako savetuju i ohrabruju druge da emigriraju i to na nacin da samim odlaskom negde svi njihovi problemi bivaju reseni.

I pritom za merilo uspeha navode broj zimovanja u toku godine, lagodan zivot, cifre u evrima itd...

Niko nije analizirao uspeh malo dublje ili se bar nisu javljali na ovoj temi.

Recimo kako je inostranstvo doprinelo ostvarivanju vasih licnih potencijala. ( Neka uopstena definicija uspeha je ostvarivanje licnih potencijala. nisam ja smislio :) )

I voleo bih da cujem neki pozitivan primer kako se neko bavi necim cime nije mogao u Srbiji.

Licni potencijali i cifre u evrima, zimovanja itd su u normalnim zemljama povezani ...

Citat:
tdusko:
Citat:
DaliborP: Ova ostala rasprava me slabo zanima oko EU vs Srbije, ali prica o ortaku i racunu u Londonu je stvarno za bisere :-)
I dalje ne verujem da je neko to uradio na takav nacin a jos manje da ti to predstavljas kao nekakav reper u dijalogu :-)
Hahaha pa nista bolje nisam odavno procitao :-)
Pa i ja sam uspeo u DE da otvaram racun mesec dana i nisam ga otvorio, ali ne bih nikad rekao da je DE sh*t zbog toga jer to nije pravo stanje stvari. U pitanju je bio specifican slucaj gde sam ja kao strani drzavljanin bez ikakve proverive prethodne istorije hteo online da otvorim racun gde se dobijao sign up bonus od 50 eur. U svakom drugom slucaju gde licno otvaras racun ne traje duze od par desetina minuta. Stoga pitanje za Nedeljka": Kako izgleda u Srbiji kada strani drzavljanin bez poznate istorije, online otvara racun u banci?

U Srbiji ni starosedeoci ne mogu da otvore racun online, tako da za strance potrebno vreme tezi ∞
 
+1

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?26.02.2013. u 00:13 - pre 135 meseci
Tezi beskonacnosti. U svakom pogledu.
Ne samo u pogledu rada, kao radnog mesta, vec i skolovanja, usavrsavanja, naucnog i istrazivackog rada, stipendija, pristup fondovima, stud .kredita sa odlicnim uslovima, mogucnost rada uz studije, trainee programi za menadzere, ogromno trziste sa top poslodavcima i beskonacnom listom kompanija, uredjenost trzista radne snage, zastita radnika, socijalne povlastice, fantasticni uslovi rada (tipa 13 plata, bonusi pred godisnje odmore, 30 dana odmora, bonusi na rezultate, permanentno obrazovanje i usavrsavanje, unapredjenja, vikend putovanja po Evropi o trosku firme za one sa naj rezultatima, druzenja sa kolegama o trosku firme tipa party, skijanje na vodi i sl, motivacija kroz poklonei extra nonuse u zavisnosti od rezultata opet, jaki sindikati itd.)

I dalje preporucujem svakome ko je dobar student i tezi tome da emigrira da konkurise za stipendije na univerzitetima EU, jer time prakticno sebi daleko olaksava emigraciju. U smislu povezivanja sa kolegama jos na studijama, tzv netzwerk-a, preporuke profesora i povezivanja sa buducim poslodavcima, ucenje ili usavrsavanje stranog jezika i jos mnogo toga.

Sistem studija im je potpuno drugaciji od naseg, tezi se kvalitetu i uskim specijalizacijama, konkretnim studijama slucaja kroz teoriju a ne kvantitetu infoormacija koje su porpilicno zastarele. Nasa prednost je u tome da mi imamo kapacitete, nauceni smo da memorisemo mnogo informacija kroz celokupni skolski sistem i zbog toga dajemo odlicne rezultate, ali cinjenica je da su studije u inostranstvu, konkretno u DE osmisljene da stvaraju elitu u ionako razvijenoj ekonomiji. Saradnja sa profesorima je na nivou stvarnih kolega, njihova dostupnost mnogo veca. Mnogo faktora tu ima o kojima bi se moglo pisati, ja ulazim u taj svet tek ali se i druzim sa ljudima koji su u tome ili su vec prosli kroz taj proces i svi se slazemo da je neuporedivo, prosto.

O kvalitetu Univerziteta je izlisno govoriti. Jedan Goethe Universität ima 18 dobitnika Nobelove nagrade a Master kosta po semestru od 200-1000€ u proseku, nesto vise za strane studente, jos ako tu dodamo i mogucnost stipendije ili stud kredita jasno je da ne moze da se porede sa cenama u zemlji koja ima jednog Nobelovca a pritom otpadaju usi od cena studija.

Sad cu i ja kao @skitanika
Lep pozdrav
:))))))))
 
+3

[es] :: Vodič za emigraciju :: Zašto NISTE otišli u inostranstvo?
(Zaključana tema (lock), by Ivan Dimkovic) (HARDTOP topic, by Ivan Dimkovic)
Strane: << < .. 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 546662 | Odgovora: 1603 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.