Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Posao u DMS Telvent-u

[es] :: Vodič za posao :: Posao u DMS Telvent-u

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 68781 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

devreach232
Novi Sad

Član broj: 316467
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 12:09 - pre 129 meseci
Ja sam bio jedan od tih koji su čekali skoro 3 meseca na poziv za posao iz DMS-a.
Naravno, nisam mogao to da dočekam zato što su mi kao i svima trebale pare.
Prihvatio sam prvu ponudu za posao koju sam dobio i onda mi je jednog dana zazvonio telefon. Naravno, odbio sam ih. Bio sam malo i drzak, ali opravdano. Previše su oni puni sebe.
A to za prosek što je insider982 napisao me uopšte ne iznenađuje...
Sećam se da sam morao da se pravdam zašto fakultet nisam završio u roku.
 
Odgovor na temu

rajco

Član broj: 19348
Poruke: 1020

Sajt: rajco.me/blog


+45 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 12:47 - pre 129 meseci
Zar to nije normalno da poslodavca interesuje koji si prosek imao i zašto nisi fakultet završio u roku?
rajco.me/blog

 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 15:10 - pre 129 meseci
Sve zavisi kako se pitanje postavi. Moze da bude podcenjivacko pitanje postavljeno tonom koji te natera da se osecas poprilicno lose ili moze da bude informativno pitanje. Naravno i dozivljaj pitanja od strane pitanog moze da bude drugaciji od onoga kako je postavljac nameravao da se ono dozivi.
 
Odgovor na temu

devreach232
Novi Sad

Član broj: 316467
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 15:20 - pre 129 meseci
Upravo tako. Sve zavisi od načina kako se pitanje postavi.
Kada ti fakultet traje 5 godina, a ti ga završiš za 6 godina kao u mom slučaju, zar nije malo preterano da te neko pita zašto nisi fakultet završio za 5 godina ??
Što se proseka tiče, to je sasvim normalno pitanje. Ali ti očigledno nisi pročitao šta je insider982 napisao.
Kada ti se to pitanje postavi odmah, to je normalno. Ali,kada ti se pitanje postavi posle 2 meseca onda baš i nije.
 
Odgovor na temu

rajco

Član broj: 19348
Poruke: 1020

Sajt: rajco.me/blog


+45 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 15:32 - pre 129 meseci
Citat:
Branko Santo: Sve zavisi kako se pitanje postavi. Moze da bude podcenjivacko pitanje postavljeno tonom koji te natera da se osecas poprilicno lose ili moze da bude informativno pitanje. Naravno i dozivljaj pitanja od strane pitanog moze da bude drugaciji od onoga kako je postavljac nameravao da se ono dozivi.

Podrazumevao sam da je u normalnom tonu pitanje postavljeno, jer svako pitanje koje je u podcenjivačkom tonu nije korektno.
rajco.me/blog

 
Odgovor na temu

protech_v2
protech_v2
Novi Sad

Član broj: 12426
Poruke: 169
*.home.otenet.gr.



+12 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 15:49 - pre 129 meseci
Kao sto rekoh, slazem se sa misljenjem da ima propusta u procesu intervjuisanja i zaposljavanja, ali se i nadam da ce se to popraviti sada kada su preduzeti koraci u tom smeru - svakako je neprofesionalno da bilo ko ceka duze od nedelju-dve na odgovor ili bude pozvan na posao mesecima posle razgovora bez komunikacije u medjuvremenu. S obzirom na tempo rasta firme, siguran sam da nije lako organizovati sve, ali da je potrebno popraviti stvari u ovom pogledu - jeste.

Sto se tice pitanja fakulteta i proseka, to jeste jedan od bitnih kriterijuma pri zaposljavanju u firmi - da li opravdano ili ne, to je sira tema i diskutabilno je. Ja licno smatram da taj kriterijum najcesce nije direktno povezan sa kvalitetom kandidata ni sa tehnickog aspekta niti sa aspekta pogodnosti za rad u timu, ali svakako jeste pokazatelj drugih kvaliteta i treba da se gleda. A opet, ako se vratimo na nedovrsen proces selekcije, u manjku merljivih kriterijuma, logicno je da se ovome jos uvek poklanja znacajna paznja, ali racunam da ce se vremenom umanjiti kao sto je i inace u industriji, za racun iskustva i tehnickog znanja, sto jednako vazi i za studente sa tek zavrsenim faksom. Ako ste radili samo onoliko koliko se radi na faxu, i nista samoinicijativno niste ucili, dzaba vam prosek naspram nekoga ko jeste - barem je to moj stav.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 16:12 - pre 129 meseci
Citat:
devreach232: Što se proseka tiče, to je sasvim normalno pitanje. Ali ti očigledno nisi pročitao šta je insider982 napisao.


Ajde da pretpostavimo da ja recimo treba da zaposlim nekog i obavim HR intervju i kazem da cu se javiti uskoro sa daljim informacijama. I onda nazovem dodatno i pitam kako si i koji ti je prosek bio i da li vise volis kolu ili pepsi.

Ako imam u procesu da popunim informacije sto vrlo verovatno moraju da urade zasto te cudi? Informacija o proseku se mozda uopste ne uzima u obzir ali se puni neka baza identicnim informacijama od svakog kandidata. Isto kao sto mozda zele da znaju koji otrov radje pijes :)
 
Odgovor na temu

insider982
Novi Sad, Srbija

Član broj: 316204
Poruke: 15



+5 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 17:01 - pre 129 meseci
Citat:
protech_v2:
Kao sto rekoh, slazem se sa misljenjem da ima propusta u procesu intervjuisanja i zaposljavanja, ali se i nadam da ce se to popraviti sada kada su preduzeti koraci u tom smeru - svakako je neprofesionalno da bilo ko ceka duze od nedelju-dve na odgovor ili bude pozvan na posao mesecima posle razgovora bez komunikacije u medjuvremenu. S obzirom na tempo rasta firme, siguran sam da nije lako organizovati sve, ali da je potrebno popraviti stvari u ovom pogledu - jeste.


Pa, očigledno da se ništa nije popravilo u tom pogledu. Koleginica je bila na razgovoru u junu, psiho-testove je imala početkom ovog meseca, pre više od 3 nedelje. Niko joj se od tada nije javio. Jedan kolega je bio u maju na tehničkom razgovoru, a u junu na psiho-testovima. Saznao sam da je pozvan da radi od avgusta. To bi značilo da bi mojoj koleginici sledovao septembar, a opet ko to može da garantuje ? Mislim da je pametno što nije čekala. Da su bar pozvali koleginicu i rekli joj da se ne brine i da će početi da radi u septembru. Umesto toga, nastavljaju po starom. Nazovu kada to njima odgovara i ako je kandidat i tada bez posla, onda super, ako nije opet svejedno. Naći će nekog strpljivijeg.


[Ovu poruku je menjao insider982 dana 25.07.2013. u 18:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 20:40 - pre 129 meseci
@insider982
Kakvi su to psiho testovi? Ima li kakvih primera?
 
Odgovor na temu

insider982
Novi Sad, Srbija

Član broj: 316204
Poruke: 15



+5 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 20:50 - pre 129 meseci
Koliko se sećam iz priče, dobiješ psiho-test koji se nekada polagao u vojsci(bar sam ga ja polagao). Tipa : voleo sam majku, voleo sam oca, često zaplačem... I onda zaokružuješ da li je to tačno ili nije. Ima oko 200 pitanja.
Kada to uradiš onda ideš na razgovor sa psihijatrom i psihologom i tu ti postavljaju svakojaka pitanja. Koleginica mi je pričala da su joj pokazivali neke besmislene simetrične slike. Mislim da se zovu Rorschach inkblot.
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u25.07.2013. u 21:05 - pre 129 meseci
Mene bas zanima zasto im trebaju ti psiho-testovi. Nikad mi niko na intervjuu za posao nije to trazio (a bio sam na solidnom broju istih).
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u26.07.2013. u 05:59 - pre 129 meseci
Realno mislim da je to neki profesor sa fakulteta osmislio zato sto je pre 40 godina to negde video. Ti "blob-ovi" nemaju nikakve veze sa mogucnoscu coveka da radi ili sa produktivnoscu. A da ne pricamo sa tim pitanjima iz vojske tipa "da li bi zeleo da budes vodja bande".

Ko god je osmislio i odobrio ovaj nacin ispitivanja zivi u nekom paralelnom univerzumu definitivno.
 
Odgovor na temu

insider982
Novi Sad, Srbija

Član broj: 316204
Poruke: 15



+5 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u26.07.2013. u 07:46 - pre 129 meseci
Ako mene pitaš, to su oni smislili zato što nemaju šta pametnije da rade.
Navodno im to služi da provere kako se potencijalni zaposleni snalaze u stresnim situacijama u radnom okruženju. I postavljaju ti pitanja iz života koja veze sa poslom nemaju.
Postoje razne vrste pritiska i svako od nas reaguje različito u određenoj situaciji. Nije mi jasno kakve veze ima da te neko pita kako si se poneo u nekoj stresnoj situaciji u životu, smrtni slučaj(ne daj bože) i slično sa pritiskom na poslu. Taj odlazak na razgovor za posao ti dođe kao besplatan termin sa psihijatrom i psihologom koji nisi ni tražio :D
 
Odgovor na temu

protech_v2
protech_v2
Novi Sad

Član broj: 12426
Poruke: 169
*.home.otenet.gr.



+12 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u26.07.2013. u 08:21 - pre 129 meseci
Vi kao da niste programeri :) I da ne znate kakvih nas sve freakova ima. Ti (standardizovani) testovi sluze da bi se videlo da li ste socijalizovani u normalnim okvirima, da li se uklapate u timsko okruzenje, kako trpite kritiku i pritisak i sl. Za sada, kad su rezultati tog testa bili losi, to je totalno odgovaralo i situaciji u realnosti. Jednostavno imas likove koji zavrse faks, imaju odlicno tehnicko znanje i sposobnosti, ali su totalni osobenjaci - nema sanse da se diskutuje o nekom resenju ili pravi kompromis kad mora - on ce malo promrmljati nezadovoljno i napraviti svoje, na svoj nacin. A jaaako mali deo posla je individualan zbog kompleksnosti softvera.

Takodje, ovaj test uopste nije strog ni iskljuciv - samo ako dobijes jako los rezultat, to je otezavajuci faktor.

Generalno, opet pravite bauk - u firmi rade ljudi kao sto smo i mi svi ovde, a ne neki tamo idioti - i svako razmislja o i radi svoj deo posla - ako se nesto radi, radi se jer se zdravorazumski doslo do zakljucka da to resava neki problem ili pomaze. Tako je i sa ovim testovima. Niko vas nece odbiti jer ste odgovorili ovo ili ono na nekom pitanju. Ali za ljude za koje znam da su rezultati bili losi (pa su svejedno primljeni), mogu da potvrdim da su stvarno tezi za saradnju :)

 
Odgovor na temu

insider982
Novi Sad, Srbija

Član broj: 316204
Poruke: 15



+5 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u26.07.2013. u 08:30 - pre 129 meseci
Ok, ako je tako :) Hoćeš da kažeš da taj test ne može niko da padne i da služi samo da se proceni koliko je ko timski igrač ? Ako se to dobro pokazalo u praksi, onda su tvoji komentari na mestu. Samo nikad ne možeš znati da li je neko iskreno odgovarao na pitanja. To se sazna tek kasnije, u toku rada sa tom osobom.
 
Odgovor na temu

djordjeno
Srbija

Član broj: 35204
Poruke: 332
2a00:ee0:3a:801:d894:375:3e6..

Sajt: www.mobitel.si


+42 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u26.07.2013. u 09:18 - pre 129 meseci
Citat:
protech_v2: Vi kao da niste programeri :) I da ne znate kakvih nas sve freakova ima. Ti (standardizovani) testovi sluze da bi se videlo da li ste socijalizovani u normalnim okvirima, da li se uklapate u timsko okruzenje, kako trpite kritiku i pritisak i sl. Za sada, kad su rezultati tog testa bili losi, to je totalno odgovaralo i situaciji u realnosti. Jednostavno imas likove koji zavrse faks, imaju odlicno tehnicko znanje i sposobnosti, ali su totalni osobenjaci - nema sanse da se diskutuje o nekom resenju ili pravi kompromis kad mora - on ce malo promrmljati nezadovoljno i napraviti svoje, na svoj nacin. A jaaako mali deo posla je individualan zbog kompleksnosti softvera.

Takodje, ovaj test uopste nije strog ni iskljuciv - samo ako dobijes jako los rezultat, to je otezavajuci faktor.

Generalno, opet pravite bauk - u firmi rade ljudi kao sto smo i mi svi ovde, a ne neki tamo idioti - i svako razmislja o i radi svoj deo posla - ako se nesto radi, radi se jer se zdravorazumski doslo do zakljucka da to resava neki problem ili pomaze. Tako je i sa ovim testovima. Niko vas nece odbiti jer ste odgovorili ovo ili ono na nekom pitanju. Ali za ljude za koje znam da su rezultati bili losi (pa su svejedno primljeni), mogu da potvrdim da su stvarno tezi za saradnju :)


Potpuno jasno. Jednostavno mora postojati neki nacin, metodologija da se prepozna licnost sto je moguce pre. A ne da zaposlite nekoga ko je super sa znanjem i vestinama a zakaze kao covek. I to shvatite tek posle pola godine, a firmu to kostalo par plata.
I to nije samo slucaj za IT profesije, svugde imate slicne intervjue sa istim ciljem. Na kraju i to je stvar koja je ziva i razvija se, tako da je verovatno da ce se za par godina na drugaciji nacin ispitivati kandidati.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u26.07.2013. u 10:40 - pre 129 meseci
Jel vama stvarno treba ink blob test da skontate ko je normalac a ko ne? Iz mog iskustva uopste ne bih rekao da je to toliko tesko.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u26.07.2013. u 18:33 - pre 129 meseci
A evo Google kaze da su razni side-testovi, pa cak i prosek ocena, prilicno nevazni i besmisleni, te da su i oni odustali od njih... :)
http://venturebeat.com/2013/06...nteasers-were-a-waste-of-time/
http://news.cnet.com/8301-1785...-71/google-gpas-are-worthless/

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Dragan
Dragan Gajic
Software Architect
Novi Sad

Član broj: 1596
Poruke: 76
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+15 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u26.07.2013. u 22:10 - pre 129 meseci
Citat:
Branko Santo:
Jel vama stvarno treba ink blob test da skontate ko je normalac a ko ne? Iz mog iskustva uopste ne bih rekao da je to toliko tesko.


Mislim da ovde pricamo o nazovimo ga zivotnim iskustvom, tako da se slazem sa Brankom - ali to zahteva da onaj ko radi intervju ima relevantno iskustvo. Ovde se vise radi o cinjenici da je zaposljavanje proces, a owner procesa je obicno HR.
Taj proces je podeljen, bar kod mene u firmi, tako da odredjene faze moze da zavrsi HR samostalno, a oni koji prodju dolaze na tehnicki intervju koji je kljucna stvar. Kod nas se radi i tzv.test licnosti, proverava se znanje engleskog a u slucaju juniorskih pozicija radi se i test osnovnih znanja iz relevantnih oblasti. Na kraju svi koji ucestvuju u procesu, moraju da daju zeleno svetlo i to je dobro posto kandidata sagledate iz razlicitih perspektiva.
Za ceo proces vam treba owner, posto neko mora da organizuje sastanke, obavesti kandidate o ishodu i slicno - ljudi sa tehnickim znanjem su obicno jako zauzeti i njihovo vreme je skupo, tako da proces treba da vodi neko drugi (HR).

Ovo sve pod uslovom da firma raste i da cesto imate otvoren konkurs, za manje firme koje retko primaju nove ljude je overkill.

"The most likely way for the world to be destroyed, most experts agree, is by
accident. That's where we come in; we're computer professionals. We cause
accidents." - Nathaniel Borenstein
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Posao u DMS Telvent-u27.07.2013. u 06:31 - pre 129 meseci
^Istina!

Mi smo nasu HR-ku naucili kljucnim recima koje da prati na CV-ju i dali joj 6 filter pitanja koja imaju samo jedan odgovor. Ona oladi oko 50% ljudi (iskustvo, sertifikati, test pitanja, HR faktori). Onda prvi telefonski tehnicki intervju oko 30-40min cisto da ne gubimo svi vreme da dovodimo osobu cisto da se protrci kroz sva glavna polja. Na kraju "face to face" oko sat i po tehnicko ribanje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Posao u DMS Telvent-u

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 68781 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.