Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model

[es] :: Laptopovi :: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5577 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model24.12.2012. u 12:53 - pre 137 meseci
Treba mi pomoc u vezi izbora laptopa.
Izbor je pao na ovaj:


SAMSUNG NP355E5X-A02RS

Procesor: AMD Dual-Core E2-1800 Accelerated Processor (1.7GHz, 1MB L2 Cache)
Chipset: Main Chipset: AMD A68M
Memorija: 2GB DDR3
Hard disk: 320GB/5400rpm
Monitor: 15.6" HD LED Display (1366 x 768), Anti-Reflective, ELS
Graficka karta: AMD Radeon HD7340 Graphics
CD/DVD: DVD RW Dual Layer
Zvucnici: Stereo zvucnici
Mrezna karta: LAN: 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN
Wireless: 802.11 bg/n 1X1
Dodaci i raspolozivi konektori: Citac kartica, HDMI, VGA, 3x USB 2.0, RJ-45,Bluetooth V4.0
WEB kamera sa integrisanim mikrofonom

Baterija: 6-cell Li-ion
Cena: 36.000 din (i neke sitnice gratis)


E sad, u cemu je problem i zasto mi treba pomoc?
Na sajtu prodavca, neko se pozalio da ne moze da nadje drajvere za USB (a za Win 7).

Ja sam pokusao da procackam po netu, nasam sam nesto,
ali logicno - ne mogu da proverim da li rade!
Inace ih nema na Samsungovom sajtu!

Zaposleni u prodavnici nisu bili od pomoci.
Kazu, mozda je do modela, zovite Samsungovi tehnicku podrsku i tako to...

Dalje, ovaj model sam nalazio samo na srpskim sajtovima.
Na kraju oznake pise "RS", trebalo bi to da asocira na drzavu
(jer sam video da imaju i oznake "RU" i "HR",
za Rusiju i Hrvatsku, respektivno)


Dakle, imam 2 pitanja:

1. Jel ovo znaci da ni jedan USB port nece raditi? Mis, fles memorija??
Ili nece samo pod Win 7? Mora li onda da se instalira XP??


2. Kako je moguce da na Samsungovom sajtu nema informacija o ovom modelu?
Ciji je onda uopste ovaj model, postoji li on ili je neka ujdurma u pitanju??
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model24.12.2012. u 17:16 - pre 137 meseci
1. Znaci da ces morati da se snalazis za drajvere sto nije nikakva novost sto se tice laptopova. Pogledaj ovu temu na primer da vidis kako se ljudi snalaze za drajvere. Kako mislis da je ljudima sto rade po servisima firmi koje prodaju racunare, koji se sa ovakvim problemima susrecu skoro svaki dan, kad pripremaju neki takav laptop za prodaju? Postoje firme koje ce laptop bez instaliranog operativnog sistema prodati bez instaliranog operativnog sistema, pa je posle na kupcu da se snadje za instalaciju istog, a postoje i one koje ce instalirati OS ako to kupac zeli.

2. Postoje Samsung NP355 laptopovi. Model o kome se raspitujes namenjen je najverovatnije za nase trziste.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model24.12.2012. u 18:08 - pre 137 meseci
Citat:
Binary Mind: Znaci da ces morati da se snalazis za drajvere sto nije nikakva novost sto se tice laptopova.

Cek, ti to hoces da kazes da se prilikom kupovine laptopova ne dobijaju drajveri!?
Ono, disk sa drajverima, kao kad kupujes stoni kompjuter.
Pa kako, zasto??

Uzgred, ne kupujem ja, vec se od mene trazi preporuka,
a laptop nikad nisam imao u svom vlasnistvu, zato mi je sve ovo nepoznato.

Citat:
Binary Mind: Postoje firme koje ce laptop bez instaliranog operativnog sistema prodati bez instaliranog operativnog sistema,
pa je posle na kupcu da se snadje za instalaciju istog, a postoje i one koje ce instalirati OS ako to kupac zeli.

Ja sam mislio da je to zbog toga sto ne smeju instalirati piratski OS?

I sta ako se ne snadjem? Ako ne nadjem? Onda sam dobio laptop kome ce nesto faliti!?!
Citat:
Binary Mind: Kako mislis da je ljudima sto rade po servisima firmi koje prodaju racunare,
koji se sa ovakvim problemima susrecu skoro svaki dan, kad pripremaju neki takav laptop za prodaju?

Mislio sam da je to drugacije oprganizovano.
Npr. evo drajvera za nVidiu, bez obzira ko proizvodi laptop, tako nesto...

Citat:
Binary Mind: Postoje Samsung NP355 laptopovi.

Ok, skapirao sam.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Uzgred, ako imas jos neko misljenje i/ili preporuku
(tipa, evo ga laptop koji nema problema sa drajverima, jer je - lupam - najprodavaniji ili tako nesto),
osecaj se slobodnim da me posavetujes :)

 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model24.12.2012. u 19:09 - pre 137 meseci
Uz laptopove kad se kupuju se uglavnom dobijaju drajveri, ali problem uglavnom nastaje kad kupac zeli da instalira operativni sistem za koji nije dobio drajvere. Znaci dobijes, lupam, laptop koji dolazi sa drajverima za Windows 7 64bit, a ti zelis da instaliras Windows 7 32bit, ili najnovija situcija sa nekim najnovijim modelima laptopova: dobijes drajvere za Windows 8, a ti zelis da instaliras Windows 7. Najgora skorasnja situacija je bila tranzicija izmedju Windows XP-a i Windows Viste (Vista nije vazila za popularan OS). Tad je masa ljudi htela da instalira Windows XP, a noviji laptopovi su samo dolazili sa drajverima za Windows Vistu, a za neke ni na zvanicnim sajtovima vendora nije bilo da se skinu drajveri za XP pa su se ljudi pri instlaciji drajvera morali muciti na razne nacine. I tranzicija sa Viste na "sedmicu" nije prosla bez problema.

Sto se tice Samsunga rec je prilicno OK kupovini, ali preporuka je ipak da se uzme laptop sa Intelovim procesorom. Cak i procesori poput Intel Cerelon-a B8xx, mnogo bolji od tih AMD dvojezgrenih APU-a a racunari sa takvim Intel procesorima su u slicnoj cenovnoj klasi kao ovaj Samsung sa AMD APU-om...

U toj cenovnoj klasi nema nekog kvaliteta, tako da nema preporuke na osnovu kvaliteta izrade, jer u toj cenovnoj klasi kvalitet izrade je misaona imenica, kad se kupuje nov laptop.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model24.12.2012. u 19:47 - pre 137 meseci
Citat:
Binary Mind: Uz laptopove kad se kupuju se uglavnom dobijaju drajveri,
ali problem uglavnom nastaje kad kupac zeli da instalira operativni sistem za koji nije dobio drajvere.

Aha, ok, to mi je bilo bitno!
Znaci pitam ih za koji sistem dobijam drajvere,
a ako hocu neki drugi onda se sam snalazim.

Citat:
Binary Mind
Sto se tice Samsunga rec je prilicno OK kupovini, ali preporuka je ipak da se uzme laptop sa Intelovim procesorom.

Ok, predlozicu/potrazicu i to.

Citat:
Binary Mind:
U toj cenovnoj klasi nema nekog kvaliteta, tako da nema preporuke na osnovu kvaliteta izrade,
jer u toj cenovnoj klasi kvalitet izrade je misaona imenica, kad se kupuje nov laptop.

Pretpostavljao sam ovako nesto, ali ne bas u ovoj meri...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

U svakom slucaju, prilicno i brzo si mi pomogao,
ne znam kako da ti zahvalim,
do da se nasmejes nekim klipom:


YouTube: 5 years old kids taekwondo fight :)
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.200.34.*



+370 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model25.12.2012. u 15:08 - pre 137 meseci
Kod 90% laptopova nećeš dobiti nikave drajvere.
Možda za Linux koji dolazi već instaliran.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model25.12.2012. u 17:52 - pre 137 meseci
Cak i uz takve sa Free DOS-om i Linuxima se u vecem broju slucajeva dobijaju i Windows drajveri, na propratnim optickim diskovima, ali kao sto rekoh, problemi nastaju kad kupac zeli da instalira Windows OS za koje nije dobio drajvere. Isto tako, kad se ne dobiju drajveri na propratnim optickim diskovima, drajveri u najvecem broju slucajeva postoje na zvanicnom sajtu proizvodjaca laptopa, ali je opet izbor Windows operativnog sistema problem jer je obicno podrzana samo jedna verzija Windows-a dok vlasnik laptopa vrlo cesto zeli da instalira verziju Windows-a za koju nema drajvera na zvanicnom sajtu vendora
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model25.12.2012. u 21:07 - pre 137 meseci
Citat:
miki069:
Kod 90% laptopova nećeš dobiti nikave drajvere.

Vec rekoh koliko sam bio iznenadjem ovom pojavom...
Ali cini se da se ovo najlakse i resava - nemate drajvere uz laptop, onda ga ne kupujem!

Citat:
Binary Mind:
Cak i uz takve sa Free DOS-om i Linuxima se u vecem broju slucajeva dobijaju i Windows drajveri, na propratnim optickim diskovima,
ali kao sto rekoh, problemi nastaju kad kupac zeli da instalira Windows OS za koje nije dobio drajvere.

Onda sam osudjen na taj jedan jedini OS, ali pretpostavljam da je i to bolje
nego da ne mogu da instaliran nijedan OS, ili da mi ne radi zvucna iili USB-ovi ili vec tako nesto...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model25.12.2012. u 22:51 - pre 137 meseci
Kod vecine laptopova koji ne dolaze sa drajverima, drajveri postoje da se skinu na zvanicnim sajtovima proizvodjaca, ali opet samo za odredjene operativne sisteme. Kad budes kupovao, ili asistirao kod kupovine, slobodno se ovde raspitaj o odredjenom modelu laptopa koji ti izgleda OK, pa da vidimo kakva je situacija sto se tice drajvera na zvanicnom sajtu. Ako drajveri postoje to ti je isto kao da si dobio propratni opticki disk sa drajverima...
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.netnet.rs.



+26 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model25.12.2012. u 23:17 - pre 137 meseci
Juce sam uzeo Tosibu sa Win-7 home premium i nikakav disk u kutiji nema ni za drajvere a ni OS-a.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model25.12.2012. u 23:41 - pre 137 meseci
Citat:
Binary Mind:
Kod vecine laptopova koji ne dolaze sa drajverima, drajveri postoje da se skinu na zvanicnim sajtovima proizvodjaca,
ali opet samo za odredjene operativne sisteme.

Kapiram, ali ono sto ne valja je sto (ako se ne varam)
naziv drajvera mora u potpunosti da odgovara modelu.
U suprotnom, mozda ce raditi, al mozda i nece.

Ovaj Samsung koji sam gore naveo,
ima oznaku NP355E5X-A02RS i na Samsung Driver Download Center njega nema.

Ti si malopre rekao da postoje NP355 modeli i na ovom Samsungovom sajtu ja mogu da nadjem drajvere za neke modele koji pocinju tom oznakom,
ali mislim da se ne moze unapred tvrditi da ce raditi za sve NP355xx-xx. Jel gresim u razmisljanju?
Jedini nacin da se to potvrdi, jeste da se proveri, a ja ne bih kupovao laptop tako na slepo.

Citat:
Binary Mind:
Kad budes kupovao, ili asistirao kod kupovine, slobodno se ovde raspitaj o odredjenom modelu laptopa koji ti izgleda OK,
pa da vidimo kakva je situacija sto se tice drajvera na zvanicnom sajtu.

Zahvaljujem!

Ja sam se razmisljao dal da postavim temu, jer iako nisam mnogo zalazio na ovaj forum,
nekako mi se cinilo da je bilo previse "koji laptop da kupim" tema, pa nisam hteo da smaram ljude.
(Ko nekad na Defeaced forumu - "kako da upadnem u sajt" :)

Ne znam dal bih i sad to uradio, nego je devojka zapela da kupi laptop pre praznika,
a ja moram da savetujem jer se kao nesto razumem oko kompjutera ;)

------------------------------------------------------------------------------------------

Ako dozvolis, imam jos jedno pitanje.

Raspitujuci se kod nekih ljudi, iznenadilo me je sledece.

Postoje dva potpuno suprotna misljenja: neki tvrde da nema nikakve veze ciji je laptop (bitne su samo komponente),
dok drugi tvrde da brend i te kako ima veze. Koje je tvoje misljenje?

A iznenadilo me je zato sto nisam pitao bas neznalice,
pa sam ocekivao da oni koji se malo vise razumeju - imaju (ako ne isti) barem slican pogled na ovo.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model25.12.2012. u 23:43 - pre 137 meseci
Citat:
glackop: Juce sam uzeo Tosibu sa Win-7 home premium i nikakav disk u kutiji nema ni za drajvere a ni OS-a.

Nisam razumeo! Kako to Win 7, a nema OS?
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-1.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model26.12.2012. u 00:02 - pre 137 meseci
Ima instaliran Win7 a nema priložen DVD sa kog bi se instalirao ponovo.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.netnet.rs.



+26 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model26.12.2012. u 00:28 - pre 137 meseci
Citat:
 Nisam razumeo! Kako to Win 7, a nema OS?

I ja nisam razumeo tebe...Kupio sam znaci lap top u kom je vec bila ubacena 7-ca,tako sto se sam instalira za 5-6 minuta pri prvom paljenju lap topa,on je to sve lepo odradio i posle se pola sata ajdeptovao,i to je po njima to,a za mene nije jer ga nemam na disku i ne umem da napravim tamo neki riskoveri kako su mi prodavci rekli po pitanju zasto nema diska.A sto se tice izbora i ja sam prvo hteo Samsunga i kako koga pitao o misljenju vecina je rekla nemoj njega bolje uzmi Acera.Della a prvoshodno Tosibu,i tako svi pricaju svoje price pa ja iz straha da se ne zeznem uzmem toliko hvaljenu Tosibu i to iskljucivo Intel na 2.3Ghz pa jos i sa OS-om,a sad mislim da sam bez veze bacio malo vise para,a verujem da bi mi i Samsung sto se tice samog surfovanja pruzio potpuno isto.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model26.12.2012. u 00:44 - pre 137 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić: Ima instaliran Win7 a nema priložen DVD sa kog bi se instalirao ponovo.

Citat:
glackop: Kupio sam znaci lap top u kom je vec bila ubacena 7-ca,
tako sto se sam instalira za 5-6 minuta pri prvom paljenju lap topa,
on je to sve lepo odradio i posle se pola sata ajdeptovao,
i to je po njima to,a za mene nije jer ga nemam na disku

Ok, nisam shvatio, jer mi je palo na pamet da nije nesto vezano za piratski OS koji ne smeju da prodaju, tako nesto.
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.200.34.*



+370 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model26.12.2012. u 00:57 - pre 137 meseci
90% je da nećeš dobiti CD sa drajverima, bez obzira jel kupuješ laptop sa plaćenim Win ili sa Linux ili Free DOS-om.
Sa sajta treba da skineš oko 2GB da bi imao sve drajvere.
Zbog dilema i trilema tipa WiFi je možda Atheros, možda Broadcom, možda Intel...
Tako i za Audio, LAN, kameru, bluetooth...
Zavisno od podmodela i od lagera u Kini nekada se ugrađuje jedna mrežna, nekada druga, a nekada treća.
To ništa ne znaš dok laptop ne doneseš kući.
Tek kad probaš drajver i on legne, znaš šta je ugrađeno.
O USB 3.0 da i ne pričamo.

Ispod 2GB neće da bude komplet drajvera.

 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model26.12.2012. u 01:24 - pre 137 meseci
@ miki069

Sjajno, posle ove price, laptop bih za sebe kupio - nikad!
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model26.12.2012. u 03:11 - pre 137 meseci
U pravu su ljudi. Ja malko pobrkao loncice a bio sam ubedjen da sam u pravu. Vecina laptopova ne dolazi sa propratnim diskovima na kojima su drajveri vec je prica nalik onoj iz mikijeve zadnje poruke. Skuplji modeli dolaze sa recovery particijama sa sve OEM OS-em i drajverima... Robne marke za koje sam siguran da u vecini slucajeva dolaze sa propratnim diskovima sa drajverima su Asus i MSI... Znaci instalacija drajvera za laptop-ove koji nemaju operativni sistem je uglavnom igranka na koju covek ogugla kad se navikne, to jest kad instalira operativne sisteme na puno laptopova. Najveselije je kad radis, i imas vremenski rok da pripremis takav laptop za prodaju sa sve operativnim sistemom i instaliranim drajverima.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model26.12.2012. u 12:13 - pre 137 meseci
Citat:
Binary Mind: Robne marke za koje sam siguran da u vecini slucajeva dolaze sa propratnim diskovima sa drajverima su Asus i MSI...

Hvala, procackacu ove marke.

Citat:
Binary Mind: Najveselije je kad radis, i imas vremenski rok da pripremis takav laptop za prodaju
sa sve operativnim sistemom i instaliranim drajverima. :D

Mogu misliti!
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model26.12.2012. u 13:38 - pre 137 meseci
Izmedju Asusa i MSIa, kvalitet je na strani Asusa. Asus je u fazi totalnog prestanka saradnje sa svojim bivsim proizvodnim delom Pegatronom, jer su se skoro razdvojili i postali posebne firme. Pri tom je Pegatronu pripala i Asusova sestra firma ASRock. Najnovije vesti su da Asus sve vise gleda da prekine narudzbine laptopova od Pegatrona i da ce njegove laptopove raditi 3 velika Kineska ODM-a to jest: Quanta, Compal i Foxconn. Ovi veliki ODM-ovi prave laptopove po narudzbini za poznate brendove poput HP-a, DELL-a, Macintosh-a itd... Asus je medjutim u pregovrima sa Pegatronom da kupi AsRock (valjda zato sto mu je AsRock sad postao ozbiljan konkurent sto se tice desktop maticnih ploca.) Asus ce takodje promeniti i proizvodjace maticnih ploca. U prici su ECS koji vec uvelkio radi graficke kartice za Asus i jos neke firme poput Cal-Comp-a, Info-Tek-a i Global-Brands Manufacture. Ja se razmisljam da promenim brend sto se tice kupovine desktop maticnih ploca posto mi se ne dopadaju imena poput ECS i slicnih.

Nemoj da te obeshrabri to sto sto vecina laptopova dolazi bez drajvera. Svi se na kraju nekako nateraju da rade kako treba
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: [Samsung] Pomoc pri izboru: drajveri i originalan model

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5577 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.