Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.

[es] :: Video karte i monitori :: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.

[ Pregleda: 1885 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jasamsvemirac
Nis

Član broj: 309323
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.01.12.2012. u 11:33 - pre 137 meseci
Pozdrav dobri ljudi,

Pokusacu da objasnim problem sto bolje mogu u nadi da je neko strucniji (na zalost ) imao slicnih iskustava ili naisao na slican problem.

Imam asus nvidia 9600 gt kartu 512mb/256bit. Pre izvesnog vremena crklo mi je napajanje u kucistu i pre nego sto sam ga zamenio novim pokusavao sam da osposobim racunar povezujuci neka stara napajnja koje sam nasao po kuci i najverovatnije na taj nacin uspeo da izazovem kvar na grafickoj karti pkusavajuci da napajam samo kartu posebnim napajanjem. Posto nista nisam uspeo da sredim na ovaj nacin uzeo sam novo napajanje, bluberry 500w.

Nakon povezivanja novog napajanja i uspesnog butovanja windowsa, nvidia control panel (ili kako je vec tacan naziv), mi izbacuje poruku da graficka karta nema dovoljno stuje i da su joj performanse smanjene na nivo za bezbedan rad racunara.

Sada znam sta mislite.... ..... Da 6-to pinski prikljucak iz napajanja je prikacen na kartu. Cak sam probao i sa konverterom iz obicnog molexa u 6-to pinski prikljucak i rezultat je isti. Graficka radi ali sa smanjenim performansama. Posle odredjenog vremena, lupanja glavom o zid i razmiljanja u cemu bi mogao da bude problem pokusavam da butujem racunar bez 6-to pinskog prikljucka i primecujem da je to nemoguce. Racunar ne ide cak ni u post screen. Jedino sto se desava je da bios ispuista zvuk koji sam uspomoc upustva za plocu desifrovao kao problem sa grafickom kartom. "Three beeps"....

Primecujem da se ventilator na grafickoj karti okrece ali to je sve. Nakon vracanja 6-to pinskog prikljucka widows se butuje normalno sa naravno upozorenjem da graficka ne prima dovoljno struje i da bi trebalo da ubodem taj prokleti 6-to pinski kabl koji sam proverio vec deset puta i koji je uredno prikljucen .

Kartu sam isprobao na drugom racunaru i to je dovelo do istih rezultata0 sto me dovodi do zakljucka da je definitvno problem u grafickoj. Pokusao sam da rasklopim kartu i detaljno ocistim od prasine i nista se nije promenilo. Detaljno ocistio pci-e slot na ploci - nista....

Dakle znam da je graficka pokvarena i da bi je trebalo zameniti ali ono sto mene zanima je da li je moguce kartu popraviti? Tj. da li se isplati nositi je na servis negde ili slicno jer ne bih zeleo da bacim kartu i naknadno saznam da je u pitanju neki jednostavan i otklonjiv kvar.

Hvala...
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
62.68.98.*

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.01.12.2012. u 11:48 - pre 137 meseci
Citat:
Jasamsvemirac:povezujuci neka stara napajnja koje sam nasao po kuci


Ovim si najvjerovatnije uspio da spališ neki od mosfeta u kolu za napajanje (nejednaka masa je gotovo sigurno uzrok). Može se popraviti i ne bi trebalo biti skupo, neki od boljih servisa npr mobilnih telefona bi ovo vjerovatno mogao.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.01.12.2012. u 14:36 - pre 137 meseci
Probaj za svaki slučaj sa nekim pouzdanim napajanjem jer meni ti bluberi i slični ne ulivaju poverenje. Svojevremeno mi neki Codegen 500W nije uopšte mogao da pokrene tri harda u kompu gde je pre toga bez problema radio Čiftek 350W.

Za svaki slučaj da i ja pitam slično, imam kod sebe dve Ati x1650pro grafičke, obe su crkle u slično vreme posle par godina rada pa je možda sličan kvar kao kod ove u temi. Kada ih ubodem u komp i povežem napajanje (klasičan konektor iz napajanja), ventilator na procesoru samo pokuša da krene i tu je kraj. Kao da grafička povuče previše struje i onda nema za ostalo. Da li možda i to može da se opravi nekom intervencijom? Znam gde bih to mogao da opravljam, samo da neko kaže da se uopšte isplati pokušaj. Nisam ih ni platio malo a sada bi mi baš značila neka pristojna agp grafička.
 
Odgovor na temu

Jasamsvemirac
Nis

Član broj: 309323
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.01.12.2012. u 15:25 - pre 137 meseci
@calexx

Ni meni bluberi ne uliva poverenje ali jedino sam to napajanje bio u mogucnosti da nabavim tada tako da je moralo da zavrsi poso . Mislim da ima makar 350w realne snage sta god pisalo na nalepnici tako ne bi trebalo da predtavlja problem. Ipak karticu sam isprobao u drugom racunaru sa lc power 450w napajanjem iz tog razloga i kako bih proverio da nije do pci-e slota i desilo se isto sto i kod mene.

Sto se tice tvog problema malo mi je sumnjivo sto su obe karte crkle. Verovatno se ne razumem dovoljno ali da li si sigran da tvoj problem nije do napajanja? Koje napjanje koristis i sta to napajanje tera u kucistu? I ja sam svojevremeno imao codegen napajanje koje je doslo uz kuciste i pre nego sto je totalno crklo pravilo mi je razne probleme. Npr. gasio mi se hard u sred rada sto me je navelo da mislim da mi hard crkava. Onda zamenio napajanje i sve radilo savrseno. Mogao bi da proveris taj konektor iz napajanja takodje. Ne zelim da se pravim pametan ovde naravo samo pokusavam da dam neki predlog

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.01.12.2012. u 17:15 - pre 137 meseci
Kartice uopšte nisu bile kod mene, prvu sam kupio sestriću, drugu kasnije sestričini. Ne sećam se da li im je trajalo isto, prošlo je možda par godina ali su mi se u razmaku od nekoliko meseci oboje javili sa istim problemom. Vratio sam im prethodne kartice i one rade i sada a ove dve su kod mene.
Uglavnom koristim Čiftek napajanje, prvo je bilo 350W i stiglo je u kućištu, radilo je ~8 godina i to uglavnom 24/7 i prošlog leta je ispustilo beli dim. Sada je tu drugi čiftek od 400W ... ni ja nisam mogao da kupim nešto bolje pa je izbor pao na jeftinog čifteka, nekako više volim tako nego jeftino sa manje pouzdanim imenom.

Pitanje sam postavio da neko ko se razume u sitnu elektroniku možda predloži odakle da počnem jer se ipak slabije razumem u elektroniku na grafičkim.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.05.12.2012. u 14:17 - pre 137 meseci
Nema majstora da odgovori na moj deo pitanja? ;) Da li i gde da potražim kvar ... ili je sve to za kantu?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+3778 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.05.12.2012. u 18:38 - pre 137 meseci
Ned je lepo savetovao pokretaca teme, a calexx-ov problem je kompleksniji je su ATI Radeon x1650 Pro AGP kartice bile problematicne po defaultu. Grejale su se k'o furune, trosile dosta (znale da ubijaju i "jaca" kung fu napajanja), imale problema u dizajnu zbog kojih su pravile probleme sa starijim AGP maticnim plocama sa starijim verzijama AGP slotova itd. S'obzirom da su obe duze radile pa stale, kako sam razumeo, verovatno su odradile svoje u smislu da je problem ili otkazivanje naponskog dela ili otkazivanje samog GPU-a zbog visegodisnjeg zagrevanja. @calexx: Da li si probao kartice sa vise ploca i jacim napajanjima da bi utvrdio da li su skroz stale?
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.05.12.2012. u 19:01 - pre 137 meseci
Probano na pločama na kojima su stale, naravno, probano kod mene sa par napajanja koja baš i nisu neka, mislim da sam jednom povezao i čifteka i ništa. Jednu sam odneo u servis lokalne prodavnice i rekli su da nema ništa od toga. Mada su verovatno i oni povezali u neki test komp, možda i sa krš napajanjem.
Mislio sam da, ako je problem u tom naponskom delu, a zamena tj popravka nije neki problem, nosim drugaru u servis da to odradi. Ako jeste, da bacim. Ne vidim nešto mnogo delova pa ako neko može da objasni šta i kako ... drugar u servisu ne radi baš ovo ali mu ne bi bio problem ako zna šta.

Inače, nešto brlja sa strujom, kada je povežem i uključim komp, ventilator procesora samo cimne i ništa se više ne dešava.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+3778 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.05.12.2012. u 19:31 - pre 137 meseci
Ma gadne su te kartice. Nezahvalne za popravku. GPU se grejao k'o nezdrav, grejao se i PCI-Express to AGP bridge (onaj mali chip sa strane gde nije GPU okruzen onim "jastucetom"). Ta kartica nije prava AGP kartica vec je bila budzevina i zato je bilo problema sa njom. Ucini sebi uslugu i uzmi neku pravu AGP karticu ako ti treba AGP kartica
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.05.12.2012. u 20:47 - pre 137 meseci
Pa daj neku ako imaš višak. ;) Dobro bi mi došla neka da zameni fx5200 u kršu ali mi se ne troše pare za sve to. Ove dve su mi vratili pošto su otkazale pa sam hteo da probam da ih oživim. Ionako su među gomilom raznog krša ... hm, ko zna, možda iskopam još neku grafičku. :) Skoro sam na bljuvaku video jednu Ati 9600 XT za 800 kinte, ako opet naletim na nju, mogu da probam.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+3778 Profil

icon Re: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.05.12.2012. u 22:53 - pre 137 meseci
E te ATI 9600 nisu lose. Jos bolje su bile starije ATI 9750 i 9850... Cist AGP bez kojekavih premoscavanja sa PCI-E na AGP i drugih budzevina, a kartice su bile medju najboljim AGP karticama ikad. Imao sam ATI 9750 koju sam dao nekim zeninim rodjacima pre nekoliko godina.
 
Odgovor na temu

[es] :: Video karte i monitori :: Pitanje u vezi kvara na grafickoj karti.

[ Pregleda: 1885 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.