Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li PHP ima buducnost?

[es] :: PHP :: Da li PHP ima buducnost?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17860 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ennka
web dizajner
novi sad

Član broj: 157779
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Da li PHP ima buducnost?28.11.2012. u 10:14 - pre 137 meseci
Pozdrav,
bavim se web dizajnom, ali zelim da se prebacim vise na programiranje, pa me zanima da li se isplati uciti PHP?

I da li PHP moze da se koristi kod programiranja ali ne za web? Ovo pitam zbog toga, jer bih trebala za porodicnu firmu da napravim nekoliko obrazaca -knjigovodstvenih izracunavanja, pa me zanima da li je to moguce, i koliko se cesto PHP koristi u te svrhe? Da li je stabilan ako se radi sa vecom bazom podataka? - ovu temu nisam nigde nasla, jedino sto sdam pronasla bio je ponudjen vec gotov softver, a ja bih da radim, da vezbam i ucim.
Kolko sam za sada analizirala poterba, trebace mi nesto kao formular za prikupljanje podataka, nekakvo konektovanje sa bazom, da se ti podaci upisuju u bazu, i da mogu da se azuriraju u toj bazi, kao i da moze da se odstampa na ekran i na stampac.

Hvala vam unapred za pomoc!


 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?28.11.2012. u 10:17 - pre 137 meseci
Nije ti PHP bas pogodan za to. On je više serverski jezik koji sa korisnikom komunicira preko web-a.
 
Odgovor na temu

ennka
web dizajner
novi sad

Član broj: 157779
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?28.11.2012. u 10:42 - pre 137 meseci
Predrag Supurovic

- Hvala na tako brzom odgovoru.
 
Odgovor na temu

StaX_
Stanislav Žirović
Zrenjanin

Član broj: 150266
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.alatshop.rs


+2 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 07:22 - pre 137 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Nije ti PHP bas pogodan za to. On je više serverski jezik koji sa korisnikom komunicira preko web-a.


Pa ja bih dao možda drugačiji odgovor, PHP nije namenjen za to, ali još kako se takve stvari mogu odraditi u php-u i odrađuju se.
Npr. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ERP_software_packages ovde je lista ERP aplikacija koje između ostalog obuhvataju i knjigovodstvene module a neke su odrađene u čistom PHP+MySQL okruženju.
Moje mišljenje je da je moguće sve to odraditi u PHP-u što ima još i prednosti. Samom izradom kvalitetne web aplikacije ste u prednosti u odnosu na desktop aplikaciju i sigurno da tu ima budućnosti s obzirom na prisupačnost, potrebne zahteve, cloud....
Beza alata nema ni zanata
www.alatshop.rs
 
Odgovor na temu

ennka
web dizajner
novi sad

Član broj: 157779
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 07:34 - pre 137 meseci
StaX_

Ovaj odgovor mi mnogo znaci, da ne posustanem odmah u startu. Hvala!
Pogledala sam link za ERP, pokusacu da iskombinujem nesto.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 08:14 - pre 137 meseci
Po meni je izbor odlican za nekog ko prelazi sa web dizajna. Ako ti ne smeta da sam interface radi kroz browser nema nijednog razloga zasto u PHP-u ne bi radio tako nesto. To da nije za biznis aplikacije je glupost - pocev od salesforce.com pa na ovamo ima mali milion biznis aplikacija koje rade kroz web. Sto se tice toga "stabilan sa vecom bazom podataka" - iz mog iskustva je stabilan do, proverono, baze od 100GB bez problema :). Naravno, MySQL baza.

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

ennka
web dizajner
novi sad

Član broj: 157779
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 08:37 - pre 137 meseci
nkrgovic

Hvala! Meni se isto cinilo kao logicno da kombinujem sa PHP-om po onome sto sam procitala.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.static.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 09:16 - pre 137 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Nije ti PHP bas pogodan za to. On je više serverski jezik koji sa korisnikom komunicira preko web-a.


Ne bih se ni ja baš složio sa tim - kod Asteriska se AGI skripte pišu uglavnom u PHP-u. Tu najčešće nema ni traga od bilo kakvog prikaza u browseru, a PHP igra glavnu ulogu. A često se i u web scrapping aplikacijama koristi upravo PHP, zbog lakoće pristupanja drugim stranicama i mogućnosti parsiranja teksta i beleženja u fajlove, i viđao sam takve sisteme koji su savršeno radili bez ikakvog GUI-ja, samo ga poteraš u cron-u po želji i dobiješ gotov CSV ili XML za import u neku drugu aplikaciju...
 
Odgovor na temu

ennka
web dizajner
novi sad

Član broj: 157779
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 09:28 - pre 137 meseci
Citat:
valjan: Ne bih se ni ja baš složio sa tim - kod Asteriska se AGI skripte pišu uglavnom u PHP-u. Tu najčešće nema ni traga od bilo kakvog prikaza u browseru, a PHP igra glavnu ulogu. A često se i u web scrapping aplikacijama koristi upravo PHP, zbog lakoće pristupanja drugim stranicama i mogućnosti parsiranja teksta i beleženja u fajlove, i viđao sam takve sisteme koji su savršeno radili bez ikakvog GUI-ja, samo ga poteraš u cron-u po želji i dobiješ gotov CSV ili XML za import u neku drugu aplikaciju...


Hvala na smernicama, jos uvek mi je veci deo ovog posta nejasan :) ali sustinu sam razumela. Hvala!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 14:11 - pre 137 meseci
Ne budite bukvalisti. Nisam rekao da ne može, nego da nije baš pogodan za ovo što je pitano.

Baš me zanima kako mislite da rešite pitanje komunikacije programa sa malo specifičnim uređajima kao što su štampači, fiskalne kase, bar kod čitači i slično. Da, znam da to može da se nakrpi da radi iz PHP-a ali takva rešenja su u praksi nepraktična i veoma ograničena.

A da ne pričamo o tome koliko sam web interfejs ume da bude ograničujući u masovnom unosu podataka.

Kad biste videli šta sam aj sve radio sa PHP'om yevnuli biste. Ali, to radi MENI. Ako treba da radim apliakciju za nekoga, tada ću je raditi na platformi koja je za tu aplikaciju najpogodnija.

I inače je pogrešno specijalizovati se samo za jedan programski jezik. U današnje vreme tako nešto prosto ne prolazi. Ako neko baš i insisitra na jednom jeziku onda su mu veže šanse sa Javom na primer nego sa PHP-om.

 
Odgovor na temu

ivan.a
PHP developer

Član broj: 83976
Poruke: 403
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+44 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 17:32 - pre 137 meseci
Zapravo sve je više web aplikacija koje se koriste u takve ili slične svrhe. Ako ti je potreban rad sa bazom (unos/ažuriranje/brisanje), određene kalkulacije, statistički podaci, štampanje podataka, knjigovodstvo php može poslužiti veoma efikasno.
Čak i ako koristiš bar kod čitače ... ili fiskalne kase nije nikakav problem (uglavnom...mada se uvek nadje neko rešenje). php je takođe zahvalan za jednostavno generisanje fajlova i parsiranje teksta (npr. csv, obrazci itd).
Mislim da je budućnost izrada takvih web aplikacija i da je php dosta pogodan za takve stvari. Prednost je i to što je php "platform independent".
I hope I didn't brain my damage - Homer
if (wife.position == kitchen) {return sandwich};
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 19:35 - pre 137 meseci
Baš bih voleo da čujem koje je to jednostavno rešenje koje će da omogući da klijent koji ima samo veb čitaš (poštoje sve ostalo u php i na udaljenom serveru) da radi sa fiskalnom kasom.

A zanima me i kako li bi se takva aplikacija sa svojm veb interfejsom pokazala u firmama gde se maltene meri broj unesenih faktura u minutu... čak i ako napravimo malo odstupanje pa pored PHP upotrebimo i JavaScript i Ajax koliko da taj korisnički interfejs koliko-toliko pristojno funkcioniše...

Bilo je ovde takvih tvrdnji i ranije ali nikada niko nije pokazao da to može da bude primenljivo u praksi.


 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1122
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 20:06 - pre 137 meseci
U principu se retko ko i solanja na jedan programki jezik.
Najveći deo aplikacije može biti u PHP-u, ali e određene stvari odrade uz pomoć drugih jezika.
Za štampače napišeš interfejs... recimo, odavno sam imao interfejs za štampu preko FTP-ja, tako da ništa nije nerešivo, ali uz pomoć jednog jezika znatno teže...

 
Odgovor na temu

ivan.a
PHP developer

Član broj: 83976
Poruke: 403
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+44 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?29.11.2012. u 21:55 - pre 137 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Bilo je ovde takvih tvrdnji i ranije ali nikada niko nije pokazao da to može da bude primenljivo u praksi.

Upotrebljava se u praksi i to ne baš malo. Recimo čitači ličnih karata (razne web aplikacije - matična služba itd.), bar code čitači ...web aplikacija za birački spisak koji se koristi u Srbiji i još na hiljade primera. Jeste malo teže sa fiskalnom kasom, ali nije nemoguće (a to je i nepotrebno kada govorimo o ovoj temi).
Ranije se uglavnom koristila java, ali koliko vidim sve više je zastupljeniji php (ili php + neki drugi jezik).

http://www.phppointofsale.com/index.php?p=PHP_Point_Of_Sale_Home
Ima i demo...

[Ovu poruku je menjao ivan.a dana 29.11.2012. u 23:11 GMT+1]
I hope I didn't brain my damage - Homer
if (wife.position == kitchen) {return sandwich};
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?30.11.2012. u 08:49 - pre 137 meseci
O tome ja i pričam. U PHP može da se uradi aplikativni sloj ali klijent ipak mora da bude mnogo sposobniji od običnog veb čitača.
 
Odgovor na temu

gotivac
Kragujevac

Član broj: 26754
Poruke: 160
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?30.11.2012. u 20:52 - pre 137 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Ne budite bukvalisti. Nisam rekao da ne može, nego da nije baš pogodan za ovo što je pitano.

Baš me zanima kako mislite da rešite pitanje komunikacije programa sa malo specifičnim uređajima kao što su štampači, fiskalne kase, bar kod čitači i slično. Da, znam da to može da se nakrpi da radi iz PHP-a ali takva rešenja su u praksi nepraktična i veoma ograničena.


Izvini, ne bih se složio.
Radim trenutno na jednom ERP projektu, i ekipa koja radi taj deo savršeno komunicira sa fiskalnim štampačem. Što se običnih štampača tiče, pdf je idealan izlazni format.
Bar kod čitači? Pa isto kao i tastatura... Tač skrin interfejs? I to radi. Sve radi i sve može, a tek će da može sa html5...6...

Citat:

I inače je pogrešno specijalizovati se samo za jedan programski jezik. U današnje vreme tako nešto prosto ne prolazi. Ako neko baš i insisitra na jednom jeziku onda su mu veže šanse sa Javom na primer nego sa PHP-om.


Sa ovim se potpuno slažem, ali imaj u vidu da ako razvijaš web aplikaciju, posebno za "neukog" korisnika, moraćeš da naučiš i css, html, javascript, razne biblioteke (jQery...), sql ćeš pisati kao pesmicu, a kad zagaziš u vode frejmvorka... To je priličan broj različitih tehnologija, pa ako hoćeš i jezika.
 
Odgovor na temu

CooLa
Sibin Grašić
SysAdmin
Beograd

Član broj: 57939
Poruke: 698
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: etfovac.com


+4 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?30.11.2012. u 23:14 - pre 137 meseci
Citat:
Izvini, ne bih se složio.
Radim trenutno na jednom ERP projektu, i ekipa koja radi taj deo savršeno komunicira sa fiskalnim štampačem. Što se običnih štampača tiče, pdf je idealan izlazni format.
Bar kod čitači? Pa isto kao i tastatura... Tač skrin interfejs? I to radi. Sve radi i sve može, a tek će da može sa html5...6...


PHP koji komunicira sa fiskalnim štampačem? Sad sam sve čuo...
Pitaj decka zasto ga zovu Gojko Sisa
 
Odgovor na temu

PHPovac

Član broj: 300013
Poruke: 168
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?01.12.2012. u 07:06 - pre 137 meseci
ja sam napravio lightshow sa php i android uredjajem i to sa blic diodom. nije tesko kad znas kako
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?01.12.2012. u 08:15 - pre 137 meseci
Citat:
gotivacRadim trenutno na jednom ERP projektu, i ekipa koja radi taj deo savršeno komunicira sa fiskalnim štampačem. Što se običnih štampača tiče, pdf je idealan izlazni format.


Kako su to izveli koristeći samo PHP?

PDF idealan? Možda ako gledaš da je to jedini pristojan način da pustiš štampu sa web strane :)


Citat:
PHPovac: ja sam napravio lightshow sa php i android uredjajem i to sa blic diodom. nije tesko kad znas kako


Kao što rekoh, radio sam i aj svašta sa PHP'om ali to ne znači da bih to nekome i prodaokao ozbiljno rešenje.

Okanite se tog linuksaškog krpež metoda. To što je nešto moguće ne znači da je rpoaktično i da valja tako raditi.

Za svaki posao treba koristiti odgovarajuće programske platforme.

 
Odgovor na temu

gotivac
Kragujevac

Član broj: 26754
Poruke: 160
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Da li PHP ima buducnost?01.12.2012. u 11:09 - pre 137 meseci
Citat:
CooLa:

PHP koji komunicira sa fiskalnim štampačem? Sad sam sve čuo...


Kada projekat uđe u demo fazu, poslaću ti ako želiš user/pass, pa ćeš imati prilike da proveriš.

Ne može sve out of the box, naravno, mora se i poneki drajver napisati ispočetka.
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Da li PHP ima buducnost?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17860 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.