Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

uradi-sam hi-fi kutije

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: uradi-sam hi-fi kutije

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 33641 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

promax
RS

Član broj: 153016
Poruke: 320

Sajt: www.google.com


+49 Profil

icon Re: uradi-sam hi-fi kutije13.11.2012. u 13:41 - pre 139 meseci
Vikinže reci nam nesto u vezi drajvera i skretnica koje si pakovao u ove kutije? Jesu li to komponente iz Elemente? Lici mi na SAL.
Ili je to nesto drugo....

Pozdrav - Stojke
 
Odgovor na temu

Viking-pro
Vladislav Varbai
Novi Sad

Član broj: 277936
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+19 Profil

icon Re: uradi-sam hi-fi kutije13.11.2012. u 15:40 - pre 139 meseci
Ove kutija koje sam počeo da predstavljam u sitna creva sam radio sa drajverima iz Kanton Fonum-a 300,mislim da sam i napisao. (6,5' bas i 3/4' visoki)
Ovde se nismo puno zezali sa skretnicom,išlo je minimalno 0,5mH (2mm lak žica) na basu 6dB/okt. a za visoki 12dB/okt 4,7uF i 0,8mH (1,2mm lak žica)-rez oko 2600Hz

E sad,imaš one kutije što imaju 2 basa i visoki, D'appolito postavka (visoki između 2 basa) tu su SAL1315 basevi i visokotonac koji je u koži je onaj svileni mali
sa neodim magnetom iz VW automobila (5,2' bas i 1' visoki)... Skretnica basevi u paraleli na 4Ohm-a 0,22mH a visoki 12dB/okt 8,2uF i 0,27-0,3mH.

One trosistemske kutije što su visoki i srednji u koži su Axton bas 8' sa nekom hex sendvič opnom,liči na polipropilen,srednjetonac Sony od 3' i visoki Philips 1' polipropilen,
ta konbinacija zvučnika ni slučajno na yamahu jer ona i ovako daje neki metalni zvuk a kamoli sa ovakvom kombinacijom.
Skretnica se ne sećam jer je tu palo budženje zbog nivoa glasnoće svakog od njih ali znam da je rez bio na 1200Hz i skoro 5000Hz,ali šta i kako ne znam.

One kutije crne što sam napisao da su rađene od auto zvučnika,to je Groun zero sa originalnim skretnicama ali su kondenzatori promenjeni za wimine - ja sam hteo neke folijske...

Eto,ako vas interesuje još nešto pitajte ali za ove kutije što predstavljam ću svakako opet napisati za skretnicu...


Tri puta sečem i opet kratko! :-) :-) :-)
 
Odgovor na temu

Viking-pro
Vladislav Varbai
Novi Sad

Član broj: 277936
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+19 Profil

icon Re: uradi-sam hi-fi kutije13.11.2012. u 18:45 - pre 139 meseci
...pa da nastavimo dalje.kutije smo sušili za vikend,što sam i pokazao na slikama od subote

E sad,ili imamo dobru mašinu (konbinirku) ili znamo stolara koji je rad da nam izađe u susret na 10 minuta.

Ovo što se sad radi ja u životu ne bih radio da pre 10-ak godina nisam napravio male kutije sa 5’ basom (6 komada kutija) i da još u sivoj fazi ih nisam
priključio na pojačalo da vidim kako se čuju,nisam ni očekivao da će imati nekog basa ali ‘ajde,nema veze. slika


Čuo ih ja,nisam imao nikakvo mišljenje sem,dobri su srednji i visoki,basa nema ali je od 6.1 budućeg sistema pa nema ni veze
subwoofer će zakucati niske tamo gde treba…

Napravim ja kutije,zalepim foliju na njih,sve super,do jednog momenta kada su mi kutije pale sa stola,poslednji par
koji sam radio… Vidim oštetile se prednje duže ivice…,i šta ću,uzmem glodalicu i pod uglom skinem na svih 6 kutija te ivice. Nove površine laminiram i počnem da ih pakujem,stavljam baseve ,visoke,skretnice…

Završio sve,novi su zvučnici pa ću malo da ih puštam da se RAZRADE,da dođu na svoje. Seo ja,pustio Dianu Crall kad ono…


Pojavio se bas iz ne znam ni ja odakle,gledam opne ne igraju toliko,a basa…,ali sam isto tako primetio da visoki više nije kao da ih imam 2 u jednoj kutiji…
Dugo nisam znao zbog čega dok nisam pročitao u nekom časopisu da se na ivicama kutije javljaju ˝turbulencije˝ koje udvostručuju
sliku visokotonca a nekad su u stanju da neke niže frekvencije stišaju….,e sad meni radi a ako neko ima drugo mišljenje….
Jedno sam siguran-da nije bitno kolika je kosina,bitno da je ugao veći od 45stepeni.

Kod ovih kutija je 60 stepeni i napravio sam tako da novo dobijena površina ima lepu širinu,lepo i izgleda.
Slike koje ću da okačim da bih pokazao lepljenje folije nisu od ovih kutija ali princip je isti.
Radi sličica ali je morate kliknuti...






Nemojte misliti da nije bitno,ali bitno je kojim redosledom ćete lepiti foliju ili furnir na kutiju,prvo ide donja strana,nemojte se truditi da
isečete parče folije (furnira) kao što će na kraju da izgleda.
Isecite veće parče,bar 1-2cm sa svake strane da viri,može i veće,e sad zašto

Prilikom nanošenja lepka špaklom idete od gore na dole pa to ponavljate celom širinom folije i stranice na zvučniku,dešava se da kad podignete
špaklu da biste prešli u drugi red kapne ili se stvori linijica,to je bolje da se desi na tom višku! Špaklu vucite na dole ali pod uglom je držite tako
da višak lepka odlazi u sledeći red a ne u prethodni koji ste namazali. Uvek preklapajte redove bar 10mm da se ne stvaraju grebeni koji se kasnije poznaju
na celoj površini,nanosite što ravnije i svuda! Nemojte preterivati sa lepkom,vidi se na slikama kako sam ja to radio.
Postoji slika,okačena je,posledna na spisku.

LEPAK SE NANOSI SAMO U JEDNOM SLOJU NA FOLIJI, NA MDF-u 2 PUTA ALI ODMAH,DA SE NE OSUŠI,i za furnir važi 2 puta.





Ako niste sigurni u sebe malo vežbajte nanošenje lepka jer jednom kad spustite foliju na medijapan-NAZAD NEMA!!!
Pokušaću da nacrtam kako da vučete špaklu,stvarno je jako bitno.


Lepak nanosite na tu straicu koju radite,nemojte mazati i raditi više od jedne i polako.
Kada se lepak osuši na dodir ALI SKORO,postavlajte foliju na stranicu blago pritiskajući rukom da legne. Gledajte da nemate vazdušne džepove nigde!
Nađite parče medijapana,špera ili sl ali da ne grebe i da nema oštre ivice i da je ravno isečeno i ivicom tog komada ispritiskaje površinu,pokreti
slični kao kad nanosite lepak ali jače stiskajte da se folija sjedini dooooobro sa površinom.

Sad kutiju postavite da stoji na toj stranici na nečem tvrdom i ravnom i obrežite višak folije skalperom ali pažljivo da ne zasečete stranicu.
Kasnije samo šmirglom poranajte sa površinama da može druga folija da lepo legne.... Znači,stranica koju sečete leži na toj površini na kojoj ćete seći višak.
Ne pokušavajte da je kontra,viškovi u vazduhu i sečenje iz ruke jer je loš posao zagarantovan.


...e onda ide zadnja strana pa gornja,i leva i desna.


pred kraj se lepi prednja zbog svoje dalje obrade koju morate uraditi pre lepljenja kosina!


Lepljenje kosina je malo teško zbog uglova. Nije teško zalepiti nego iseći višak. Polako i strpljivo,svako nađe način da to uradi što lakše.
Kad sve polepimo šmirglamo ivice cele kutije da dobiju onu lepu ivicu,pazite da ne preterate da dođete do MDF-a,ali ako se to desi pomaže marker u
boji folije.


To smo sve lepo odradili na OBE kutije i sam pregledamo ima li greške. Obično se javljaju kod rupa za drajvere... Nije moguće napraviti
upuste za zvučnike tačno u desetu zato sam ja markerom (ili nekom bojom-crnom) okrečio unutrašnje ivice MDF-a. Vidi se na slikama



P.S. Ako vam lepak bude curio po već zalepljenoj foliji kada nanosite lepak na stranicu-ništa ne btinite i tako na kraju slobodno oribajte kutije
sa nitro razređivačem a u slučaju furnira gledajte da zaštite stranice pre nanošenja lepka.

ZABORAVIO SAM REĆI: da ni slučajno ne lepite ako su stranice prljave imaju truna ,masne ili ih je stolar prilikom sečenja gazio,naroči ova 2 zadnja
jer će doći do hemijske reakcije i sve će da izgleda kao da se naduvala boja na autu.




[Ovu poruku je menjao Viking-pro dana 13.11.2012. u 21:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Viking-pro dana 13.11.2012. u 23:52 GMT+1]
Tri puta sečem i opet kratko! :-) :-) :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dragana117
Stefan117
Wing d.o.o.
Srbija

Član broj: 294604
Poruke: 251
37.19.108.*



+8 Profil

icon Re: uradi-sam hi-fi kutije08.12.2013. u 12:24 - pre 126 meseci
Da vratimo temu malo iz mrtvih..

Imao kuci SAL-ove drajvere iz SBX serije (zuti kevlar) od 300mm i 130mm plus visoki., pravio policu za tv pa reko da napravim par zvucnika pored TV-a da mi stoje..
Nacrt sam skinuo sa njihovog sajta, uz manje izmene.
Radio sam od sirove iverice., lepio i srafio tako da su po tom pitanju extra cvrste nema zvonjenja niti slicnih stvari , a kasnije gitovao i farbao..

Zvuk je s obzirim koji su drajveri u pitanju extra zadovoljavajuci., basa ima i vise nego dovoljno..!!

Evo koja slicica:









Pozdrav..!!

[Ovu poruku je menjao Dragana117 dana 08.12.2013. u 13:56 GMT+1]
Srbin je lud, Srbin je proklet, jednom ga ubijes on hoce opet...!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: uradi-sam hi-fi kutije

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 33641 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.