Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta

[es] :: Office :: Excel :: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5034 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta05.10.2012. u 15:27 - pre 140 meseci
kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju (sa četiri uvjeta)

Pozdrav excelašima tj. onima koji imaju viška vremena a ne znaju kako ga iskoristiti
Imam jedan interesantan excel problem koji želim riješiti više iz hira nego iz potrebe. No zapeo sam ili nemam više koncentracije i ideja. Svaka ideja je dobrodošla za konačni cilj.
Da vidimo što se može odraditi po tom pitanju. (inače problem se može jednostavno riješiti, ali želim isprobati mogućnost korištenja Search funkcije ako je ikako moguće)
Radi se o funkciji SEARCH koja sadrži "?" (upitnik) kao dio argumenta.

Iz teksta želim izvući datum ali sa korištenjem funkcije SEARCH. Zbog 4 moguća formata datuma potrebno je koristiti 4 pojedinačne funkcije Search ugniježđene u IF.
uzearch koristio sam i funkcije VALUE i MID

Code:

=SEARCH("?/?/????";A2;1) => traži format datuma D/M/GGGG
=SEARCH("?/??/????";A2;1) => traži format datuma D/MM/GGGG
=SEARCH("??/?/????";A2;1) => traži format datuma DD/M/GGGG
=SEARCH("??/??/????";A2;1) => traži format datuma DD/MM/GGGG


Dakle u nekoj ćeliji npr:A2 imam tekst koji je oblika datuma. Iz tog teksta želim izvući datum u stvarnom formatu.Dan i godinu nije problem ali je problem mjesec jer neki tekst ima jednu a neki dvije znamenke za oznaku mjeseca (govorim o obliku/formatu D/MM/GGGG) tj. kada je mjesec na drugom mjestu teksta, a znamo da američki način pisanja ide prvo mjesec pa dani.

Složio sam slijedeću formulu ali nešto ne valja ili uopće nema šanse da to tako rezultira pozitivno.

Code:
=IF(SEARCH("?/??/????";A5;1)=1;VALUE(MID(A5;3;2));IF(SEARCH("?/?/????";A5;1)=1;VALUE(MID(A5;3;1));IF(SEARCH("??/?/????";A5;1)=1;VALUE(MID(A5;4;1));IF(SEARCH("??/??/????";A5;1)=1;VALUE(MID(A5;4;2));""))))


U gore navedenoj formuli koristio sam 4 mogućnosti formata koje su ukomponirane u IF funkciju.
Dakle ako je u A2 tog i tog formata vrati rezultat taj i taj.

U attachu do detalja sam prikazao problem i pokušaje (a ovdje možete pogledati neke formule koje se mogu iskoristiti za izvlačenje datuma iz teksta )
Ovaj link navodim radi toga da vidite što sam sve isprobavao
E da ako mislite na funkciju Search i korištenje dijela argumenta "/", zaboravite, to me ne zanima. Zanima me isključivo ovo sa ??????? (upitnicima)

Ukratko: potrebna je formula u jednom stupcu koja bi iz teksta izvukla stvarni datum
Ima li tko kakvih ideja za rješavanje ovog problema.(ja sam izgubio orijentaciju u isprobavanju svih formula koje su mi pale na pamet

Nadam se da će se uključiti više sudionika (korisnika Excela i dati svoje prijedloge rješavanja ova dva načina koja su prikazana u attachu) osim onoga koji je riješen sa tri stupca iz attacha.

pozz Ivan
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

FOX028
Visoka tehnicka skola strukovnih studija
Kosovska Mitrovica

Član broj: 258986
Poruke: 850

Sajt: https://www.zile028.com


+49 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta05.10.2012. u 19:13 - pre 140 meseci
probaj da iskoristis ovu kobasicu od funkcije :)

Code:
=VALUE(LEFT(A2;FIND("/";A2;1)-1)) & "-"&IF(ISERROR(SEARCH("/??/";A2));MID(A2;SEARCH("/?/";A2)+1;1);MID(A2;SEARCH("/??/";A2)+1;2)) & "-"&VALUE(RIGHT(A2;4))


nadam se da je to ono sto si trazio ako sam te dobro razumeo
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta05.10.2012. u 22:00 - pre 140 meseci
Citat:
FOX028: nadam se da je to ono sto si trazio ako sam te dobro razumeo
Nije to ono što sam tražio ali si mi dao ideju tj. smjer u kojem bi mogao riješavati formulu u jednoj ćeliji. Malo mi tvoja formula nije nešto funkcionalna jer je njen rezultat tekst a treba biti datum (u datumskom formatu) pa sam je prepravio, tako da bi tvoja formula mogla biti preoblikovana u:
Code:
=DATE(RIGHT(A2;4);IF(ISERROR(SEARCH("/??/";A2));MID(A2;SEARCH("/?/";A2)+1;1);MID(A2;SEARCH("/??/";A2)+1;2));LEFT(A2;FIND("/";A2;1)-1))

hvala u svakom slučaju za ideju. I dalje ostaje nedoumica kako iskoristiti SEARCH i IF u obliku kojem sam želio a može i malo skraćeno jer vidim da si ti tražio "/??/" a ja sam se bazirao na "?/?/????" u 4 varijante (ako uopće može na ovaj način)
pozz
 
Odgovor na temu

FOX028
Visoka tehnicka skola strukovnih studija
Kosovska Mitrovica

Član broj: 258986
Poruke: 850

Sajt: https://www.zile028.com


+49 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta05.10.2012. u 22:32 - pre 140 meseci
Po meni je najbitnije da izdvojis mesece. Mislim da bi moglo i ovako kako si ti pokusao sa ovim oblikom ?/?/???? ali samo bi vise iskomplikovao formulu, zato bi bilo jednostavnije da koristis segmente iz datuma jer i onako za datum ski format su ti potrebni da dobijes posebno vrednosti za godinu, mesec i dan.
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta05.10.2012. u 23:18 - pre 140 meseci
Nešto tu ne štima, =SEARCH("?/?/????";A3;1) prepoznaje masku kao validnu a ne bi smeo! A3=15/3/2012

Ne znam koja je poenta da mora SEARCH, mislim da bi ti bolja bila MATCH fn -a skoro da je i sintaksa ista:
=MATCH("?/?/????";A3;0) već daje grešku N/A.

Edit: Sad kapiram, tražio si masku od prve pozicije, ok je. Opet mi je MATCH svrsishodnija ali to je manje bitno.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta06.10.2012. u 08:38 - pre 140 meseci
Citat:
FOX028: Po meni je najbitnije da izdvojis mesece. Mislim da bi moglo i ovako kako si ti pokusao sa ovim oblikom ?/?/???? ali samo bi vise iskomplikovao formulu,
To upravo i želim, izdvojiti mjesec iz datum-teksta

Citat:
3okc: Ne znam koja je poenta da mora SEARCH, mislim da bi ti bolja bila MATCH fn -a skoro da je i sintaksa ista:
=MATCH("?/?/????";A3;0) već daje grešku N/A..
Ma i ova formula (funkcija) je OK, radi kada je samostalna ali kada sve to ugnijezdim u jedan veliki IF koji ima u sebi sve 4 formule tada ne radi :(

Code:

=IF(MATCH("?/?/????";A2;0)=1;VALUE(MID(A2;3;1);""))
=IF(MATCH("??/?/????";A3;0)=1;VALUE(MID(A3;4;1);""))
itd...

radi i ovako ali tada je rezultat tekstualnog oblika
Code:
=IF(MATCH("??/?/????";A3;0)=1;MID(A3;4;1);"")


mislio sam d aće netko nadoći na ideju zašto to ne radi

hvala za sugestije
pozz
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta06.10.2012. u 10:17 - pre 140 meseci
Code:

=--IF(ISNA(MATCH("?/?/????";A2;0));IF(ISNA(MATCH("??/?/????";A2;0));
IF(ISNA(MATCH("?/??/????";A2;0));IF(ISNA(MATCH("??/??/????";A2;0));"";
MID(A2;4;2));MID(A2;3;2));MID(A2;4;1));MID(A2;3;1))



Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

todra
Todorov Ratko
Kragujevac

Član broj: 46809
Poruke: 203
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta06.10.2012. u 10:57 - pre 140 meseci
Ako nije obavezno koriscenje funkcije IF i/ili ? probaj ovako:

=DATE(RIGHT(A1;4);MID(A1;SEARCH("/";A1;SEARCH("/";A1)+1)-1;(SEARCH("/";A1;SEARCH("/";A1)+1))-(SEARCH("/";A1;SEARCH("/";A1)+1)-1));LEFT(A1;SEARCH("/";A1)-1))

ako je datum u tekstualnom formatu dan/mesec/godina. Nisam komplikovao za godinu vec podrazumevam da je uvek u yyyy (cetvorocifrenom) formatu, a ako nije onda slicno kao i za dan samo sa Right funkcijom.

Inace, sem vezbanja vijuga, brze se dolazi do rezultata sa Replace "/" sa "."

Sve najbolje!
Ratko
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta06.10.2012. u 10:58 - pre 140 meseci
Važi logika da 'može biti samo jedan' pa višestruke IF možemo zameniti sa CHOOSE; treba samo da izračunamo koja maska je primenjiva.
Code:

=--CHOOSE(SUM({4;3;2;1}*(1-ISNA(MATCH({"?/";"??/";"?/?";"??/?"}&"?/????";A2;0))));
MID(A2;4;2);MID(A2;3;2);MID(A2;4;1);MID(A2;3;1))

Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta06.10.2012. u 19:30 - pre 140 meseci
Citat:
3okc: Važi logika da 'može biti samo jedan'
Tako je @3okc. Obe formule su ti OK. Ideja je super, a ja sam se nadovezao na search upravo zbog "upitnika" i jedne jedine moguće varijante tj. uvjeta a za to sam htio IF funkciju sa 4 uvjeta.
Jeste da su kobasice ali rade svoj posao
Hvala na prijedlozima i otvaranju očiju :)

Citat:
todra: Ako nije obavezno koriscenje funkcije IF i/ili ? probaj ovako:...
Ma što se tiče vježbanja vijuga to mi i jeste cilj. Doći do novih spoznaja i saznanja kako se nešto može na drugi način. Isprobavanjem, radom, primjerima, čovjek pomalo uči i shvaća kako nešto funkcionira i kako može na drugi način. Od točke A do točke B možemo doći pješice, ali i autom i avionom i na biciklu a i kroz šumu :)
Postoje neki jednostavni načini ali na neke stvari možda nisu primjenjive, pa tako ako ideš kroz šumu i ako slučajno pada kiša tada možeš zapeti u blatu :)
Dakle da bi prešli put od A do B trebamo uzeti sve moguće opcije ili uvjete za uspješan dolazak na cilj.
Kao ova tvoja formula, primjenjiva je samo za prva dva datumska oblika ali ne i za treći i četvrti (pogledaj moj attach i isprobaj).
Taj tvoj tj. sličan način riješen je u prvom sheetu u attachu. Hvala ti za javljanje i prijedlog i nadam se da shvaćaš moje figurativno izražavanje.

Problem je riješen osim želje da mi netko objasni zašto ne radi sa IF/SEARCH a pojedinačno SEARCH radi. Zašto je problem ugnijezditi 4 uvjeta-search funkcije u jedan IF, gdje je tu kvaka?
No nema veze ne želim vas više opterećivati s time.

hvala svima na javljanju a nadam se da će tema biti korisna budućim forumašima koji budu imali sličan problem a uz to poslužila je i za moj tutorijal koji ću nadograđivati.
pozz Ivan
 
Odgovor na temu

litlit

Član broj: 275764
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta06.10.2012. u 23:15 - pre 140 meseci
Ova formula funkcioniše:
Code:

=IF(IFERROR(SEARCH("?/?/????";A5;1)=1;FALSE);VALUE(MID(A5;3;1));
IF(IFERROR(SEARCH("??/?/????";A5;1)=1;FALSE);VALUE(MID(A5;4;1));
IF(IFERROR(SEARCH("?/??/????";A5;1)=1;FALSE);VALUE(MID(A5;3;2));
IF(IFERROR(SEARCH("??/??/????";A5;1)=1;FALSE);VALUE(MID(A5;4;2));""))))


Mislim da se greška javljaja jer se u ovaj kalup ??/??/???? ne uklapa ovaj tekst 12/1/2012 , tako da treba predvideti i grešku ( u šablonu mesec ima 2 karaktera a u tekstu 1).

U svakom slučaju ova formula kod mene radi.

Edit: tagovi.

[Ovu poruku je menjao 3okc dana 07.10.2012. u 09:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

todra
Todorov Ratko
Kragujevac

Član broj: 46809
Poruke: 203
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta07.10.2012. u 00:41 - pre 140 meseci
U pravu si, ja sam za probu koristio sve cetiri kombinacije ali za datum 1/1/2012 za koje je funkcija dala na prvi pogled tacan rezultat. Izvinjavam se sto nisam bio temeljan. Ipak logika je ispravna, pa prilazem korigovanu formulu.

=DATE(RIGHT(A1;4);MID(A1;SEARCH("/";A1)+1;SEARCH("/";A1;SEARCH("/";A1)+1)-(SEARCH("/";A1)+1));LEFT(A1;SEARCH("/";A1)-1))

Inace mislim da tvoj "Konačni cilj je napraviti jednu formulu kojom će se moći u jednoj ćeliji izvući datum bez obzira na tekst i format datuma u nekoj ćeliji" nije dostizan jer je nemoguce znati sta je dan a sta mesec u npr. 05/06/2012
Takodje datum moze biti napisan i kao 05.06.2012 ili 05-06-2012 ili cak sa dve cifre za godinu 5.6.12 sa nekim od navedenih separatora, pa pretrazivanja sa SEARCH nece uvek dati zeljeni rezultat. Zato mislim da mi moramo utvrditi za svaki pojedinacni slucaj sta je dan a sta mesec u npr. 05/06/2012 pa tek onda primeniti u zavisnosti od formata zapisa datuma prilagodjene do sada navedene formule.

Meni se cini da je ova najefikasnija:

=DATE(RIGHT(TEXT(A1;"dd.mm.yyyy");4);MID(TEXT(A1;"dd.mm.yyyy");4;2);LEFT(TEXT(A1;"dd.mm.yyyy");2))
i dace tacan rezultat za bilo koji separator ili format kod zapisa tipa dan/mesec/godina.

Kod zapisa tipa mesec/dan/godina (ili neki drugi), tekst datuma najpre moramo podeliti (Text to columns) zatim sastaviti u format dan/mesec/godina (CONCATENATE) pa primeniti ako je potrebno navedenu formulu (mada je bolje odmah pri sastavljanju formirati datumski format sa DATE). Pada mi na pamet i privremena promena regionalnog podesavanja, mada nisam probao).

Pozdrav!

Ratko

[Ovu poruku je menjao todra dana 07.10.2012. u 05:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta07.10.2012. u 08:32 - pre 140 meseci
Razlog što SEARCH izbacuje grešku je što se mešaju 'babe i žabe'.. Prijavio sam ti ranije kao grešku što je jedna maska sadržana u drugoj pa sam tek onda spazio da se zapravo ispituje pozicija (da mora biti od '1. mesta') i dalje nisam ulazio u detalje ali baš je tu razlog; zapravo si konstruisao TRUE/FALSE logiku (ispravni su samo TRUE) ali ona takođe može imati i ishod sa greškom. Koji onda ishod proveramao? Ako tražimo TRUE, na pojavu greške imamo problem. Ako se fokusiramo na 'negaciju greške', prolaze i TRUE i FALSE. Zapravo bi morao da uvedeš da važi 'i' negacija greške 'i' da je iskaz [o položaju maske] istinit.

@litlit je dao/la dobar primer ali ja volim da izbegavam IFERROR a onaj IF(IFERROR mi tek para oči.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta07.10.2012. u 09:06 - pre 140 meseci
Evo načina na koji se može naterati ipak da proradi:
Code:

=--IF(ISERR(SEARCH("??/??/????";A2));IF(ISERR(SEARCH("??/?/????";A2));
IF(ISERR(SEARCH("?/??/????";A2));IF(ISERR(SEARCH("?/?/????";A2));FALSE;
MID(A2;3;1));MID(A2;3;2));MID(A2;4;1));MID(A2;4;2))

Kao što vidiš, ovde nema provere položaja maske jer je fokus na pojavi greške (tj izbegavanju iste); zapravo je *redosledom ispitivanja* izbegnuto da se 'kraća' maska nađe u 'dužoj'. To znači da nije svejedno koju masku prvo tražimo. Makar za SEARCH nije.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta07.10.2012. u 09:46 - pre 140 meseci
Citat:
litlit: Ova formula funkcioniše:
To je formula koju sam tražio. Nije mi pala na pamet kombinacija sa IFERROR. Ovom formulom rješena su moja pitanja iako na kraju ispadne kobasica (ali nije važno važno je da radi). A što se tiče "kalupa" to je i mene mučilo. Hvala ti na javljanju
Citat:
3okc: Razlog što SEARCH izbacuje grešku je što se mešaju 'babe i žabe'............ali ja volim da izbegavam IFERROR a onaj IF(IFERROR mi tek para oči.
Tako je a i ja sam nakon dužeg rada izgubio koncentraciju.
Citat:
3okc: Evo načina na koji se može naterati ipak da proradi:...............To znači da nije svejedno koju masku prvo tražimo.
To sam i ja primjetio kod pozicioniranja moje formule sa search. Kada sam stavio neku formulu na prvo mjesto radilo je ali je nisam mogao primjeniti na drugu varijantu osim ako postavim formulu sa njenom maskom na prvo mjesto za dotičnu varijantu.
hvala ti za dobre prijedloge
Citat:
todra: Ipak logika je ispravna, pa prilazem korigovanu formulu. .............Meni se cini da je ova najefikasnija:
U pravu si Ratko, sve 5. Ova druga formula mi je poznata međutim ja sam išao istraživati iz jednog drugog razloga.

Što da se pojavi promjenjivi tekst npr:
"Na ovaj datum 2/5/2012 išao sam u kino" a taj tekst može se pojaviti i kao
"dana 2/5/2012 išao sam u kino" ili
"moj frend i ja išli smo u kino 2/5/2012" ili
"Na ovaj datum 11/22/2012 išao sam u kino" ili
"ovaj datum je za pamćenje 7/15/2012, tada smo išli u nigdjeland"

Dakle cilj mi je istražiti i riješiti moguće varijante da izvadim datum iz nekog teksta, ali tako da jednom formulom bez obzira na pooložaj datuma u tekstu i na broj znamenki za dane i mjesece (pod uvjetom da znam na kojoj je poziciji položaj "mjeseca" npr: D/M/YYYY). Vidi attach. Hvala ti za prijedloge i javljanje

i na kraju dečki što reći, sve 5 sve ideje su prihvatljive i ovo je pokazatelj kako svaki korisnik excela razmišlja na drugačiji način i pristupa rješavanju jednog problema na sebi svojstven način a ekipa ovdje na ES-u je fantastična ;)

pozz Ivan

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta08.10.2012. u 04:59 - pre 140 meseci
Varijanta sa SEARCH za dan, mesec, godinu, odvojeno:
Code:

=--IF(ISERR(SEARCH("/??/";A2));IF(ISERR(SEARCH("/?/";A2));FALSE;
MID(A2;SEARCH("/?/";A2)+1;1));MID(A2;SEARCH("/??/";A2)+1;2))

=--IF(ISERR(SEARCH("/??/";A2));IF(ISERR(SEARCH("/?/";A2));FALSE;
MID(A2;SEARCH("/?/";A2)-1;1));MID(A2;SEARCH("/??/";A2)-2;2))

=--IF(ISERR(SEARCH("/??/";A2));IF(ISERR(SEARCH("/?/";A2));FALSE;
MID(A2;SEARCH("/?/";A2)+3;4));MID(A2;SEARCH("/??/";A2)+4;4))


Integrisano u datum:
Code:

=IF(ISERR(SEARCH("/??/";A2));IF(ISERR(SEARCH("/?/";A2));FALSE;
DATE(--MID(A2;SEARCH("/?/";A2)+3;4);--MID(A2;SEARCH("/?/";A2)-1;1);--MID(A2;SEARCH("/?/";A2)+1;1)));
DATE(--MID(A2;SEARCH("/??/";A2)+4;4);--MID(A2;SEARCH("/??/";A2)-2;2);--MID(A2;SEARCH("/??/";A2)+1;2)))

Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta08.10.2012. u 09:18 - pre 140 meseci
Citat:
3okc: Varijanta sa SEARCH za dan, mesec, godinu, odvojeno:
Integrisano u datum:
@3okc, što da ti kažem? sve 5, Preduhitrio si me jer nisam imao vremena, ostaje mi samo da prostudiram tvoju formulu da bi shvatio logiku i da je probam korak po korak opisati riječima (tvoja formula radi na formatu M/D/YYYY).
Kad smo već kod toga evo jedna formula (sa neta) koja je kratka a radi svoj posao (za format datuma D/M/YYYY), vidi attach
Code:
=VALUE(IF(IFERROR(FIND("/";A28;1);0)=0;"no date";LEFT(RIGHT(A28;LEN(A28)-IFERROR(FIND("/";A28;1);0)+3);10)))

pozz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta08.10.2012. u 10:17 - pre 140 meseci
Ok, sigurno da je kraće jer tu tretira datum kako ga vidi a uz to i IFERROR skraćuje formulu; samo, ja je ne uzimam u obzir jer takva rešenja rade isključivo na v2007 i nadalje.
Formula će biti još kraća ako izbaciš proveru da li ima datuma, po meni nebitnu, jer će i greška biti dovoljna za 'obaveštenje'. Tvoja prethodna, prevedena na univerzalnije:
Code:

=VALUE(LEFT(RIGHT(A28;LEN(A28)-IF(ISERR(FIND("/";A28;1));FALSE;FIND("/";A28;1))+3);10))

A umesto 'LEFT od RIGHT' može i samo jedna 'MID'. ;)
Code:

=VALUE(MID(A28&" ";SEARCH("??/";A28);10))

Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta08.10.2012. u 13:33 - pre 140 meseci
Citat:
3okc: A umesto 'LEFT od RIGHT' može i samo jedna 'MID'. ;)
Code:

=VALUE(MID(A28&" ";SEARCH("??/";A28);10))
Bravo, svaka čast na idejama
Ja sam trenutno u fazi rada na novoj web domeni (na w.ic-ims.com selim cijeli web tutorial) pa mučim muku tamo tako da nemam previše vremena za proučavanje formula.
pozz
 
Odgovor na temu

todra
Todorov Ratko
Kragujevac

Član broj: 46809
Poruke: 203
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta13.10.2012. u 21:04 - pre 140 meseci
Prilazem jos jedno resenje, formule nisu kratke i elegantne (kakve volim) ali rade za svaku kombinaciju datuma formata dan/mesec/godina ili mesec/dan/godina

Ratko
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: kako ugnijezditi 4 SEARCH-funkcije (formule) u IF funkciju - izvlačenje datuma iz teksta

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5034 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.