Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17975 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lijepi Dzoni
Fotograf
Sarajevo/BiH

Član broj: 309777
Poruke: 26
*.sa.hs-hkb.ba.



+9 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?14.12.2012. u 16:56 - pre 138 meseci
u pravu si Bojane, a po danu nema mnogo matematike, i da slikas u auto rezimu ispast ce fine fotke.Koji aparat imas prvo mi reci-tacan model?
Lijepi Dzoni
 
Odgovor na temu

bojanjov
eps

Član broj: 233405
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?14.12.2012. u 16:57 - pre 138 meseci
Canon sx130 is
 
Odgovor na temu

Lijepi Dzoni
Fotograf
Sarajevo/BiH

Član broj: 309777
Poruke: 26
*.sa.hs-hkb.ba.



+9 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?14.12.2012. u 17:08 - pre 138 meseci
ok, Bojane, budem napisao kako upotrebljavati kompakt u M rezimu po danu, obecajem! ;)
Lijepi Dzoni
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.238.*



+784 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?20.12.2012. u 21:40 - pre 137 meseci
Citat:
valerijan:
Citat:
KrkaCiC: Evo da se ubacim i ja,sa omatorelim ixusom 70...Mislim da je ekspozicija oko 60 sec...

"Prelistao" sam malo detalje o Ixus-u 70 i izgleda da je maksimum 15 sekundi
Citat:
ZATVARAČ: Brzina: 15–1/1500 s (Brzina zatvarača od 1 s i veća dostupna je samo u režimu „Long Shutter“)



Jeste,bez friziranja
Salim se,koristim chdk,ide samo na Canone
Moze i preko 60,cini mi se da sam jednom stavljao na bar 120 sec za snimak u totalnom mraku,i secam se da jede bateriju
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?21.12.2012. u 23:20 - pre 137 meseci
^ baš sam i hteo da pitam da li je CHDK "asistirao" ;) još razmišljam (da li i) kakvi bi bili CHDK rezultati na SX150...



_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
178.17.29.*



+784 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?22.12.2012. u 00:20 - pre 137 meseci
Ne znam kakva podesavanja poseduje taj aparat,ali chdk ce mu dati dodatne opcije sigurno
 
Odgovor na temu

bojanjov
eps

Član broj: 233405
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?22.12.2012. u 10:14 - pre 137 meseci
Citat:
valerijan:
^ baš sam i hteo da pitam da li je CHDK "asistirao" ;) još razmišljam (da li i) kakvi bi bili CHDK rezultati na SX150...




Ja ubacio u sx130 CHDK, a to su "isti" aparati ;)

CHDK tutorijal

Evo, samo 1 sliku sam napravio juče ;) amaterski al za početak nije loše...


 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8355
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?22.12.2012. u 10:18 - pre 137 meseci
Objasni detaljnije šta si sve dobio tim firmware-om.

Pretpostavljam da on ne daje ono što je Canonu najpotrebnije, a to je povećanje framerate-a pri video snimanju.

Čak G1X i G15 u fullHD-u imaju samo 24fps, što je bezobrazno malo.
 
Odgovor na temu

bojanjov
eps

Član broj: 233405
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?22.12.2012. u 10:44 - pre 137 meseci
Pa trenutno sam dobio da mogu slikati raw fotografije i HDR, ima brdo opcija, produženje shuter speed je bilo 15s max, sad može i više, igrice, kalendar, brdo opcija raznih podešavanja, opširnije na googlu :P
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?22.12.2012. u 12:18 - pre 137 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Objasni detaljnije šta si sve dobio tim firmware-om.

Pretpostavljam da on ne daje ono što je Canonu najpotrebnije, a to je povećanje framerate-a pri video snimanju.

Čak G1X i G15 u fullHD-u imaju samo 24fps, što je bezobrazno malo.



nisam 100% siguran, ali mislim da chdk za aparate sa digic 5 procesorom ne postoji. barem se tako pričalo. a i kad sam tražio chdk za ixus 500HS, nisam našao. na starijim aparatima šta se videa tiče, fps se ne može mijenjati, ali može bitrate (samo za sliku, ne za zvuk), uspijem rastegnuti time limit sa 20 na cca 32-33 minute. canonov softver i dalje odbrojava "njegove" minute, ali na ekranu se pojavi chdk i on odbrojava realne minute.
 
Odgovor na temu

castello
Bor

Član broj: 156910
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?22.12.2012. u 12:48 - pre 137 meseci
Naravno da postoji CHDK i za digic 5 aparate, ja imam SX40 i imam za njega CHDK a verovatno za ixus 500HS jos nisu izbacili.
 
Odgovor na temu

bojanjov
eps

Član broj: 233405
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?22.12.2012. u 13:09 - pre 137 meseci
SX130 is je Digic 5 ;)

Koga ne mrzi da šnjura evo link

CHDK Wiki
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?22.12.2012. u 13:41 - pre 137 meseci
rekoh, nisam 100% siguran ;) na dpreview forumu su pričali o digic 5 aparatima i da chdk za njih nema, možda je ipak bio neki specifičan model u pitanju...
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?22.12.2012. u 22:36 - pre 137 meseci
@bojanjov: mene je delimično zabrinulo to što sam pronašao info o: Camera failures suspected to be caused by CHDK
i to baš za SX130...

_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Lijepi Dzoni
Fotograf
Sarajevo/BiH

Član broj: 309777
Poruke: 26
*.sa.hs-hkb.ba.



+9 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?24.12.2012. u 18:02 - pre 137 meseci
Citat:
Lijepi Dzoni:
ok, Bojane, budem napisao kako upotrebljavati kompakt u M rezimu po danu, obecajem! ;)


Kao sto sam obećao....!
Ovo mozete koristiti i na kompaktima koji imaju M mod kao i na dSLR-u!

Fotografisanje u Manual modu ( M )
Kupili ste sebi prvi dSLR fotoaparat? Do tada ste fotografisali kompaktom
koji nema mnogo izbora prilikom fotografisanja osim u "Auto rezimu", mozda
ako ste srece i u modu "P".Sve je to lijepo dok fotografisete neke nevazne
dogadjaje po kaficima, razne žurke...u sustini svaki kompakt ce napraviti
fotografije da ih mozete pokazati svojim prijateljima...ali nije to-to!
Vidjeli ste na internetu razne fotografije u interijerima, pozeljeli ste i
vi da napravite takve slicne fotografije? Nije to nikakav problem! A mozda
i jeste?Ako zelite da napredujete u fotografiji morate dosta uciti, od
naprednih fotografa, ali na internetu se moze naci dosta korisnih tutorijala
za fotografiju.
E sad, pocnimo od pocetka...dan je, zelite fotografisati bez koriscenja blica,
okrenuli ste tockic na M pogledali kroz
Viewfinder-vidite oznake ISO, expoziciju i otvor blende.Kako fotografisati
po danu a da fotografija bude lijepo osvjetljena-niti pretamna niti presvijetla?
Trebate podesiti prvo ISO-ako je bas suncan dan sa dosta svjetla mozete
staviti sto manji ISO-kod Canona je to 100 kod Nikona je to 200.Ako je oblacan
dan ili bas ako je tmurno vrijeme-mozete podici ISO na 400(neki aparati trpe
visok ISO i na 800 a da nema šuma-ustvari šum na fotografiji se po danu i ne vidi
toliko kao noću!).Kad ste podesili ISO onda podesite otvor blende!Otvor
blende isto zavisi sta zelite od fotografije i kakvu fotografiju zelite? Da li
zelite da vam je u prvom planu nesto ostro, a pozadina mutna, ili zelite da vam
je sve u fokusu,
ostro.Ako fotkate po suncanom danu neki pejzas onda trebate staviti manji otvor
blende-to bi moglo biti f9, f10, f11.Ne bi trebali stavljati jos manji otvor
blende od f11, jer sto manji otvor blende-to vise treba svjetlosti da stigne
do senzora!Sto duze svjetlost stize do senzora to mu treba veca stabilizacija
iz ruke jer onda trebate imati bas mirnu ruku-dolazi do mutnoće fotografije!
Zato ne bi trebali ići sa previse smanjivanjem blende od f11, maximalno f 14!
Najbolje bi bilo da proucite svoje karakteristike objektiva koje pokazuju
koje su mu najbolje karakteristike za fotografisanje.To je otprilike za
fotografisanje napolju od f7, f9 ili f11!Sa f11 ce vam sve biti lijepo u fokusu
i prednji i zadnji plan.Sve sto vise otvarate blendu(a to je f5.6, f4 f2 ili
f1.8 će vam biti neostro, to jest aparat ce fokusirati najblizi predmet do
objektiva-ostalo ce biti vec zamućeno!E sad, po danu mozda zelite da fotografisete
neku osobu da ona bude u fokusu a da pozadina bude zamucena? Onda trebate
staviti veci otvor blende-a to je recimo f2 ili f3.5, izvuci max zum na objektivu
i fotografisati.Ljude cesto zbunjuje upravo taj otvor blende-veliki otvor blende
i privrnuta blenda!? Ovako-veliki otvor blende je f1.8-znaci sto manji f broj je
u stvari veliki otvor blende, sto veći f broj(recimo f11) je ustvari mala blenda!
Malo djeluje zbunjujuce ali kad se uvjezbate to ce biti kao da mijenjate brzine
u svom automobilu-nesvjesno i uhodano! ;)
Kad ste podesili otvor blende za fotografisanje
napolju onda podesite ekspoziciju.Opet vazi neko nepisano pravilo-ako je dan bas
suncan i sve je lijepo osvjetljeno onda mozete namjestiti brzu expoziciju-brža
expozicija je 1/100, 1/200 jos brza expozicija je 1/400-jos brza expozicija
je 1/800, 1/1000....uglavnom podesavate brzinu ekspozicije prema osvjetljenosti
ambijenta, bilo da je unutra fotografisanje ili napolju.Ako je vrlo oblacan dan,
bas ono tmurno vrijeme-onda ce vam trebati sporija ekpozicija, ali ne bas toliko
sporu da vam napravi mutne fotografije!Znaci-spora ekspozicija-treba vise svjetla
da dodje do senzora-slicno kao kod otvora blende, sve je to uzajamno povezano-
blenda, ekspozicija i ISO su najvaznije za kvalitetnu fotografiju(naravno tu su
fokusne tacke koje zelite da pomjerite ako zelite da nesto naglasite prilikom
fotografisanja.Zato i fotografisete u M modu-zar ne? ;) Da se vratimo expoziciji
koja je vrlo bitno da se pravilno podesi da vam ne bi fotke bile previse tamne ili
previse svijetle!Znaci rekli smo sta je brza ekspozicija i kad se koristi, sporiju
ekspoziciju trebate koristiti(a to je 1/50sekundi, 1/40sek, 1/30sek,1/20...), sve
ispod 1/40 sek je vrlo vjerovatno da vam fotografisanje iz ruke budu mutne fotke!
Neko doduse ima dosta smirenu ruku(ali i to treba vjezbati!), pa moze napraviti
predvece fotografiju iz ruke i sa 1/10sek pa čak i sa 1/5 sekundi.Ali samo
fotografisanje u "M" modu zahtijeva dobro rukovanje sa blendom, expozicijom i ISO
da bi fotografija uspjela.Te tri stvari najbitnije morate dobro uvjezbati da
mijenjate prilikom svake scene.Tu dolazi jos do dobrog kadriranja i do biranja
fokusne tacke koje podesavate na ono sto zelite da bude fokusirano!Fokusne tacke
su one crvene tackice koje vidite ili na displeju aparata ili kroz opticko
trazilo(Viewfinder).Pretezno aparati imaju od 7 fokusnih tackica pa na više!
(zavisi od modela fotoaparata!).Nadam se da sam malo pomogao kako fotografisati
u "M"modu-Manual.To je i najbolji mod za fotografisanje, najbolji mod u aparatu
koji koriste napredni fotografi, profesionalci.Ako jos koristite i RAW format
umjesto u JPG onda ce vase fotke sigurno biti bolje od drugih!


[Ovu poruku je menjao Lijepi Dzoni dana 25.12.2012. u 14:36 GMT+1]
Lijepi Dzoni
 
Odgovor na temu

bojanjov
eps

Član broj: 233405
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?24.12.2012. u 19:18 - pre 137 meseci
Hvala na iscrpnom odgovoru ;)
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1906
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?25.12.2012. u 09:18 - pre 137 meseci
Citat:
Lijepi Dzoni:
Nadam se da sam malo pomogao kako fotografisati
u "M"modu-Manual.To je i najbolji mod za fotografisanje, najbolji mod u aparatu
koji koriste napredni fotografi, profesionalci.


Koristiti M mod po "lepom danu" i tamo gde su uslovi za fotografisanje dobri je krajnje nepotrebno, čak i predstavlja mazohizam. Za landscape fotografiju ćeš istu sliku dobiti bez obzira dal koristio Auto ili M mod. Za portret može da posluži A mod gde se ručno podešava blenda a sve ostalo stoji na auto. Ovo važi za preko 95% slučajeva.

M mod treba koristiti samo u specifičnim slučajevima kad automatika aparata ne može da prepozna. Na primer kod noćnog slikanja ili nekih drugih specifičnosti tipa sport, slikanje sa stalkom i filterima itd... Svako ko se malo duže druži sa svojim aparatom može da zna kako radi njegova automatika, ako ja hoću da napravim neke fotke i znam da će automatika dobro to da isprati, onda nju koristim. M mod samo po potrebi. Ne znam što bi slikao lanscape po sunčanom danu sa M modom.

Po meni fotograf treba više da se bavi scenom i kompozicijom nego tehničkim podešavanjima aparata. Ako ćeš ti za svaki kadar da podešavaš parametre M moda onda ne znam šta ćeš uslikati.
 
Odgovor na temu

Lijepi Dzoni
Fotograf
Sarajevo/BiH

Član broj: 309777
Poruke: 26
37.205.26.*



+9 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?25.12.2012. u 09:31 - pre 137 meseci
haj dobro, svako ima pravo na svoje misljenje....mada mislim da nisi u pravu. ;)
E sad, jedino ako si fotoreporter u Siriji ili Palestini ili Pakistanu pa da nemas vremena sve podesavati u M modu.... ;)
Lijepi Dzoni
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1906
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?25.12.2012. u 09:51 - pre 137 meseci
Nije to samo pitanje vremena već prosto elementarne logike da se ne radi nešto za čim nema potrebe. Ako ti praviš lanscape sliku po sunčanom danu i 2 minuta podešavaš paramete M moda, i onda se okreneš na drugu stranu pa opet podešavaš parametre, pa na treću stranu i opet podešavaš parametre, a ja prebacim u Auto mod i dobijem _iste_ slike kao i ti, onda definitivno radiš suvišan posao.

Moj post nije tu da bi pokazao da je Auto mod bolji od M moda nego da se mod bira zavisno od situacije. M mod _nije_ najbolja varijnata za sve tipove slikanja. Čak naprotiv, vrlo se slabo koristi osim ako nisi neki žešći profesionalac i ideš po sunčanom danu da slikaš za pirelijev kalendar.
 
Odgovor na temu

Lijepi Dzoni
Fotograf
Sarajevo/BiH

Član broj: 309777
Poruke: 26
37.205.26.*



+9 Profil

icon Re: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?25.12.2012. u 09:57 - pre 137 meseci
paaaa...gledaj to ovako..ko se nauci dobro raditi u M modu(recimo ja na scenama svadbe koji protiču astronomskom brzinom uspijem sve to vrlo brzo promijeniti u par sekundi-cak brze nego sto bi neko okrenuo kotur u "Auto rezim!"!), i jos napraviti odlicnu fotografiju....onda je suvisno pricati da nekom iskusnom fotografu "treba 2 minuta"da podesi parametre....mozda tebi treba toliko, meni sigurno ne treba! Hmmm...Bojan me zamolio da napisem neki koristan post kako fotografisati u M modu-ja napisah! ;)
P.S. eh da...M mod jeste najbolji za fotografisanje! ;)
Lijepi Dzoni
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Kako da napravim ostru fotografiju pri duzim ekspozicijama?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17975 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.