Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Proširenje LAN mreže

[es] :: SOHO Networking :: Proširenje LAN mreže

[ Pregleda: 2690 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nini27

Član broj: 307012
Poruke: 5
*.PPPoE-4898.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Proširenje LAN mreže19.09.2012. u 20:04 - pre 141 meseci
Pozdrav
Ako može pomoć oko sljedećeg:
U firmi u kojoj radim su dovedeni kablovi od bh telekoma, ili koga vec (izvana ). To su UTP kablovi. Jedan od tih kablova je izdvojen sa dvije zice i spojen na modem (ZTE modem od bh telekoma). Modem je spojen utp kablom na ruter na kojem su server,printer i dva access pointa. To je u jednom dijelu zgrade. Sada treba prosirit mrezu na drugi dio zgrade koji je oko 50m udaljen. Receno mi je da treba provesti kabal (pretpostavljam opet ovaj izvana – od bh telekoma), i patch panele u tom drugom dijelu zgrade. Da li treba provesti jedan kabal ili više, s obzirom na patch panel?
Zar ne bi bilo jednostavnije samo dodati switch u drugom dijelu zgrade koji će povezati računare u tom dijelu, a koji će biti kablom povezan sa već postojećim ruterom (koji je btw prikljucen na modem) u prvom dijelu zgrade. Ili se to tako ne radi , da oprema bude rastrkana po firmi .
Kako inače se sastavlja mreža u nekoj firmi? Što se tiče rutera i switcheva i povezivanja racunara s istim, donekle i razumijem. Al kako iskoristiti jedan modem za internet? Jel to u sustini i bude obicni modem (home modem) . I kako , i za sta služe patch paneli?? Jel to sve bude u server room-u, a samo switchevi po kancelarijama???
Ako mi ko može objasniti princip server room-a, najjednostavnije mreže od par servera , bila bih zahvalna .
Puno hvalaaaaa
pozdrav
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže20.09.2012. u 07:31 - pre 141 meseci
Za sve to što tebe interesuje, treba dosta školovanja.

Najjednostavnije, od tog rutera treba razvući jedan UTP kabal do drugog objekta, tamo staviti swič i od njega razvući kablove do svakog računara.

Kako treba: snimiti postojeće stanje i potrebe, sesti i napraviti projekat mreže pa onda sve izvesti po projektu.


 
Odgovor na temu

protecteur
student

Član broj: 250613
Poruke: 21
*.bl.pttrs.net.



+1 Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže20.09.2012. u 07:58 - pre 141 meseci
Mreza se sastoji iz aktivnog i pasivnog dijela.Aktivni dio cine uredjaji (ruteri, svicevi, habovi...). Pasivni dio cine kablovi, patch paneli, rack ormari... Sastavljanje mreze u nekoj firmi se sastoji iz nekoliko dijelova, od kojih je prvi i krucijalni dio planiranje. Znaci, prvo se vide potrebe firme, broj radnika, racunara, mreznih printera, servera ... . Zatim se sagleda broj radnika po kancelarijama, da bi se odredio broj mreznih uticnica potrebnih po svakoj od kancelarija. Kad se sve to sagleda, pristupa se kreiranju nacrta, sto u praksi znaci da odredis koliko ti kabla treba, koliko mreznih uticnica , koliko modula, kuda ces provlaciti kablove ... Razliciti su tipovi "topologije" u zavisnosti od velicine objekta, mreznih zahtjeva ...Ono sto se uvijek radi uvecim firmama, je da se napravi Server sala, koja ti je centralni dio tvoje mreze. Tu smjestas sve CORE uredjaje, servere.... Odatle pravis trankove prema svicevima u drugim dijelovima zgrade. Patch panel je zapravo terminacija UTP kabla unutar rack ormara. Sve kablove sa npr. jednog sprata dovedes do patch panela u rack ormaru na tom spratu, u rack ormar stavis svic, i onda module na patch panelu pomocu patch kablova spojis sa portovima na svicu.Na taj nacin si sebi omogucio da mijenjas svic,portove itd. a da ne diras osnovnu pasivnu mrezu.

To bi bilo ukratko to....

I da, taj tvoj problem bi rijesio spajanjem rutera sa svicem na udaljenoj lokaciji, a onda bih na taj svic pospajao uredjaje....
 
Odgovor na temu

nini27

Član broj: 307012
Poruke: 5
89.146.180.*



Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže20.09.2012. u 19:31 - pre 141 meseci
Mozda se nisam dobro izrazila :)
Skolovanja imam (fakultet),ocito mi fali i cisco :) ali problem je taj sto su nas naucili samo teoriju sa 0 prakse. :( pa problem nastaje kad se podje raditi i pokusavas primjeniti ono sto su te naucili na faxu.

Sto se tice same topologije mreže, kako sta isplanirati , čak i provesti kablove je ok. Zanimalo me je sta su ustvari patch paneli (znam kako izgledaju, znam cak i kako se utp kabal spoji na panel,zivio youtube :) al opet kazem teorija :)), al kako vidim to ima smisla primjeniti ako je mreza wired, u slucaju wireless mi nema bas neku bitnu funkciju patch panel, ili se varam?? sta u tom slucaju, spoji se access point kablom sa patch panelom, nema mi bas logike ako je samo npr jedan access point.

U svakom slucaju hvala puno na brzim odgovorima. :)
poz





 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže21.09.2012. u 08:19 - pre 141 meseci
peč panel je u stvari samo ploča na kojoj je složen niz utičnica, predviđena da se mostavi na mesto gde je pristupačnija od pozadine sviča. Kablvomam se svi priključci sa sviča izvedu na peč panel pa se sa njega dalja radi razvod. Nije neophodan ali je praktičan.

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže21.09.2012. u 08:52 - pre 141 meseci
Pa skoro da je neophodan za ozbiljniju mrežu. Bez njega bi bio problem priključivanja kablova u ruter/svič jer su kablovi koji se koriste za umrežavanje wall a na njih se ne stavljaju konektori pa se zato svi kablovi poređaju u utičnice na peč panelu a odatle do rutera/sviča idu obični patch kablovi. Kao što se i na drugi kraj onih kablova ne stavi konektor nego se postavi utičnica.
Da li je tih 50m do drugog dela zgrade vazdušna udaljenost ili je neko odmerio da bi toliko kabla trebalo? U prvom slučaju može da bude i dosta više, ako ima mnogo prepreka, naročito neka mesta gde ne bi valjalo da se provlači, pa tu može da bude i malo problema.
Da li će jedan modem da bude dovoljan ... ako je u pitanju običan adsl sa manjom brzinom a potrebe firme su ozbiljnije, onda teško. Po opisu mi deluje da je mreža ozbiljna i tu neki adsl jedva da može da završi posao.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.static.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže21.09.2012. u 12:47 - pre 141 meseci
Kad se strukturno kabliranje projektuje kako treba, patch panel je neophodan, jer se prilikom projektovanja ide na to da uvek postoji 20-30% više mrežnih utičnica nego što su trenutne potrebe (redudantnost, buduća proširenja i sl.). Bilo bi neopravdano sve te utičnice kačiti direktno na switch, jer kao što rekosmo, to je višak od 20-30%, znači toliko bi portova na switchu bilo bespotrebno zauzeto. Kada se desi neki problem, jednostavno prebaciš patch kabel na drugu poziciju u patch panelu, ovi u udaljenoj kancelariji se prevežu na drugu utičnicu, i rešena stvar za par minuta. Ne moraš na brzinu da krimpaš kablove, razvlačiš po kanalicama, spuštenim plafonima, bušiš zidove i sl.

Konkretno u tvom slučaju, najbolje bi bilo postaviti switch i na udaljenoj lokaciji, njega jednim kablom povezati sa ovim postojećim, razvući kablove od pojedinačnih lokacija do patch panela, i onda patch kablovima povezati odgovarajuća mesta na patch panelu sa switchem. Vući zasebno za svakog korisnika po jedan kabel 50m je čist promašaj...
 
Odgovor na temu

jasoncuprija
Igor Djuricic
Cuprija

Član broj: 288478
Poruke: 63
178.79.24.*



+2 Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže21.09.2012. u 14:59 - pre 141 meseci
Mislim da nju vise zanima kako bi to radilo na nekom vise nivou od same fizikalije...

Koliko sam ja razumeo taj prvi deo zgrade ima doteranu konekciju od provajdera, ide modem, pa ruter, posle rutera idu server, stampac, i dva ap-a.

Pitanja su sledeca: Da li drugi deo zgrade mora samo da ima internet konekciju, ili mora samo da bude umrezen sa prvim delom zgrade (samo lan) ili mora da ima oba ? Da li je trenutni propusni opseg koji ti je dat od provajdera dovoljan za buduce potrebe drugog dela zgrade ? Da li su ti delovi zgrada zajednicki ili ce biti nekih odvojenih IT segmenata ? Koji je projekat u pitanju, tacnije o cemu se radi, da li je potreban neki sistem koji bi nekim korisnicima mreze branio, ogranicavao protok i nacin slanja (QoS), ogranicavao konekciju (nebitno koju) ?

Vidim da si dovela u pitanje i vise kabla koji bi uparili prvi i drugi deo, mislim da ti to uopste ne treba (jer mreza koju planiras nije kompleksna pa da su ti potrebni redundantni navoji itd), kao sto je neko rekao mozes wirelessom da napravis neki client server ap mode gde bi taj jedan hop od prvog dela zgrade do drugog premostila bezicno ali ti to ne bih savetova iz dva razloga: jedan je security, drugi je odziv odnosno kvalitet prenosa (50m ume da bude problem za wireless, pogotovu ako ima mnogo zidova i dodatnih uredjaja koji mogu da poremete signal, ping bi ti skocio od 40 do 100 ms, to je ubica za real time stvari). Znaci moj predlog neka ti neko odradi kabal do 50,60m (nemoj duze, jer posle 90,100m nece UTP raditi lepo). Sa tim kablom bi povezala port na ruteru u prvom delu i neki switch koji bi ti bio tamo u drugom delu zgrade tako da bi drugi deo zgrade dobijao IP od DHCP servera sa rutera u prvom delu. Switch bi posle mogla da prespojis sa tim patch panelom koji bi takodje morala lepo da isplaniras zajedno sa patch kablovima.

Da se nadovezem na ostale: da bi dobila, razumela jedan ovakav odgovor treba ti pored barem osnovnog mreznog znanja ceo projekat koji bi okacila ovde i koji bi mi mogli da prodiskutujemo...iz pitanja ti se vidi da nisi upoznata dovoljno, tako da ti je moj savet da nadjes nekog ko bi to uradio umesto tebe a ti za pocetak bila tu pored njega i gledala sta radi. Tako bi dobila okvirno malo prakse i naucila sta se i kako konfigurise, sta za sta sluzi itd...
 
Odgovor na temu

nini27

Član broj: 307012
Poruke: 5
109.163.145.*



Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže22.09.2012. u 23:58 - pre 141 meseci
U svakom slučaju to ce odraditi IT tim sa vise iskustva od mene. Meni je dato u zadatak da nadjem firmu koja ce provuci kablove i instalirati patch panele i napraviti utičnice. Ali da bih mogla i njima objasniti sta nam treba, trebam da znam sta radim, i kako ce to u sustini izgledati :).

Citat:

Pitanja su sledeca: Da li drugi deo zgrade mora samo da ima internet konekciju, ili mora samo da bude umrezen sa prvim delom zgrade (samo lan) ili mora da ima oba ? Da li je trenutni propusni opseg koji ti je dat od provajdera dovoljan za buduce potrebe drugog dela zgrade ? Da li su ti delovi zgrada zajednicki ili ce biti nekih odvojenih IT segmenata ? Koji je projekat u pitanju, tacnije o cemu se radi, da li je potreban neki sistem koji bi nekim korisnicima mreze branio, ogranicavao protok i nacin slanja (QoS), ogranicavao konekciju (nebitno koju) ?


Drugi dio zgrade mora da ima oba, znaci isto kao i u prvom dijelu zgrade. Sto se tice interneta od telekom on je do 6144/512 kbps , sto iskreno nemam pojma da li je dovoljno :(. Korisnici se obično zale na sporu vezu. Kako odrediti koji propusni opseg treba za koje potrebe mreze?


Moje neko vidjenje svega toga je:

Mreza u prvom dijelu se sastoji od 10 racunara i jednog printera. Drugi dio bi isto bio do 10 racunara. ,

U prvom dijelu postaviti rack ormar sa jednim patch panelom, modemom i ruterom. Kablove iz patch panela dovesti do uticnica po kancelarijama. I u jednu od njih smjestiti access point.

U drugom dijelu zgrade postaviti manji rack ormar sa jednim patch panelom i switchom. Provesti kablovima iz patch panela do uticnica u tom dijelu. I kablovima spojiti racunare sa patch panelom, ili mozda na isti nacin access point. Jedini kabal koji treba provesti iz prvog dijela u drugi je onaj koji je potreban od rutera do switcha.

Udaljenost između prvog i drugog dijela je max 80 m. Vec sam probala da spojim obicnim utp kablom racunar u drugom dijelu sa ruterom u prvom dijelu, i radi kako treba.
Znam da utp kabal duzi od 90 ne bi mogao da prenosi signala kako treba. Sta u slucaju vecih udaljenosti? koristiti fiber optic ili spojiti vise segmenata na manjim udaljenostima?

Hvala vam puno na pomoci. sad mi je puno toga jasnije. :)

poz





 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže23.09.2012. u 03:29 - pre 141 meseci
Citat:
nini27

Moje neko vidjenje svega toga je:

Mreza u prvom dijelu se sastoji od 10 racunara i jednog printera. Drugi dio bi isto bio do 10 racunara. ,

U prvom dijelu postaviti rack ormar sa jednim patch panelom, modemom i ruterom. Kablove iz patch panela dovesti do uticnica po kancelarijama. I u jednu od njih smjestiti access point.

U drugom dijelu zgrade postaviti manji rack ormar sa jednim patch panelom i switchom. Provesti kablovima iz patch panela do uticnica u tom dijelu. I kablovima spojiti racunare sa patch panelom, ili mozda na isti nacin access point. Jedini kabal koji treba provesti iz prvog dijela u drugi je onaj koji je potreban od rutera do switcha.

Udaljenost između prvog i drugog dijela je max 80 m. Vec sam probala da spojim obicnim utp kablom racunar u drugom dijelu sa ruterom u prvom dijelu, i radi kako treba.
Znam da utp kabal duzi od 90 ne bi mogao da prenosi signala kako treba. Sta u slucaju vecih udaljenosti? koristiti fiber optic ili spojiti vise segmenata na manjim udaljenostima?



Dobro ti je viđenje, a što se tiče poslednjeg pitanja, dajem prednost optici. Nije to ni to toliko skupo kad uzmeš u obzir pouzdanost koju dobiješ uvođenjem optike (npr. ubacivanjem nekoliko switcheva između kako bi se povećala udaljenost uvećavaš vreme pronalaženja i otklanjanja problema u komunikaciji, jer ako switch nije upravljivi, moraš fizički obići celu trasu kabla i proveriti sve switcheve da nije neki otkazao, a cena upravljivih switcheva je tolika da je uvođenje optike isplativije rešenje, jer za te pare dobiješ media konvertore)...

Citat:
nini27:Sto se tice interneta od telekom on je do 6144/512 kbps , sto iskreno nemam pojma da li je dovoljno :(. Korisnici se obično zale na sporu vezu. Kako odrediti koji propusni opseg treba za koje potrebe mreze?


Pitaj ti najpre korisnike šta oni rade kad se žale na sporu vezu. Za stream HD videa sa malim "seckanjem" minimum je nekih 6Mbit, dok je 10 sasvim dovoljno i da se neki sadržaj, koji količinski staje na jedan CD, svuče za 3-4min. Za online igranje potreban je upload od najmanje 1Mbit. Za običan VoIP dovoljan je DL/UL od oko 90kbps, dok je recimo za Skype video pozive 1-na-1 potrebno nekih 1,5Mbps i za DL i za UL da bi sve radilo bez "seckanja", a ako se poveća broj učesnika u video koneferenciji onda se mora povećati i propusni opseg, i to mnogo više na DL nego na UL strani. Sve to što sam spomenuo spada među najzahtevnije Internet aktivnosti. Za obično surfovanje, chat i razmenu emailova 1Mbit je i više nego dovoljan.

Naravno, sve gore navedeno treba pomnožiti sa brojem zaposlenih koji u isto vreme obavljaju dotičnu aktivnost, a na brzinu komunikacije ne utiče samo propusni opseg, nego i odabir DNS servera, upotreba proxyja, firewalla, raznih filtera u AV softveru i sl., zatim brzina odziva servera kojem se pristupa, pa uplink provajdera prema drugim mrežama, itd. Naravno, ako mrežni crvići vršljaju na sve strane, ako je zaposlenima dozvoljeno da sami instaliraju softver pa sve vrvi od kojekakvih toolbarova, add-onova, plug-inova i ostalih gutača resursa, kakvu god konekciju da im daš, uvek će biti malo...
 
Odgovor na temu

jasoncuprija
Igor Djuricic
Cuprija

Član broj: 288478
Poruke: 63
178.79.24.*



+2 Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže23.09.2012. u 15:19 - pre 141 meseci
Ne znam koliko je optika tu dobar izbor ako imas ovakve modeme i nazovi ga home rutere, drugaciji su standardi i to koliko sam upucen...to je vec malo ozbiljnija oprema...drugo, ako ce prvi i drugi deo izmedju sebe komunicirati nezavisno od interneta trebace ti jedan doooobar link izmedju njih, minimun 1gbit/s...
 
Odgovor na temu

nini27

Član broj: 307012
Poruke: 5
*.PPPoE-5673.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Proširenje LAN mreže27.09.2012. u 21:24 - pre 140 meseci
ok, hvala vam na pomoci
Rijesili ste mi problem
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Proširenje LAN mreže

[ Pregleda: 2690 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.