Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)

[ Pregleda: 2081 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Chojba

Član broj: 238529
Poruke: 200
*.adsl.eunet.rs.



+75 Profil

icon Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)25.08.2012. u 16:39 - pre 141 meseci
PC "bije u stotku" i baguje mi sve zivo vec 2-3 dana, pa me zanima da li visoka temperatura procesora moze da bude uzrok i kako mogu to da resim.

Nadao sam se da je u pitanju losa instalacija Windows 7 ili neki virus, posto se to jelte najlakse resava, ali probao sam sa Ubuntu 10.04 live verzijom i nista bolje rezultate nisam dobio :S

Temperatura u screenshotu je merena SpeedFan programom, proverio sam i u BIOS-u i rezultati su maltene isti.

Temperatura se krece od 60C-75C. Najcesce je na vise od 70C. Pravo je cudo da screenshot prikazuje 65C. Evo sada je vec na 73C. Takodje me interesuje da li je normalno da temperatura za sekundu skoci od 75C na 65C(to se desilo bas pre screenshota) ?

Mozda je senzor los ? Ali sta bi onda bio problem ? Ili je mozda u BIOS-u ukljuceno nesto sto ne bi trebalo ? Mada bi onda verovatno i pre 4 dana bagovao...

Inace, u potpunom mirovanju je CPU usage <20%, ali cim pokrenem "nesto", to nesto ga ubija. Znaci, ne nalazim jedan konstantan proces koji koristi veliki procenat CPU-a vec kad pokrenem Chrome on jede, kad se Avast updejtuje on jede, kad gledam film GOM jede...

Temperatura u SpeedFan-u:



Pokretanje Chroma ubija CPU na Windows 7:



Download/Install VLC Player-a ubija CPU na Ubuntu 10.04 live verziji:



Konfiguracija:



Unapred zahvalan!
 
Odgovor na temu

x-com
YU

Član broj: 23045
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)26.08.2012. u 08:18 - pre 141 meseci
Jesi li proverio kakva je pasta na samom procesoru? Imao sam slican problem sa intel procesorom sa originalnim kulerom. Jednostavno, pasta se toliko stvrdnula tako da hladnjak nije svom povrsinom dodirivao procesor. Identicni simptomi kao kod tebe.
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)26.08.2012. u 15:06 - pre 141 meseci
Bolje prvo vidi šta zauzima procesor. Idi na start, run, ukucaj perfmon i onda prati uputstva sa slike koju sam napravio. Nije na srpskom jer sam je postovao na stranom forumu.



Kada si sve to odradio videćeš grafički prikaz svih procesa a kad klikneš na onaj koji pravi problem, prikazaće ti dole u listi koji je. 65C i nije neka temperatura. Kod mene ide do 98C kada gejmingujem leti.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Chojba

Član broj: 238529
Poruke: 200
*.adsl.eunet.rs.



+75 Profil

icon Re: Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)26.08.2012. u 18:21 - pre 141 meseci
Hvala na odgovorima.

@x-com - nisam neki strucnjak za termalne paste, ali cini mi se ok. Stavise, procesor je postavljen pre nedelju dana i tada je stavljena nova pasta(jedino ako nije stavljena kako treba, jel moze da pomogne ako okacim sliku hladnjaka i procesora ?).

@espresso - upravo pokusavam tom solucijom da nadjem proces koji me ubija, ali dobijam iste rezultate kao u task manageru - ono sto trenutno radim zauzima CPU usage. Znaci nema konkretnog "sumnjivca" vec aktivni program zauzima mnogo dok ne zavrsi posao. Kao sto sam napisao i u prvom postu, probao sam i sa Ubuntu 10.04 Live verzijom i imam isti problem, tako da sam iskljucio mogucnosti kao sto su virusi ili neki specifican proces.

Da kucnem u drvo, malo bolje radi od sinoc, mada i dalje nije to to.

Jel postoji mogucnost da zapravo problem sa grafickom uzrokuje CPU Usage ? Nesto mi se cini kao da mu otvaranje prozora(explorera, programa, browsera...) najvise smeta. Evo, otvorim task manager i CPU iz mirovanja odmah uleti u 100% pa se posle 2-3 sekunde "normalizuje".
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)26.08.2012. u 20:59 - pre 141 meseci
Ako je porblem sa drajverima - grafičkom, obično hoće proces "system" da poludi.
Procesor može da se greje od nekog procesa koji konstantno skače u pozadini ili zauzima veće vreme nego što bi trebalo. Po tvojim graficima ja bih rekao da ima nešto što u pozadini konstatno zauzima procesor a ne prikazuje se pa zato novim procesima treba više vremena da se podignu.
 
Odgovor na temu

Chojba

Član broj: 238529
Poruke: 200
*.adsl.eunet.rs.



+75 Profil

icon Re: Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)26.08.2012. u 22:04 - pre 141 meseci
Ovo je spisak svih pokrenutih procesa. CPU Usage je na 10ak procenata, i onda odem na zamunda dot net, i CPU Usage istog momenta skace na stotku i ne mrda dok ne iskljucim taj sajt. Isto vazi za jos mnogo zahtevnih sajtova/programa. Doduse nije mi jasno kako npr mogu da igram bez problema PES 6 satima(jeste da nije nesto zahtevna igrica, ali cudi me da ne laguje kada je CPU konstantno na 100%).





Ima ih dosta pa sam morao iz dva puta. Ne vidim nista sumnjivo osim mozda "audiodg.exe" koji konstantno stoji na 10-12%.
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)26.08.2012. u 22:33 - pre 141 meseci
Kao što si napisao, temperature su iste i sa Linuksom. Ako ti ništa ne koči, mislim da nema potrebe da brineš. audiodg.exe i brauzer i kod mene standardno vuku malo više od ostatka.
 
Odgovor na temu

Chojba

Član broj: 238529
Poruke: 200
*.adsl.eunet.rs.



+75 Profil

icon Re: Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)26.08.2012. u 23:15 - pre 141 meseci
Pa znas kako, za temperaturu se ne brinem uopste(osim ako je problem) ali za CPU usage se brinem zato sto mi direktno utice na rad, odnosno usporava ga kad se zaglavi na 100%. Ja sad stvarno ne znam da li moja graficka i procesor podrzavaju hd filmove(720p, 1080p) ali ako slucajno preskocim odredjeni deo filma(seeking ili kako se vec zove) normalno gledanje je izgubljeno(film je usporen, komp ne stize da ga obradi). Evo sad sam probao, i par sekundi radi normalno i tu je kraj i krece bagovanje i to kad gledam ispocetka(znaci bez seekinga). Mada nesto sad gledam requirements za 1080p i izgleda da moju konfiguraciju ne greje sunce, ali bar 720p bi trebao da radi kako treba... Ili ipak ne ? :S

Da se razumemo, mislim na HD tipa tv shows koji su 1-2GB za sat vremena videa. Mozda je to neki rip, uglavnom wmv i mp4 formati.



 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Da li i koliki uticaj ima temperatura CPU-a na CPU Usage ?(problem)

[ Pregleda: 2081 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.