Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Detektor metala - literatura

[es] :: Elektronika :: Detektor metala - literatura

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 36608 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura21.08.2012. u 13:41 - pre 141 meseci
@Brelak

Jedna od pouzdanih i jevtinih metoda je napraviti dva ista oscilatora ciji su zavojnice dva potpuno identicna kalema, gde je u prostor i kome su smesteni kalemovi (obicno se zaliju u neku smesu) postavljen i njihov rezonantni kondenzator. Tako dobijemo dva identicna oscilatorna kola sa istim rezonantnim ucestanostima. Treba ostaviti mesto gde su prikljuci kalema i rezonantni kondenzator, nezalivenim, jer mozemo dodavanjem kondenzatora malene vrednosti "natrimovati" da budu bas iste rezonantne ucestanosti.

Jedan kalem se postavlja horizontalno, na nemetalnu "drsku" tragaca, a drugi vertikalno iznad horizontalnog kalema na istu drsku, na takav nacin da zamisljena osa horizontalnog kalema prolazi kroz centar vertikalnog kalema, cija je zamisljena osa pod pravim uglom u odnosu na osu horizontalnog, i medjusobno su udaljeni bar jedan svoj precnik.

Kada se tako postave, minimalno razmenjuju svoja magnetna polja.

Najveci "neprijatelj" LC oscilatora je promena temperature, pa iz toga proizilazi da je takodje neprijatelj tragacima metala.

Gradjom sa dva potpuno identicna sistema oscilatora, na opisani nacin, dobijamo to da nam je donji (horizontalni kalem) detekcioni, posto je donja polovina njegovog magnetnog polja izlozena uticaju metalnih predmeta koji mu menjaju rezonantnu ucestanost, dok je gornji (neizlozen tom uticaju) referentni i termokompenzacioni.

Radi se prakticno o nekoj vrsti raciometrijskog merenja, gde se poredi RAZLIKA ucestanosti ili faze ova dva sistema.

Feromagnetni metali ce sniziti rezonantnu ucestanost donjeg kalema, dok ce je obojeni metali povecati.

Kalemovi se izradjuju da im precnik bude mnogo veci od duzine (prakticno pljosnati, nalik prstenu).
Sto je veci precnik kalemova, veca nam je dubina detekcije, ali (ne moze bez ali) opada osetljivost ka malim predmetima.
Tom problemu se doskoci na takav nacin, da se naprave dva kompleta kalemova koji se mogu menjati po potrebi izbora: dubina ili sitni predmeti (jedan par sa manjim, a drugi sa znatno vecim precnikom). Parovi ne moraju imati iste rezonantne ucestanosti posto se prati razlika. Rezonantne ucestanosti bi trebalo da budu iste u okviru jednog para.

Manje zahtevni korisnici (krupniji predmeti, ili na manjoj dubini) mogu uvesti signale iz oba oscilatora (tako da budu minimalno optereceni) u jedan obican sumirajuci audio pojacavac sa visokoimpendansnim ulazima, gde ce se razlika ucestanosti kalemova pojaviti kao interferencija u audio opsegu, bez obzira sto ucestanosti kalemova mogu biti daleko od cujnih.

Citava vestina pravljenja dobrog urejaja takve vrste se svodi na pedantnost izrade oscilatora i koriscenjem elemenata u oscilatorima sa poznatim temperaturnim koeficijentom, gde se na kraju zbirom njihovih uticaja, dobije da temperaturni koeficijent kompletnih oscilatora tezi nultom.

Poboljsanje se moze izvesti tako sto moze jedan od oscilatora biti "master" a drugi "slave", kontrolisan PLL sklopom cija regulaciona petlja ima jako veliku vremensku konstantu (spor odziv) >30 sekundi. To ce dodatno poboljsati temperaturne osobine sklopa, i omoguciti da se uporedjuju faze oscilatora, cim se dobija izuzetna osetljivost.
Samo poredjenje faza se moze vrsiti ocitavanjem izlaza istog PLL sklopa, pomocu filtera krace vremenske konstante.

Takav sitem nece detektovati nista kada je tragac statican, u jednom polozaju, ali kod bilo kakvog kretanja tragaca, detektovace i najmanje "uzrocnike" promene magnetne permeabilnosti prostora ispod detekcionog kalema.

To bi bili opsti principi, koji se mogu izraditi na bezbroj nacina, a posto je za takav posao potreban specifican poligon koji nema metalnih predmeta u blizini, ne bih se hvatao prakticnog izvodjenja prototipa jer: nemam takav prostor na raspolaganju, i za to je potrebno dosta vremena (koje takodje nemam).

Inace, razmisljao sam da bi se poligon za bazdarenje mogao napraviti od vecih blokova stiropora, gde bi covek koji bazdari i sam detektor bili izdignuti metar-dva iznad tla.

Mogu vam pomoci ovako: teoretskim osnovama, posmatranjem sklopova koje ste konstruisali, njihovom online korekcijom u smislu poboljsanja, i ponekom idejom.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura21.08.2012. u 15:04 - pre 141 meseci
Mala ispravka oko bazdarenja , a to je da je bas potrebno bazdariti na realnom terenu ako se napravi vec provereni uredjaj da nije prototip ,a ne na idealnom jer sta se desava ako izbazdaris na stiroporu na visini od 1-2m dobijas idealna prostor bez ikakvih primesa u njemu i kada izbazdaris na tome u prirodi ce brljaviti samo tako . Ovo je ok ako je u pitanju industrija i potrebno je detektovati i najmanju cesticu necega metalnog u masi koja ide ispod detektora radice perfektno .
Iimao sam prilike pre par god da napravim uredjaj koji je detektovao metal to jest povecanje mase metala u nekom prostoru , konkretno je pokretna ili transportna traka bila delimicno od metala ispod same gumene trake , valjci , lezista itd i detektor se upuca na tu kolicinu metala u okolini i svaka mala promena u tom prostoru odreaguje detektor i signalizira ili zaustavi proces.
Za klasicne detektore za tragace ili lovce na blago je potrebno izvrsiti bazdarenje na sto vise terena i to tako (kako sam ja radio vise puta) sto iskopam svrdlom rupu do dubine koju testiram i opet na metal koji testiram i ubacim predmet ,- zatrpam i izvrsim test i onda krecu stalna stelovanja i korekcije dok ne dodjem do dobrih rezultata . Isti taj detektor probam cisto na jos par podrucija , recimo kamenita , vlazna itd i pratim da li dolazi do znatne promene mereci istu dubinu i isti predmet svuda i pokusavam pohvatat isve rezultate i doci do neke sredine i izbazdariti tada i onda mogu reci da je 80% pouzdan kada zapisti na nesto i otklon skale pokaze da je to recimo gvozdje ili neki obojeni metal .
Kao sto Dragoljub rece potrebno je itekako dosta vremena i jos vise zivaca da se napravi prototip i kvalitetno izbazdari ,a da je pri tome stabilan u radu i pouzdan .
Recimo da se napravi prototip ovog uredjaja potrebno je prvo bazdarenje u idealnom prostoru(govoreci iz prakse) da bi se uopste vidla diskriminacija uredjaja i uopste funkcionalnost(kao sto je opisao Dragoljub ) i kada se utvrdi da je to sve u redu i radi kako treba pre svega stabilnost rada onda se lagano pristupa realnom prostoru to jest klasicnom zemljistu . Moze doci do toga da uredjaj perfektno radi u idelanom prostoru , a nikako u realnom i skoro je nemoguce izbazdariti ,a uzrok moze biti sama elektronika (oscilatori) , jer ima dosta finesa da se dodje do kvalitetnog uredjaja.
Inace po meni su najbolje omega sonde .
Pozdrav
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura21.08.2012. u 15:15 - pre 141 meseci
@Darko_zed

Da Darko,

I mislio sam na obezbedjivanje dobrih i stabilnih performansi uredjaja, bazdarenjem na idealnom terenu.

Za koriscenje na realnom terenu se napravi neka "Null set" komanda.

Kada mozemo "verovati" stabilnosti uredjaja, onda takva komanda bude isto sto i "tara" za vagu, sto vec nije bazdarenje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Brelak
Nis

Član broj: 131174
Poruke: 227
*.netnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura21.08.2012. u 15:30 - pre 141 meseci
Da bih dosao do zeljenih rezultata da vidim prvo da li sam ja to dobro razumeo :) Ako pretpostavim da se radi o VLF detektoru sa ovakvom sondom tj. tog tipa i da zelim da detektujem sve metale koji se nadju u magnetnom polju a da pritom mogu da odredim da li je u pitanju feromagnetni ili neferomagnetni, blok sema bi bila ova koju sam okacio.

Pre svega bih obezbedio odredjenu frekvenciju ciji bih izlazni signal pojacao "x" puta a potom doveo do Tx namotaja. Original signal sa oscilatora bih uporedjivao sa signalom koji sam dobio sa Rx namotaja (koji je prethodno pojacan) radi odredjivanja fazne razlike (neferomagnetni metali) a u isto vreme bih ga doveo na voltmetar ili nesto poput VU-metra radi detekcije feromagnetnih metala. Sada me pored toga da li ovo uopste ima veze sa mozgom interesuje i to kakva je razlika izmedju toga da li se Tx namotaju prosledjuje sinusoida ili kvadratni signal. Kada budem dobio tu famoznu sondu onda cu pomenuti naravno i njen tip, model i karakteristike pa cemo dalje diskutovati o konkretnim vrednostima, uh :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura21.08.2012. u 15:41 - pre 141 meseci
@Brelak

Posto je Tx namotaj spregnut sa kondenzatorom, cini oscilatorno kolo, pa ce, sta god "gurnuo" u njega talasni oblik biti sinusan (ako je dovoljan Q faktor).

Blok shema je ok. To je jedna od metoda merenja.
 
Odgovor na temu

Brelak
Nis

Član broj: 131174
Poruke: 227
*.netnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura21.08.2012. u 16:47 - pre 141 meseci
Ok, moja ideja je bila da se frekvencija dobije iz kristala i invertora, eventualno da se doda i delitelj frekvencije ako je to potrebno pa sve to da ide na pojacavac koji ce da pogoni Tx namotaj.
 
Odgovor na temu

Brelak
Nis

Član broj: 131174
Poruke: 227
*.netnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura22.08.2012. u 17:12 - pre 141 meseci
Kolege da li ste ima iskustva sa Fisher F2-11 DD detektorom, kako vam se cini?
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura22.08.2012. u 20:02 - pre 141 meseci
Još ni jedan dedin nije nađen njime

(jbg, bilo jače od mene)
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Trick_Fix

Član broj: 305311
Poruke: 253
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+261 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura22.08.2012. u 20:08 - pre 141 meseci
A "Babin" ? ___možda Ona zakopala blago od " Poštara" !

ebg,
jače je od mene, i to oko ~3,14 x
 
Odgovor na temu

kucnimacak
security, gard
kula

Član broj: 263576
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: kucnimacak.webs.com


Profil

icon Re: Detektor metala - literatura30.08.2012. u 10:35 - pre 141 meseci

Pozdrav svima, evo sada sam nabasao na ovu temu, pa rekoh da se prikljucim.

Cisto jedno teorijsko pitanje, posto vec vise od godinu dana pravim jedan Tesoro Bandido 2 MicroMAX, sto cini mi se da zbog nedostatka vremena ce se razvuci jos koju godinu, recimo da li bi to moglo mnogo jednostavnije da se odradi da recimo racunar (kao neprenosiva varijanta) odnosno konkretno laptop (na terenu) odradjuje onaj deo vezan za elektroniku.

Recimo sad ima polovnih laptopova veoma povoljno, mnogo povoljnije nego sto kosta detektor metala sa najlosijim karakteristikama. Uzme se laptop, posto sonde obicno rade na nekoj frekvenciji od oko 10KHz, iskoristi se audi izlaz na koji ce neki od programa da generise odredjenu frekvencu za "predajni" kalem sonde, a onda vrednost dobijena sa "prijemnog" kalema uvesti na mikrofonski ulaz i jednostavo sa nekim programom vizuelno porediti te dve vrednosti i razliku koja se dobija pri promeni impedansi u kalemovima.

Verovatno bi ovo imalo prednosti jer bi program mogao da generise razlicite vrednosti frekvenci i sl.



 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura30.08.2012. u 11:02 - pre 141 meseci
@kucnimacak
Ako si dobro pročitao celu temu, pominjali se neki 'kumulatori u parnom pboju komada. Laponja i prateće skalamerije će sigurno zahtevati barem 3 (para)

A i dekin će teško da se nađe (mislio sam na ćup, ne na bakin kolač).
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

banebeograd66
beograd

Član broj: 36412
Poruke: 70
*.dyn.luxdsl.pt.lu.



Profil

icon Re: Detektor metala - literatura30.08.2012. u 13:33 - pre 141 meseci
Citat:
kucnimacak:
da li bi to moglo mnogo jednostavnije da se odradi da recimo racunar (kao neprenosiva varijanta) odnosno konkretno laptop (na terenu) odradjuje onaj deo vezan za elektroniku.

Recimo sad ima polovnih laptopova veoma povoljno, mnogo povoljnije nego sto kosta detektor metala sa najlosijim karakteristikama. Uzme se laptop, posto sonde obicno rade na nekoj frekvenciji od oko 10KHz, iskoristi se audi izlaz na koji ce neki od programa da generise odredjenu frekvencu za "predajni" kalem sonde, a onda vrednost dobijena sa "prijemnog" kalema uvesti na mikrofonski ulaz i jednostavo sa nekim programom vizuelno porediti te dve vrednosti i razliku koja se dobija pri promeni impedansi u kalemovima.


moj savet ti je da svoju iventivnost u konstruisanju metal detektora iskoristis na nekim drugim naucnim poljima,
jer ovo sto predlazes za sada ipak nije moguce, a daleko od toga i da je isplativo ili funkcionalno.
pre svega ne radi vecina sondi na 10khz,
a cak i kad bi uspeo da nadjes ili napises program koji bi neku sondu i neki lap-top "umrezio"
zamisli kako bi ti bilo tesko da u jednoj ruci drzis lap top a u drugoj stap i sondu, fali ti jos barem jedna ruka koju bi koristio za asovcic ili lopatu...

moj predlog ti je da ipak uzmes neki solidan i nov metal detektor cije cene pocinju vec od 200 evra...

banebeograd66
 
Odgovor na temu

kucnimacak
security, gard
kula

Član broj: 263576
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: kucnimacak.webs.com


Profil

icon Re: Detektor metala - literatura31.08.2012. u 17:42 - pre 141 meseci
Ova problematika sa akumulatorima resila bi se bezicnim napajanjem....

Salu na stranu ovo je dobar primer da se odgovori Brelaku na postavljeno pitanje o principu rada detektora metala, jer ova primedba:

"moj savet ti je da svoju iventivnost u konstruisanju metal detektora iskoristis na nekim drugim naucnim poljima,
jer ovo sto predlazes za sada ipak nije moguce, a daleko od toga i da je isplativo ili funkcionalno.
pre svega ne radi vecina sondi na 10khz,
a cak i kad bi uspeo da nadjes ili napises program koji bi neku sondu i neki lap-top "umrezio"
zamisli kako bi ti bilo tesko da u jednoj ruci drzis lap top a u drugoj stap i sondu, fali ti jos barem jedna ruka koju bi koristio za asovcic ili lopatu...

moj predlog ti je da ipak uzmes neki solidan i nov metal detektor cije cene pocinju vec od 200 evra..."


ne lezi, odavno se u izradi detektora metala koriste mikroprocesori, cak sta vise imam jedan istrument po funkciji priblizan detektoru metala (Elcometar) napravljen 80-ih godina i u sebi ima mikroprocesor, memoriju... a ako cu citirati Voju Antonica tvorca domaceg racunara Galaksije onda se takav uredjaj moze nazvati racunarem.
Takvi detektori metala u principu sadrze stabilisan oscilator koji napaja predajni kalem u sondi, signal koji se dobija sa prijemnog kalema odvodi se prvo na AD konvertor a onda dobijena digitalna vrednost u procesor koji poredi tu vrednost sa vrednostima zapisanim u memoriji (obicno u nekim eprom ili slicnim memorijama) i na osnovu toga ispisuje vrednost na displeju.

Po vec napisanom principu rada svako ce uvideti da onda od gore sponemutog lap topa slobodno mogu da se otkace suvisni potrosaci: DVD rezac, hard disk, monitor.. itd, dovoljno je da ostane maticna ploca i zvucna kartica...

Tacno je da ne rade sve sonde na 10KHz, tu vrednost sam naveo cisto da se vidi OPSEG na kome radi dosta sondi kod detektora metala koji se koriste personalno, a iz razloga jer je to audio opseg koji moze da generise zvucna kartica kod racunara.

Napisati program koji bi poredio izlazni i ulazni signal na zvucnoj kartici ne bi bio problem, veci problem kod izrade detektora metala je napraviti dobru sondu kao i bazdarenje uredjaja.

Jedino si u pravu da je lakse uzeti neki detektor od 200eurica nego igrati se sa svim ovim, ali bas iz tog razloga sto je zanimljivije tezim putem postoji i ova tema.




 
Odgovor na temu

banebeograd66
beograd

Član broj: 36412
Poruke: 70
*.dyn.luxdsl.pt.lu.



Profil

icon Re: Detektor metala - literatura31.08.2012. u 18:16 - pre 141 meseci
ja sam na osnovu tvoje izjave da tesora pravis vise od godinu dana pomislio da ti hoces da imas neki detektor koji radi a ne detektor koji se radi i radi i radi i radi..........
pa sam ti zato dao predlog da umesto da se i dalje mucis jednostavno kupis nov detektor za 200 evrica ,
moja greska,
zelim ti srecu u tome sto mislis da ces uspeti,
a ako ikad i uspes javi da vidimo kako izgleda i koliko je taj "frankenstajn" funkcionalan /sumljam da ce biti/ i isplativ /ne verujem/.

cisto radi tvoje buduce matematike,
sonda za metal detektor, minimum 50-60 evra
stap za sondu 30-50 evra
polovan racunar 60-100 evra,
znaci ulaganje 150-200,

sa druge strane neki modeli teknetiksa ili gareta govorim o novim metal detektorima ,
pocinju sa cenama vec od 200-230 evra.
znaci kupis i ides na teren , ne gubis vreme zivce pare, nego aparat i asovcic u ruke i udri,
pa sad ti vidi , tvoj je izbor...
banebeograd66
 
Odgovor na temu

kucnimacak
security, gard
kula

Član broj: 263576
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: kucnimacak.webs.com


Profil

icon Re: Detektor metala - literatura31.08.2012. u 20:04 - pre 141 meseci

Ma ja i punjac za akumulator pravim godinu dana, ali to nije poenta, poenta je da je korisnik Brelak zapoceo ovu temu da mu se jasnije objasni princip na kome funkcionisu detektori metala a verujem da ima jos korisnika koje ova tema interesuje i koji bi razmenili misljenja, a ne da mu se daju oglasi gde moze i po kojoj ceni da kupi koji.

Samogradnja detektora je lep nacin da se covek zabavi a i da nesto nauci, lako je nesto kupiti, ionako smo postali potrosacko drustvo gde se sve svelo na kupovinu jer je nesto lakse kupiti nego praviti.

Eto ciste matematike: "sonda 50-60 eura", u samogradnji sonda izadje 50 dinara, najobicnija glupost od dva ili tri namotaja zice, naravno potrebno je imati znanje, strpljenja i po koji uredjaj (osciloskop, frekvencmetar, generator frekvence ili racunar koji zamenjuje navedene) ali to nije poenta, poenta je da se kupi tudje znanje i komad zice zaliven u lepo kuciste i sa zvucnim imenom i onda tako svemirski opremljen pravac na njivu po dedin cup.

Ali da ne bi ovo otislo u onom pravcu u kome nikako zainteresovani korisnici nece saznati princip rada detektor ja odoh na pivo na koje pozivam i banebeograd66, jer verujem da se uz pivo lakse raspravlja o ovj temi
 
Odgovor na temu

krompic

Član broj: 160764
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Detektor metala - literatura01.09.2012. u 22:51 - pre 141 meseci
Slucajno sam nasao ovu temu pa me interesuje, a vidim da ste experti u ovoj oblasti.
Trebala bi mi sema (vertikalnog) detektora metala koji bih koristio na izlaznom delu mlina za mlevenje plastike za otkrivanje metalnih opiljaka u recikliranom granulatu (meljavi).
Da li tako nesto vec imate i sa kojim problemom bih se moga susresti ??

Hvala unapred na savetima

Kroka
 
Odgovor na temu

kucnimacak
security, gard
kula

Član broj: 263576
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: kucnimacak.webs.com


Profil

icon Re: Detektor metala - literatura02.09.2012. u 15:13 - pre 141 meseci
-krompic-

Nema potrebe za detektorom metala, postoje industrijske induktivne sonde recimo proizvodjaca OMRON, mogu da detektuju veoma sitne cestice metala, detektuju na razdaljini od nekoliko cm... mozda one mogu da ti posluze.


 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura02.09.2012. u 17:10 - pre 141 meseci
Citat:
kucnimacak: -krompic-

Nema potrebe za detektorom metala, postoje industrijske induktivne sonde recimo proizvodjaca OMRON, mogu da detektuju veoma sitne cestice metala, detektuju na razdaljini od nekoliko cm... mozda one mogu da ti posluze.


Pa to je to , metal detektor , induktivna sonda u svakom slucaju postoji e sada sto sto je to upakovano sve u kompletu je druga prica mada ako je u pitanju sonda samo mora postojati prateca elektronika ili ti baza . Ja sam nesto video od toga i kostalo je poprilicno , nisam radio sa tim tako da ne mogu reci nista vise o tome.

Sto se tice mlinova za plastiku video sam da na ulazu u sitan mlin gde se jos usitnjava vec mlevena plastika postoji elektro magnet na tom ulaznom delu gde se metalni opiljak lepio na metalnu povrsinu po kojoj je samlevena plastika klizala. Ovo je imalo nedostatak kada se pojavi bakar i aluminijum prolazi bez problema . Inace je u pitanju bio vibro dozator i tako je ubacivao materijal u mlin. Inace su uslovi za postavljanje detektora bili nemoguci tako da sam odustao od celog posla , vibracije velike , nemarnost uradu itd itd pa nisam sebi hteo da stvaram glavobolju .
Pozdrav
 
Odgovor na temu

krompic

Član broj: 160764
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Detektor metala - literatura02.09.2012. u 18:15 - pre 141 meseci
Hvala na informacijama

Ako ne moze da se montira na mlin za plastiku ja bih ga napravio kao poseban uredjaj kroz koji bih naknadno sipao mlevenu plastiku preko nekog vibro dozera.
Tu nije problem sa metalnim cesticama to moze da se resi i sa neodijum magnetima nego je najveci problem nemagnetni materijali kao bakar, aluminijum, mesing itd.

Ako neko ima neki link ili adresu gde se te sonde mogu kupiti ili napraviti.
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Detektor metala - literatura02.09.2012. u 18:23 - pre 141 meseci
Citat:
krompic: Hvala na informacijama

Ako ne moze da se montira na mlin za plastiku ja bih ga napravio kao poseban uredjaj kroz koji bih naknadno sipao mlevenu plastiku preko nekog vibro dozera.
Tu nije problem sa metalnim cesticama to moze da se resi i sa neodijum magnetima nego je najveci problem nemagnetni materijali kao bakar, aluminijum, mesing itd.

Ako neko ima neki link ili adresu gde se te sonde mogu kupiti ili napraviti.

Pazi nisam rekao da ne moze , moze ali da ne trpi vibracije mlina ili vibro dozera .Sve zavisi koliko imas mesta i kako osmislis da to postavias direktno na ulaz u mlin .

Pravljenje metal detektora nije uopste naivna stvar da bi radio kako treba ili u suprotnom bacen novac i vreme , imas dosta sema na netu potrazi malo .
Evo linka iz prve i vec vidim dosta podataka https://www.google.rs/search?n...cbcdc&biw=1024&bih=601

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Detektor metala - literatura

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 36608 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.