Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako sacuvati vrednost?

[es] :: Ekonomija :: Kako sacuvati vrednost?

[ Pregleda: 1672 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

powersz

Član broj: 245622
Poruke: 64
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Kako sacuvati vrednost?18.08.2012. u 15:50 - pre 141 meseci
Razmisljam nesto.

Na primer: Otac i majka stede novac, recimo svakog meseca odredjeni procenat od plate. Oni su u periodu od 1998 do 2003-e godine stedeli i sada imaju na primer 1000e od tada. Neki moj zakljucak je da to nije dobro, jer je tada vrednost tog novca bila daleko veca nego sada. I uopsteno mislim da kada se novac cuva, vremenom se istim tim novcem moze kupiti sve manje i manje stvari a postoje odricanja u tom periodu kada se stedi.

Ovo je neko moje razmisljanje iz glave, i ne znam koliko je smisleno. Nemam veze sa ekonomijom tako da ne iskljucujem mogucnost da sam kucao neke gluposti. Nadam se da sam lepo objasnio. Sta mislite?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako sacuvati vrednost?18.08.2012. u 16:31 - pre 141 meseci
U pravu si. Jedino oko cega se generalno ne slazu ljudi je zbog cega je to tako :)

Jedan dobar primer kretanja neke vrednosti i kretanja generalno vrednosti novca je nafta. Zlato je mozda vise poludelo, ali zlato nije neophodno za zivot realno. Dok bez nafte... vrlo brzo bi se vratili u inkviziciono doba.

Tako da ako hoces da sacuvas vrednost, kupi naftu i cuvaj :D Ako padne cena, pasce i cena svega ostalog, jer sve poskupljuje kako nafta posljupljuje.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kako sacuvati vrednost?18.08.2012. u 17:24 - pre 141 meseci
Mnogo ga kosta skladistenje,a i zeznuo bi ga parafin :-), moze da skladisti vodu. Bez toga se bas ne moze. Ipak mislim da za 5godina stednje to je mizerna cifra,pa se i problem javlja u smanjenju kupovne moci proizvoda. Mada kada se setim da samm prvi klima uredjaj platio 3k,a blindirana vrata 2,5k i pogledam cene sada,ispade da ih mogu kupiti u vise komada sada.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.b-online.gr.



+421 Profil

icon Re: Kako sacuvati vrednost?20.08.2012. u 08:34 - pre 141 meseci
U monetarni sistem je ugrađena pojava koja se zove inflacija i to znači da vremenom novac gubi vrednost. To nije strašno ako se novac skuplja na kratki period ali na duži nikako nije pametno novac čuvati u slamarici. Jedina bolja stvar od čuvanja novca jeste pravljenje novca. Znači, najbolji način da se novac utroši (govorimo o višku novca) je da se ulaže u neki posao koji će donositi još više novca. E sad, ne zna svako kako da od jednog evra napravi dva i u tom slučaju je bolje novac čuvati nego rizikovati sa poslom ako nismo tome vični. Od opcija imamo štednju u banci, kupovanje nekretnina, ulaganja preko investicionih fondova, kupoprodaju akcija itd... Svaka od ovih varijanti predstavlja odnos između visine zarade i rizika, što je veći rizik to je veći potencijalni dobitak/gubitak, kao kod kockanja. Na primer, štednja u banci je najsigurnija ali je i "prinos" najmanji. Trgovina na berzi je rizična ali možeš preko noći da se obogatiš ako znaš kako i ako imaš sreće. Eto, to je otprilike to u kratkim crtama.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Kako sacuvati vrednost?11.09.2012. u 17:09 - pre 140 meseci
Inflacija je ono sto obezvredjuje novac. O poreklu i uzrocima inflacije neki drugi put.

U situacijama hiperiflacije ili kada je ona dvocifrena kao u Srbiji ljudi sasvim jasno vide da im novac gubi vrednost. Medjutim pogledajmo evrozonu. U njoj je inflacija sada oko 2.7% na godisnjem nivou. Naizgled smedna cifra, pa ipak:

pri tako maloj inflaciji vasih 100 evra u fioci izgubice vrednost od 2.7 evra sto su dva kapucina
1000 evra izgubice 27 evra, vecera za dvoje
10000 evra izgubice 270 evra, netbook
100000 evra izgubice 2700 evra, najnoviji Mac

za deset godina ovako kumulativne inflacije imate gubitak od 1.027^10=1.30 ili cak 30 %

za 10 godina vasa 1000 vredece kao sada 700 evra !

A na prvi pogled reklo bi se pa evro je stabilan, sto kaze narod evro je evro.

Pametno je zato stedeti oroceno ako bas nemamo nikakvu drugu ideju. To je neki minimum napora da zastitimo ustedjevinu od inflacije. I tada treba videti kolika je realna kamata=nominalna-ocekivana inflacija... Takodje stednjom pomazemo i ekonomiju jer novac koji ne nameravamo koristiti stavljamo drugima na raspolaganje. Zemlje jake ekonomije su uvek i zemlje velike stednje.



 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Kako sacuvati vrednost?

[ Pregleda: 1672 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.