Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14379 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.09.06.2012. u 18:24 - pre 144 meseci
@mikikg

Oprezno sa crtanjem !!! Treba u praksi namestiti elemente koji odredjuju stabilnost cele naprave, pogotovo vazi za veoma brze diff-amp.

Pozdrav prijatelju
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.09.06.2012. u 18:29 - pre 144 meseci
@macolakg mogu nacrtati draft shemu cisto da bi kroz diskusiju imali nesto konkretno "u sta da gledamo" a vrednosti u svakom slucaju treba preracunati i to zavisi i od potreba kako kome treba.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.09.06.2012. u 18:52 - pre 144 meseci
Macola, da li se ovo sve dosad navedeno odnosi samo na HI-FI ozvucenja ili ima primjenu i u PA sistemima, jer sam na ovom drugom pa da znam da se na vrijeme prešaltam ?
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.09.06.2012. u 19:34 - pre 144 meseci
@boro62promaja

Ako sa PA mislis na "power amplifier", naravno, jer Hi-Fi pojacavaci jesu PA sa frekventnim opsegom koji prekriva audio opseg i izuzetno vernim prenosom izvornog signala. Za neke druge primene ih ima i sporijih, a i brzih.

Iskreno, nisam bas najbolje razumeo pitanje..
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.09.06.2012. u 19:36 - pre 144 meseci
Citat:
mikikg: @macolakg mogu nacrtati draft shemu cisto da bi kroz diskusiju imali nesto konkretno "u sta da gledamo" a vrednosti u svakom slucaju treba preracunati i to zavisi i od potreba kako kome treba.


Ma naravno, nesto kao uopsteni princip ne bi skodilo...
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.09.06.2012. u 20:39 - pre 144 meseci
Citat:
macolakg: @boro62promaja

Ako sa PA mislis na "power amplifier", naravno, jer Hi-Fi pojacavaci jesu PA sa frekventnim opsegom koji prekriva audio opseg i izuzetno vernim prenosom izvornog signala. Za neke druge primene ih ima i sporijih, a i brzih.

Iskreno, nisam bas najbolje razumeo pitanje..

Druze mislio sam na razglasne sisteme , koncertna ozvucenja iliti ozvucenja za "žive svirke" , snage reda par KW, trenutno sam na tome.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.09.06.2012. u 21:13 - pre 144 meseci
@boro62promaja

Aha, PA kao profesional audio.

Za tako velika rastojanja i snage vec ne bih preporucio probu sa LAN kablom umesto zvucnickog. :-)))

Svakako da pravila vaze i za sisteme ozvucenja koja imaju analogni prenos. Ako si u tim vodama, onda vec dobro znas da se signali koji se vode na rastojanje vece od metra, vode iskljucivo balansno sa XLR na kraju, a da bi se izbegao zvucnicki kabl, najcesce se koriste mocne aktivne kutije. Poslednjih godina se do aktivnih kutija signal vodi digitalno, LAN kablom, jer je to veoma robustan metod prenosa.


Nema tu bitne razlike, osim sto kod profi sistema velikih snaga su veoma izrazeni svi problemi koji nastaju od velikih struja i velikih napona, takodje i velikih rastojanja. Svuda se tezi maksimalnom kvalitetu za ulozeni novac.

Moderniji sistemi za ziva ozvucenja mogu biti itekako Hi-Fi.
Madona, recimo, ima ozvucenje pored koga bi se postideo prilican broj audiofila (u smislu kvaliteta zvuka).


 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.09.06.2012. u 22:31 - pre 144 meseci
Malo cu biti off topic,
ja sam jos na sistemu; Instrumentalni mic. - Dynacord MC16.2 - Ekvilajzer - Aktivna skretnica - Snagaš - Zvucnici. Naravno da bih i u ovom mom sistemu volio da primijenim sve ono o cemu si pisao ranije samo sam izgleda ja jos u kamenom dobu jer npr. ni svi snagasi koje imam nemaju XLR ulaze pa onda ne mogu sve to da vodim balansno (ili pak mogu MID BASS sekciju jer za nju imam slejv sa XLR ulazom),
u svakom slucaju tema je za ispratit' pa se nadam i nekim konkretnim projektima vezanim za balansna ozvucenja.
Jos jedno (mozda glupo) pitanje: kako signal sa gitare da vodim balansno (mislim da ne moze)
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.10.06.2012. u 03:09 - pre 144 meseci
Shema koju sam postavio prvobitno nije kompletna i sa pogresnim vrednostima komponenti pa sam uklonio da ne bi bilo zabune.
Nova shema ce biti naknadno posto sam se konsultovao sa macolakg i najverovatnije sa 2 x LM3886

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 10.06.2012. u 21:12 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 00:34 - pre 144 meseci
Citat:
boro62promaja: Malo cu biti off topic,
ja sam jos na sistemu; Instrumentalni mic. - Dynacord MC16.2 - Ekvilajzer - Aktivna skretnica - Snagaš - Zvucnici. Naravno da bih i u ovom mom sistemu volio da primijenim sve ono o cemu si pisao ranije samo sam izgleda ja jos u kamenom dobu jer npr. ni svi snagasi koje imam nemaju XLR ulaze pa onda ne mogu sve to da vodim balansno (ili pak mogu MID BASS sekciju jer za nju imam slejv sa XLR ulazom),
u svakom slucaju tema je za ispratit' pa se nadam i nekim konkretnim projektima vezanim za balansna ozvucenja.
Jos jedno (mozda glupo) pitanje: kako signal sa gitare da vodim balansno (mislim da ne moze)


Signal od gitare se bez problema moze dovesti na XLR mikrofonskim kablom (predena parica sa shirmom), tako sto se shirm i jedna zica parice spoje na postojecu masu gitare, "vruci" kraj za drugu zicu parice, a na XLR proizvoljno vezu na "vruce" tacke obe zice parice, shirm na trecu tacku (masa XLR-a), slicno kao mikrofon. Tako se dobija asimetricno-simetricna veza.

A ako hoces pravi balansni prenos iz gitare, onda u gitari sve veze magneta (zvucnice) i pripadajucih elemenata za volume i boju tona treba odvojiti od mase (metalne sasije gitare) i sada, posto ni jedan kraj nije vise "vruc" od drugog, stereo bananom oba kraja zvucnice(a) sa pripadajucim kontrolnim elementima, odvesti paricama iz mikrofonskog kabla ka XLR, a masu (sasiju gitare), shirmom na neutralnu tacku XLR-a. Magnet (zvucnica) iz gitare je veoma slicna namotaju mikrofona, cak ima slican naponski nivo kao neki dinamicki mikrofoni tako da moze ici na mikrofonski ulaz koji ima ulaznu impendansu >100K (jedini problem gitare je znatno visa impendansa nego kod dinamickih mikrofona).

Kod mikrofona se paricom vode oba kraja namotaja, a shirm spaja iskljucivo samo na kuciste mikrofona. Na nekom tamo ulazu pojacavaca sve to moze zavrsiti asimetricno (ako ide na banana utikac) ili simetricno (ako ide na XLR).

Sve to iz iskustva verovatno vec znas. Cilj je da signal ni u kom slucaju ne treba ici kroz shirm (sto je pozeljno i kod gitare, ako je kabl malo duzi).

Svojim prijateljima koji sviraju el. gitaru, sam uvek pravio kabl kao mikrofonski (vodeci signal i masu paricom, a shirm spajao samo sa jedne strane sa masom). To je daleko manje osetljivo na smetnje iz okolnih kablova.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 09:59 - pre 144 meseci
Jasno ko' dan, hvala na iscrpnom objasnjenju. U svakom slucaju predstoji veliko spremanje posto se toga (opreme za PA) dosta nakupilo a tu ima svega, vec sam rekao da imam slejv-ova sa balansnim ulazima kao i onih starijih (nebalansni ulazi) a o kablovima da i ne govorim, volio bih da kad budes imao vrenmena nesto vise napises u zvucnickim kablovima (posto si me zabrinuo sa onim podatkom "ako je duzina zv. kabla veca od 1m") a UVIJEK je duza od 1m. Za aktivne kutije mi je jasno i njih koristim za manje svirke, ali nastaje problem kad treba ozvuciti bend sa recimo 8-10 KW a to podrazumijeva bar 8 bass binova tipa RCF L18 XXX plus isto toliko mid bass i mid i plus hf, ne znam kako bih to izveo sa aktivnim kutijama (niposto ne kazem da ne moze) ali... jednom prilikom otvoricemo temu o PA, ne zamjerite ovaj mali izlet van zadate teme.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 12:26 - pre 144 meseci
@boro62promaja nije off-topic, sve je to manje-vise povezano sa temom ;)
Za tako velike snage i gde su kablovi preko metra uvek ce postojati problem jer je pad napona na njima relativno veliki i zbog duzine imaju dodatno i veliku kapacitivnost sto na kraju kvari celu zvucnu sliku koja se stvara na samim zvucnicima. Jedno od resenja koje je Macola predlozio je da se uzme povratna veza (obicna tanka parica) sa samih prikljucnih konektora od zvucnika kako bi dobili informaciju "sta se tamo na kraju kabla desava" i onda tu informaciju na ispravan nacin vratili (feadback) u pojacalo kako bi kompezirali te probleme. Sa ovim pristupom (posebno sto je veca snaga i duzi kablovi) mogu se dobiti DRASTICNO bolji rezultati ali na zalost kod gotovih pojacala koje nemaju takve dodatne feadback jednostavano nema vajde - moralo bi da se prepravlja pojacalo a to nije bas ni malo jednostavno :(

PS: Sad mi pade jedna zanimljiva ideja na pamet (mozda tako nesto gotovo vec postoji?!), AKTIVNI FEADBACK kontroler tj spravica koja bi sa prikljucila ispred pojacivaca (mislim da je obavezna balansna konekcija) i da se povratna veza preko parice sa samog zvucnika vrati u taj sklop koji ce da "koriguje" audio signal kako bi kompezovao gubitke na zvucnom kablu!
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

STEFAN00000
Stefan T
student (brodomasinac)
Herceg Novi

Član broj: 169580
Poruke: 181
*.crnagora.net.



+7 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 14:03 - pre 144 meseci
Mene interesuje da li ima kakav konvertor koji rca(obicni) izlaz pretvara u xlr(balansirani) jer recimo da imam uredjaj koji nema xlr (dj mixer) a pojacalo je sa xlr ulazima(npr aktivni sub)

Hobi je nesto besplatno a veoma skupo
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 14:27 - pre 144 meseci
@STEFAN00000 u sustini to nije nikakav problem, sam XLR konektor se prespoji unutra i to ce da radi. Znaci od 3 priljucka u XLR, 2 se prespoje i to je masa, dok onaj treci je vruc kraj. Tacno prespajanje potrazi na internetu jer ne znam napamet raspored.

Ovako ces funkcionalno dobiti da to radi (imace je to praksa) ali kada nisi ulaz prikljucio balansno onda se gube sve one dobre osobine takve veze koje u temi spominjemo i posebno su izrazene kod duzih kablova i malih signala (mikrofoni i sl.) dok za liniski ulaz sa kratkim kablovima nije bas toliko kriticno.

Inace moze se napraviti mali konverter single-ended (cinch) u balansni izlaz ako ti treba da "razvlacic" audio signal na povecu razdaljinu (>10m). To se obicno radi sto sa pasivnim (transformatorski) ili aktivnim (sa par obicnih OP ili DIFF-OP) D-box koji sluzi da se pomocu njega tu u "blizini" prikljucis sa nekim nebalansirajucim izvorom signala a onda balansnom vezom to prenosis na vecu razdaljinu.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 11.06.2012. u 15:40 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

STEFAN00000
Stefan T
student (brodomasinac)
Herceg Novi

Član broj: 169580
Poruke: 181
*.crnagora.net.



+7 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 14:49 - pre 144 meseci
To na >10m me interesuje.Znam za to prespajanje - i mase na xlr ali sam pretpostavio da to ne pije vodu na duze kablove.Hvala.
Hobi je nesto besplatno a veoma skupo
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 14:55 - pre 144 meseci
Citat:
BTW: Evo ovde za referencu odlican Application note vezan za diferencijalne pojacivace:
http://www.ti.com/lit/an/sloa054d/sloa054d.pdf


Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 18:41 - pre 144 meseci
PS: Sad mi pade jedna zanimljiva ideja na pamet (mozda tako nesto gotovo vec postoji?!), AKTIVNI FEADBACK kontroler tj spravica koja bi sa prikljucila ispred pojacivaca (mislim da je obavezna balansna konekcija) i da se povratna veza preko parice sa samog zvucnika vrati u taj sklop koji ce da "koriguje" audio signal kako bi kompezovao gubitke na zvucnom kablu

Miki kako bi izgledala shema takvog uredjaja, ajde da ga napravimo, ja po svemu sudeci prelazim u totalu na balansno vodjenje signala, polako "nadolazim" na ono o cemu je Macola pisao.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 19:18 - pre 144 meseci
Tu vec treba razmotriti sve aspekte, vrlo je bitno i kakav je pojacivac iza toga prikljucen ... ja u glavi vidim jedan DIFF-OP kao sa predhodne slike i samo na Rf (sa sheme) doveo paricu sa zvucnika uz sredivanje malo impedanse te parice i frekvetne kompezacije :) a ulaz/izlaz vec na red sa signalom ...

O tome nesto slicno sam pricao sa Macolom ali smo dosli do tacke gde treba voditi racuna o DC ofsetima, pa SERVO pojacivaci pa svasta nesto :) Sve u svemu nije neizvodljivo, a kako ce prakticno da radi to treba napraviti pa probati ... Nije lose ko ima vremena i znanja da to baci u simulator (LtSpice ili TINA) cisto da se testira koncept ...

Sto bi rekao Dragoslav Dobričić (yu1aw) "ja nikad nisam pamtio gotova resenja za neki problem vec sam pamtio nacine kako doci do resenja".

ps: uzgred to i nije bas toliko naivno, jer ima tu neki problematicnih "kasnjenja" sto moze da dovede do samo oscilovanja ... kao sto rekoh treba razmotriti sve aspekte

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 11.06.2012. u 22:34 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
*.teol.net.



+52 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 19:39 - pre 144 meseci
Da li je Dragoslav Dobricic nekad davno bio YU1PKW ?
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.11.06.2012. u 19:53 - pre 144 meseci
@boro62promaja To vec ne znam, ja mislim na ovog gospodina http://www.youtube.com/watch?v=SjHHSM1d4zY
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Balansni audio pojacavaci snage - prednosti i nedostaci.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14379 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.