Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li će se Ajnštajn "okretati u grobu"...Šta su Subatomski delići, poznati kao "kosmički meci"?

[es] :: Nauka :: Da li će se Ajnštajn "okretati u grobu"...Šta su Subatomski delići, poznati kao "kosmički meci"?

[ Pregleda: 1617 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Da li će se Ajnštajn "okretati u grobu"...Šta su Subatomski delići, poznati kao "kosmički meci"?01.03.2004. u 14:14 - pre 245 meseci
Više od 50 miliona dolara vrednu "Opservatoriju Pjer Ože" u zapadnoj Argentini bila je 1980. godine najpre originalni projekat novelovca Džejmsa Kronina sa Univerziteta u Čikagu. Izgradnja opservatorije u Malargi, u Argentini, počela je 2000. godine. Iste godine već je počela da meri deliće koji u atmosferu Zemlje pristižu iz kosmosa.

Prostor od 3.000 kvadratnih kilometara "zasut" stotinama uređaja koji liče na male "leteće tanjire" kako bi posmatrali nebo i otkrili poreklo misterioznih, retkih i izuzetno snažnih kosmičkih zraka koji "bombarduju" našu planetu.

Subatomski delići, poznati kao "kosmički meci", još uvek predstavljaju enigmu. U njima je "spakovano" više energije nego u bilo kom deliću poreklom iz kosmosa i naučnici nastoje da ustanove u kojoj meri "razjareni kosmički meci" predstavljaju izazov za zakone fizike, posebno za Ajnštajnovu teoriju relativiteta.

Niko nije siguran odakle ti mali zraci dolaze. Zraci su toliko retki da jedan pogodi svakog veka prostor veličine fudbalskog igrališta. Veličina opservatorije omogućiće do sada nezabeležen pristup "kosmičkim mecima" tako što će im obezbediti merenje najmanje 50 zraka svake godine. Neki smatraju da bi zraci mogli biti "ostaci" sa samog početka univerzuma, izdvojenih u deliću sekunde posle "velikog praska" kojim je sve počelo. Drugi, tvrde da bi njih mogle emitovati još uvek tajanstvene "crne rupe".

Sićušni delići male energije iz kosmosa stalno zasipaju Zemlju i izazivaju "pomoćnu radijaciju" koja je odavno poznata. Ali snaga kojom su nabijeni "kosmički meci" predstavljaju nerešenu tajnu. "Fizika još uvek ne nudi objašnjenje jer po postojećim zakonima ove nauke - takvi zraci ne bi trebalo uopšte da postoje"

Američki istraživači otkrili su 1991. godine subatomske deliće koji putuju kroz kosmos ka Zemlji nabijeni energijom šest puta snažnijom od one koju "dozvoljava" Ajnštajnova teorija relativiteta. Sudeći prema tekstu objavljenom na veb-sajtu opservatorije http://www.auger.org/, "reč je o tome da ste se uputili da uhvatite leptira, a umesto njega u mrežu ste ulovili borbeni avion 'F-111' koji leti nadzvučnom brzinom".

"Ne treba isključiti mogućnost da Ajnštajnova teorija jednostavno - ne funkcioniše".
svaki od 1.600 registratora čestica, okruglih kontejnera napunjenih tonama čiste vode, deluju kao senzori i kad kosmički zrak iz vasione "pogodi" Zemljinu atmosferu on "rasprši" čestice koje onda detektuju senzori. Oni, zatim, izveštaj o veličini i smeru zraka šalju kompjuteru kako bi kasnije mogli da ga analiziraju.

Astrofizičari oprezno nagoveštavaju da bi gotovo neizmerna snaga čestica jednog dana mogla da se pojavi kao novi izvor energije i podsećaju da je otkriće elektrona bilo od ključnog značaja za korišćenje električne energije.

[FONET]
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Da li će se Ajnštajn "okretati u grobu"...Šta su Subatomski delići, poznati kao "kosmički meci"?

[ Pregleda: 1617 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.