Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Crne rupe(sta se zna njima)

[es] :: Fizika :: Crne rupe(sta se zna njima)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10302 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Brolly

Član broj: 66668
Poruke: 363
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Crne rupe(sta se zna njima)29.08.2006. u 13:25 - pre 215 meseci
To mi zvuci poznato. Cini mi se da sam citao tu enciklopediju (sto je Red Devil Srki citirao). Nije losa knjiga, ima opisano svih 7 agregatnih stanja medjutim, sa jako malo detalja. (al me ne drzite za rec...).

Ali nesto mi nije jasno. Ovde neki racunaju koliki bi precnik trebalo da imaju Zemlja/Sunce da bi postali crna rupa?? Pa kol'ko ja znam, crne rupe ne bi trebalo da imaju zapreminu? "Tacka beskonacne gustine?" Dakle precnik=0? Masa i udaljenost od nje bi trebala da definise njenu gravitacionu silu u nekoj tacki. Ovo govorim jer sam citao dosta tekstova o njima. Da li ce neka zvezda postati crna rupa ili ne zavisi iskljucivo od njene mase, koja mora biti 20 puta mase Sunca. Tada se gravitacioni kolaps jezgra nece zavrsiti na tzv. neutronskoj kasi (milion tona/cm kubnom) vec ce cestice koje grade atome, protoni, elektroni, neutroni, pozitroni, hiperoni... bukvalno ugruvati jedni u druge i proizvesti tacku nemerljivih dimenzija. Moje pitanje je da li gresim? Da li crna rupa ima dimenzije? Ako je tako onda joj ni naziv ne pristaje...

A sto se tice odnosa crna rupa/bela rupa... Citao sam o tome nesto. To je teorija Ajnstajn/Rozenovih mostova. Kod nas na Zemlji gravitacija je gotovo zanemarljivo mala (u poredjenju sa crnim rupama), pa je i zakrivljenje prostor-vreme zanemarljivo malo. Zato je za nas prirodno da se krecemo kroz prostor u 3 pravca po nasoj volji, i kroz vreme u odredjenom pravcu (od proslosti ka buducnosti). Medjutim, kada telo uleti u crnu rupu, tamo je (TEORIJSKI!) prostor/vreme beskonacno zakrivljeno, pa se za cenu zabrane kretanja kroz prostor, nudi mogucnost kretanja kroz vreme. Mada se moja profesorica ne slaze s tim. I ona misli da bi astronaut jednostavno bio "rastrgnut"

poz
...
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Crne rupe(sta se zna njima)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10302 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.