Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice

[es] :: Smartphone :: Symbian OS :: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 87094 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lekic
E moj prijatelju
SER BIH

Član broj: 15506
Poruke: 142
217.24.24.*



Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice27.11.2007. u 16:35 - pre 199 meseci
Da, znam da to moze ali sta se desava kada pokusas app za 9.2 na 9.1 da instaliras... Pretpostavljam da ne moze... Zanima me u cemu je razlika i sta to aplikacije za 9.2 mogu, a za 9.1 ne...
Svi hoce u raj, a niko nece da umre...
 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
195.252.85.*



+3 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice27.11.2007. u 17:33 - pre 199 meseci
Citat:
Lekic... Kakve su app za simbijan 9.2??

Ja mislim da ne postoje app za Symbian 9.1 ili 9.2 ili pak 9.3 i to jasno stoji i u svim biltenima koje je Symbian zajednica izdala. Tamo stoji podatak da su aplikacije za S60v3 platformu kompatibilne sa svim podverzijama 9.x OS-a ... samim tim, gde ste vi čuli da postoje posebne aplikacije????
Iskreno, moguće je da postoje aplikacije specijalno pisane za neki odredjen model telefona koje iskorišćavaju neki specifičan deo hardvera koji isti poseduje pa se kao takve označavaju imenom modela telefona, ali sve je to šminka i kozmetika namerno stvorena da zbuni korisnika radi sticanja što više para jer bi mogle raditi i one "univerzalne S60v3" i ne bi bilo potrebe dramatizovati. Primera je najviše recimo u odseku igrica i toga da su se odjednom počele deliti na modele telefona dok su ranije sasvim lepo funkcionisale kao univerzalne i bolje čak radile - Gameloft recimo i sl. ...
Citat:
Lekic...Koliko naprednije mogu biti u odnosu na 9.1?

Btw. dodatne aplikacije za S60v2 verzije 7.0/8.0 i 8.1 su mnogo naprednije i bogatije funkcijama od dodatnih aplikacija za S60v3 9.x OS tako da otpada ova rečenica potpuno. Aplikacije za OS verzije 9.x nazaduju po svim parametrima sa mogućnostima i prisutnim opcijama u odnosu na starije i to proizvodjači objašnjavaju težim adaptiranjem koda zbog zabrana i nemogućnosti pristupa svemu u sistemu S60v3 modela, tj., restrikcijama u okviru novog OS-a ... Ne može se pobogu ni op. logo postaviti, tako da ta funkcija znači otpada da ne govorim o tome koliko manje opcija imaju file manageri i td., i td. ...

Velika je zabluda što svi misle da novim OS-om dolaze i naprednije aplikacije. Jedina razlika je kozmetičke prirode i par opcija viška u samom generičkom firmveru koje niko i ne koristi u praksi(od boje fontova u temama do menjanja veličine fonta i sl., gluposti) ... Surova istina je da se u u 99% slučajeva samo prepravljaju i portuju već postojeće aplikacije sa stare S60v1/v2 platforme na novu S60v3 i ne izmišlja ništa novo.
Jedino mi se dopalo to što je Psiloc modernizovao bar malo svoj IrRemote mada i on ne briljira jer je pun bagova i nema neke baze kodova dok se korisnici sami ne snalaze oko njihove izrade na of. sajtu ... No,l šta se to pojavilo za OS verzije 9.x da toliko vredi a da ne postoji za ranije modele i to bogatije opcijama u podešavanjima i radu?!? Da izuzmemo Wi-Fi koji i ovako nema preko potrebnu podršku što je neverovatno ...
 
Odgovor na temu

Lekic
E moj prijatelju
SER BIH

Član broj: 15506
Poruke: 142
91.150.107.*



Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice27.11.2007. u 23:39 - pre 199 meseci
C c c, katastrofa... Pici man mnogo ti hvala na onako opsirnom i vrlo jasnom odgovoru... Jasnije su mi neke stvari...

Posle silnog pljuvanja po svemu ovome, mogu samo da zakljucim da bi bilo jako lepo imati graficko okruzenje novih simbijana i funkcionalnost starih...
Svi hoce u raj, a niko nece da umre...
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice28.11.2007. u 03:12 - pre 199 meseci
Već sam to pominjao ranije, ali evo opet... priča o Symbianu je slična sa pričom o Windows-u: Dok su mogli razni drajveri i ostale stvari da se instaliraju "pajserom i lopatom" svašta je bilo "gurano i terano da radi", pa su se i dešavale razno-razne "situacije"... a onda... kasnije je bilo već malo teže, a u novije vreme još teže... ali je operativni sistem daleko stabilniji, bezbedniji i podržava mnogo više stvari, nove tehnologije (o nekima od njih se u vreme starog Windows 98 nije čak ni sanjalo).
Ne može sad više baš svako da napiše nekakav program, koji kao nešto radi... jer je ceo postupak daleko zahtevniji.
Kad god dođe do ovakvih "radikalnih promena", onda se uvek prvo pobune programeri, beta-testeri, "instalateri na lopatu"... i svi u glas viču uvek jedno isto... Uglavnom priča se ponavlja.

Inače "specifičnost" Symbiana 9.x je da je podrazumevana ekstenzija za aplikacije *.sisx, mada se za sad još uvek uglavnom pojavljuju one stndardne "sis", ali će se i to vremenom menjati...

PS
"Vista sucks, XP rulez!" (šalim se naravno )

PPS
"Ma sve to oni tamo nešto izmišljaju samo da bi nam uzimali i dalje pare... stalno nekakav hardware moramo da dokupljujemo"

PPPS
Prvih nedelju dana korišćenja Symbiana sam se pitao "Šta je meni to trebalo, kad je moj stari telefon sve to bolje, brže i više radio?"... Sramota me da priznam, ali sad i ja k'o svi papagaji (u sebi govorim): "Nikad više neću kupiti telefon koji nije smart"... mada mi još uvek puno toga nedostaje...
Da stvar bude gora, igrice nikada ne igram, muziku na telefonu nikada ne slušam, ugrađenu kameru veoma retko koristim...

[EDIT]
Zadnjih 10-ak komentara bi trebalo premestiti
ovde: http://www.elitesecurity.org/t...ja-Symbian-operativnom-sistemu
ili ovde: http://www.elitesecurity.org/t...fone-uputstva-saveti-nedoumice

[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 28.11.2007. u 04:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
195.252.85.*



+3 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice28.11.2007. u 12:36 - pre 199 meseci
Razumem ja sve vas, ali ako uzmemo u obzir da su punokrvni Symbian telefoni bez ikakvih zabrana sa S60 verzijom 8.0 OS-a(6630/6680) radili mnogo brže od mnogih S60v3 telefona iako su imali jedva 8MB slobodnog RAM-a pored 20MB koliko je bilo rezervisano za sve S60v3 9.1 modele, onda se može lako izvesti zaključak da OS S60v3 9.1 i nije bio toliko optimizovan već je u mnogo čemu nazadovao, jer mu je bilo potrebno mnogo više RAM-a za rad i to preko 100%. Procesor im je u principu bio isti - 220MHz, tako da se stekao utisak da su to samo stari modeli prepakovani u novo odelo.
Samo pojavom telefona sa procesorima preko 330MHz i to u kojekakvoj "dual"(varijanti ma šta to značilo) je došlo do preko potrebne brzine odziva i pokretanja aplikacija(njihovog rada) kao i generalno boljih performansi. Ovi modeli u većini nose S60 os verzije 9.2.
Os verzije 9.x naravno da ima podršku za mnogo više stvari, našminkaniji je, sigurniji, dodato je tu i IR-a i Wi-Fi-ja, kamera i video snimaka u 640xnešto, ... ali bez dodatnih aplikacija sam operativni sistem ne vredi ništa i to je činjenica. Naravno, danas se stanje dodatnih apl. popravilo i ima se šta izabrati i za ove verzije Symbian-a ali ponajviše čudi što se samo porutuju već postojeće aplikacije a da se ne izmišlja ništa novo pa makar i kao podršku za ugradjeni hardver(wi-fi i sl...) ...
Citat:
Catch 22:Inače "specifičnost" Symbiana 9.x je da je podrazumevana ekstenzija za aplikacije *.sisx, mada se za sad još uvek uglavnom pojavljuju one stndardne "sis", ali će se i to vremenom menjati...

Nisu one "standardne" .SIS, jer arhiva ne sadrži iste putanje i iste ekstenzije kao S60v1/V2 .SIS arhive. Te tkz. "standardne" .sis 9.x otpakovati možemo samo aplikacijama koje otpakuju .SISX i to govori da su to u stvari identične arhive.
Što znači da se "standardne" .SIS sa stare platforme u 100% slučajeva ne mogu instalirati na 9.x telefonima.
Zašto nose dva imena, stvarno ne znam, možda da bi zbunili korisnike i naterali ih da nabave nov 9.x telefon u ubedjenju da rade sve .sis aplikacije ... ili još po koja teorija zavere koje se trenutno ne mogu setiti ...
 
Odgovor na temu

vertex
Beograd

Član broj: 32795
Poruke: 450
91.148.115.*



+8 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice04.01.2008. u 19:55 - pre 198 meseci
aj nek mi neko preporuchi neki dobar MP3 player i neshto shto ce mi zameniti MSN Messenger naravno free, a moze i da nije free al' da ga ja dobijem free (takve ponude na PP naravno :P)

Poz
Son: Dad, what are clouds made of?
Dad: Linux servers, mostly.
 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
195.252.85.*



+3 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice05.01.2008. u 22:47 - pre 198 meseci
Ajd ti nama kaži za koji telefon!
 
Odgovor na temu

dinjaski
Beograd

Član broj: 56691
Poruke: 4
89.216.101.*

Sajt: www.elitesecurity.org


Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice11.01.2008. u 08:40 - pre 198 meseci
Imam jedno pitanje: Da li postoji negde i da li je to uopste moguce da se skine sa neta Gallery-ja za N73 koju bi ja stavio u 6630??? I jos jedno pitanjce da li je moguce SISX fajlove instalirati u 6630 posto za SIS fajlove znam da mogu a znam i za ove SISX da idu u noviju seriju, ali imam neke igrice, programcice a nemogu da ih ubacim zato sto su SISX. Pa ako neko zna da mi pomogne??? Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice11.01.2008. u 11:26 - pre 198 meseci
Ne može galerija sa N73 na 6630. Jedino da nadješ neki image viewer za svoj telefon. Takodje, ne mogu ni sisx fajlovi na tvoj sistem. I dobili su to x na kraju imena zbog lakšeg razlikovanja od starog sis.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

Lekic
E moj prijatelju
SER BIH

Član broj: 15506
Poruke: 142
77.46.172.*



Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice13.01.2008. u 18:22 - pre 198 meseci
To bi bilo najkrace moguce objasnjenje... Procitaj malo teme vezane za to sis i sisx pa ce ti biti jasnije sta moze a sta ne moze..
Svi hoce u raj, a niko nece da umre...
 
Odgovor na temu

massacre
branko ilic

Član broj: 65814
Poruke: 37
*.crnagora.net.

ICQ: 9802


Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice09.02.2008. u 18:09 - pre 197 meseci
ne znam, ali mene mnogo nervira sto ne mogu na n95 da slike u photo gallery postavljam po folderima i da kad u gallery vidim foldere, a ne slike...
posto ih imam preko 1000, treba mi masu vremena da dodjem npr do one sto se nalazi u sredini, pa me interesuje postoji li neka aplikacija koja moze da to odradi
 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice09.02.2008. u 18:28 - pre 197 meseci
Postoji!~
 
Odgovor na temu

massacre
branko ilic

Član broj: 65814
Poruke: 37
*.crnagora.net.

ICQ: 9802


Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice09.02.2008. u 18:30 - pre 197 meseci
znas li ime te aplikacije,
jos jedna stvar koja nervira, ne postoji kao na se k800i npr mark several, nego moras na svaki posebno fajl options, pa mark, pa mark this...
 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice10.02.2008. u 01:10 - pre 197 meseci
Citat:
massacre: jos jedna stvar koja nervira, ne postoji kao na se k800i npr mark several, nego moras na svaki posebno fajl options, pa mark, pa mark this...

Neshvatljivo je to što niste naučili da koristite blagodeti operativnih sistema na mobilnim telefonima kada već imate PC(sa koga verovatno gostujete na ovom forumu) već se vladate i iste "smart" telefone koji imaju OS uporedjujete sa ili prema tim java zezalicama kakve su K800i i sl. ograničene jedino na generički softver koji dolazi kupovinom telefona ...

Kapiraš li valjda da ni na samom PC-u nećeš iz neke generičke aplikacije kakvu je dao Microsoft u okviru OS-a baratati slikama ili fajlovima već ćeš lepo instalirati neku dodatnu pogodnu aplikaciju za baratanje fajlovima poput TotalCommander-a i recimo ACDSee-a za pregled i manipulaciju slikama, .... ISTA JE PRIČA I OKO SYMBIAN TELEFONA kakav je N95 ili pak 7650 iz 2003 godine, ISTA.
Znači, lepo instaliraš neku od mnogobrojnih S60v3 aplikacija specifične namene, u ovom slučaju file managera(preporuka: X-Plore 1.21) i iz njega manipulišeš svime isto kao iz TotalCommander-a recimo na PC-u.
Citat:
massacre: znas li ime te aplikacije, ...

Nabrojana je 100 puta i preporučena je od mnogih: Resco.Photo.Viewer.v4.50
Znači, u X-Plore lepo praviš foldere(ili pak na PC-u ako si ubacio karticu u CardReader što je čak i lakše i brže) i organizuješ svoje slike isto kao kada to radiš u TotalCommander na PC-u, u Resco Photo Viewer-u lepo podesiš da ti se vide folderi po želji i otvaraš šta ti je volja od istih ili iz istih, u istom pregledavaš slike, zumiraš neograničeno, čak ih možeš i markirati po želji(olovčica i strelica kursora) pa slati dalje, ... bla, bla, .... PA NE MORAM valjda da vas učim osnovnom baratanju sa fajlovima u okviru nekog operativnog sistema jer se sve svodi na isto pobogu????

Znači, zaključak je da galerija na Symbian telefonima gotovo ne služi ničemu ako se imaju potrebne dodatne aplikacije za pregled i baratanje audio/video fajlovima, slikama i ostalim multimedijalnim materijalom isto kao i nazovimo figurativno "galerija" na PC-u tj., skup generičkih aplikacija koje dolaze sa windows-om koje niko ne koristi jer u 100% slučajeva koristi dodatne aplikacije za takve namene. Ja lično galeriju na Symbian telefonu jednostavno nikada i ne pokrećem ili ti uopšte koristim, suvišna je pored odličnih dodatnih aplikacija ...



[Ovu poruku je menjao Pici man dana 10.02.2008. u 02:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
*.SMIN.panline.net.



+21 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice10.02.2008. u 01:34 - pre 197 meseci
Citat:
massacre: jos jedna stvar koja nervira, ne postoji kao na se k800i npr mark several, nego moras na svaki posebno fajl options, pa mark, pa mark this...

Izgleda da Pici man nije dobro razumeo šta ti zapravo pitaš(?)
Na Symbian telefonima se višestruko markiranje vrši tako što držiš pritisnut taster edit (olovčica) i za to vreme navigacionim tasterom (džojstikom) prevlačiš preko svih fajlova, koje želiš da markiraš / demarkiraš... Na novijim telefonima (6120C), koji nemaju taster "olovčica" tu funkciju zamenjuje produženi pritisak na taster [#]

PS
Inače postoji i u standardnom File Manageru kada uđeš u neki folder:
Options / "Mark/Unmark" / "Mark" ili "Mark All"

Koji ti to telefon koristiš, kada ti je ovo promaklo?
 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice10.02.2008. u 01:45 - pre 197 meseci
@Catch 22, promaklo ti je -> napisao je gore: "sto ne mogu na n95", što znači da se radi o multimedijalnoj zveri N95 sigurno.



[Ovu poruku je menjao Pici man dana 10.02.2008. u 09:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

massacre
branko ilic

Član broj: 65814
Poruke: 37
*.crnagora.net.

ICQ: 9802


Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice10.02.2008. u 15:27 - pre 197 meseci
za file manager, hvala, bio mi je mnogo potreban, a za ovu drugu aplikaciju, mislio sam da se ona implementira u photos gallery, znaci na onaj taster kad udjem gallery, pa images, onda da tu imam foldere, ali pretpostavljam da to nema...

hvala na programima, oba sam stavio i registrovao
 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice10.02.2008. u 17:16 - pre 197 meseci
Citat:
massacre: ... a za ovu drugu aplikaciju, mislio sam da se ona implementira u photos gallery,

Opet galerija pa galerija ... navika je gadna stvar, gadna.
Pa jel ti se primera radi najkorišćenija Windows aplikacija za pregled slika ACDSee implementira u 'Windows Picture Viewer' ili radi kao samostalna aplikacija koju pokrećemo odvojeno i u njoj pregledavamo slike zaobilazeći taj generički windows program?

Ako ti je toliko bitno da gledaš slike iz te galerije jer si na istu godinama valjda navikao na java telefonima, onda bolje prouči opcije iste te galerije na N95 modelu jer možeš čak i tu galeriju personalizovati ili ti kako sam zahtevaš: "postavljam po folderima i da kad u gallery vidim foldere, a ne slike...".
Uradi kao na sledećim gifovima i onda uvek pri ulasku u galeriju možeš ući u foldere(albume) i pregledavati slike što naravno govori da foldere(albume) možeš dodavati i imenovati po želji, po želji u iste ubacivati slike i naravno na taj način nećeš imati prilike da tumaraš po gomili nasumičnih slika već je sve lepo složeno ...







 
Odgovor na temu

massacre
branko ilic

Član broj: 65814
Poruke: 37
85.94.112.*

ICQ: 9802


Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice10.02.2008. u 17:22 - pre 197 meseci
ocigledno se ne razumijemo nas dvoje. znao sam za to, ali nije to sto meni treba.
ja ocu umjesto oko 600 slika sto imam u tel, da se oni meni cim udjem u image gallery prikazuju po folderima - znaci kao na se k800i, a navodim taj telefon, jer sam ga imao prije nokie.
Znaci ne da trazim alternativu, ili da komplikujem, nego sam pitao jel moguce kako namjestiti ovo sto sam trazio.
znaci, pitao sam kako da postavim view folders, a ne view files.
 
Odgovor na temu

Pici man

Član broj: 27529
Poruke: 1007
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice10.02.2008. u 17:26 - pre 197 meseci
U X-Plore file manageru možeš podesiti da prilikom klika iz istog na neki od formata slika iste slike otvara u Resco Vieweru a ne njegovom pregledniku ili bilo kom drugom generičkom i samim tim opet možeš tako pregledavati slike iz foldera koje si naravno lepo složio i uradio na svojoj kartici:

... takodje možeš iz samog Resco Viewera kao na slikama dole podesiti da ti on bude primararni pregledavač slika i sve slike na koje budeš kliktao u telefonu otvaraće naravno Resco ...

Primera je mnogo kako podesiti dodatne pa čak i generičke aplikacije na telefonima sa operativnim sistemom, no, samo treba malo dublje brčkati i ne zaletati se rečima "ne može" jer ništa nije nemoguće na OS telefonima ... ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Smartphone :: Symbian OS :: Software za SYMBIAN telefone - uputstva, saveti i nedoumice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 87094 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.