Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 2011

[es] :: 3D modelovanje :: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 2011

[ Pregleda: 3398 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mpetrovickg
Milos Petrovic
student, MU

Član broj: 160664
Poruke: 7
*.net.upcbroadband.cz.



Profil

icon Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201112.02.2012. u 00:48 - pre 147 meseci
Pozdrav!
Napravio sam 3D model zgrade u SketchUp-u jer mi je u tom trenutku bilo lakse a i nisam imao instaliran 3Ds Max. Profesorka je trazila da istu tu zgradu uradim u 3Ds Max-u kako bi mogao da izvrsim poredjenje pluginova za renderovanje. Na zalost, nikad ranije nisam koristio 3ds Max tako da bas i nisam u pocetku znao kako funkcionise. Onda sam na youtube-u nasao tutorijale kako bih imao kolko-tolko predstavu kako se Max koristi.

Na internetu sam nasao da postoji mogucnost da se importuje model u 3Ds Max, ali kada to uradim, rad je previse taman i ne mogu recimo da promenim boju zidovima, dodam materijal ploci koja predstavlja pod itd.

Onda sam skinuo Sketh Up Pro, jer sam video da u njemu moze da se sacuva rad u .max formatu. Ali opet kada probam da otvorim u Maxu, opet je sve tamno i ne mogu da editujem model.

Tako da sam hteo da pitam da ne zna neko kako mogu da editujem taj model, a ako ne postoji mogucnost, kako da na sto laksi nacin izvrsim kopiranje plana?

Mislio sam da na jedan layer postavim taj stari model, a na drugom da uradim osnovu zgrade. Kako mogu da prebacim dimenzije sa jednog layera na drugi? Tj da li postoje neki granicinici koje mogu da postavim gde su zidovi na prvom modelu i da onda cvorove (gde se ukrstaju dva granicnika) spojim linijama?

Hvala unapred na pomoci.
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201114.02.2012. u 09:57 - pre 147 meseci
Vreme koje si proveo da trazis resenje za prenos mogao si da upotrebis za ucenje. Neverujem da je taj model iz skechupa tolko komplikovan da ne moze da se za kratko vreem odradi u MAX-u.

Pogledaj malo kako se u maxu radi, ako imas skice ili crteze tog objekta, onda to postavis kao reference images u pozadini, a onda na osnovu njih odradis model.

Cisto pitanje u kojoj to skoli traze radove u MAX-u a da prethodno ucenike ne nauce kako se sa njime radi ????
 
Odgovor na temu

mpetrovickg
Milos Petrovic
student, MU

Član broj: 160664
Poruke: 7
*.net.upcbroadband.cz.



Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201114.02.2012. u 10:50 - pre 147 meseci
Citat:
labicko1: Vreme koje si proveo da trazis resenje za prenos mogao si da upotrebis za ucenje.

Dok cekam da mi neko odgovori, uzeo sam da ucim kako se radi. Nasao sam dobre tutorijale i vec sam naucio neke osnove koje mi trebaju.


Citat:
labicko1: Neverujem da je taj model iz skechupa tolko komplikovan da ne moze da se za kratko vreem odradi u MAX-u.

Nije bas ni jednostavan. Restoran ima veliku salu za 220 osoba, malu salu za 20, prostoriju u kojoj se ne sluzi hrana (za 10-tak osoba), pomocne prostorije koje zadovoljavalju HASAP standard (sto znaci oko 2 m^2 po gostu bez hodnika) i nema oblik klasicnog kvadra, vec ima dosta krivih linija i detalja.

Citat:
labicko1:Pogledaj malo kako se u maxu radi, ako imas skice ili crteze tog objekta, onda to postavis kao reference images u pozadini, a onda na osnovu njih odradis model.

Pogledao sam kako se radi u 3Ds Maxu i video sam da ono sto meni treba nije komplikovano. Na zalost, nemam crteze, jer sam svu konstrukciju radio u SketchUp-u i u tom trenutku mi nisu trebali crtezi. Mada bih mogao da ih uradim... Kako se postavljaju reference?


Citat:
labicko1Cisto pitanje u kojoj to skoli traze radove u MAX-u a da prethodno ucenike ne nauce kako se sa njime radi ????


U pitanju je fakultet. Studiram primenjenu informatiku i izabrao sam arhitekturu (kao predmet sa C kreditima) jer me interesuje. U prvom semestru smo radili konstrukciju zgrade po izboru stim sto nije bilo vazno u cemu se radi, vec ideja i da li su zadovoljeni standardi i zahtevi. Kasnije je profesorka rekla da mozemo da iskoristimo te modele u drugom semestru kada cemo da radimo tehnicki deo. Iz tog razloga sam uzeo Sketch Up jer je najjednostavniji, besplatan i brzo se uci.
E sada. U prvom semestru mi je predavao arhitekta, koja se ne bavi 3d modeliranjem, dok u drugom semestru mi predaje informaticar koji trazi da se odradi to u 3ds maxu. Pored rada, moram da napisem jos 40-tak normovanih strana (bez slika), pa gledam kako da odradim na sto laksi nacin.

 
Odgovor na temu

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201114.02.2012. u 17:41 - pre 147 meseci
Verovatno je problem sa materijalima, zato ti je objekat crn.
Max neprepoznaje materijale sa modela.
 
Odgovor na temu

mpetrovickg
Milos Petrovic
student, MU

Član broj: 160664
Poruke: 7
*.net.upcbroadband.cz.



Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201115.02.2012. u 14:25 - pre 147 meseci
Citat:
Milan Milosevic: Verovatno je problem sa materijalima, zato ti je objekat crn.
Max neprepoznaje materijale sa modela.


Verovatno je problem sa materijalima.




Sad sam sredio da bar render ne bude skroz crn, jer sam nasao kako se postavlja dnevno svetlo. Evo par slika kako sada izgleda. Jedino mi smeta to sto su boje nekako previse blede. Kako mogu da namestim da boje budu realisticnije?



U Sketch Up-u izgleda sve ok, a i materijale (u .jpg formatu) sam nasao da budu sto realisticniji.

Hteo sam da pitam i kako da promenim materijal nekom zidu?

Kada selektujem ceo objekat, odaberem opciju "Convert To" -> "Convert to Editable Mash", iz menija sa desne strane odaberem da mogu da selektujem ploce, selektujem neku plocu, u panelu sa materijalima izaberem neki drugi materijal, umesto novog materijala bude samo crna boja.

Kada isto to pokusam na kocki koju sam kreirao u Max-u, sve radi bez problema.

Ne znam gde gresim...


 
Odgovor na temu

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+31 Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201115.02.2012. u 18:52 - pre 147 meseci
Boje su ti verovatno blede jer je svetlo previse jako.
Pogledaj ovaj tutorijal
http://www.republicofcode.com/tutorials/3ds/texture_stealth/

[Ovu poruku je menjao Milan Milosevic dana 15.02.2012. u 20:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201116.02.2012. u 14:47 - pre 147 meseci
selktiras objekat ili deo objekta, pritisnes "M" i onda naprvis materijal i kliknes na dugme applay. Sada pravljenje dobrih materijala nije tek tako jednostavno. Ali evo ti cisto primera radi za onaj prednji kameni zid, naj jednostavnije sto moze a da izgleda iole dobro. Treba ti textura za taj zid (to vidim da vec imas), napravi i crno belu verziju te texture, povecaj joj kontast i belinu i sacuvaj to. Sada u materijal editoru uzmes podesis diffuse kao prvobitnu texturu, a pod bump postavis onu crno belu sliku koju si napravio.

Sto se tice svetlosti, ti u tvom slucaju imas mali a veoma jak izvor svetlosti, zato su ti boje isprane a senke uzasno jake. U mahu ovo mozes srediti na dva nacina. Prvo je da ubacis opciju da render racuna odbijanje svetlosti (nesto sto se desava i u stvarnosti), ovime dobijas veoma realne rezultate ali ti se vreme rendera znatno povecava. Druga opcija je da postavis vise izvora svetlosti manjeg intenziteta, ovde rezultati nisu top kvaliteta, ali recimo da moze da prodjes i sa ovime, sve zavisi kakav se rezultat trazi. Sada takodej trebas da obratis paznju na podesavanaj svetla, intenziteta svetla, kakvu senku bacaju, imas i druge opcije sve zavisi kakvo je svetlo u pitanju.

Jos da napomenem da problem sa crnim teksturama mozes dobiti ako imas texturu za jedan render, a korsits za rendiranje drugi.
Kao dobru bazu materijala imas ovaj sajt http://www.vray-materials.de/ , sve su to besplatni materijali i mogu pomoci u pocetku, ali moras da imas instaliran V-ray render da bi njih koristio.

Jos napomena, ako imas neki stariji komp, a ubacis dosta detalja u modeliranju, uz to koristis neke komplikovane materijale i ubacis preko toga indirect ilumination, render jedne ovakve slike moze da traje satima. Drugim recima, za render realisticnih scena treba ti comp sa jakim procesorom.
 
Odgovor na temu

mpetrovickg
Milos Petrovic
student, MU

Član broj: 160664
Poruke: 7
*.net.upcbroadband.cz.



Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201117.02.2012. u 00:08 - pre 147 meseci
Nisam bio kod kuce pa nisam mogao da isprobam savete koje sam dobio.

Citat:
Milan Milosevic: Boje su ti verovatno blede jer je svetlo previse jako.
Pogledaj ovaj tutorijal
http://www.republicofcode.com/tutorials/3ds/texture_stealth/


Probacu da napravim jednu mapu za ceo objekat. Valjda ce da pomogne.


Citat:
labicko1: selktiras objekat ili deo objekta, pritisnes "M" i onda naprvis materijal i kliknes na dugme applay. Sada pravljenje dobrih materijala nije tek tako jednostavno. Ali evo ti cisto primera radi za onaj prednji kameni zid, naj jednostavnije sto moze a da izgleda iole dobro. Treba ti textura za taj zid (to vidim da vec imas), napravi i crno belu verziju te texture, povecaj joj kontast i belinu i sacuvaj to. Sada u materijal editoru uzmes podesis diffuse kao prvobitnu texturu, a pod bump postavis onu crno belu sliku koju si napravio.


Kao materijale sam koristio slike u .jpg formatu koje sam preuzeo sa sajtova:

link1
link2

Probacu da napravim kontrast tih slika i da ubacim. Bese "bump" pravi iluziju neravnina?

Citat:
labicko1
Sto se tice svetlosti, ti u tvom slucaju imas mali a veoma jak izvor svetlosti, zato su ti boje isprane a senke uzasno jake. U mahu ovo mozes srediti na dva nacina. Prvo je da ubacis opciju da render racuna odbijanje svetlosti (nesto sto se desava i u stvarnosti), ovime dobijas veoma realne rezultate ali ti se vreme rendera znatno povecava.

Kako mogu to da postavim? Moze render slobodno duze da traje.


Citat:
labicko1
Druga opcija je da postavis vise izvora svetlosti manjeg intenziteta, ovde rezultati nisu top kvaliteta, ali recimo da moze da prodjes i sa ovime, sve zavisi kakav se rezultat trazi. Sada takodej trebas da obratis paznju na podesavanaj svetla, intenziteta svetla, kakvu senku bacaju, imas i druge opcije sve zavisi kakvo je svetlo u pitanju.


Od mene se trazi unutrasnje osvetljenje, tako da cu verovatno samo par slika da stavim da bude dan, a ostale slike cu da uradim sa vestackim osvetljenjem.

Citat:
labicko1
Jos da napomenem da problem sa crnim teksturama mozes dobiti ako imas texturu za jedan render, a korsits za rendiranje drugi.
Kao dobru bazu materijala imas ovaj sajt http://www.vray-materials.de/ , sve su to besplatni materijali i mogu pomoci u pocetku, ali moras da imas instaliran V-ray render da bi njih koristio.

Cuo sam da je Vray dobar. Koje bi mi rendere jos preporucio? I jel mogu da imam vise rendera instaliranih u isto vreme?
Pitam zbog toga sto se tehnicki deo zasniva na analizi i poredjenju rezultata razlicitih alata za renderovanje.

Citat:
labicko1
Jos napomena, ako imas neki stariji komp, a ubacis dosta detalja u modeliranju, uz to koristis neke komplikovane materijale i ubacis preko toga indirect ilumination, render jedne ovakve slike moze da traje satima. Drugim recima, za render realisticnih scena treba ti comp sa jakim procesorom.


Imam dell inspiron m5030. Mada na faxu imamo laboratoriju za graficki dizajn, tako da mogu da sredim da renderovanje radim na jacem racunaru.


P.S: Hvala svima na pomoci :D
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201117.02.2012. u 18:56 - pre 147 meseci
mozs da imas vise rendera instalirano. Nije ovde pitanje koji je render bolji, jer sa bilo kojim od njih mozes dobiti odlicne rezultate, ovde je vise pitanje kolko znanja imas da sa njima radis.

V-ray sam ti spomenuo jel je jedan od najpopularnijih, a takodje zato sot imas taj nemacki sajt sa dobrom bazom vec gotovih materijala. Imas MentalRay koji dobijas zajedno sa MAXom, vec ti je instaliran na kompu. Dosta je dobar i mnogi ga koriste.
 
Odgovor na temu

mpetrovickg
Milos Petrovic
student, MU

Član broj: 160664
Poruke: 7
*.net.upcbroadband.cz.



Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201117.02.2012. u 19:21 - pre 147 meseci
Citat:
labicko1: mozs da imas vise rendera instalirano. Nije ovde pitanje koji je render bolji, jer sa bilo kojim od njih mozes dobiti odlicne rezultate, ovde je vise pitanje kolko znanja imas da sa njima radis.

V-ray sam ti spomenuo jel je jedan od najpopularnijih, a takodje zato sot imas taj nemacki sajt sa dobrom bazom vec gotovih materijala. Imas MentalRay koji dobijas zajedno sa MAXom, vec ti je instaliran na kompu. Dosta je dobar i mnogi ga koriste.


Bitni su mi i renderi jer moram na kraju da uporedim te rendere i njihove rezultate. Treba da napisem mane i prednosti pojedinih alata, kompleksnost upotrebe, da uporedim vremensku slozitos algoritma, strukturu, razvoj,...

Nasao sam neke pluginove pa cu da probam par njih.
 
Odgovor na temu

mpetrovickg
Milos Petrovic
student, MU

Član broj: 160664
Poruke: 7
*.net.upcbroadband.cz.



Profil

icon Re: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 201101.03.2012. u 20:40 - pre 147 meseci
Problem je bio u konstrukciji. Sada je sve ok sa materijalima. Samo jos da naucim kako da pravilo osvetlim model.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: Obrada 3D modela uradjenog u Skech Up-u 8 u 3Ds Max 2011

[ Pregleda: 3398 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.