Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Digitalna kamera do 500 Eura!

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Digitalna kamera do 500 Eura!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7237 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.adsl-1.sezampro.rs.



+421 Profil

icon Re: Digitalna kamera do 500 Eura!21.01.2012. u 09:53 - pre 148 meseci
Citat:
alfaholic: Pa vidite, meni kao amateru koji je do skoro koristio samo Compact kamere, Live View je bio neophodan jer sam navikao da odmah na display-u vidim kompoziciju koju stvaram i tako imam najbolji uvid u to šta radim, dakle Real Time.


Posle prelaska sa kompakta na DSLR, meni je zasmetalo što LV ne radi isto kao što sam navikao. Kod DSLR-a se LV koristi samo ponekad, ja ga skoro nikad nisam koristio ali primetio sam da mnogo bolje, tj. kreativinije uradim kompoziciju ako gledam na ekran (kod kompakta) nego kroz špijunku DSLR-a. Posle kad sam sa D3100 prešao na PEN opet sam se obradovao što sam imao ekran kao kod kompakta. Jes da zvuči glupo da je veća kreativnost kod displeja u odnosu na špijunku ali eto kod mene je tako.

Znači DSLR ima LV ali nije namenjen da se koristi kao kod kompakta. Zato je bolje da se navikneš na špijunku, nije ni ona baš tako loša, ima prednost ako noću slikaš, onda glavom stabilizuješ aparat i možeš bez problema da slikaš sa pola sekunde (osim ako ne piješ mnogo kafa). Ja sam LV uključivao kad sam davao ljudima aparat da mene slikaju, niko ne razume koncept gledanja kroz špijunku, otprilike su komantari kako je to iz srednjeg veka, i ja se slažem da je tako.


Citat:
alfaholic:Kada je D3100 u pitanju, nisam siguran da li je neka od opcija isključena-uključena, ali na display-u se vidi isto što i na Viewfinder, pa tako će slika koju vidim uvek ostati ista nevezano za podešavanja koja pravim, što mi je u prvi mah delovali nelogično, jer se ona na Compact uređajima menja u odnosu na sve što promenim, pa sam zato rekao da je Live View skoro pa nepotreban.


Mislim da tako radi kod DSLR-a, ja sam se navikao, LV koristi čisto da vidiš šta slikaš a po podešavanjima ćeš uskoro, kad se malo navežbaš, unapred znati otprilike kakva će slika ispasti. Ja sam posle par meseci u glavi (i na papiru) imao podešavanja za sve situacije tako da sam odma znao kako će slike ispasti. DSLR-ovi imaju senzore sa velikom dinamikom i dobro podnose ako parametre ne setuješ perfektno, već kod PEN-a nije baš tako, u njegovom slučaju moram malo više pažnje da obratim da budem precizan, a kod XZ-1 (kompakt) je bilo najgore, tamo svaki detalj pogrešnog setovanja može žešće da ti upropasti sliku.

Citat:
alfaholic:Ono što me je interesovalo je kako koristite White Balance, pretpostavljam da je pitanje ukusa, ali da li ostavljate da svetlost bude prirodna kao što je u momentu snimanja ili regulišete kako bi bila što prirodnija?


Ja sam uvek postavljao na Auto, pa posle u Lightroom-u podešavao po želji. Možeš i na aparatu da podešavaš ali to je meni bilo previše. Još jedna stvar koja mi je svetala kod DSLR-a je što mi je više pažnje odvlačilo razmišljanje o svim parametrima pa manje ostaje za kreativnost.

Citat:
alfaholic:Takođe, da li sam dobro shvatio da se Auto Focus koristi kada treba na brzinu odreagovati, a Manual Focus u slučajevima kada se ima vremena da se dugo gradi kompozicija?


Otprilike. Mada ja nikad nisam koristio manuelni fokus. D3100 je odlično fokusirao automatski. PEN je nešto lošiji ali i dalje nema potrebe za manuelnim. Nisam od onih koji vole previše vremena da gube prilikom pravljenja slike.

Citat:
alfaholic:Niko mi ne reče, da li se baterija troši kad je mehanički preklopnik na ON, a display u Idle/Standby/Sleep modu?


Odgovor je nešto između nemam pojma i ne razumem pitanje. Preklopnik ne može da stoji na ON položaju, on se prebaci na ON ali se potom vrati nazad, dakle radi kao najobičnije dugme. Tad škljocne nešto i uključi se LV i počne da odbrojava 30 sekundi. Naravno da ti tada više troši bateriju. E sad, posle tih 30 sekundi se LV automatski isključuje, opet se čuje "škljoc" :) Dakle tad je LV isključen i baterija se ne troši za njega. Nije mi baš najjasniji momenat kad ti uključiš LV pa ga staviš na Idle/Standby/Sleep mod. Zapravo, moguće da sam ja zaboravio neke stvari, ovo sve pričam iz sećanja.

 
Odgovor na temu

alfaholic
Pančevo

Član broj: 279310
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.dynamix-audio.com


Profil

icon Re: Digitalna kamera do 500 Eura!21.01.2012. u 17:03 - pre 148 meseci
Mislio sam na dugme za uključivanje/isključivanje kamere, ON/OFF.
Da li se baterija troši kad se display sam isključi, a dugme stoji na ON?
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Digitalna kamera do 500 Eura!21.01.2012. u 17:17 - pre 148 meseci
@Saja

Spijunka je opticki element koji se ugradjuje u ulazna vrata od stana, a trazilo je pravi naziv za ono o cemu se govori.
Drugo, osim sto je LCD inferioran u slabim svetlosnim uslovima, skoro pa jednako je neupotrebljiv i po suncanom danu. Tada jedino pomaze pokretni LCD ekran, ili opet ... trazilo.
Jedna od prednosti koje LCD nudi, jeste preciznije manuelno fokusiranje kada je aparat na stativu.

Naravno, trazilo nije stvar proslosti ... stavise, industrija pokusava iz petnih zila da verno simulira opticko trazilo (OVF), tako sto razvija elektronsko trazilo (EVF).
Takodje, pogresno i tvoje vidjenje trzista dSLR aparata, koje je prosle godine zabelezilo rast od 30%.



@alfaholic

Kada je u pitanju WB, problem se resava tako sto odaberes RAW format, sto ti omogucava da naknadno podesavas WB u nekom od programa za obradu fotografija.
Sto se tice baterije, moja ti je preporuka da dokupis jos jednu bateriju ... ne zato sto taj aparat unistava istu na ovaj ili onaj nacin, nego naprosto je neugodno kad ostanes bez struje onda kada ti to najmanje treba.

Citat:
alfaholic: Da li se baterija troši kad se display sam isključi, a dugme stoji na ON?


Tada je aktivirana opcija "AUTO POWER OFF", koju dodatno podesavas u meniju svog aparata.


Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

alfaholic
Pančevo

Član broj: 279310
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.dynamix-audio.com


Profil

icon Re: Digitalna kamera do 500 Eura!21.01.2012. u 17:38 - pre 148 meseci
Auto Power Off sam podesio na Fast, a pored toga ima Normal i Slow, to je vreme za koje isključi dosplay.
Ja sam tražio svugde na internetu, ali nigde nisam naišao na odgovor, osim za neki Canon, a interesuje me iz vaših iskustava, kolika je potrošnja baterije kada je aparat u tom Idle/Sleep modu.

Potražiću svakako na netu, ali koja je osnovna razlika između RAW i JPEG?
Da li je RAW sirovi, nekompresovani podatak kome mogu pristupiti u svim segmentima nakon usnimavanja, kao PCM DATA kada je audio u pitanju, a JPEG jedan njegov kompresovani derivat koji je kao takav gotov proizvod? (U muzici je to višekanalno snimanje, gde se svakom snimljenom instrumentu može pristupiti pojedinačno i zasebno editovati, naspram gotovog Wave/MP3 formata koji je kao takav gotov i završen i ne može se razložiti na svoje sastavne delove)
Da li to znači da za pregled RAW fajlova trebam imati poseban software i ne može se jednostavno pregledati u Preview (to je za Mac nešto kao image Viewer u Windows), nego se mora prethodno eksportovati u JPEG?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Digitalna kamera do 500 Eura!21.01.2012. u 20:49 - pre 148 meseci
@Zoran

Svakako da OVF ima određenih prednosti u odnosu na ekran ali razvojem tehnologije će te prednosti biti sve manje i na kraju će skoro u potpunosti nestati. Sam OVF ili EVF će opstati ali ne u slučaju standardnih konfigurcija/potreba nego posebnih i retkih.

Prodaja DSLR-a je povećana jer je smanjena cena. Svakako im to neće pomoći da uskoro izumru jer će ih naslediti MILC tehnologija koji je u svakom pogledu naprednija. Prosto se tehnologija menja i to je neizbežno. Samo je pitanje vremena koliko će MILC-u trebati kompletno da sazri i koliki će otpor tržište pružati za izumirujuću tehnologiju. I Canon i Nikon vrlo skromno ulaze u nove trendove jer imaju dominaciju u DSLR tržištu ali igrći iz druge lige kao što su Sony, Olympus i Panasonik će da ih poguraju, ili će da prate tehnologiju ili prepuštaju svoja mesta, nema tu mnogo izbora.


@alfaholic

Mislim da nemaš potrebe da kupuješ dodatnu bateriju pošto trenutna na D3100 traje prilično dugo poredeći sa klasičnim kompakt sistemima. Sad sam tek razmeo za Idle/Sleep mod (ponekad slabo kapiram), mislim da je u tom modu potrošnja baterije skoro pa nikakva. Ja sam jednom zaboravio da isključim aparat i tako je stajao satima, mislim da nije ni osetio. Znači bez problema možeš da ga ostaviš tako i ceo dan ukoliko često slikaš pa da ga ne bi stalno palio i gasio. Naravno, ako ne planiraš slikati u narednih sat-dva ne vidim što ne bi isključio aparat.

RAW ti je otprilike kao MIDI fajl u muzici. Predstavlja sirovu informaciju koju posle u nekom editoru možeš prlično dobro da edituješ. Naravno da se RAW može videti i pre konverzije u JPEG, isto kao što se MIDI može pustiti ali to ne predstavlja defnitivni izgleda. RAW nije slika, kao što ni MIDI nije pesma pa kad ih pustiš ti dobijaš samo "preview sa default vrednostima" dok posle editovanja možeš da dobiješ svašta. Znači prednosti slikanja u RAW formatu su ogromne, možeš da šteluješ WB, da popraviš osvetljenje, tamnije delove da prosvetliš a svetlije da potamniš, da koriguješ pojedine boje, kontrast, da smanjiš šum, da izoštravaš i drugo... pogledan na Youtubeu šta sve ljudi rade sa Lightroomom. Ima i drugih programa za RAW editovanje.


 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Digitalna kamera do 500 Eura!22.01.2012. u 00:43 - pre 148 meseci
Vizir na dSLR aparatima nikada nece nestati bez obzira koliko tehnologija bude napredovala.


P.S. Osim ako jednog dana dSLR aparati ne budu namenjeni iskljucivo muskarcinama kojima je ona stvar toliko porasla da je mogu iskoristiti kao oslonac u trecoj tacki.

Drugim recima, vizir ne sluzi samo da bi se kroz njega "spijuniralo".
 
Odgovor na temu

alfaholic
Pančevo

Član broj: 279310
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.dynamix-audio.com


Profil

icon Re: Digitalna kamera do 500 Eura!22.01.2012. u 13:41 - pre 148 meseci
Evo jednog RAW usnimka i drugog uz malo upoznavanja sa Lightroom3...
Ne znam kakva su bila podešavanja, bio sam u majci a napolju je hladno pa sam to obavio što pre...





Pa šta znam, u poređenju JPEG direktno iz kamere i RAW koji je samo uz preset konvertovan u JPEG nisam siguran koliko se isplati dodatno vreme obrade, iako je to najbrži način.
Naravno, uz malo igranja kao na ovoj fotografiji, razlika je osetna, samo postavlja se pitanje koliko se često ima vremena za tako nešto ako se napravi 200 ili 300 fotografija za venčanje na primer ili čak mnogo više.

Evo jednog sajta zbog koga sam se malo više zainteresovao za DSLR, za neki moj ukus i moj pojam, ovo je pravi način fotografisanja i obeležavanja bitnih momenata, konkretno ovde su venčanja.
http://www.kylehepp.com/weddings/
Za svoje venčanje sam tražio slično od fotografa, iako je pristao morao sam mesec dana pred taj dan da ga ohrabrujem da mu niko od rodbine neće doći da se požali što je fotografija ovakva ili onakva, zbog čega je on bio prestravljen. Pomislih tada, Bože gde li je ovaj čovek radio kad nosi ovakve traume...
Prilično depresivno je to sve kod nas, ljudi nemaju hrabrosti da se iskažu (a ni znanja ispostaviolo se kasnije), šta više fotografisanje venčanja je postalo predmet borbi i podmićivanja, svašta sam čuo u poslednjih petnaestak godina.

Primećujem i ovde kao i u mom svetu muzike, beskrajne rasprave je li ispravno Irak ili Iran, koji se AD/DA konverter kako čuje, da li ima razlike u predpojačanju ili nema, kolika je, analogno ili digitalno sabiranje, ITB, OTB i tako redom...
Ja volim da napravim često Blind Test, napravim dva snimka i onda im dam da mi kažu šta čuju, u 90% slučajeva nemaju pojma šta je šta, jasan pokazatelj koliko se tripuje i koliko su ljudi skloni tome.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Digitalna kamera do 500 Eura!22.01.2012. u 16:12 - pre 148 meseci
Malo sam pogledao slike sa tog sajta koji si naveo i da bi imao takve slike biće da ćeš morati da se baviš postprodukcijom (RAW+Lightroom) jer ti onakve slike neće izlaziti direktno iz aparata. Evo našao sam jedan primer na youtubeu: http://www.youtube.com/watch?v=R0xxI8qSNcA. Uglavnom fotografi za venčanja ne koristi RAW jer je bitno da se slike odma posle slikanja izađuju i prodaju, njima je postprodukcija žešće gubljenje vremena. Naravno, može da se ugovori i da se dobiju "umetničke" slike ali to povećava cenu usluge.

Inače čak i da nemaš vremena da se baviš obradom fotografija, opet se isplati da sve slikaš kroz RAW i onda onako odjednom provučeš kroz LR, podesiš Noise Reduction, Sharpening i možda malo kontrast i pustiš da ti sve slike exportuje odjednom. Za minimalno vreme ćeš dobiti kvalitetnije fotke nego da su direktno iz aparata.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Digitalna kamera do 500 Eura!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7237 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.