Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dinamika - problem tijela koje rotira oko osi

[es] :: Fizika :: Dinamika - problem tijela koje rotira oko osi

[ Pregleda: 1948 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S-man
ing
HR

Član broj: 290535
Poruke: 19
*.mobile.carnet.hr.



Profil

icon Dinamika - problem tijela koje rotira oko osi19.12.2011. u 13:32 - pre 150 meseci
Pozdrav!

Riješavajući zadatke iz dinamike krutog tijela nabasao sam na problem kojemu sam ne mogu naći riješenje (iako se čini da je u pitanji veoma jednostavna stvar koja meni iz nekog razloga ne ide u glavu) . Radi se o slučajevima kada postoji rotacija tijela (rotacija tijela oko nepomične osi, gibanje tijela u ravnini).


Kod ravninskog gibanja, prema onome što sam ja naućio, možemo postaviti dvije vektorske jednadžbe gibanja:

(1) F=m*a (Rezultanta svih vanjskih sila (F) koje djeluju na tijelo jednaka je produktu mase (m) i ubrzanja težišta (a) tijela.)
(2) M=I*e (Suma svih vanjskih momenata (M) jednaka je produktu momenta inercije (I) i kutnog ubrzanja (e) tijela.)

Postavljajući drugu jednadžbu, često griješim u prednznacima, iako ne shvačam zašto. Evo jedan jednostavan konkretan primjer:


Recimo da imamo kružnu ploču koja rotira oko svoje osi u smjeru suprotnom od kazaljke na satu konstantom brzinom. Zatim na ploču stane djelovati neki vanjski moment u smjeru kazaljke na satu, dakle suprotno rotaciji ploče. Dakle, sad treba postaviti jednadžbu gibanja. Po mojoj logici, vanjskom momentu (koji nastoji zakočiti ploču) se suprostavlja moment inercije ploče, te bi prema D'Alembertovu principu ja napisao ovakvu jednadžbu:

M - I*e = 0 - D'Alembertov princip.
M = I*e - Prebacim li I*e na drugu stranu, trebam dobiti jednadžbu gibanja.

Ali, u literaturi ta jednadžba za ovaj primjer glasi:

M = - I*e

Odakle sad taj negativni predznak? Mislio sam da postavljanjem jednažbe preko D'Alembertova principa moram dobiti uvjek točno riješenje bez obzira kako postavio koordinatni sustav. Po mojoj logici, vanjski moment djeluje u smjeru kazaljke na satu. Ploča usporava, ubrzanje djeluje u smjeru kazaljke . Moment inercije djeluje suprotno ubrzanju, tj. suprotno smjeru kazaljke na satu.


Hvala.
- C++ novalija bez iskustva u drugim programskim jezicima
- Code::Blocks v.10.05 IDE okruženje
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Dinamika - problem tijela koje rotira oko osi19.12.2011. u 14:39 - pre 150 meseci
Ako znaš Njutnov zakon da se svakoj sili suprotstavlja reakcija i da je jednaka je po intenzitetu,ali suprotnog smjera.Napišimo ovo ispričano pomoću matematike:

R=-F
U dinamici reaktivna sila je inercijalna i suprotna je sili koja pravi ubrzanje.A ubrzanje je proporcionalno vanjskoj sili,a obrnuto proporcionalno masi.Ima isti predznak kao i sila.
a=F/m R=F(i)=-F=-ma

Sad idemo na rotaciju (mislim da je važeća konvencija za pozitivan smjer ista kao u matematici tj kontra kazaljke na satu je +.Ali to sada nije najvažnije.)

Citat:
S-man
(2) M=I*e (Suma svih vanjskih momenata (M) jednaka je produktu momenta inercije (I) i kutnog ubrzanja (e) tijela.)


Ugaono ubrzanje epsilon je istog predznaka kao i vanjski momenat koji ga ostvaruje.Tom vanjskom momentu opire se inercijalni momenat koji je suprotan ubrzanju.Vanjskom momentu jednak je inercijalni samo je suprotnog smjera.

Važno je rasčistiti stvari šta je uzrok,a šta posljedica.Ubrzanje je posljedica sile i ima isti predznak.Inercijalna sila se može izračunati iz mase i ubrzanja samo što ima kontra predznak.Odatle možeš zaključiti da sile možeš izjednačiti ali uvaživši da su suprotnog djelovanja.


[Ovu poruku je menjao zzzz dana 19.12.2011. u 15:59 GMT+1]
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

S-man
ing
HR

Član broj: 290535
Poruke: 19
*.mobile.carnet.hr.



Profil

icon Re: Dinamika - problem tijela koje rotira oko osi23.12.2011. u 11:27 - pre 150 meseci
Znaći:

(1) Ubrzanje je uvjek usmjereno u smjeru sile koja djeluje na tijelo, ugaono ubrzanje je uvjek usmjereno u smjeru momenta koji djeluje na tijelo.
(2) Sila inercije je uvjek usmjerena suprotno ubrzanju, moment inercije je uvjek usmjeren suprotno ugaonom ubrzanju.

Da li je to to?


Ako je to tako, tada problem spomenut ranije (ploča koju koći vanjski moment) bi izgledao ovako kako sam ga ja skicirao na priloženoj slici. Crnom bojom označeni su vanjski moment i ugaona brzina koji su zadani, te crvenom bojom ugaono ubrzanje i moment inercije onako kako ja pretpostavljam da djeluju.

Slika

Da li sam dobro postavio smjerove momenata, brzina i ubrzanja?

[Ovu poruku je menjao S-man dana 23.12.2011. u 12:47 GMT+1]
- C++ novalija bez iskustva u drugim programskim jezicima
- Code::Blocks v.10.05 IDE okruženje
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Dinamika - problem tijela koje rotira oko osi23.12.2011. u 22:59 - pre 150 meseci
Tako je.
Sad napiši to što si nacrtao i ispričao matematički.
Pa onda izračunaj kad će točak stati.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

S-man
ing
HR

Član broj: 290535
Poruke: 19
*.mobile.carnet.hr.



Profil

icon Re: Dinamika - problem tijela koje rotira oko osi28.12.2011. u 17:20 - pre 150 meseci
Dobro, ovaj zadatak nije bitan. Važno je da sam sad siguran u postupak postavljanja jednadžbi gibanja. Također, kontrolirajući zadatke u kojima sam dobivao pogrešne rezultate, ustanovio sam da sam ućinio dosta drugih pogrešaka u postupku rješavanja zadataka (npr. redosljed postavljanja početnih uvjeta kod integracije i slično). Hvala na pomoći.

- C++ novalija bez iskustva u drugim programskim jezicima
- Code::Blocks v.10.05 IDE okruženje
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Dinamika - problem tijela koje rotira oko osi

[ Pregleda: 1948 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.