CANON je renomiran proizvođač fotoaparata i u svom programu ima nekoliko serija digitalnih modela. Iako je serija A namenjena početnicima, najbolji model u njoj, PowerShot A8o, karakteristikama daleko prevazilazi početničke potrebe i u potpunosti će zadovljiti i iskusne korisnike.
Kućište aparata izrađeno je od kombinacije metala i plastike, što daje dobar kompromis mase i čvrstine. Međutim, aparat ipak nije nimalo lagan, jer koristi četiri baterije velične AA. Kućište je sličnog oblika kao ostali modeli iz serije, a rukohvat je pravilno dizajniran, tako da aparat besprekorno leži u ruci. PowerShot A8o ima i neka svojstva (skuplje) serije G, a jedna od njih je pokretan LCD ekran. On se izvlači iz tela aparata i može se okrenuti do 180 stepeni, a osim toga može se i rotirati oko horizontalne ose. To omogućava da se koristi na isti način kao na uobičajenim fotoaparatima, pod uglom ili za autoportrete.
Optički senzor ima rezoluciju od četiri megapiksela; u Canonu nisu pravili eksperimente niti lažne reklame s interpolacijom, pa je to ujedno i najveća rezolucija koju ovaj aparat nudi. Osim nje, korisnik ima na raspolaganju još tri, a uz svaku od njih može da izabere jedan od tri nivoa komprimovanja. Aparat
nema sopstvenu memoriju, već se snimci smeštaju na karticu Compact Flash tipa 1, ona koja se dobija ima kapacitet od 32 MB. Na nju se može snimati i video materijal, a izbor rezolucije je ograničen na 320 x 240 i 160 x 120, u oba slučaja s 15 slika u sekundi. Dužina pojedinačnog snimka može biti do tri minuta, i tokom snimanja se ne može dodatno izoštravati i zumirati.
Objektiv Canona PowerShot A80 sasvim je „dorastao" rezoluciji. Sastoji se od šest elemenata, od kojih su dva asferična, i ima žižnu daljinu od 7,8 do 23,4 mm, Što znaci da omogućava optičko zumiranje $X, a slika se može dodatno zumirati digitalno još 3,6 puta. Ne može se menjati, ali Canon proizvodi i pomoćne objektive koji se mogu dodati, a isto tako i filtre; još jedan zanimljiv dodatak koji se može dokupiti jeste nepromočivo kućište za podvodno snimanje.
Mogućnosti ručnog podešavanja parametara su impozantne, tako da će retko kom korisniku nešto nedostajati. Svakom parametru može se dodeliti po nekoliko vrednosti, a pažnju zaslužuje mogućnost ručnog izoštravan)a. Aparat korisniku prikazuje podešenu udaljenost objekta, a slika na ekranu se može i uveličati radi veće preciznosti. Nažalost, optičko tražilo u tome nimalo ne pomaže, a nema ni korekciju diop- . '. trije. Naravno, ni početnici nisu / zaboravljeni, pa se sve može podešavati i automatski; njima je na raspolaganju i nekoliko gotovih programa i efekata, a mi nemamo nikakvih primedbi na rad auto-matike. Stoga ovaj aparat možemo bezrezervno da preporučimo širokom krugu korisnika.
Bonno