Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije

[ Pregleda: 7808 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Rollback
Goran Božinović
Bor

Član broj: 100881
Poruke: 65



+3 Profil

icon Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije17.10.2011. u 19:47 - pre 152 meseci
Jedna osoba, koju poduze znam, pre par godina dobila resenje za penziju i redovono je prima.
Ista je osoba radila nekoliko godina i u Sloveniji a beda je naterala da se seti da ima radnog staza i tamo na sta je pokrenula pitanje obracuna za taj broj godina koliko je tamo radila (oko 3 godine).
Kada joj tamo sracunali te godine, dosli su do iznosa od oko 30-40€ (za nekog ko nema, ovaj je iznos slamka spasa).
Problem nastaje kod nasih kada treba taj novac primiti: rekli su jos da ce trenutna penzija biti umanjena za taj iznos koji stize iz Slovenije!? o.O

Dakle, pitanja za one koji su sa time upoznati ili su licno imali takvih iskustava:
Po kom osnovu umanjuju redovnu (dinarksu) penziju, kada je uplata vrsena na teritoriji Slovenije?
Na koji je nacin, penzija iz inostranstva, olaksavajuca okolnost za nas zavod i zasto bi bila?
Cemu, onda, toliko maltretiranja, uplacivanja taksi, trazenje potrebnih papira, fotokopiranje istih kada na kraju penzioner prima isti iznos kao i pre toga?

Napominjem jos da kada je ovaj problem neko od ojadjenih prijavio slovenackom zavodu, ovi su rekli da to ne moze biti istina.
Pa eto, kod nas je mnogo sto sta istina.
Svoje najlepše dane proveo sam noću.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije17.10.2011. u 22:26 - pre 152 meseci
To je jako komplikovano. Pre tacno godinu dana (nije bas u dan, mesec oktobar) stupio je na snagu sporazum o socijalnim pitanjima izmedju Slovenije i Srbije i slovenacki zavod je stavio na sajt razna uputstva kako taj postupak sto lakse resiti, jer su i oni rekli da je komplikovano. Imas nekoliko varijanti - neko je radio u Srbiji veci deo, tamo mali deo, drugi opet priblizno pola/pola, treci veci deo tamo, manji ovde, sto sve izgleda logicno i razumljivo ali onda tu nastaju razni zapleti, da ne duzim.

Nasi ovde bi mogli da smanje penziju jedino ako su prilikom obracuna uracunali i ono vreme koje je ta osoba radila u Sloveniji, pa da se obracuna odvojeno za ovde, odvojeno za tamo. Recimo, radila ovde 22 godine, tamo 3, nasi racunali ukupan staz za izracunavanje penzije 25 godina. Ako ta osoba bude trazila od Slovenaca penziju za te 3 godine onda bi nasi racunali samo one 22 godine. Tako nesto, nisam strucnjak.

Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije18.10.2011. u 06:30 - pre 152 meseci
Citat:
Rollback: Dakle, pitanja za one koji su sa time upoznati ili su licno imali takvih iskustava: Po kom osnovu umanjuju redovnu (dinarksu) penziju, kada je uplata vrsena na teritoriji Slovenije?
Na koji je nacin, penzija iz inostranstva, olaksavajuca okolnost za nas zavod i zasto bi bila?

Da to je tako, i na tvoju žalost ispravno je. Moja majka, verovali ili ne prima penziju iz Srbije, Makedonije i Slovenije. Pa sam ja tako, potpuno upoznat sa problematikom.

Kako je bilo u SFRJ ? U PIO fond se uplaćuje gde se radi, a penzija se prima iz PIO fonda u koji se uplaćivalo pred samo penzionisanje. Tako je moja majka radila u Makediniji oko 7 god, Sloveniji oko 10 god i u Srbiji oko 10 godina. Poslednji PIO fond u koji se uplaćivao staž je bio u Srbiji, pa se devedesetih penzionisala i primala punu penziju za svih 27 godina staža iz srpskog PIO fonda, dakle i za onaj period koji je radila u Makedoniji i Sloveniji.

Kad je potpisan ugovor sa PIO fondom Makedonije, umanjila joj se penzija iz Srbije, jer je sad srpski PIO fond plaćao za 20 god. staža (srpski + slovenački staž), a od makedonskog je dobijala proporcionalni deo za onih 7 godina. Evo, ovih meseci, slična priča: opet joj se umanjila penzija iz srpskog PIO, koji sada plaća samo za "srpskih" 10 godina, a od Slovenije (evo baš pre neki dan) je dobila rešenje za penziju za rad u Sloveniji za 10 godina. Dakle, opet ima punu penziju, za svih 27 godina staža, ali od svakog fonda onoliko koliko je uplaćivano u taj fond. Ne može se očekivati da ako već Slovenci plaćaju za 10 godina, i Makedonci za 7 godina, da srpski PIO plaća za punih 27 godina.

Inače, svi sporazumi, između svih 6 SFRJ republika su istovetni i važe i obrnuto.

Dobra stvar u celoj priči je da je penzija iz Makedonije i iz Slovenije za koji procenat veća (ne mnogo) pa joj je ukupna penzija (SRB + MAK + SLO) malo veća nego da je samo iz Srbije. (Mi smo veća beda i od Makedonaca.) A pošto su ove druge dve penzije u Evrima, onda je i svako pomeranje kursa u njenu korist. (Na žalost dinar nikako da se odlepi od ovih 100 din). I još bude neka "razlika u obračunu" bemliga, pa je i od Makedonaca i od Slovenaca dobila nekoliko stotina evra te "razlike". Za penzionera - umirujuća ušteđevina za slučaj da crkne mašina za veš ili mora da se kupi novi bojler.

Inače, osoba koju je pomenuo Rollback u uvodnom postu teme, bi dobila slovenačku penziju, bez ikakvih "potezanja", jer to PIO fondovi rade po službenoj dužnosti. Jedino što to ide polako, jer penzionera je puno a za svaki pojedinačni predmet je potrebna ukupna kompletna dokumentacija, pa se cela priča otegne. Da je ta osoba kojim slučajem imala staž u Bosni ili nekoj drugoj republici do ovakvog razdvajanja bi odavno došlo, jer sa drugim republikama su sporazumi potpisani odavno, a sa Slovencima tek skoro.


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.10.2011. u 07:42 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Rollback
Goran Božinović
Bor

Član broj: 100881
Poruke: 65



+3 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije18.10.2011. u 10:57 - pre 152 meseci
Hvala na brzim odgovorima i namerama da vasa iskustva podelite sa ostalima!

U medjuvremenu sam saznao za jos jedan slucaj: Osoba je isto radila u Sloveniji od prilike koliko je radila i u Srbiji tako da iz Slovenije treba primiti nesto manje nego sto prima penziju iz Srbije. Njena izjava je da prva uplata penzije (iz Slovenije) jos nije stigla a vec su joj umanjili redovnu (dinarsku) tako da nije skoro nista dobila ni od dinarske. Da su i slovenci tako bezobzirni kao sto nisu, ta osoba ne bi nista ni primila.

Citat:
Java Beograd
...Ne može se očekivati da ako već Slovenci plaćaju za 10 godina, i Makedonci za 7 godina, da srpski PIO plaća za punih 27 godina...

Upravo me to buni jer kada je obracunat radni staz, mislim da je obracunat samo staz iz Srbije (neki primaju penziju za samo 10 godina radnog staza) i da nije uzet u obzir onaj iz Slovenije. Covek se tek kasnije setio staza iz Slovenije i logicki je da se taj treba dodati na vec postojeci jer je radio, primer: 10 godina u Srbiji a 3 u Sloveniji... hocu reci da imam utisak da nasi ne racunaju, kao u ovom slucaju: 10+3 vec (10-3)+3
Svoje najlepše dane proveo sam noću.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije18.10.2011. u 12:02 - pre 152 meseci
Citat:
Rollback: Upravo me to buni jer kada je obracunat radni staz, mislim da je obracunat samo staz iz Srbije (neki primaju penziju za samo 10 godina radnog staza) i da nije uzet u obzir onaj iz Slovenije.
Ovo zaista ne mogu da komentarišem, jer je svaki slučaj poseban, sam za sebe. Sve je moguće. Ja sam opisao slučaj moje keve, gde je logično i normalno da se penzija iz jednog PIO fonda umanji kad počne penzija iz drugog. Takođe, to što se čovek "tek kasnije setio" staža iz Slovenije ne znači da ti podaci nisu već bili u PIO fondu. Jer, kad se podnese zahtev za penziju, osiguranik ni na koji način ne dokazuje PIO fondu kad je i gde radio, već se penzija obračunava na osnovu već poostojećih informacija.

Što se kašnjenja tiče, to je normalno. Nema penzije prvih par meseci dok se PIO fondovi ne iskomuniciraju međusobno, potvrda, ugovor, rešenje, overa, sve službenom poštom, od referenta do referenta. Ali, ipak stigne, pa onda bude odjednom nekoliko penzija.

Bilo kako bilo, PIO fond je alfa i omega. Kako tamo kažu - to je to. Nema druge sile. Osoba o kojoj govorimo bi morala dobro da se raspita (tačno i nedvosmisleno) kako je obračunata do sada postojeća Srpska penzija (na koji ukupni staž) koju je primala do sada. Uostalom to i piše već na postojećem rešenju za penziju, koju bi svakako morao da ima.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Rollback
Goran Božinović
Bor

Član broj: 100881
Poruke: 65



+3 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije18.10.2011. u 19:47 - pre 152 meseci
Citat:
Java Beograd: ...Takođe, to što se čovek "tek kasnije setio" staža iz Slovenije ne znači da ti podaci nisu već bili u PIO fondu. Jer, kad se podnese zahtev za penziju, osiguranik ni na koji način ne dokazuje PIO fondu kad je i gde radio, već se penzija obračunava na osnovu već poostojećih informacija.

Ovo mi deluje logicki ali ne i uverljivo (video sam resenje) jer u resenju postoji izradjena tabela pregleda zarade za godine rada pocev od 1986. do 2007. a u Sloveniji je ta osoba radila od 1979. do 1981. Dakle, resenje ne obuhvata period od '79. do '81 (taj period, u resenju, pocinje od '86) i to mi se ne svidja jer iz toga vidim da nemaju prava odbiti iznos za onaj koji treba primiti iz Slovenije... kao sto rekoh, resenje ga ne obuhvata.

Evo, sad znas da postoje i drugi slucajevi... u svakom slucaju ste mi puno pomogli: pomogli ste mi da stvar sagledam iz drugacijeg ugla.
Svoje najlepše dane proveo sam noću.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije19.10.2011. u 07:12 - pre 152 meseci
Ako je rešenje za srpsku penziju takvo da ne obuhvata staž iz Slovenije, onda nikako srpski PIO ne može i ne sme da umanji penziju koju isplaćuje.

Uzgred, kakve onda veze ima srpski PIO sa slovenačkom penzijom ? Otkud srpski PIO zna da je osoba tražila penziju iz Slovenije ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije19.10.2011. u 13:11 - pre 152 meseci
Evo kako zna - upravo sam poslao uverenje da sam jos ziv slovenackom ZPIZ (ekvivalent naseg PIO) koje se salje svake godine i u njemu ima izmedju ostalog i izjava penzionera da radi "sa strane" ili ne radi "sa strane", da prima ili ne prima penziju jos iz neke drzave i jos tamo nesto. Ako je slican slucaj sa nasima onda i oni to znaju. A i sam penzioner je duzan da u roku od nedelju dana prijavi sve promene, bla, bla, samo mi nije jasno kako cu da prijavim kad umrem da sam umro i cime ce da me kazne ako umrem a ne javim im da sam umro?

A i ja licno isto tako verujem da nasi ne bi trebali da smanjuju srpsku penziju tek tako ali opet ko zna kakvi propisi vaze - mozda je to neka minimalna penzija, na osnovu ogranicenog radnog staza pa kad se ispostavi da osoba ima jos radnog staza i moze da dobije i iz Slovenije, onda ispada iz kvote za minimalnu i ide na redovnu i bog zna sta sve, mene glava zaboli samo kad otvorim one pravilnike a kamoli da ih citam. Zato advokati dobro zive

Znaci, okolnosti pod kojima je osoba dobila penziju od Srbije su se promenile i verovatno mora da se odradi novo resenje itd.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Rollback
Goran Božinović
Bor

Član broj: 100881
Poruke: 65



+3 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije19.10.2011. u 13:51 - pre 152 meseci
Citat:
tdjokic: Znaci, okolnosti pod kojima je osoba dobila penziju od Srbije su se promenile i verovatno mora da se odradi novo resenje itd.

Nije iskljucivo ni to sto kazes. Ali ako se resenja tako menjaju, kako cemo znati da je, i to novo, vazece (mozda ce i njega ponistiti neko trece)?

Citat:
Java Beograd: Uzgred, kakve onda veze ima srpski PIO sa slovenačkom penzijom ? Otkud srpski PIO zna da je osoba tražila penziju iz Slovenije ?

U sustini, ne bi trebalo imati nikakve veze sa slovenackom penzijom a znaju, jer je ta osoba otisla da preko njih (srpskog zavoda - PIO, sta li vec) sredi radni staz u Sloveniji (srpski zavod je i predao zahtev za obracun radnog staza u Sloveniji) pa su oni tad izneli svoje stavove po pitanju penzije iz inostranstva.
Tu ja vidim dva razloga za ovaj problem: ili je ta osoba pogresno sve to razumela ili su oni prevideli sadrzaj resenja za srpsku penziju... a sta je, zapravo, pravi problem, saznacu vremenom.

Inace, dosli smo na ono sto je @tdjokic rekao na pocetku a ja iz resenja vidim da nasi imaju pravo odbiti deo penzije jedino onda ako su ga uracunali u radni staz.
Ako to nisu, nemaju nikakav osnov zasto bi to uradili... osim ako ne osecaju zarku zelju za dokazivanjem da su oni, kao sto ti kazes: alfa i omega
Svoje najlepše dane proveo sam noću.
 
Odgovor na temu

Rollback
Goran Božinović
Bor

Član broj: 100881
Poruke: 65



+3 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije19.10.2011. u 13:53 - pre 152 meseci
@tdjokic pitanje za tebe: Da li si ti licno predao to u Sloveniji ili radis preko nasih? ako je ovo drugo, onda definitivno moraju znati... sta god da rade.
Svoje najlepše dane proveo sam noću.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije19.10.2011. u 16:56 - pre 152 meseci
Citat:
Rollback: @tdjokic pitanje za tebe: Da li si ti licno predao to u Sloveniji ili radis preko nasih? ako je ovo drugo, onda definitivno moraju znati... sta god da rade.
Kad je zakljucen sporazum o socijalnim pitanjima izmedju SL i SR ja sam pisao mejl srpskom PIO i pitao da li treba nesto ja da donosim dokumenta i slicno i oni su odgovorili da ne treba, da oni to rade po sluzbenoj duznosti, tako da ja sa njima nista vise ne kontaktiram. Ovo uverenje saljem direktno Slovencima, preporuceno, sa povratnicom, da znam da su dobili. Tako radim od 2005 kad sam poceo da dobijam penziju.

Medjutim, ako su nasi vec doneli resenje za tu osobu, onda oni saradjuju sa slovenackim PIO i onda se zna sve. Mene iz nekog razloga ne vide, sto nije ni cudo, jer je stara radnicka knjizica ostala u Sloveniji (i kasnije se izgubila), nas zavod je nema, a kad sam se ja ovamo doselio 1993, zbog bolesti, na brzinu bez mnogih dokumenata, ovde sam otvorio novu radnicku knjizicu - nije duplikat one tamo, nego bas nova i u njoj nema ni dana radnog staza, pa verovatno zato ni ne pokrecu nikakav postupak oko moje penzije jer nemaju na osnovu cega. Nas zavod mene ne vidi kao nekoga ko ima pravo na penziju od srpskog zavoda da bi pravili resenje. A slovenacki zavod je odmah nakon stupanja na snagu onog sporazuma izmedju drzava, doneo privremeno resenje i salju mi penziju. U tom privremenom pise nesto da se novo nece donositi ako srpski zavod nista ne preduzima i to tako miruje. Cute oni, cutim ja, a ni nemam sta da kazem. Mislim da imam dovoljno slovenackog radnog staza za pravo na starosnu penziju i bez onih par godina sto sam ovde radio na pocetku sluzbe.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Problem sa obracunom radnog staza iz Slovenije

[ Pregleda: 7808 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.