Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je aktivni Woofer?

[es] :: Multimedijalni uređaji :: Sta je aktivni Woofer?

[ Pregleda: 9111 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bokisaacdc
Bojan Antic
Krusevac

Član broj: 276739
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 08:36 - pre 153 meseci
Kao sto i naslov kaze sta je aktivni woofer i da li na njega mogu da se nakace neki pasivni zvucnici, i da li uz prosecnu zvucnu karticu moze da se prikljuci na racunar. Znaci da radi kao 2.1 ili 5.1 sistem. Jer sam vidjao po nekim prodavnicama da imaju mesta gde se prikljucuju zvucnici. E sad, da li je takav zvuk kvalitetniji od npr. aktivnog sistema zvucnika tipa logitech, microlab, altec itd.. Uzeo bih npr. yamaha woofer.

Unapred zahvalan.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 09:17 - pre 153 meseci
Taj woofer ima pojacalo samo za sebe. Zvucnicki terminali sluze da vedjes woofer na vezu pojacalo-zvucnici, ako pojacalo nema linijski izlaz za woofer, ili izlaz sa pretpojacala. Ne moze da radi kao 2.1 sistem.

Pristojan sistem pojacalo + par zvucnika ce da radi osetno bolje nego bilo koji 2.1 sistem, ali vise i kosta. Doduse, polovno kosta manje, ali to nije nesto sto bi ti preporucio - ako se vec ne razumes u tematiku.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bokisaacdc
Bojan Antic
Krusevac

Član broj: 276739
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 09:28 - pre 153 meseci
Da li je ova skuplja varijanta bolja za sve, znaci muzika, igrice, filmovi...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 11:09 - pre 153 meseci
Woofer je bas zvučnik a aktivan znači da ima pojačalo i da može na line out nečega. Nisam se mnogo bavio ni 2.1, 5.1, ...kompletima a ni aktivnim zvučnicima ali svi oni se uglavnom i sastoje od woofera u kome je pojačalo i satelita koji bi trebalo da predstavljaju srednje/visokotonce i da naprave 2.1 ili 5.1 efekat. Naravno da je bolje ako je pojačalo u posebnom pakovanju i kvalitetno odrađeno i kada se povežu kvalitetne (pasivne) kutije ali je i skuplje. Prednost ovih komp sistema je što su jeftiniji u kompletu a u principu tu kvalitet nije toliko bitan. Za bilo šta je bolje pojačalo+zvučnici ali da bi imao 5.1 efekat moraš da odvojiš mnogo para za sve to ... ako je plan koja stotina € za sve, zaboravi kvalitet i uzmi neki 5.1 sistem ali ako baš hoćeš da bude dobro, moraćeš da odeš u više stotina €.
Ja inače imam klasičan sistem pojačalo i pasivne kutije, filmove slabo gledam a ako mi baš bude potreban neki 5.1 onda ću da uzmem jeftiniju varijantu i služiće samo da odgledam neki film. Verovatno nikad.
 
Odgovor na temu

bokisaacdc
Bojan Antic
Krusevac

Član broj: 276739
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 12:00 - pre 153 meseci
Ovo sam cisto informativno pitao i veoma sam zahvalan na strucnim odgovorima. Naravno ja planiram nesto tako u buducnosti. Naime ja bih za risiver/pojacalo izdvojio do 300€, zatim bih uzeo za pocetak dve dobre zvucne kutije do 150€ (naravno posle bih dodao neki Woofer) i sve to lepo povezao sa zvucnom preko coaxial kabla i nadam se da bi to lepo radilo. Da napomenem da ovih dana treba da mi stigne Xonar DS. Znaci lepo skupim jedno 500€ i kupim gore navedeno za pocetak (sto se kaze sve u svoje vreme).
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 12:19 - pre 153 meseci
Citat:
bokisaacdc: Kao sto i naslov kaze sta je aktivni woofer i da li na njega mogu da se nakace neki pasivni zvucnici, i da li uz prosecnu zvucnu karticu moze da se prikljuci na racunar.

Sve moze da s espoji na racunar, ali ne mora da znaci da na svaki aktivnu subwoofer mozes da spojis pasivne zvucnike.
Aktivni subw. ne mozes da spojis direktno na racunar, jer se on po pravilu spaja pre pojacala.

Citat:
bokisaacdc: Naime ja bih za risiver/pojacalo izdvojio do 300€, zatim bih uzeo za pocetak dve dobre zvucne kutije do 150€ (naravno posle bih dodao neki Woofer) i sve to lepo povezao sa zvucnom preko coaxial kabla i nadam se da bi to lepo radilo.

Da ovo bi trebalo da radi OK.



Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 13:36 - pre 153 meseci
Misliš ne može da spoji na pojačalo? Inače je prekombinovano, ako kupiš pojačalo+kutije, onda je woofer višak jer su kutije projektovane da same odrade posao i teško da će ovaj da im pomogne. Jedino da kupiš 5.1 receiver/pojačalo i onda kupiš odgovarajući komplet pasivnih zvučnika ako ti je baš bitno to 5.1. Inače ćeš sa prvom varijantom da slušaš muziku kako valja a za filmove ... kupi neki jeftin 5.1 koliko da dobiješ efekte, tu kvalitet i nije nešto bitan.
Ni povezivanje pojačalo-aktivni subwoofer nije baš jednostavno kao ni dodavanje nekih pasivnih kutija wooferu.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 13:42 - pre 153 meseci
@OP:

Ako hoces muziku nema boljeg resenja od pojacalo+dva zvucnika. Ako ti treba surround zvuk za filmove i sl. onda mozes da razmisljas oko 5.1 sistema i risivera, mada sve to radi i na stereo sistemu (ja tako gledam filmove). Ako ti je vecina upotrebe muzika po meni bacas novac na surround risiver, kupi stereo pojacalo + stereo zvucnike i uzivaj.

Citat:
bakara: Sve moze da s espoji na racunar, ali ne mora da znaci da na svaki aktivnu subwoofer mozes da spojis pasivne zvucnike.
Aktivni subw. ne mozes da spojis direktno na racunar, jer se on po pravilu spaja pre pojacala.


Vecina aktivnih subwoofera moze da se poveze paralelno sa zvucnicima sa stereo pojacala. Nema potrebe da on ide PRE pojacala, sasvim je ok i ovako, samo je kvalitet bolji ako ide sa pre-out izlaza pojacala. Opet, po meni, sub je retko kad dobro resenje, zahteva jako pazljivo uklapanje i generalno je upotrebljiv samo u jako skupim varijantama. Pojacalo+zvucnici je idealan kombo za vecinu.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bokisaacdc
Bojan Antic
Krusevac

Član broj: 276739
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 18:07 - pre 153 meseci
Znaci ipak stereo pojacalo. Navedite mi par pojacala novije proizvodnje do 350€. Po mogucstvu sa displejom i da na njih mogu da nakacim i neke podno stojece kutije. Video sam neke WEG 3 sistemske za 120€. Znaci 2x200W
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 19:35 - pre 153 meseci
Pojacalo do 350EUR sa 2x200W postoji samo u reklami :). Ako uzmes pristojnih 2x40W - 2x50W imaces sve sto ti treba, naravno ako to nije neki PMPO rating ili tako neki bull - vec 2x40W na 8 Oma, ali u punom opsegu (bar 20Hz-20kHz). Za 350 EUR nema bas puno novih pojacala, ono sto pada na pamet su Denon PMA-710AE, Marantz 5004, NAD 316 ili mozda neki Dayens. Vodi racuna da, iako su ovo jevtina pojacal, te WEG kutije su debelo ispod njih.... Iskreno, podnostojeci trosistemac, da valja, za te pare.... nema ni pod razno.

Ako hoces savet za kutije napisi gde bi ih slusao (soba, dimenzije, koliko je popunjena...). Mada, naravno, konacnu odluku moras doneti ti, jedinim pravim testom - slusanjem. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?13.09.2011. u 20:16 - pre 153 meseci
Citat:
calexx: ako kupiš pojačalo+kutije, onda je woofer višak jer su kutije projektovane da same odrade posao i teško da će ovaj da im pomogne. Jedino da kupiš 5.1 receiver/pojačalo i onda kupiš odgovarajući komplet pasivnih zvučnika ako ti je baš bitno to 5.1. Inače ćeš sa prvom varijantom da slušaš muziku kako valja a za filmove ...

Nije woofer visak ni u slucaju slusanja muzike, mislim da sada svako pojacalo ima izlaz iz predpojacala za sub, samo se lepo ispodesava i super ima da sljaka..

Citat:
calexx: kupi neki jeftin 5.1 koliko da dobiješ efekte, tu kvalitet i nije nešto bitan.

I ja mislim da je najpametnije kupiti stereo pojacalo, ali mislim da je jednostavno lakse naci AV risiver + 2 zvucnika + SUB, a woofer svakako nece biti visak cak i ako gleda filmove u stereo modu.

Citat:
nkrgovic:
Vecina aktivnih subwoofera moze da se poveze paralelno sa zvucnicima sa stereo pojacala. Nema potrebe da on ide PRE pojacala, sasvim je ok i ovako, samo je kvalitet bolji ako ide sa pre-out izlaza pojacala. Opet, po meni, sub je retko kad dobro resenje, zahteva jako pazljivo uklapanje i generalno je upotrebljiv samo u jako skupim varijantama. Pojacalo+zvucnici je idealan kombo za vecinu.

Ovde treba da pisemo o tome kako se sub pravilno povezuje a NE KAKO MOZE DA se veze.

Po meni woofer uvek vredi i moze da se uklopi uz bilo koje zvucnike tako da oni zvuce bolji nego sto stvarno  jesu.

Citat:
bokisaacdc:Video sam neke WEG 3 sistemske za 120€. Znaci 2x200W


To je krs koji nema ni 20w.




Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?14.09.2011. u 11:29 - pre 153 meseci
Citat:
bakara
Nije woofer visak ni u slucaju slusanja muzike, mislim da sada svako pojacalo ima izlaz iz predpojacala za sub, samo se lepo ispodesava i super ima da sljaka..

Nema. Ima ih dosta koja nemaju.
Citat:
I ja mislim da je najpametnije kupiti stereo pojacalo, ali mislim da je jednostavno lakse naci AV risiver + 2 zvucnika + SUB, a woofer svakako nece biti visak cak i ako gleda filmove u stereo modu.

Mozda, ali za iste pare, u stereo rezimu, stereo pojacalo radi MNOGO bolje nego AV risiver. Zvuci bolje :).
Citat:
Ovde treba da pisemo o tome kako se sub pravilno povezuje a NE KAKO MOZE DA se veze.

Po meni woofer uvek vredi i moze da se uklopi uz bilo koje zvucnike tako da oni zvuce bolji nego sto stvarno jesu.

Zasto je nepravilno vezati woofer preko zvucnickih izlaza? Sta je tu tacno "nepravilno". Jeste cesto bolje kad se veze preko pre-out-a, ali nije nista "nepravilno" u tome da se veze i ovako.

A to da ce uvek biti bolje - jednostavno nije tacno. Los woofer ce kod dobrih zvucnika samo da pokvari sliku i zamulja je. Bolje je nemati bas, tj. imati ga odseceno, nego imati umesto njega neki "ooompf", nedefinisan i razmuljan po celoj sobi. Pravilno uklapanje woofera nije nimalo lako, plus vecina jevtinih woofera jednostavno nije dovoljno dobra za muziku.

Dodatno, zavisi od vrste muzike koja se slusa. Retko koji instrument svira ispod 40-50Hz. Ako toga nema u muzici koja se slusa - onda je woofer samo visak. Po nekom mom iskustvu, osim u specificnim slucajevima, bolji izbor je dati sav novac za zvucnike, nego deliti na zvucnike plus woofer.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bokisaacdc
Bojan Antic
Krusevac

Član broj: 276739
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?14.09.2011. u 12:15 - pre 153 meseci
E, ovako: soba mi je 4x5m. Bio bih zadovoljn sa 2x40w ili 2x50w stereo pojacalom i dve kutije do 150€ (znaci minimum da budu 2 sistemske, woofer mi ne treba) ali ako bi mogle da imaju 35 - 20 000 Hz raspon. I kako da povezem pojacalo sa kompjuterom a da bude kvalitetno posto nisam zapazio coaxial na ovim pojacalima. Svideo mi se NAD C 326 BEE (ovo pojacalo vidim ima i za sub).



[Ovu poruku je menjao bokisaacdc dana 14.09.2011. u 13:28 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?14.09.2011. u 12:24 - pre 153 meseci
Za 20m2 ti je neki veci dvosistemac super resenje, ali da ces ici do 35Hz-a, to nema sanse. Tj, zavisi gde, na -3dB - zaboravi. Na npr. -10dB, sto je nacin na koji ti pisu secifikacijae kad uzmes neki Logitech mlatimudijalni set - ne brini, to ces imati :).

Za NAD, najjevtinije kutije koje imaju smisla su neke Mission ili JBL, mada mislim da ces morati da se protegnes malko preko 150EUR. Imas Mission da cujes sa Nadom u 4audio-u, a mislim da mozes cuti JBL + NAD u BGB studiju. Poslusaj oba - pa odluci na uvce sta ti se vise svidja. :D Obavezno ponesi svoje diskove.

Sto se povezivanja tice, coax je samo za digitalni izlaz, ali ako ces imati Asus zvucnu, povezi obicnim RCA kablom, kao analogni izlaz. Taj Asus je skroz OK karta u tom rangu cene.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bokisaacdc
Bojan Antic
Krusevac

Član broj: 276739
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?14.09.2011. u 12:42 - pre 153 meseci
Nije lose ni Advance Acoustic MAP 101. Al to preko Aux input-a?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Sta je aktivni Woofer?14.09.2011. u 13:24 - pre 153 meseci
Pa inputi su isti (osim phono i slicnih). Da li ceo ubosti u onaj koji se zove CD, AUX ili DVD - je samo stvar ukusa.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Multimedijalni uređaji :: Sta je aktivni Woofer?

[ Pregleda: 9111 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.