Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Vodič za kupovinu - Digitalni fotoaparati :: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8934 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Anjamen
Beograd - Filmski grad

Član broj: 62623
Poruke: 54
194.247.209.*



+1 Profil

icon Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?06.09.2011. u 10:13 - pre 152 meseci
Pozdrav svima,
hteo bih da kupim novi fotoaparat kojim bih da rešim neke nedostatke malog nikon kompakta koji nam služi već skoro sedam godina a počeo je da luduje -
ne daj Bože da mrdneš rukom prilikom noćnog fotografisanja sa uključenim noćnim režimom rada i ode fotka u tri lepe.

Pre svega hteo bih da napokon rešim fotografisanje u sumraku ili tokom noći
(recimo ponoćna panorama nekog grada koji svetli ili avalskog tornja sa npr. Vidikovca)
kao i da dobijem mogućnost zahvatanja šireg ugla sa manje daljine.
Lepo bi bilo i da mogu povremeno da uradim neki makro ili "makro" (bitno je da lepo izgleda na kraju, razmera mi nije najvažnija) a
aparat bi morao da bude što logičniji za korišćenje.
Ako je skup onda mora i da izgleda skupo i muški.

Hvatanje lica ili objekata u pokretu takođe je važno.
Snimanje video zapisa me ne zanima u ovom slučaju.
Nikako polovnjak.

Pošto mrzim bavljenje digitalnim fotografijama (prebacivanje na računar, obrada, arhiviranje pa opet arhiviranje za 10,20 godina)
dosada smo od par stotina fotografija sa kartice birali par desetina odmah spremnih za izradu koje na kraju jedino i gledamo, obično u formatu 10x15.
Dakle, nije mi važno da fotografija bude detaljna ili ne znam kako savršena na monitoru
već mi je bitno da mi uređaj (aparat, objektiv ili pak neki dodatak)
omogući optimalno hvatanje zamišljenog uz što manje napora jer pod fotografijom podrazumevam isključivo onu odštampanu.

Eh, sad počinju problemi jer da sam uspeo da pronađem većinu osobina u jednom fotoaparatu ja bih ga već verovatno i kupio.
Mislim na klasu "oko 500€-600€" sa osnovnim staklom.

Ideja mi je bila da kupim osnovno telo dslr aparata a da ga vremenom nadogradim nekim valjanim staklom od kojeg bih očekivao dugotrajnost da ne kažem večitost.

Dvoumio sam se, kao i mnogi, između kanona 1100D ili nikona N3100.

C 1100D ima motor ali ne izgleda skupo a skupo košta, pritom nema tihi režim rada (lepa osobina ako slikaš nekoga dok spava) niti ugrađeno čišćenje senzora.
Ovo su za mene veliki propusti jer želim da mi aparat olakša posao a ne da idem često u servis na čišćenje ili šta već.
Osim ako me ne utešite/ubedite nekom drugom pričom.

Zato sam se, bar trenutno, usredsredio na N3100 i njegove objektive.

Ali.

Nikon nema "bracketing" kao ni "dof pregled" - koliko su ovo važne osobine tj. šta nikako neću moći da uradim bez ovoga a šta ću moći ali ručno?

Koliko sam pročitao ovaj aparat očekuje ponovno pokretanje ako hoću da vidim posledice promenjenih parametara - mislim, da li je moguće?

Da li mi je za zamišljena večernja snimanja potreban dodatni blic?

Pošto se tek kompletiram ne smeta mi što nema motor ali me zanima ima li razloga da se brinem oko kvarljivosti objektiva koji imaju motorčić u sebi?
Više volim da kupim skupo (ako je zaista valjano) na početku nego posle da se zezam i ponovo razmišljam o svemu ovome.

Iako bi aparat bio poklon supruzi koja voli da fotografiše oboje bi napravili iskorak u svet ozbiljnije fotografije tako da nam malo učenja ne gine.
Nisam lenj da učim ali neću dozvoliti da robujem mašini i projektantskim "biserima" zato još uvek i nisam prelomio a kako ne mogu da isprobam pa da vratim zamolio bih vas za još neki predlog koji bi bio zasnovan na iskustvu.
Naravno da to ne mora da bude dslr aparat.

Moguće je i da ne kupim ništa do pojave nekog sledećeg modela ako se baš razočaram u postojeće.
Teodor Ruzvelt: „Ni zbog čega nije čovek tako nekadar da bilo šta valjano
učini, kao s mlitavog ubeđenja zvanog kosmopolitizam".
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?06.09.2011. u 11:25 - pre 152 meseci
Ako od dva aparata odbacujes jedan je NE IZGLEDA SKUPO - onda imas veliki problem. Jesi li siguran da ti treba aparat koji radi, a ne koji izgleda? :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Anjamen
Beograd - Filmski grad

Član broj: 62623
Poruke: 54
194.247.209.*



+1 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?06.09.2011. u 11:58 - pre 152 meseci
Hvala ti što unosiš vedrinu ;-) ali to nije jedini razlog.

Istakao sam u pitanju samo one do kojih mi je najviše stalo.

Ne kupujem aparat radi pokazivanja ali i ne volim da dam parice za maglu.

Nije izbor materijala najvećeg težinskog koeficijenta ali jeste važan - naborana plastika ili gumiranost, naprimer, će pre doći u obzir.

Možda to mnogima nije jasno ali ja to tako osećam a to nadvladava sve drugo.

Eto, napisah ozbiljan odgovor na pošalicu -Bože šta mi je? :-)
Teodor Ruzvelt: „Ni zbog čega nije čovek tako nekadar da bilo šta valjano
učini, kao s mlitavog ubeđenja zvanog kosmopolitizam".
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?06.09.2011. u 13:52 - pre 152 meseci
Ni 1100D nema motor u telu (kao ni jedan Canon) ali svi Canonovi EF/EFS objektivi imaju svoj motor.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

grujicd
Dejan Grujic
Cogin
Beograd

Član broj: 24171
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.cogin.com


+9 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?06.09.2011. u 22:38 - pre 152 meseci
Ne očekuj od quiet moda da bude stvarno tih, to je samo nešto tiše (i sporije) od standardnog moda. Dslr ne može da se meri sa kompaktom po tom pitanju, jer je kompakt praktično bešuman kad mu isključiš zvučnik.

Drugo, ne znam ni koliko da očekuješ "večitost" od objektiva. Ipak su dslr objektivi kabasti i samim tim osetljivi, ispadanje ili čak i udarac u prepreku lako mogu da poremete nešto, pa da se pojave problemi sa fokusiranjem, sve i da radi sve ostalo. Disclaimer - dslr imam tek par meseci, tako da sam utisak o osetljivosti pokupio čitajući horor priče po raznim forumima, a ne iz (kuc kuc) sopstvenog iskustva

Za noćne panorame i slično je bitnije da nabaviš stativ nego da aparat ima ne znam kakve low light mogućnosti. Kad slikaš pokretne objekte to je već druga priča.

Kupi, ako već nisi, zadnji broj Refoto časopisa, baš imaju uporedni test 1100D i D3100. Nije sad nešto što ne možeš da nađeš i na internetu, ali nije loše prelistati takav časopis i zbog drugih stvari, a možda test i pomene neku sitnicu koja je tebi bitna.

Citat:
Koliko sam pročitao ovaj aparat očekuje ponovno pokretanje ako hoću da vidim posledice promenjenih parametara - mislim, da li je moguće?


Ovo si možda čitao za movie mod, pošto kod Nikona promene u aperture kad snimaš film se ne usvajaju dok ne izađeš i uđeš opet u Live View. Pošto te filmovi ne zanimaju taj problem te ne kači. Ne znam ni za jednu drugu situaciju gde je potrebno ponovno pokrenuti aparat da bi se neki parametar primenio.
 
Odgovor na temu

Anjamen
Beograd - Filmski grad

Član broj: 62623
Poruke: 54
194.247.209.*



+1 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?07.09.2011. u 09:10 - pre 152 meseci
Grujiću tvoj odgovor iz prve ruke mi je razbistrio dosta toga.

Nego razmišljam o staklima, za sada sam samo gledao nikon ponudu (vr naravno).

Voleo bih obavezno da imam jedan 35mm 1.8 i još jedan veći.
Da li je dovoljno i pametno da pored 35mm 1.8 kupim još samo jedan malo veći npr. 55-200
ili moram da imam i neki srednji tipa 18-55 ili 18-105?

Može li se sa prodavcima napraviti neki dogovor da mi osnovni komplet sadrži recimo 35mm 1.8 po povoljnijoj ceni? Onda bih vremenom uzeo i 55-200.
Nekako mi se čini da bih pre koristio 35mm 1.8 nego neki veći.

Čini mi se da su kanonovi pandani skuplji te me zanima sledeće:
ako kojim slučajem kupim skuplji 1100D (samo telo) mogu li naći neke jeftinije objektive za njega a da su iste klase i kakvoće kao gorepomenuti nikonovi?

Znam da postoje i drugi proizvođači ali nisam stigao da istražim koliko vrede u odnosu na cenu.
Teodor Ruzvelt: „Ni zbog čega nije čovek tako nekadar da bilo šta valjano
učini, kao s mlitavog ubeđenja zvanog kosmopolitizam".
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?07.09.2011. u 09:20 - pre 152 meseci
Citat:
Da li je dovoljno i pametno da pored 35mm 1.8 kupim još samo jedan malo veći npr. 55-200


Ovo zavisi samo i jedino od toga sto ti zelis da slikas.
Ja npr. bih uvijek prije izabrao 35mm (koji imam) i 18-55 nego kombinaciju 35mm i 55-200 jer nemam pojma sta bih toliko zumirao.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?07.09.2011. u 11:23 - pre 152 meseci
Koliko sam gledao ta dva aparata su "tu negde" i zaista mogu da se biraju na osnovu izgleda. Ja imam D3100 i sasvim sam zadovoljan dok 1100 nikad nisam držao u ruci. Kad sam ja kupovao i gledao komentare/poredio karakteristike delovalo mi je kao da je D3100 nešto bolji. Evo sad sam opet uporedio razlike i vidim da ima 14 napram 12 megapiksela, da snima 1920x1080 video naspram 1280x720, da ima nešto jači blic i veći ekran (sa podjednako lošom rezolucijom), dalje nikon snima mono zvuk a canon stereo, oba koliko mi se čini koriste objektive sa ugrađenim motorom i ja bi preporučio 18-105, nije skup (bar za nikona) a univerzalan je.
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?07.09.2011. u 11:47 - pre 152 meseci
Citat:
S A J A: ... oba koliko mi se čini koriste objektive sa ugrađenim motorom ...


Kao sto vec rekoh, svi EF/EFS (bas svi) Canonovi objektivi imaju svoj ugradjen motor i nikada se nemanje motora u telu nije uzimalo kao negativna karakteristika kod Canona, jer apsolutno nema znacaja za rad autofokusa, te je prema tome bespotrebno to spominjati prilikom izbora.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

mikronac
Apsolvent

Član broj: 285316
Poruke: 97
*.adsl-1.sezampro.rs.



+16 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?08.10.2011. u 12:51 - pre 151 meseci
Ne znam da li si ti uopšte čitao ove testove koje sam stavio u linkove? Ako nisi, detaljno ih prouči, opširni su u pokrivaju sve, ili skoro sve... Ono što ti ostane nejasno, pitaj Storm48. Siguran sa da će ti čovek odgovoriti na sve što te interesuje.

1.
Canon 1100D

2.

Nikon D3100
ES je divno mesto za širenje pismenosti.
Širite pismenost, a ne nepismenost!
 
Odgovor na temu

Anjamen
Beograd - Filmski grad

Član broj: 62623
Poruke: 54
194.247.209.*



+1 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?10.10.2011. u 08:06 - pre 151 meseci
Pogledao sam sve pažljivo i pogledao u radnjama. Zaključio sam da je Canon 550D, za moje potrebe, najbolja kupovina (i skuplja naravno) a od ovih pomenutih u temi sam odustao.
Imajući u vidu učestalost korišćenja za sada mi je pametnije da po potrebi pozovem fotografa.
Ako bih kupio 550D koji snima puni HD morao bih i da ažuriram programe za video obradu a za to trenutno nemam vremena.
Videću još ili sačekati neke dobre ponude.
Teodor Ruzvelt: „Ni zbog čega nije čovek tako nekadar da bilo šta valjano
učini, kao s mlitavog ubeđenja zvanog kosmopolitizam".
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?11.10.2011. u 08:35 - pre 151 meseci
A za koji objektiv si se opredelio? To mu nekako dođe podjednako važno (možda i važnije) od samog aparata. Ja imam 18-105 i on je univerzalno rešenje za sve prilike. Mislim da je kod camona 18-135. Prajmovi imaju svoje prednosti ali i gadne mane: nedostatak zuma i to što moraš da nosiš/menjaš objektive.
 
Odgovor na temu

Anjamen
Beograd - Filmski grad

Član broj: 62623
Poruke: 54
194.247.209.*



+1 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?11.10.2011. u 09:06 - pre 151 meseci
DSLR svet podrazumeva više objektiva u paketu a čini mi se da se za moje potrebe nije moguće izvući sa samo jednim za sve. Mada moram da probam pa da zaključim šta mi jeste/nije dovoljno. Ne znam još, ne bih voleo da potrošim puno parica a da dobijem prosečno rešenje. Opet kažem, za sada, više mi se isplati da platim profesionalca za neke vredne prilike nego da robujem kompletima.
Teodor Ruzvelt: „Ni zbog čega nije čovek tako nekadar da bilo šta valjano
učini, kao s mlitavog ubeđenja zvanog kosmopolitizam".
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
109.121.0.*



+421 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?12.10.2011. u 09:56 - pre 151 meseci
Glupo je da pričamo šta "DSLR svet" podrazumeva, bolje da svako za sebe podrazumeva ono što je za njega najbolje, pa sam u tom kontekstu pitao za koji ili koje objektive si se opredelio. Pošto se ovde pričalo samo o aparatima, a to mu dođe nekako kao pola sistema onda mi deluje nekako logično da razmotrimo i neke varijante objektiva. Naravno, ako ti nećeš da pričaš o tome, a tako deluje, jer da hoćeš onda bi već napisao, onda ništa.

A što se tiče podrazumevanja, pa i meni se podrazumeva da imam jedan komforni džip za porodična daleka putovanja, jedan auto za svakodnevni posao, jedan mali sportski kabriolet kupe za razonodu ali imam samo jedan auto koji (gle čuda) zadovoljava sve te potrebe u sasvim zadovoljavajućoj meri.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?12.10.2011. u 10:18 - pre 151 meseci
@SAJA
Sve dok ne ukapiraš da je Tvoje poimanje DSLR-a kao običnog aparata izuzetak, dotle ćeš udarati u zid, ne shvatajući šta izmenjivost objektiva znači. Ne kapiram zašto se sa pokretačem teme, koji očito razume poentu DSLR-a, raspravljaš jer Ti nemaš ambicija da istražiš potencijal sistema, već si se vezao za kit objektiv, koristeći DSLR kao kakav kompakt?

Ako ne razumeš poentu onoga što je napisao - ništa zato, ali nemoj čoveka ubeđivati u nešto što veze sa logikom nema. Potrudi se da gledaš malo dalje, pa Ti neće biti čudno što ljudi DSLR posmatraju kao sistem, gde je telo samo PRATEĆI element, a ne osnovni. Telo se menja, objektivi ostaju. Objektivi mogu drastično promeniti karakter dobijenih fotografija, kao i ukloniti nega ograničenja, ili uvesti nova. Telo - ne.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
109.121.0.*



+421 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?12.10.2011. u 10:49 - pre 151 meseci
Citat:
StORM48: @SAJA
Sve dok ne ukapiraš da je Tvoje poimanje DSLR-a kao običnog aparata izuzetak, dotle ćeš udarati u zid, ne shvatajući šta izmenjivost objektiva znači. Ne kapiram zašto se sa pokretačem teme, koji očito razume poentu DSLR-a, raspravljaš jer Ti nemaš ambicija da istražiš potencijal sistema, već si se vezao za kit objektiv, koristeći DSLR kao kakav kompakt?

Ako ne razumeš poentu onoga što je napisao - ništa zato, ali nemoj čoveka ubeđivati u nešto što veze sa logikom nema. Potrudi se da gledaš malo dalje, pa Ti neće biti čudno što ljudi DSLR posmatraju kao sistem, gde je telo samo PRATEĆI element, a ne osnovni. Telo se menja, objektivi ostaju. Objektivi mogu drastično promeniti karakter dobijenih fotografija, kao i ukloniti nega ograničenja, ili uvesti nova. Telo - ne.


Nije mi jasno što si se ti sad javio i koja je poenta poruke kad sam lepo pitao čoveka da napiše i nešto o objektivima. Ako nisi primetio, naslov teme je "telo + objektivi" a ovde se pričalo samo o telu pa reko da vidim gde su nestali objektivi. Izvinjavam se ako sam te (opet) ubo prstom u oko time što sam rekao da je na DSLR aparatu dovoljan samo jedan objektiv, nemo da se ljutiš, pusti svakoga da ima svoje mišljenje. Nemam ništa protiv da pokretač teme predloži nekoliko objektiva i da se prodiskutuje o njima jer je već napisao: "za moje potrebe nije moguće izvući sa samo jednim za sve". Mene sad iz radoznalosti zanima koje su to potrebe i koliko objektiva treba da se to pokrije.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?12.10.2011. u 13:10 - pre 151 meseci
Javio sam se jer miniraš čoveku temu, ponovnom pričom o "suvišnim objektivima", a kao fol - hoćeš da diskutuješ o izboru objektiva? Na osnovu čega da diskutuješ, kad Ti koristiš samo jedan i pobornik si ideje da je to dovoljno? Na koji ćeš način da mu pomogneš konstruktivno? Pričom o "nedostatku zuma na prajmovima" i "univerzalnom objektivu za sve prilike" i izvođenjem analogije sa posedovanjem više automobila?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-1.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?12.10.2011. u 13:22 - pre 151 meseci
Citat:
S A J A:  Mene sad iz radoznalosti zanima koje su to potrebe i koliko objektiva treba da se to pokrije.


Potrebe su razne i one zavise od afiniteta fotografa.

Za makro fotografiju ti treba makro objektiv koji je fiksne zizne daljine, i koji je prajm ... dakle 60mm, 90mm, 100mm, 150 mm ... 180mm ...

Ako hoces landscape , onda uzimas nesto siroko ... sto krece od 10mm pa do 24

Ako hoces arhitekturu ili interijer, i tu moze posebno staklo

Ako hoces portretnu fotografiju, onda opet uzimas prajmove ... 85mm ... 135 mm

Ako hoces da slikas ptice, onda ti treba neki zoom

Ako slikas sport ... onda opet nesto drugo


Da bi dobro iskoristio ceo taj sistem, bitne stavke idu ovim redosledom

1. Znanje
2. Objektiv
3. Aparat
4. Dodatna oprema

I to vazi za sve ... od tebe pa do onog sto nedeljno uzima 10.000 dolara
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?12.10.2011. u 16:24 - pre 151 meseci
Citat:
StORM48: Javio sam se jer miniraš čoveku temu, ponovnom pričom o "suvišnim objektivima", a kao fol - hoćeš da diskutuješ o izboru objektiva? Na osnovu čega da diskutuješ, kad Ti koristiš samo jedan i pobornik si ideje da je to dovoljno? Na koji ćeš način da mu pomogneš konstruktivno? Pričom o "nedostatku zuma na prajmovima" i "univerzalnom objektivu za sve prilike" i izvođenjem analogije sa posedovanjem više automobila?


Al si uporan, prosto ne mogu da verujem, mlatiš praznu slamu već dve poruke, lepo ti kažem da sam pitao čoveka za objektiv, kad je već diskutovano o telima, deluje mi priča nepotpuna ako se ne prodiskutuje i o objektivima ali dobro, ako čovek neće da priča o tome onda ništa, trebao mu je samo savet za telo i gotovo. Vezano za moje mišljenje o "dovoljnosti" jednog objektiva, što ti je očigledno trn u oku pa svaki put na to reaguješ živčano, moram da ti objasnim još jednom pošto vidim da nikako nećeš da se okaneš toga: za moje potrebe i stil slikanja je dovoljan jedan objektiv, ne treba mi više. Znam da kad bi imao 5 objektiva da bi mogao da dobijem "bolje" slike ali meni je trebaju toliko bolje slike, kvalitet slika koje mogu da dobijem sa svojim jednim objektivom mi je sasvim dovoljan, više mi koristi komfor koji dobijam zumom i nenošenjem/nemontiranjem objektiva. Zar je to tako teško razumeti?

Citat:
Zoran Rodic
Za makro fotografiju ti treba makro objektiv koji je fiksne zizne daljine, i koji je prajm ... dakle 60mm, 90mm, 100mm, 150 mm ... 180mm ...
Ako hoces landscape , onda uzimas nesto siroko ... sto krece od 10mm pa do 24
Ako hoces arhitekturu ili interijer, i tu moze posebno staklo
Ako hoces portretnu fotografiju, onda opet uzimas prajmove ... 85mm ... 135 mm
Ako hoces da slikas ptice, onda ti treba neki zoom
Ako slikas sport ... onda opet nesto drugo


Dobro, ovo već sve znam, to su logične stvari, mislio sam da se prodiskutuju neki konkretni slučajevi a ne ovako uopšteno. Konktretno od svih ovih stvari ja najviše slikam portret, ponekad landscape/arhitekturu/interijer i sve mi završava jedan 18-105. Mislim, tako je, kako god da okrenem. Čak verujem da bi većini ljudi taj isti objektiv odlično vršio posao za uobičajne potrebe. Ovde uporno neko pokušava da namakne tezu kako je neko DSLR telo + 18-105 isto što i kompakt, ja se prosto ne slažem sa time i možemo ovde da izvrtimo 200 poruka i to mi niko ne može dokazati. Telo + 18-105 je bolje od kompakta i, opet ponavljam po meni, lepa sredina gde se dobijaju dobre slike (dakle ne vrhunske nego samo nadprosečne) a da i dalje cela priča ostane komforna i jeftina.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-1.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?13.10.2011. u 14:17 - pre 151 meseci
OnTopic

Citat:
Anjamen: Voleo bih obavezno da imam jedan 35mm 1.8 i još jedan veći.


Ukoliko Canon ostane kao tvoj izbor, ona mozes uzeti u obzir i Canon EF 35 f/2.. Jedinu manu predstavlja blago zujanje prilikom fokusiranja, pa nece biti pravi izbor za pozoriste ... ali kao prajm, te zizne daljine ... jako, jako dobro resenje, sigurno da hoce.

Dosta dugo sam bio skeptican po pitanju tog stakla, pronalazio mu razne mane ... ali kad sam jednom seo i sumirao rezultate, uvideo sam znacajan procenat fotografija koje su zavrsile u foto radnji na „razvijanju“.

Sada ... samo preporuka, sa jedinom manom, koju sam izneo na pocetku. Bzzzzzz bzzzzzzzz
Sjajan bokeh, ... objektiv upotrebljiv skoro pa u svakoj prilici, koji pritom u kombinaciji sa 550d staje u osrednju torbicu, tzv bubreg.










Sto se tice 550d, svakako da kosta ... ali ako vec ides na njega budi uveren da je on poslednji na spisku koji bi ikada mogao biti optuzen za losu fotografiju.
Aparat koji ce dugo biti aktuealan, u svakom smislu.


Citat:
Anjamen: Opet kažem, za sada, više mi se isplati da platim profesionalca za neke vredne prilike nego da robujem kompletima.


Najbolje fotografije nastaju kada nisu unapred planirane

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Vodič za kupovinu - Digitalni fotoaparati :: Osnovni dslr + dobri objektivi ili nešto drugo?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8934 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.