Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je vreme za novi medijum :)

[es] :: Advocacy :: Da li je vreme za novi medijum :)

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9971 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Moderator
Član broj: 18499
Poruke: 737
*.talia.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Da li je vreme za novi medijum :)07.09.2011. u 03:27 - pre 153 meseci
Da sam odgovorim na post od pre koji dan...

Igrom slucaja, nakon 9 godina dajem otkaz radi prelaska u drugu firmu, sto u sustini nije bitno za ovu pricu, ali jeste bitno to sto se tokom tih 9 godina nakupilo nekih 400-500 diskova... sto CD sto DVD. najstariji, mislim, na koji sam nabasao je iz 1998. godine. Zbog nacina na koji sam ih cuvao (neki u svojim kutijama, neki na stapu), ali svi bez izuzetka na mestu koje nije izlozeno suncu, prasini, svakodnevnom cimanju. Od svih diskova, desilo se samo sa, mislim, jednim DVD i jednim CD diskom da je citanje (u svrhu kopiranja na HDD) stalo negde na pola iako na diskovima nije bilo ni najmanje ogrebotine, svi ostali su prosli bez i najmanjeg problema. Jedina stvar koju sam primetio je da je neke diskove drajv citao jednom brzinom, a neke sasvim drugom (tipa da je recimo neki DVD od 4.5 GB procitao za 3 minute, a neki za 10 minuta), ali nije bilo zastoja.

Sve u svemu, sada ne nosim nekoliko velikih stapova sa diskovima, vec 2 velika HDD-a, i to bez problema stane u torbu od laptopa.

p.s. Na temu pouzdanosti diskova... Dok sam kopirao sa servera na eksterni disk (3.5", SATA) podatke (komplet od 250 GB), disk je prestao da radi. Tj. radio je kao malo, ali bi za odziv trebao po nekoliko minuta, i na kraju prestao da reaguje kompletno... Nije mu bilo spasa. Tako da... ni hard diskovi nisu garancija da ce nesto biti na raspolaganju za, recimo, 10 godina.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Da li je vreme za novi medijum :)07.09.2011. u 09:27 - pre 153 meseci
Svojevremeno su postojali zlatni CDovi za arhiviranje. Za DVD to nikad nisam video.

imho, SSD ce preuzeti primat od HDova za arhiviranje pa i za kucni storage. Static leaking jeste problem, ali samo ako ne pipas SSD godinama, jednom u 5 godina uradis refresh svih celija (moze se koristiti isti utility koji se koristi za remagnetizaciju sektora na HDDu) i miran si decenijama.
Drugo, NASovi su sve popularniji cak i kucnim okruzenjma a sad ih ima svakakvih pa i DLNA kompatibilnih koji strimuju direktno na ostale uredjaje, a ponuda NASova postoji i u samim prodavnicama racnarske opreme za siru populaciju. Vec sada je 4port RAID5 enabled NAS oko 250-300e a daje vise nego dovoljan fail safety za kucnu i SOHO upotrebu, uz gigalan i jambo frames mogu da se rasterete sve ostale masine u kucnom lanu (ako ih ima vise od jedne)

Samim tim ja ne vidim ni da ce BR da udje u kuce po tom osnovu (storage), koristice se neko vreme od strane publishera zbog DRMa do nekog trenutka kad cena 40Gb flasha padne na veliko ispod cene BR fabrickog madija i tad ce nastupiti neki novi "BR Flash"™ standard, afaik neki USB3 ili buduci derivat i to ce biti i kraj optickih medija u consumer elektronici, cak i kad se NAND zameni boljom tehnologijom to ce biti nevazno jer ce ispred cipova stajati uniformisani standard, a playeri ti nece ni trebati jer ce sami televizori imati konektor i svu neophodnu DRM infekciju. Kompanije ce se mozda jednog dana okrenuti optici tipa hologramske memorije zbog trajnosti ali ne verujem da ce ikad ponovo uci u domove.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Da li je vreme za novi medijum :)07.09.2011. u 14:24 - pre 153 meseci
Citat:
flighter_022:Tako da... ni hard diskovi nisu garancija da ce nesto biti na raspolaganju za, recimo, 10 godina.

Kod mene je slična situacija, na stotine odlično očuvenih optičkih diskova zamenio sam s par hard diskova. S tim da ne samo ne razmišljam o tome da će mi hdd trajati 10 godina, nego razmišljam i ponašam se kao da će mi sutra riknuti - to je po meni čitava poenta backupa. Imam jako mnogo skeniranih porodičnih fotografija, negativa filmova i uopšte masu digitalnih fotki i u svakom trenutku se to bekapuje na dva različita diska, najmanje. To je bar sad do jaja jeftino, disk od 1TB nije ni 80 evra, tako da ne vidim razlog da se umesto njih koristi optika…
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.static.otenet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Da li je vreme za novi medijum :)07.09.2011. u 15:52 - pre 153 meseci
Citat:
flighter_022: Da sam odgovorim na post od pre koji dan...

Igrom slucaja, nakon 9 godina dajem otkaz radi prelaska u drugu firmu, sto u sustini nije bitno za ovu pricu, ali jeste bitno to sto se tokom tih 9 godina nakupilo nekih 400-500 diskova... sto CD sto DVD. najstariji, mislim, na koji sam nabasao je iz 1998. godine. Zbog nacina na koji sam ih cuvao (neki u svojim kutijama, neki na stapu), ali svi bez izuzetka na mestu koje nije izlozeno suncu, prasini, svakodnevnom cimanju. Od svih diskova, desilo se samo sa, mislim, jednim DVD i jednim CD diskom da je citanje (u svrhu kopiranja na HDD) stalo negde na pola iako na diskovima nije bilo ni najmanje ogrebotine, svi ostali su prosli bez i najmanjeg problema. Jedina stvar koju sam primetio je da je neke diskove drajv citao jednom brzinom, a neke sasvim drugom (tipa da je recimo neki DVD od 4.5 GB procitao za 3 minute, a neki za 10 minuta), ali nije bilo zastoja.

Sve u svemu, sada ne nosim nekoliko velikih stapova sa diskovima, vec 2 velika HDD-a, i to bez problema stane u torbu od laptopa.

p.s. Na temu pouzdanosti diskova... Dok sam kopirao sa servera na eksterni disk (3.5", SATA) podatke (komplet od 250 GB), disk je prestao da radi. Tj. radio je kao malo, ali bi za odziv trebao po nekoliko minuta, i na kraju prestao da reaguje kompletno... Nije mu bilo spasa. Tako da... ni hard diskovi nisu garancija da ce nesto biti na raspolaganju za, recimo, 10 godina.


Nisi naveo bitan podatak, da li su to bili rezani diskovi ili originali?

Ja imam oko 600 rezanih diskova koji datiraju iz 1997-2007-e, koji su 50% upotrebljivi, iako nikad nisu korisceni.Znaci, pravljeni su backup-ovi, PROVERAVANI, i spremani u plasticne kutije u kojima su camili dok se ja nisam preselio, i napravio veliko ciscenje...

Nasuprot tome, imam kolekciju od oko 1500 gramofonskih ploca, neke datiraju iz 1950-e, koje su savrseno slusljive, vecina njih je vrlo bliska originalnom kvalitetu.SVE moje ploce nemaju nikakvih problema da se slusaju, pa makar i sa odredjenom greskom (pucketanje, preskoci tu i tamo)

Nedostatak CD tehnologije je veliki, i diskovi nisu ni izbliza dugotrajni kao sto se to pokusava predstaviti.

Hard diskovi su jos gori, u njih ne mozes imati poverenja ni kad su novi.Potrebne su napredne tehnologije RAID sistema da bi se koliko toliko osigurao od gubitka podataka.Mada, dobro izveden sistem moze raditi mnogo godina bez kvara (primer za to su Slowmotion PDR uredjaji koji sadrze 8 ili 10 SCSI U320 diskova, a najstariji uredjaj datira negde iz 1993-e godine, i svi rade besprekorno)

E sad, MAGNETNI medijum, ako se pohrani u odredjenim uslovima, moze da traje veoma, veoma dugo.JA sam vidjao po arhivima raznih televizijskih stanica trake od 1" koje su se nekada koristile (prvobitni video-rekorderi) koje se koriste i dan-danas, i koje se vade iz arhive stare i po 50 godina.

Vi sad izvedite zakljucke, ali ispadne da nam nova tehnologija nije donela nista po pitanju kvaliteta medija, nego se islo samo na kvalitet sadrzaja, pri cemu se kvalitet same platforme za smestanje podataka DRASTICNO SNIZIO.Po meni, samo iz jednog razloga - zarade.Naime, sto se vise uredjaja i medija kvare, to ce se vise novih prodavati, jer postoje mesta na kojima se nema izbora i mora se ici u korak sa tehnologijom.A svi proizvodjaci su udruzeni u tome da treba naterati kupca da se istrosi za novu opremu.

Dobrodosli u potrosacko drustvo.
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Da li je vreme za novi medijum :)07.09.2011. u 20:52 - pre 153 meseci
Citat:
nova tehnologija nije donela nista po pitanju kvaliteta medija, nego se islo samo na kvalitet sadrzaja, pri cemu se kvalitet same platforme za smestanje podataka DRASTICNO SNIZIO


Upravo tako, s tim što ima i ona druga strana, stvari koje su ranije pakovane na sam nosač podataka su bile daleko kvalitetnije nego ovo što se sada nudi, jedan primer je muzika.
Nema brige oko toga da li će cd sa "hitom" neke pevaljke trajati 1, 5 ili 20god ionako sledećeg leta izlazi novi "hit".

Jedno je sigurno sa porastom količine podataka, opada kvalitet njihovog skladištenja, a u nekim slučajevima i kvalitet samog sadržaj.

Rezervnih kopija nikad dosta tako da nam ostaje jedino kopiranje rezanje pa kako bude, sve dok OVO ne zaživi dobro je


Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Moderator
Član broj: 18499
Poruke: 737
*.talia.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Da li je vreme za novi medijum :)07.09.2011. u 22:46 - pre 153 meseci
Citat:
PPZ: Nisi naveo bitan podatak, da li su to bili rezani diskovi ili originali?Dobrodosli u potrosacko drustvo.


Pobogu, PPZ, pa naravno da su bili rezani :D

Originalima je jedino moja mikrotalasna dosla glave (ne ostavljam iza sebe nista sto nije direktno vezano za posao, a i na taj nacin ne trosim uzalud vreme da se uverim da iza sebe ne ostavljam neke privatne stvari).

Sto se hard diskova tice, meni se desilo pre par godina da stigne 160 GB (tada je to kao bilo standard neki) disk, ja ga napunim, i on vrisne posle 2 meseca. Bio je u serveru, istina, i nije se gasio 24/7, ali nije stalno radio transfer vec po koji GB dnevno max. NJegovi podaci su bili samo nma njemu. Nasuprot njemu, drugi vrlo slicni diskovi ali ovaj put u nekoj RAID varijanti rade vec skoeo 5 godina (svi su ili ATA ili SATA), a u najstarijem serveru rade, ali ovaj put SCSI, vec nepunih 9 godina bez ijednog problema tog tipa. Kad sam pomenuo prenos svojeg sadrzaja na hard diskove, naravno, sve imam u 2 kopije.
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
*.beogrid.net.



+94 Profil

icon Re: Da li je vreme za novi medijum :)09.09.2011. u 06:52 - pre 153 meseci
M-Disc holds your data 'forever,' we go hands-on for a few minutes (video)
By Joe Pollicino posted Aug 15th 2011 7:15AM



It was two years ago when we last wrote about Millenniata and its Millenial Disc for ultra long-term data storage of somewhere between "1,000 years" and "forever." If you'll recall, it works using a "synthetic, rock-like" layer that your data is "etched" into, rather than burned onto like other writeable discs so files don't corrupt over time. Since then, the disc's been given DoD certification for data retention in extreme conditions and redubbed M-Disc, while Hitachi-LG has signed on to produce drives. We recently got the chance to check out a few of these discs and see whether this tech will fly like a Frisbee or sink like a stone.





The disks look and feel nearly identical to any CD-R or DVD-R you've used except that they're transparent, lacking reflection and dye layers, and they have an oddly pungent odor similar to film developer. The current iteration reads like a single-layer DVD-R with 4.7GB of space, and in the works are dual-layer as well as Blu-ray versions. While any DVD drive can read them, an M-Disc type is required for "burning" as the laser is calibrated differently. This is where LG's drives come in. The company was showing off a variant of an existing external Blu-ray and DVD burner that could also etch M-Discs, though internal versions are planned. The samples used were loaded with text and video files, and our laptops read them like any normal DVD-R.

http://www.youtube.com/watch?f...yer_embedded&v=rSl0chtzf6U

We're told the discs have a stronger bond between layers and won't split like normal DVD-Rs in heat, humidity or light (hence the DoD part), but the most intriguing claim is that they can survive on-edge impacts. We did our own little tests and found that hitting the face on a table would cause damage, which is to be expected, but we also found them to be just as easy to split as our blank Maxwell DVD-Rs. A few edge-on hits to a table or concrete was enough to let us easily pull apart the discs, rendering them unreadable. While we can't exactly say data on the discs will last forever -- especially if you're prone to chucking them against stuff -- there's DoD evidence and and a LG's support backing up Millenniata. Although 4.7GB isn't much these days and physical media is on its way out, some of you may see it fit for worry-free archiving of important files and precious memories. If that's you, come October you'll be able to buy one, five or ten packs priced at about $3, $14 and $27 respectively. Sure, that seems like a lot now, but imagine how how cheap that'll be in 1,000 years.
http://www.engadget.com/2011/0...e-go-hands-on-for-a-few-minut/
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Da li je vreme za novi medijum :)

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9971 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.