Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Amerika vs Evropa

[es] :: Vodič za emigraciju :: Amerika vs Evropa
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 149563 | Odgovora: 529 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa25.08.2011. u 22:22 - pre 154 meseci
Citat:
gde poslodavci mere 3 puta pre nego sto nekog zaposle posto znaju da kada mu prodje probni rad, da je otpustanje izuzetno tesko (osim ako firma nije u minusu).


a zasto bi ga odpustao ako nije u minusu -:) ? + radnik koji ne zadovoljava uvek se moze otpustiti i mehanizmi za to postoje. Malo je komplikovanije nego da je hire at will ali je sasvim moguce.

Ne znam kako vi u Nemackoj, ali u Italiji se posao uzbiljno shvata i mnogima je cak i ispred porodice verovali ili ne.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa25.08.2011. u 22:29 - pre 154 meseci
Postoje metode ali je jako tesko, dugo traje i sudovi su generalno naklonjeni radnicima sto znaci visok % sporova koji se zavrse sa gubitkom poslodavca na sporu (citaj: dodatna lova za odstetu i sl...)

Zbog toga je trziste rada rigidnije. Pre nekoliko godina su u DE pokusali da to malo dovedu u red uvodjenjem 2-godisnjeg probnog perioda koji bi de-facto bio ekvivalent "hire at will" sistemu. Medjutim, posle jake akcije sindikata i sl... je ta mera bacena u kantu.

Kao sto rekoh, to je za nekog prednost - a za nekog mana. Sve zavisi iz kojeg ugla se gleda - ali jedno je sigurno, posledica takvih zakona koji izuzetno stite radnika uvek ima vise i nisu sve dobre za radnike.

Ali to je nesto na sta pojedinac ne moze da utice - pa je jedina senzibilna stvar predociti stvari onakve kakve jesu i ostaviti na svakom pojedincu da odluci sta mu predstavlja bolje okruzenje.

Citat:

Ne znam kako vi u Nemackoj, ali u Italiji se posao uzbiljno shvata i mnogima je cak i ispred porodice verovali ili ne.


Sve je to lepo ali problem je kada se prica o velikim brojevima, i tu generalno ljudska priroda i te kako izlazi na videlo.

Na zalost, "hire at will" je jedan od jacih "motivatora" za manje zabusavanje na poslu - nije lepo sto je tako, ali ovaj svet jednostavno nije lep. Naravno da to ne vazi za vredne ljude, ali nisu svi takvi.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+694 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa25.08.2011. u 22:30 - pre 154 meseci
Citat:
konislav: Opet si pomesao pojmove i opet donosis totalno promasene zakljucke (valjda su to posledice onih batina iz Italije).
Kako mozes da pricas da je procenat bogatih ljudi u Evropi manji od procenta bogatih ljudi u USA, nema to veze sa istinom. Takodje nije tacno da se u USA toliko radi zbog njihove ambicije da budu milioneri, vec taj sistem pociva na strahu. Iz straha se toliko juri za dolarima. U Evropi nema tog straha i sve je opustenije, mnogo vise se ceni porodicna harmonija, mnogo vise paznje se posvecuje licnoj satisfakciji nematerijalnim stvarima.
Uzecu primer Italije, kad prosetas gradom videces mnogo prijatniju atmosferu, opusteniju u sred bela dana. Prosetaj malo americkim gradovima u toku dana pa ces videti ljude u grcu, u nekom trku. Prosetaj malo kroz naselja, pa ces primetiti da je sve prazno, nema dece napolju, nema ljudi koji sede ispred kuce.
Nekome je bitno da ima milion na racunu da bi rekao da je uspeo u zivotu i postao Baja Patak. Nekome nije bitno da li ima milion ili dvesta hiljada, ali mu je mnogo bitnije koliko je vremena proveo setajuci, putujuci, druzeci se sa prijateljima.
Nisam nikad bio u nekoj od Skandinavskih drzava, pa nisam video kako oni zive. Citao sam da je socijala dobra, da im je dobro reseno pitanje penzija i da im je starost mirna. Citao sam da ne forsiraju mnogo prekovremenog rada i da svaki moment koriste za odlazak u prirodu. Meni to izgleda dobro.
U Americi postanes social security number i trci dok te noge nose. Na osnovu onog sto sam licno video i doziveo dosao sam do zakljucka da ja sa 1000 evra mesecnih prihoda imam lepsi i kvalitetniji zivot nego sto bih imao u USA sa 5000 US$. Sa 3000 eura prihoda/mesecno u vecini evropskih drzava imao bih lepsi, opusteniji i bezbrizniji zivot u odnosu na isti iznos (preracunato u dolare) u USA.
Ko je mlad iima film u svojoj glavi da mu za srecu trebaju ogromna svota novca, Amerika je dobar izbor. Postaces robot koji pravi pare i bices srecan.
Kome je bezbriznos sebe i svoje svoje porodice na prvom mestu onda je to Evropa.
Ko je pomalo lenj ili bas lenj kao ja onda Mediteran jedna od opcija. Druga opcija je odlazak negde gde se brzo prave pare i onda povratak u bivse istocne zemlje, a sada clanice EU.
Dacu primer kako to izgleda u parama.
Ako se nekako usteka 200000 eura i to se stavi na knjizicu imate godisnje oko 5% kamate ili 10000 eura/ 12 meseci, to je ~800 eura mesecno sigurnih para.Onda nadjes neki poslic za razbibrigu ili otvoris neki mali biznis da kapne jos bar toliko i ne treba ti ni Amerika ni Kanada. Ide socijalno, ide penziono i ne zamaras se mnogo.
Ja sa godisnjim prihodima od ~ 30000 US$ zivim bolje i lepse ovde (Makedonija-Bugarska), nego sto bih ziveo u Americi sa 100000 US$. Ja ovde nista ne radim, ceo dan se dosadjujem i samo smisljamo sa zenom gde da idemo da setamo.
Zato bih preporucio mladim ljudima da nekako stegnu dusu i odu negde gde se brzo prave pare, da ustekaju kes i posle mogu da se izlezavaju. Ako imate nesto sto je ostalo od vasih roditelja ili dedova, rasprodaj, pare u banku, ne u skupa kola ili nekakva egzoticna putovanja i posle nekog vremena pare same pocnu da dolaze. Kad pare pocnu svaki mesec da stizu na racun to vam je kao penzija. onda se opustite i pocnu ideje same da dolaze. Pre ili kasnije uletece neki dobar poslic i to je to.
Kome nije mrsko da ustaje rano moze da kupi neki drzavan posao, da bi tamo malo dangubio i sticao prijatelje.

konislave, nalupao si se ovde ko maxim po diviziji.
pun si predrasuda i narodskih parola izmisljenih od strane nekog polupismenog djoshe sto pije kod trafiku svaki dan.
ti ili nisi bio i u Evropi ili Americi, ili lazes ili si bio negde u Evropi gde je med i mleko i gde ti poslodavac unajmljuje polugole device da ti toce nektar dok radis a u Americi si bio u NYCu dvanaestog septembra 2001.
ja gde sam bio u Americi, porodicna harmonija se jako ceni, odlazak porodica u crkvu je nesto sto se ceni. vikendom se obilazi neki od okolnih gradova ili se ide u izlet u prirodu. radnim danima se radi a posle posla se ide u park ili na neki sport(zavisi kako ko voli) i sve ukupno, ljudi uzivaju u zivotu na jedan prirodan nacin. uzivaju u onome sto rade i sto su stekli i sto sticu.
taj strah sto si ti video u americi dan posle bombardovanja bliznakinja, to, mogu da te obavestim, vise ne postoji tamo, jer iapk se davno desilo a i amerikanci su za razliku od evropljana mnogo vedriji i optimisticniji i to se vidi na svakom koraku pa cak i kada se nesto lose desi, oni ne jadikuju o tome, vec nadju nesto lepo u svemu, za razliku od npr namcorastih nemaca koji ne umeju da se nasmeju.
bio sam i u evropskim rezidentalnim delovima, mogu da kazem da sam ziveo u nekoliko evropskih drzava(Rumunija, Srbija, Nemacka, Hrvatska), sestra mi zivi u Francuskoj a otac mi je iz Makedonije i mogu da ti kazem da tog sedenja ispred kuce i locenja pive po ceo dan nema u ovoj Evropi o kojoj mi pricamo kao opciji za emigraciju. jedino na Balkanu.
u zapadnoj evropi su ljudi ustogljeniji nego u USA, i manje druzeljubivi.
a ako poredis npr Times square i rezidentalni deo Kelna, Minhena ili Hamburga, moras da uzmes u obzir da su to uu sustini enuporedive stvari. tako da razumem ja tvoj utisak da su ljudi u zurbi(a ovo da su u grcu si verovatno negde procitao da treba da se kaze) u USA u odnosu na EU...

a o ovome da sa 1000 evra zivis kao sa 5000 dolara u USA, pa reci mi koliko ljudi u Srbiji zaradi 1000 eura mesecno? sigurno manje od 20% amerikanaca koji te pare imaju legalno zaradjenom platom. mani se poredjenja Srbije i USA, smesno je.

sa druge strane, za vas lenje ljude sto ne vole da rade, mozda Crna Gora i jeste najbolja opcija..ne znam i nikada necu znati.

eto, tvoj je savet da ako neko ima dedovinu sto su njegovi stekli, da sve rasproda i ulozi u banku... sve legitimno, al moras da znas da nisu svi lenji i ne vole svi da rasprodaju ono sto su njegovi preci sticali kako bi ziveli kao paraziti od kamate.
lepo je da se razmenjuju misljenja, ali ja mislim da mi ovde pricamo pre svega o ljudima koji nisu lenji kao ti, ne zele da dzabalebare ceo zivot i da ne znaju sta ce sa sobom, vec zele da nesto urade od svog zivota.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa25.08.2011. u 23:05 - pre 154 meseci
Citat:
Postoje metode ali je jako tesko, dugo traje i sudovi su generalno naklonjeni radnicima sto znaci visok % sporova koji se zavrse sa gubitkom poslodavca na sporu (citaj: dodatna lova za odstetu i sl...)


ne ma kakvi, ustvari ja govorim za Italiju i licno sam bio svedok otpustanja radnika koji je imao trajan ugovor, a pri tom je vrsio povredu radne discipline i otpusten je u roku od 30min tj trajalo je to oko 2 nedelje posle dve urucene opomene i onda kraj. Vlasnik firme se dakako konsultovao sa svojim advokatom cisto da ga ne boli glava.

Ma ustvari najkrupniji problem je sto je privreda u recesiji i posla nema, a ovaj model socijale je nasledjen iz vremena ekspanzije. Znaci on se koriguje trenutno na stetu prava radnika to je tacno, ali radnici se ne bune tj bune se sindikati, ali oni koji su nezaposleni pristaju na sve. Najgore sto se moze desiti u UE je kolaps ovakvog sistema i to bi znacilo downgrade i prelazak na upravo Americki model jer sta je on nego strip-down model socijale ?!

Da zakljucim: nema posla - nema nista; ima posla: a)ue b)usa model.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 00:50 - pre 153 meseci
@Braksi,

ima par stvari u tvojim postovima koje mislim da valja da malo procesljamo.

Prvo, puke materijalne cinjenice:

Citat:
Airbus, CERN, ESA, nemacki lanac fizickih instituta Maks-Plank


OK, svaka cast (+ EPFLausanne, nemacka audio DSP skola, francuska skola duvackih instrumenata, itd)

Citat:
ruske svemirske stanice, ruska vojna industrija, Lomonosov


Sam sam kriv sto sam ti dao cue, ovo inace ne pripada Evropi (bar ne iz ove price)

Citat:
u Torinu se konstruise hodac po Marsu


Prosto neverovatno, tim pre sto je tim od cetvoro inzenjera iz male firme iz Beograda posredno vezane sa ETF osmislio
od nule nov video kompresioni standard za 20-tak godina razvoja superiorniji u svakom pogledu od svega sto trenutno
postoji, i licencirala ga US Army za 50 miliona USD.

Citat:
Siemens, Alcatel, Renault


Ovo se u zargonu zove 'obdaniste', sinonim za 'enterprize inzenjere', likove koji 15-20 godina tumaraju po zvucnoj firmi,
individualno znaju prilicno malo, na intervjuu za posao ne mozes da iscupas jednu jedinu solidnu stvar iza koje licno stoje.

Citat:
Nokia


Ovo vec nije 'obdaniste' nego 'sirotiste', firma koja je sebe dovela do granice fizickog unistenja, bez prave vizije i neshvatljivog
nivoa tolerancije za ne-egzekuciju.

Citat:
Sorbona, Kembridz


Na ovom linku http://www.timeshighereducatio...ankings/2010-2011/top-200.html mozes da dobijes
realniji pregled procentualne geografske raspodele kvaliteta. Ne kazem da su evropski univerziteti bez ikakve vrednosti, samo
ukazujem na raspodelu snaga.

Citat:
Ericsson-Sony


Pa kao, pomozi Boze, nije katastrofa.

Medjutim, ima tu jos toga...
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 01:06 - pre 153 meseci
Citat:
Italija ima gomilu naucnih centara koji su vrlo produktivni, ali vec sam ti rekao italijani vole sitan vez i oni ne prave nista alla grande


A priori sa ovim zivotnim stavom nemam prevelikih problema. Medjutim, u pogledu krajnjih dostignuca nemam nikakve iluzije
da sitno meracenje (kao kad zec svira mandolinu) moze mnogo daleko da dovede. Ako izuzmem one periode posle velikih
ratnih razaranja (WWII, recimo) kad malo toga postoji osim golog talenta i vica, retke su ozbiljnije delatnosti u kojima se ista
bitno moze postici sa malim ambicijama.

Italija verovatno i jeste apsolutni teorijski maksimum toga sta se moze postici tim i takvih pristupom....OK.

Gole cinjenice su medjutim, da je Italija vec duze vremena prilicno neprimetna industrijska sila. Ako se izuzmu proizvodnje male
serije gde se zanat susrece sa umetnoscu (tekstil, obuca, industrijski dizajn, cak i Ferrari), Italija je ne samo prakticno bez
jakog i neprikosnovenog industrijskog brand-a vec od doba Olivetti-ja i Vespe (hajde da dodamo i Ferrari bizarnosti radi, ali
da izbegnemo Fix It Again, Tony). Gotovo nista sto se desava u svetu tehnologije ne zavisi od
italijanskih snaga. Ne znam uspeva li bilo ko da se seti kad je poslednji put procitao vest tipa 'italijanski naucnici su...'

U svetlu svega toga odjedamput nastupas sa ovim claim-om:

Citat:
Ocena da se u Evropi dzabalebari, za sta su se mnogi uhvatili (posto ju je na finjaka probao ugurati milanche, ali mu
ja to ne dozvoljavam)...


Uzeo si kao primer Evrope Italiju. Ne znam kakva je svrha velicati radnu disciplinu nacije koja u domenu postignuca na planu
novih tehnologija nema cime da se dici poslednjih 30 godina ?

Verovatno jos impresivnije rezultate mozes dobiti ako se quest za postignucem sroza na nivo decijeg vrtica u Banatskom Novom Selu.

U realnom svetu, ako odgovornost i dril italijanskog radnika uporedis sa dalekom istokom, ovi potonji verovatno pocnu da lice
na supermena. Ako ih uporedis sa inventivnoscu i ucinkom USA radnika, dobije se verovatno polubog ?

S druge strane... sto da ne. Ako se Francuska racuna u silu pobednicu WWII, sto ne bi mogla i danasnja Italija u industrijsku velesilu ?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 01:34 - pre 153 meseci
Medjutim, ovo

Citat:
ja tebe uopste ne poznajem niti znam ovu dvojicu niti te napadam licno. Replicirao sam na tvoje postove jer sam primetio jednu dozu, paaa, pakosti recimo npr kad si govorio o eventualnim sukobima u Evropi. Odmah da te umirim, od toga nema nista. Sukobi u Evropi su zavrseni barem oni tipa gde bi vi posle karambola mogli u dzipovima da delite zvake il da svirate dzez na Vagnerovom grobu. Na onaj tvoj cinicni osvrt na nemire u Londonu i Parizu mogu samo da ti kazem da je to i maksimum sto moze da se desi u Evropi. Na srecu Evropa je mnooogo naucila iz istorije.


definitivno zavredjuje komentara.

Pakosti kao pakosti ima vrlo malo. Mnogo vise ima cinicne hladnoce objektivnog posmatraca.

Ima sigurno bar 7-8 godina (ako ne i vise) kad sam prvi put napisao gotovo istovetno misljenje, i od jednog
svog prijatelja na javnom forumu dobio kritiku vrlo slicnu ovoj tvojoj.

U medjuvremenu, desilo se nekoliko stvari, nebitno kojim tacno hronoloskim redom:
- u Holandiji je ubijen Theo Van Gogh
- u Danskoj je pokrenuta hajka zbog karikature proroka
- u Londonskom metrou su klinci rodjeni na tlu Britanije digli sebe i okolinu u vazduh,
- u Madridu se desila slicna stvar kao u Londonu
- javna debata oko burki u Francuskoj, oko minareta u Svajcarskoj, izjave Angele Merkel oko tretmana imigracije.
...itd, itd...jos mnogo sitnijih dogadjaja koji mnogo toga govore onome ko ume da gleda.

Prema svemu sudeci, sklon sam da pomislim upravo suprotno od 'sukobi u Evropi su zavrseni', te da je sve sto se
do sada desilo daleko od 'maksimum sto moze da se desi u Evropi'. Stavise, taj maksimum se prilicno brzo pomera
u mnogo nezgodnom pravcu.

Citat:
Na srecu Evropa je mnooogo naucila iz istorije.


Nazalost, Evropa je tu samo pola price.

Na svoju veliku nesrecu, Evropa nikad do kraja nije shvatila jednu jako bitnu cinjenicu - da je svu svoju finocu, sva
dostignuca svoje kulture, svoja divertimenta i mocart kugle i sve ostalo stekla presudno zahvaljujuci tome sto su
neciji zuljavi tabani na jugoistocnim granicama upijali trnje, i zrtvom zivog tkiva, kolcevima i cele-kulama odrzavali
granicu dva sveta.

Negde u svojoj podsvesti, Evropa postojanje te barijere uzima kao gotovu cinjenicu, nesposobna da zrtvu vrednuje,
potpuno apsorbovana svojim narcisoidnim tripom.

Ta barijera je na zalost nepovratno razbijena, i slabo ko pokazuje (izuzev Nemacke) da kapira sta sve moze da se izdesava.

Posmatrajuci raspad SFRJ, nisam se mnogo cudio perfidiji NWO/USA postupaka, ali su me do gadjenja nad beskrajnom
gluposcu dovodili stavovi zvanicne Evrope, epski promasaj u vrednovanju zbivanja, samoubilackim izborom strana u pijanom
piru slepe pakosti, neshvatanjem kakvi se potencijali buducih dogadjaja desavaju stvaranjem dve dzamahirije na svojim juznim
obodima, od kojih je jedna korporativno otelotvorenje kriminala, neshvatanjem sta znaci kad puska u prvom cinu drame visi
na zidu, javnim verovanjem da je sve slucajno, beznacajno, i nepovezano.

Vidim da jos uvek ima mnogo njih koji ne vide jasno sta znaci postojanje 750 urbanih zona u Francuskoj (u nekoj od predhodnih
tema sam stavio link na youtube film) u koje ne ulaze ni crnci ni belci ni druge rase ili religije, ni policajci, ni vatrogasci, ni hitna
pomoc. Takodje, vidim da jos mnogo njih ne shvata sta znaci pustanje krvolocnih pasa sa lanca na terenima severne Afrike,
ovlas najavljenih strepnji da ce neko ko ne treba (kao slucajno) doci u posed arsenala oruzja.

Dolazi mi u secanje Sarajevo 1989-te, perfektno prijatnog grada koji je za samo 2-3 godina pretvoren u buktinju, za samo
desetak godina posle postao od najotvorenijeg grada u SFRJ tipicna dzamahirija, potpuno promenjenih kulturnih obrazaca
i orjentira. Ko god je video svojim ocima tempo tih promena, definitivno ce drugacije gledati na stvari koje se desavaju danas
pred ocima uspavane Evrope.

Zasmejava me verovanje da ce evropska finoca i prevejanost zaustaviti mrznju primitivnih, dojenih gladju i beznadjem,
koji su nanjusili krv. Od kada je sveta i veka, jedino je nemilosrdna i bezkompromisna snaga uspevala da takve elemente
stavi pod kontrolu, bilo da je u pitanju britanska krvolocnost, amerska pedantna surovost, nemacka nemilosrdnost, ruska
batina ili dvesta miliona zutih mrava pod oruzjem. Danasnja Evropa nema nista od svega toga, a definitivno ima sanse samo
da pukne kao zvecka, pitanje je samo kojim redosledom i iz kog pravca pre.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 26.08.2011. u 02:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 02:36 - pre 153 meseci
Citat:
U medjuvremenu, desilo se nekoliko stvari, nebitno kojim tacno hronoloskim redom:
- u Holandiji je ubijen Theo Van Gogh
- u Danskoj je pokrenuta hajka zbog karikature proroka
- u Londonskom metrou su klinci rodjeni na tlu Britanije digli sebe i okolinu u vazduh,
- u Madridu se desila slicna stvar kao u Londonu
- javna debata oko burki u Francuskoj, oko minareta u Svajcarskoj, izjave Angele Merkel oko tretmana imigracije.
...itd, itd...jos mnogo sitnijih dogadjaja koji mnogo toga govore onome ko ume da gleda.


... kerusi Mili odsekli noge...

ovo su stvarno dogadjai koji su potresli UE onako iz temelja.

 
Odgovor na temu

rikelme

Član broj: 36179
Poruke: 87
*.dsl.pltn13.sbcglobal.net.

Sajt: www.bhg.rs


+14 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 02:38 - pre 153 meseci
Mali off:
@milanche
Melantonin + sleeping pill = jet lag killer

Pilula (bilo koja, može i na bazi bilja) te uspava a melantonin (3mg) je zadužen za kvalitetan san (obe možeš naći u bilo kom drug store-u) - i ja sam baš juče došao iz Srbije a jet lag nisam osetio kako pri odlasku tamo, tako i pri povratku. Drugo veče samo melantonin pred spavanje i završio si proces prilagođavanja.

Inače, postovi su ti kao i uvek - ingeniozni. Osetim ponekad potrebu da dodam nešto iz svog ugla, ali uglavnom je sve već rečeno. Možda okačim i ja koju sliku, da dopunim tvoj kolaž.
--
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 02:47 - pre 153 meseci
jao nemoj molim te i ti slati slike iz Kalifornije, ja cu se zbilja razboleti. Dobicu nocne more od siprazja i kamenjara sa kog puca predivan pogled na cunami okean pun ajkula i izazivaca sudbine na dasci. U kojem se ne mozes okupati od zimoce.

U biti vam zavidim jer sam nedavno cuo da su na Stanfordu otkrili da se od prekomernog suncanja na azurnoj obali, jadranskom moru ili tarantskom zalivu + pijenja kapucina i cekanjan na cek bonus familie moze dobiti srcani udar !
 
Odgovor na temu

rikelme

Član broj: 36179
Poruke: 87
*.dsl.pltn13.sbcglobal.net.

Sajt: www.bhg.rs


+14 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 03:11 - pre 153 meseci
Citat:
Braksi: jao nemoj molim te i ti slati slike iz Kalifornije, ja cu se zbilja razboleti. Dobicu nocne more od siprazja i kamenjara sa kog puca predivan pogled na cunami okean pun ajkula i izazivaca sudbine na dasci. U kojem se ne mozes okupati od zimoce.
U biti vam zavidim jer sam nedavno cuo da su na Stanfordu otkrili da se od prekomernog suncanja na azurnoj obali, jadranskom moru ili tarantskom zalivu + pijenja kapucina i cekanjan na cek bonus familie moze dobiti srcani udar !

Ne znam zašto si mislio da ću okačiti slike sa motivima koje si nabrojao? Verovatno nisi čitao postove u kojima sam opisao ovaj kraj onako kako ga ja doživljavam, pa zbog toga pretpostavljaš da će postaviti slike iz časopisa... Naprotiv, hteo sam (a i dalje hoću) da podelim prizore koji se daju videti svakodnevno i koji mi i dalje smetaju posle skoro godinu dana mog boravka ovde. Pretpostavljam da će te stvari smetati većini Evropljana koji bi se ovde doselili, ponajviše u prvim mesecima.
--
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 07:18 - pre 153 meseci
Citat:
... kerusi Mili odsekli noge...

ovo su stvarno dogadjai koji su potresli UE onako iz temelja.


Samo ti meraci kapucino i uzivaj, imas najbolja sedista u bioskopu.

Citat:
jao nemoj molim te i ti slati slike iz Kalifornije, ja cu se zbilja razboleti. Dobicu nocne more od siprazja i kamenjara sa kog puca predivan pogled na cunami okean pun ajkula i izazivaca sudbine na dasci. U kojem se ne mozes okupati od zimoce.

U biti vam zavidim jer sam nedavno cuo da su na Stanfordu otkrili da se od prekomernog suncanja na azurnoj obali, jadranskom moru ili tarantskom zalivu + pijenja kapucina i cekanjan na cek bonus familie moze dobiti srcani udar !


M-hm... a onda stavi slike downtown-a koji se nalazi na samo par blokova dalje, i u njemu jazz kluba iz 1920-te koji jos radi,
u kojem su nastupali jos Satchmo i Ella, a na jos par blokova dalje Google-ovog gradskog ofisa, a par milja dalje Digidesign-ove
zgrade, a jos par milja Genentech-a, a jos par milja dalje dvorana u koju si 97-me isao par puta godisnje da gledas Jordana i Bulls-e
protiv Warriors-a sa Chris Mullin-om.

Ispijac kapucina - zvuci prilicno suplje kao career choice, neozbiljno, da ne kazem - mediteranski. Cek bonus familie zvuci prilicno
neozbiljno u poredjenju sa prodatih 10 hiljada stok opcija Apple-a ili Netflix-a koje si dobio od firme skoro za dz, a za 5-6 godina
si sa firmom prosao sito i reseto, uzdrmao svet tehnologije, promenio svakodnevne navike miliona ljudi.

Na kraju, sedenje na pomenutim obalama moze malo da dosadi. Mnogo je zanimljivije ako sednes u svoju jahtu pa odes gde
god volis - od Baja California, do Hawaii-a, Solomonskih Ostrva, Australije, pa i dalje, dokle te god vetar nosi.

Jos je lepse ako si tu jahtu zaradio.

Najlepse je, ipak, ako pri tom nisi teniski sampion, niti ruski milioner/muvara, nego obican inzenjer. Takvih samo medju Srbima
znam licno bar dvoje, a medju Amerima bar stotinak.

Takodje, ima neke lepote i u tome da sam dizajniras svoju kucu na vrh brda sa kojeg puca vidik stotinama milja unaokolo, a da
pritom nisi potomak grofova XYZ, i da je ostavis svom potomstvu, kao i stan y NYC i stancic u Parizu.

Takodje, mnogo je lepo da posedujes svog omiljenog Picass-a ili Dalija...

...a poceo si isto kao dokoni ispijac kapucina, samo s tom razlikom sto si bio real McCoy, original a ne kopija, sto si ziveo to sto si
do koske, 100%.

Citat:
Ne znam zašto si mislio da ću okačiti slike sa motivima koje si nabrojao? Verovatno nisi čitao postove u kojima sam opisao ovaj kraj onako kako ga ja doživljavam, pa zbog toga pretpostavljaš da će postaviti slike iz časopisa... Naprotiv, hteo sam (a i dalje hoću) da podelim prizore koji se daju videti svakodnevno i koji mi i dalje smetaju posle skoro godinu dana mog boravka ovde. Pretpostavljam da će te stvari smetati većini Evropljana koji bi se ovde doselili, ponajviše u prvim mesecima.


Ne oklevaj da ih stavis. Bas me zanima sta je to od cega gadjenje nadrasta prisutne blagodati okoline.

BTW, ni jedna od slika koju sam postavio nije iz magazina, sve do jedne sam licno slikao.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 26.08.2011. u 08:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 08:47 - pre 153 meseci
Citam sve ovde postavljene postove i dolazim da zakljucka da nigde necu da mrdam iz Svajcarske, i opet sam dosao do zakljucka da ova zemlje (Svajcarska) jednostavno ne pripada ovoj planeti.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 09:03 - pre 153 meseci
@milanche, cenim sto nam iznosis svoja iskustva iz Amerike, dosta korisnih informacija moze da se sazna iz tvojih postova. Na drugu stranu, cini se da bas isto toliko saznanja i informacija imas o zivotu i o Evropi uopste, generalno EU zemljama - pa me zanima odakle ti to iskustvo? Ziveo si neki period zivota u Evropi van Srbije?
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 09:12 - pre 153 meseci
Citat:
milanche

Vidim da jos uvek ima mnogo njih koji ne vide jasno sta znaci postojanje 750 urbanih zona u Francuskoj (u nekoj od predhodnih
tema sam stavio link na youtube film) u koje ne ulaze ni crnci ni belci ni druge rase ili religije, ni policajci, ni vatrogasci, ni hitna
pomoc. Takodje, vidim da jos mnogo njih ne shvata sta znaci pustanje krvolocnih pasa sa lanca na terenima severne Afrike,
ovlas najavljenih strepnji da ce neko ko ne treba (kao slucajno) doci u posed arsenala oruzja.



Vidi Milanche cela Evropa to. Svesni su toga i francuzi u Parizu i nemci u Kölnu i britanci u Londonu samo im je nekad neko rekao da je ruzno o tome pricati i da trebaju biti tolerantni i da to tako mora pa se sada sablaznjavaju gledajuci na sta im lice gradovi nemocni da bilo sta promene. Zato Beograd svojom cistotom i dalje izgleda kao grad iz bajke u odnosu na vecinu vecih gradova zapadne Evrope
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 09:32 - pre 153 meseci
Citat:
@milanche, cenim sto nam iznosis svoja iskustva iz Amerike, dosta korisnih informacija moze da se sazna iz tvojih postova. Na drugu stranu, cini se da bas isto toliko saznanja i informacija imas o zivotu i o Evropi uopste, generalno EU zemljama - pa me zanima odakle ti to iskustvo? Ziveo si neki period zivota u Evropi van Srbije?


Nadam se da ova druga recenica nije izrecena u ironiji ?

Ako jeste, molim te da me korigujes konkretno. Bez obzira koliko mi recenice i stavovi izgledaju bold u nastupu,
otvoren sam za prave argumente, kvalitetne informacije i promenu licnog stava i razmisljanja.

U Evropi nisam nigde boravio duze od desetak dana, ali na deo dana ili ceo dan na dosta mesta. Imam neke svoje nacine
opazanja i slaganja parcica slagalice u celine, pacovski instikt za smrad raspadanja koji me retko vara. Po Evropi imam
gomilu rodbine i prijatelja (Svedska, Svajcarska, Francuska, Spanija, Engleska) sa kojom cesto pricam o svemu nevezano
i iz njihovih zivotnih stavova prakticno citam kako se rezonuje a odatle i kako se objektivno zivi. Odredjen broj evropljana
srecem i u poslovnim krugovima, razlike u mentalitetu se vrlo jasno opazaju. Saberi - oduzmi - nekako mi cela prica vuce
u istom pravcu.

Ako recenica nije izrecena u ironiji, mogu samo da se osecam pocastvovano.

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 09:55 - pre 153 meseci
Citat:
Imam neke svoje nacine opazanja i slaganja parcica slagalice u celine, pacovski instikt za smrad raspadanja koji me retko vara.


patologija.

U redu sve je jasno, iz nekog razloga patoloski mrzis Evropu iako ne zivis u njoj. Jos je cudnije sto iz Kalifornije uopste i razmisljas o njoj, ja recimo nikad ne mislim o Bangladeshu ili Chadu. Najpre si pokusao da predstavis UE kao mesto dzabalebarosa. Posto to nema nikakve veze kao ni tvoja percepcija UE=SFRJ ja i nas nekoliko smo razvejali tvoje insinuacije. Potom si se iskakio na par velikih evropskih firmi, sve je to tebi nista, nokija je sirotiste, Renault pravi trotinete, EPFL je njesra... Onda si napisao dirljiv esej o tuznoj istoriji Balkana koji pune epike, mitova i proizvoljnog tumacenja. I na kraju:

Citat:
Na kraju, sedenje na pomenutim obalama moze malo da dosadi. Mnogo je zanimljivije ako sednes u svoju jahtu pa odes gde
god volis - od Baja California, do Hawaii-a, Solomonskih Ostrva, Australije, pa i dalje, dokle te god vetar nosi.

Jos je lepse ako si tu jahtu zaradio.

Najlepse je, ipak, ako pri tom nisi teniski sampion, niti ruski milioner/muvara, nego obican inzenjer. Takvih samo medju Srbima
znam licno bar dvoje, a medju Amerima bar stotinak.


tako je, samo u Americi se moze posteno zaraditi jahta, drugde ne. Pazite samo kad otplovite na jahtama da vam ne sidju u vile sa okolnih brda oni kamperi koji su zbog necije pohlepe i vaseg perfektnog sistema ostali bez igde icega.

I popite caj...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 10:00 - pre 153 meseci
Citat:
milanche:Ako recenica nije izrecena u ironiji, mogu samo da se osecam pocastvovano.

Nije ironija, stvarno sam mislio da si negde ziveo u Evropi.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 10:05 - pre 153 meseci
Milanche
Citat:
Uzeo si kao primer Evrope Italiju. Ne znam kakva je svrha velicati radnu disciplinu nacije koja u domenu postignuca na planu
novih tehnologija nema cime da se dici poslednjih 30 godina ?

Verovatno jos impresivnije rezultate mozes dobiti ako se quest za postignucem sroza na nivo decijeg vrtica u Banatskom Novom Selu.

U realnom svetu, ako odgovornost i dril italijanskog radnika uporedis sa dalekom istokom, ovi potonji verovatno pocnu da lice
na supermena. Ako ih uporedis sa inventivnoscu i ucinkom USA radnika, dobije se verovatno polubog ?


Evo ja sam radio u velikoj italijanskoj firmi koja se bavi proizvodjom fitness sprava i opremanjem teretana sirom sveta ukljucujuci i zvanicnog supplier-a olimpijskih igara. Istovremeno sam 3.5 godine radio za USA firmu i svakodnevno saradjivao sa vecim firmama iz USA kao sto su Sonus, Autodesk, Grayhill, Rockwell... Svuda sam nailazio na veliki profesionalizam, ne neku preteranu pamet ali najcesce ti sa kojima sam radio su manje vise odgovorno ispunjavali dogovorene zadatke. Medjutim, ono sta sam kod Italijana zatekao me je tako osamarilo da sam naucio jednom za svagda da ne treba verovati generalizacijama i stereotipima. Toliki fanatizam i predanost poslu nisam nigde video do tada, a ni od tada. Ljudi bukvalno izgaraju na poslu po 10 sati dnevno. Vikendi, prekovremeno niko nista ne pita samo da se radi i da firma ide napred. Secam se da me je lik nasao preko privatnog skajpa kako bi me iscimao za nesto u nedelju popodne nakon sto je pokusao na sve moguce nacine da me dobije. Petkom popodne atmosfera kulminira jer branches u holandiji i luxemburgu rade samo do 2-3, a lenji italijani moraju do 7 uvece.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Amerika vs Evropa26.08.2011. u 10:32 - pre 153 meseci
Citat:
U redu sve je jasno, iz nekog razloga patoloski mrzis Evropu iako ne zivis u njoj.....
Najpre si pokusao da predstavis UE kao mesto dzabalebarosa


Ne mrzim, samo mislim da je u pogledu price/earning malo nerealna sredina, da ljudi zive opustenije
nego sto to realno zasluzuju, da neefikasnije trose svoje potencijale u poredjenju sa USA, Japanom,
Korejom, Kinom.

Citat:
Najpre si pokusao da predstavis UE kao mesto dzabalebarosa


Po svim realnim pokazateljima, vrlo cesto mi izgleda kao da ne bi skodio jedan kick-in-the-butt kao i
jedan reality check. Odnos realne profesionalne snage naspram stava o sopstvenom znacaju i velicini
je najlosiji u poredjenju sa svim sredinama tehnoloski razvijenog sveta.

Citat:
tako je, samo u Americi se moze posteno zaraditi jahta, drugde ne


Iskreno receno, ne znam ni jednu drzavu na svetu u kojoj inzenjer (konkretni lik kojeg znam) moze da
slupa svoj Ferrari (iz neke obesti, ali nije ni bitno za pricu), da slegne ramenima i ode pa kupi novi. Tip
i dan-danas sedi u razvoju, ide svaki dan na posao, i u svakom drugom pogledu je obican, svakodnevni
lik, u sorcu i patikama...jedino sto je bio zaposleni #N (N <= 10) u danas poznatoj firmi (koja je nazalost
presla u legendu), gde je na IPO-u stekao nekoliko desetina miliona USD.

Ili, drzavu u kojoj student tehnike uhvati kasnih 80-tih temu video kompresije na 'vrucem' univerzitetu
u centru Doline, ranih devedesetih postane chairman JPEG komiteta, kroz par godina milioner od stokova u
ranoj MPEG kompaniji, posle par godina izgubi jedno pola u nekom patent lawsuit-u, kroz tri godine stekne
narednih 40-tak miliona u drugoj MPEG kompaniji, kupi ceo vrh brda (Los Gatos Hills), napravi kucu po nacrtu
sa bazenom, teniskim terenom, salom za ping-pong (10-ti najbolji ping-pong igrac u USA u svoje vreme),
uzima 350 USD na sat za legalne ekspertize vezane za digitalni video, u svakom drugom pogledu lik kojeg
ni po cemu ne mozes da identifikujes kad ga vidis na ulici gde se regularno krece kao i svi, jede u normalnim
restoranima, preko tanjira i piva gleda football i baseball, potpun jaran sa svakim ko ga zna, otvoren za druzenje
i pricu.

Pomenutu dvojicu mogu da pokazem svakome ko je u lokalu, prvog neparnim danima u nedelji, drugog moram
da cimnem na neki rucak.

Ta lakoca zarade od inzenjerskog posla, priznaces, ipak nije nesto sto se srece na ostalim lokalitetima.

Citat:
Pazite samo kad otplovite na jahtama da vam ne sidju u vile sa okolnih brda oni kamperi koji su zbog
necije pohlepe i vaseg perfektnog sistema ostali bez igde icega.


Kao sto u borilackim vestinama dobijes batine onog trenutka kad si spustio svoj gard i digao ruke od sebe, a
nesto manje zbog nekog ko je krenuo da te udari, bez igde icega se uglavnom ostaje kad prestanes da mislis,
da sagledavas svoje moci realno do koske, da pogresno vrednujes svoje prioritete (stan/kuca se moze i rentati zar ne?),
da se pruzas mimo gubera, da pocnes da se uzdas u oblake sa silver lining-om, sarene laze, da nasedas na
propagandice, da ne gledas bar godinu dana unapred.....(recept zvuci odnekud poznato...?)

Medju nasim svetom, ne znam apsolutno nikoga ko je izgubio kucu. Znam samo jedne (profesije znacajno mismatch-ovane
spram okoline) koji su razocarani u svoja ocekivanja o profitu digli ruke (ali se, evo, vracaju nazad)

[Ovu poruku je menjao milanche dana 26.08.2011. u 11:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Amerika vs Evropa
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 149563 | Odgovora: 529 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.