Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Isplativost kupovine stana (kuće)

[es] :: Ekonomija :: Isplativost kupovine stana (kuće)
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 300456 | Odgovora: 1485 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

I_L_I_J_A
BG

Član broj: 21991
Poruke: 148
*.cpe.vektor.net.



+65 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)14.04.2013. u 20:05 - pre 134 meseci
Poslacu ti PP da ne ispadne reklama
 
0

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.dynamic.sbb.rs.



+1349 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)14.04.2013. u 20:08 - pre 134 meseci
Tako nešto uopšte nije reklama. Okači javno da vidimo te cene, svakoga to zanima, jer ako je to tačno onda je to korisna informacija, a između reklame i korisne informacije je velika razlika.

Lično mislim da je to neka navlakuša u stilu "e taj stan za 150e smo upravo izdali, evo imamo sličan za 230...".

 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)14.04.2013. u 20:40 - pre 134 meseci
Citat:
I_L_I_J_A:
Pricas nebuloze braneci neodbranjivo, balon prenaduvanih cena nekretnina u Beogradu puca dopadalo ti se to ili ne.

Ne branim ja nista, ja sam za to da se cene desetkuju, ali kako vidim sta se desava okolo, ne vidim nista bolju situaciju po tom pitanju u odnosu na pre 2 godine, barem ono sto sam ja gledao.
 
0

I_L_I_J_A
BG

Član broj: 21991
Poruke: 148
*.cpe.vektor.net.



+65 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)14.04.2013. u 20:59 - pre 134 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Tako nešto uopšte nije reklama. Okači javno da vidimo te cene, svakoga to zanima, jer ako je to tačno onda je to korisna informacija, a između reklame i korisne informacije je velika razlika.

Lično mislim da je to neka navlakuša u stilu "e taj stan za 150e smo upravo izdali, evo imamo sličan za 230...".



Izvoli: http://beostan.co.rs/index.php?page=novi-beograd
http://beostan.co.rs/index.php?page=siri-beograd

Ne verujem da je:
1996
nameštena
213
polunameštena
311
prazna

navlakusa
 
0

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)14.04.2013. u 22:22 - pre 134 meseci
Nekoliko mojih prijatelja su u poslednjih par meseci menjali stanove i niko od njih se nije uselio u stan jeftiniji od 250-300 eur bez troskova. Radi se o boljim lokacijama u gradu i dvosobnim stanovima koji lice na nesto. Jednostavno kazu, stanova ima koliko hoces, ali jedva svaki 10. lici na nesto i ti se moraju platiti ljudski. Potvrda toga se moze videti na drugom linku koji si okacio. Skoro svi do jednog ispod 200 eur ne lice ni na sta, a dvosoban da valja je min 250 eur. 2008. godine sam ja iznajmio na Konjarniku dvosoban stan gde sam bio prvi stanar za 250 eur mesecno bez troskova. Isto tako je i tada bila gomila stanova od 150-200 eur koji nisu valjali nista. Iskren da budem, sobzirom sta cujem od prijatelja i sto vidim na ovim oglasima, situacija se nista nije promenila na bolje :(
 
+1

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)14.04.2013. u 22:46 - pre 134 meseci
Ne pricaj tako! Reci ce da sam ti ukrao nalog pa ja pisem umesto tebe ;)
Ja to svake godine kazem... ali ventura uvek samo gleda sta pise na tarabi ;) A ni Ilija ne ide previse dalje.
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)14.04.2013. u 23:23 - pre 134 meseci
Pa dobro, u nedostatku property tax-a cena rente je iskljuciva funkcija konkurencije u potraznji. Dok ima ko da placa 250+ evra za pristojan stan cena ce se drzati. Medjutim i sa tim cenama se vise isplati rentati nego kupovati.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
+1

zunomiljan1
Miljan Z
sluzbenik
Subotica

Član broj: 190110
Poruke: 114
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 220555978


+45 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 07:14 - pre 134 meseci
Procitao sam posledjnih par stranica ove teme.
Nije mi jasna jedna recenica koja se ovde provlaci sve vreme a to je:Bolje rentirati nego kupovati? Da li ovo mislite zato sto je rata kredita veca od cene rentiranja ili zato sto su cene prenaduvane? ako je ovo drugo mogu da shavtim logiku. Ako je ono prvo, onda niste u pravu jer na kraju ipak kroz otplatu postajete srazmerno delu otplacenog stana njegovi vlasnici. S druge strane niko nikad u svojoj matematici ne kalkulise da stan koji danas vredi 50.000eur ce vredeti za 20 godina 100.000eur, jer je jednostavno inflacija ta koja ce terati tu cenu gore....
Nema ni moguceg ako ne tezimo ka nemogucem...
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 07:22 - pre 134 meseci
Posto si procitao poslednjih par stranica vrati se jos koju nazad :) Pocni od prve, sve je objasnjeno vise puta :)
 
+3

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 07:33 - pre 134 meseci
Citat:
zunomiljan1: Procitao sam posledjnih par stranica ove teme.
Nije mi jasna jedna recenica koja se ovde provlaci sve vreme a to je:Bolje rentirati nego kupovati? Da li ovo mislite zato sto je rata kredita veca od cene rentiranja ili zato sto su cene prenaduvane? ako je ovo drugo mogu da shavtim logiku. Ako je ono prvo, onda niste u pravu jer na kraju ipak kroz otplatu postajete srazmerno delu otplacenog stana njegovi vlasnici. S druge strane niko nikad u svojoj matematici ne kalkulise da stan koji danas vredi 50.000eur ce vredeti za 20 godina 100.000eur, jer je jednostavno inflacija ta koja ce terati tu cenu gore....

Pogledaj malo bolje kalkulacije na tu temu.

Evo ti ponovo, vrlo gruba kalkulacija. Stan koji košta reda veličine 130.000 evra se danas izdaje za 350 evra, a rata mu dođe oko 750 evra. (uzimamo trenutne vrednosti, jer ako raste kirija zbog inflacije, rašće i rata, pa mu dođe na isto, bitan je odnos).

Nakon 20 godina plaćanja kredita ti ćeš postati vlasnik nekretnine koja vredi recimo 180 hiljada evra (minus svo investiciono ulaganje koje si u tih 20 godina radio).

Ako si plaćao kiriju, ti si za tih 20 godina 'bacio' 84.000 evra na kiriju, ali si zato razliku između kirije i rate kredita stavljao na račun pa sada imaš 240.000 evra na štednom računu, odnosno imaš imovinu za 60.000 evra veću od onoga ko je otplaćivao stan bez obzira na to što si plaćao rentu (plus ćeš imati još par desetina hiljada evra više, jer nisi trošio lovu na investiciono ulaganje, pošto je to radio vlasnik stana od koga si rentirao).


Al jbiga, nije realno da svi umeju da razmišljaju, jer da je tako, ne bi se ni desila ova situacija sa nekretninama na prvom mestu.

Citat:
zunomiljan1:S druge strane niko nikad u svojoj matematici ne kalkulise da stan koji danas vredi 50.000eur ce vredeti za 20 godina 100.000eur, jer je jednostavno inflacija ta koja ce terati tu cenu gore....

A nisi razmišljao o tome da ako inflacija otera vrednost stana sa 50 na 100 hiljada, da će ti isto tako oterati ratu sa 750 na 1500 evra? :)

Citat:
Dexic
Ja to svake godine kazem... ali ventura uvek samo gleda sta pise na tarabi ;) A ni Ilija ne ide previse dalje.

Možda ja gledam šta piše na tarabi, ali se to nekako uvek ispostavi tačnim.. Bolje da kreneš da gledaš u istu tarabu kao i ja, pošto je ta tvoja očigledno u krivu...
 
+1

vos
Novi Sad

Član broj: 285814
Poruke: 134
82.117.203.*



+91 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 10:20 - pre 134 meseci
Citat:
ventura: A nisi razmišljao o tome da ako inflacija otera vrednost stana sa 50 na 100 hiljada, da će ti isto tako oterati ratu sa 750 na 1500 evra? :)


Mislim da je ovo poenta svega ali nisam ventura razumeo zasto bi to tako bilo? Recimo da je inflacija 3% godisnje i da se ne povecava vremenom (recimo da je 20 godina 3%). Zbog te inlacije vrednost stana tokom tih 20 godina raste (zaboravimo sve ostale uticaje). Ti hoces da kazes da ce tokom tih 20 godina i rata kredita rasti?
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 10:23 - pre 134 meseci
Citat:
vos: Mislim da je ovo poenta svega ali nisam ventura razumeo zasto bi to tako bilo? Recimo da je inflacija 3% godisnje i da se ne povecava vremenom (recimo da je 20 godina 3%). Zbog te inlacije vrednost stana tokom tih 20 godina raste (zaboravimo sve ostale uticaje). Ti hoces da kazes da ce tokom tih 20 godina i rata kredita rasti?

Ma jok i neće... Bankari su poznati po tome da vole da poklanjaju svoj novac drugima..
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 10:31 - pre 134 meseci
Nece ona rasti koliko je ona u startu vec nastimovana da kompenzuje inflatorni skok. Banka ce uvek zaraditi i to razliku izmedju inflatorno uvecane vrednosti stana i inflatorno uvecane rate, bez toga ce oni gubiti pare a taj film ces tesko da odgledas. Jedino da evro propadne ko dinar nekad :) Jedino "realno" uvecanje cena mozes dobiti kroz povecanu potraznju za odrejene lokacije, a tu je prica vec nekako zasicena, i ta vrsta investicione kupovine stanova je veoma veoma rizicna.

Dve stvari ce se desiti. Ili ce Sbija da se iscupa iz svog mentalnog ludila ili nece. Ako se izvuce to ce znaciti decentralizaiju i ekonomski rast provincije, sto znaci i odliv stanovnistva iz beograda, dakle pad potraznje. Druga opcija je da se ne prizovemo svesti i da ekonomski ruiniramo u kom slucaju ljudi nece imati para da priuste stan u beogradu sto opet znaci pad potraznje. U svakom slucaju i cene i kirije moraju da idu na dole. Tu naravno ne racunam bas uski, uski centar grada gde ljudi vec sada ne rentaju stanove vec ih izdaju na dnevnoj osnovi turistima po opscenim cenama, ali to mozda cini 1% trzista u beogradu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
+2

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 11:38 - pre 134 meseci
Citat:
mmix:
Pa dobro, u nedostatku property tax-a

U dosta zemalja se property tax placa mnogo manje za nekretnine koji nisu "prevelike" i u kojima se zivi. Ili se cak odbija porez za rate kredita ili stanovanje od BRUTO primanja, tj. na year-end tax returns moze da se vrati deo placene kirije.
Ko misli da je kod nas property tax mali bi trebao prvo da ima iskustvo sa drugim zemljama iz perspektive zitelja, pa tek onda da se "zali" ;)

Citat:
Dok ima ko da placa 250+ evra za pristojan stan cena ce se drzati. Medjutim i sa tim cenama se vise isplati rentati nego kupovati.

Kad ne bude imao ko da placa 250+ EUR za pristojan stan, taj stan se nece vise izdavati, jer su troskovi odrzavanja veci nego sto se dobije od kirije.
A za dobar stan ima onaj ko ima da ostavi dobru kaparu, ne onaj ko ima mesecno da plati x EUR samo.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 11:45 - pre 134 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
vos: Mislim da je ovo poenta svega ali nisam ventura razumeo zasto bi to tako bilo? Recimo da je inflacija 3% godisnje i da se ne povecava vremenom (recimo da je 20 godina 3%). Zbog te inlacije vrednost stana tokom tih 20 godina raste (zaboravimo sve ostale uticaje). Ti hoces da kazes da ce tokom tih 20 godina i rata kredita rasti?

Ma jok i neće... Bankari su poznati po tome da vole da poklanjaju svoj novac drugima..

Po kojoj to logici rata raste koliko je ukupna inflacija godisnje?
Ako je inflacija godisnje x%, EURIBOR y% svih 20 godina otplate kredita, tebi ce rata biti ista sve vreme, a inflacija ce jesti vrednost te rate svake godine sve vise i vise (kumulirace se).
Po tebi ce EURIBOR rasti stalno koliko postoji i pozitivna inflacija sto nije slucaj ni sa kojim EURIBOR-om/LIBOR-om/bondom...
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 11:48 - pre 134 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
Dexic
Ja to svake godine kazem... ali ventura uvek samo gleda sta pise na tarabi ;) A ni Ilija ne ide previse dalje.

Možda ja gledam šta piše na tarabi, ali se to nekako uvek ispostavi tačnim.. Bolje da kreneš da gledaš u istu tarabu kao i ja, pošto je ta tvoja očigledno u krivu...

Pa evo, ljudi ocigledno videli preko te tarabe, pa se ne slazu sa tobom isto.
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 12:12 - pre 134 meseci
Mislim da ventura prica o kreditima koji imaju promenjlivu kamatu i tu verovatno postoji klauzula koja govori da mogu da menjaju da bi postigli korelaciju sa inflacijom. Cak i da je nema mislim da ce ugovor biti tako napravljen da na sudu mogu da odbrane kretanje kamate u odnosu na inflaciju.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 12:32 - pre 134 meseci
Citat:
mmix: Dve stvari ce se desiti. Ili ce Sbija da se iscupa iz svog mentalnog ludila ili nece. Ako se izvuce to ce znaciti decentralizaiju i ekonomski rast provincije, sto znaci i odliv stanovnistva iz beograda, dakle pad potraznje. Druga opcija je da se ne prizovemo svesti i da ekonomski ruiniramo u kom slucaju ljudi nece imati para da priuste stan u beogradu sto opet znaci pad potraznje. U svakom slucaju i cene i kirije moraju da idu na dole. Tu naravno ne racunam bas uski, uski centar grada gde ljudi vec sada ne rentaju stanove vec ih izdaju na dnevnoj osnovi turistima po opscenim cenama, ali to mozda cini 1% trzista u beogradu.

Koliko cenis da ce trebati vremena za to?
 
0

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 12:40 - pre 134 meseci
Citat:
Ako se izvuce to ce znaciti decentralizaiju i ekonomski rast provincije


Sto bi znacilo i izmestanje politickog centra iz BGD, vrlo verovatno juznije. Zvuci kao SF, ali nije.

U svakom slucaju cene moraju nanize.
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)15.04.2013. u 12:54 - pre 134 meseci
Citat:
Shadowed: Koliko cenis da ce trebati vremena za to?


Sve zavisi koliko nas budu dotirali stranci i dokle nam budu pozajmljivali pare na lepe oci. Ali kao i svaki drugi socijalisticki sistem koji funkcionise iznad svojih mogucnosti i ovaj ce pre ili kasnije ostati bez tudjih para. Kad ce to tacno biti? Znas koliko i ja...
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

[es] :: Ekonomija :: Isplativost kupovine stana (kuće)
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 300456 | Odgovora: 1485 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.