Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Anonimnost? Kome to treba?

[es] :: Advocacy :: Anonimnost? Kome to treba?
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47639 | Odgovora: 318 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 12:06 - pre 153 meseci
Realno google, facebook i ostali imaju svako pravo da odredjuju uslove koriscenja kakve hoce. Kome se ne svidja nek nadje drugi servis.
Sprovesti to u zakone je malo nebulozno, a nisam ni siguran na koji nacin bi se izvelo.
 
0

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 12:14 - pre 153 meseci
nemam nista protiv da zagovaratelji pravog identiteta sebi naprave web servis koji ce imati svoju agenciju koja ce provjeravati pravi identitet svih clanova.
stovise dobra ideja mozda bi se i ja tamo uclanio. neka takvi onda budu samo na tom servisu ako zele a nikad ne dolaze na pravi internet. tko ih sili uopce da dolaze ovdje.


NO FATE
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 12:19 - pre 153 meseci
Skoro sve zemlje vec imaju neke rudimentarne zakone o elektronskoj dokumentaciji koja je mahom bazirana na "kvalifikovanom elektronskom potpisu". Uvede ti zakonsku obavezu da na online sisteme mozes da se prijavljujes samo sa teritorija koje imaju takav zakon i za ljude koji poseduju KEK. FB zna da bi u tom trenutku svi NAPUSTILI fb, i zato FB hoce da lokalne jurisdikcije zakonski zabrane operacije sajtova koje prihvataju anonimno clanstvo tako da ti bude svejedno gde otisao jer nemas gde da odes. Poceli bi od USA, a kako to vec ide sa tim idiotskim zakonima tu je posle WTO da to prenese na ostatale drzave. Siguran sam da bi se FB rado odrekao sacice clanova iz rogue drzava u zamenu za strong identity u NA/Europe.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 12:37 - pre 153 meseci
Dobro, to je vec apokalipticni scenario. Cisto sumnjam da bi to tek tako proslo.
 
0

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 12:43 - pre 153 meseci
Kad je prosao novi trademark pravilnik proci ce sta god hoces.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-106.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 14:32 - pre 153 meseci
Citat:
mmix: Kad je prosao novi trademark pravilnik proci ce sta god hoces.

na sta mislis konkretno?

hhahaha,nedeljko, a ko nama garantuje da si ti taj nedeljko kojim se potpisujes? (da se razumemo,meni zivo puca jesi ti nedeljko ili prtko ili slavko ili sta god)
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 14:43 - pre 153 meseci
Hm... npr. u Južnoj Koreji je to već (na neki način) implementirano rekao bih... skoro da ne možeš koristiti nijedan bitan domaći servis, a da ti ne traži da kucaš ime, prezime i JMBG
 
0

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 14:55 - pre 153 meseci
A šta je "bitan domaći servis"? E-gov portal ili npr. neka glupa korejska gejming socijalna mreža?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 15:06 - pre 153 meseci
Što se baljezgarija pod pravim identitetom tiče, one ostavljaju posledice na ugled ličnosti koja baljezga. U tome i jeste stvar. Takođe, oni koji budu isključeni sa foruma jednostavno otvore nov nalog, tako da [es] zapravo ne može da isključi nikoga.

Citat:
bachi: Ako se u državi okolnosti promene i vrate se devedesete, a izgleda da se vraćaju i taj sistem vrednosti, ja ako napišem nešto protiv vlasti pod punim imenom i prezimenom i/ili ne krijući se iza 3450 proxy-ja, ja sam ga naiebao ko žuti.


Kada je Slobodan Milošević izabran na prvim višestranačkim izborima posle drugog svetskog rata 9. decembra 1990. za predsednika Srbije, situacija je bila sledeća:

Skupština je imala pored ostalog i zatvorene sednice, tako da građani nisu imali potpun uvid u rad svojih izabranika. Za prenošenje svih sednica skupštine u celini na državnoj televiziji se tadašnja opozicija izborila demonstracijama od 9. marta 1991. čiji sam lično bio učesnik.

Jedan od brojeva "Srpske reči", glasila Srpskog pokreta obnove na čijem je čelu bio Vuk Drašković je bio zabranjen samo zato što je na naslovnoj strani objavio sliku Mirjane Marković, supruge Slobodana Miloševića, sa brkovima uz obrazloženje da je to uvreda ne znam ni ja čega sve ne.

U toku predizborne kampanje republičkih i predsedničkih izbora bio je zabranjen TV spot opozicije udružene opozicije u koaliciju "DEPOS" zato što je prikazivao siromaštvo građana, mada je to bilo realno stanje u zemlji.

Za vreme drugog Miloševićevog mandata, na lokalnim, republičkim i saveznim izborima od 17. novembra 1996. opozicija nije u toku predizborne kampanje mogla ni nos da promoli na medijima, koji su bili pod strahovitim političkim pritiskom vladajućeg režima. Na početku predizborne kampanje, državna televizija je u udarnom dnevniku prenela izjavu ministarke informisanja Radmila Milentijević da će ona kao ministarka informisanja u predizbornoj kampanji učiniti sve da na izborima pobedi SPS. Opozicija je ipak uspela da dobije lokalne i savezne izbore, ali, ne lezi vraže, vladajući režim je i pored takvog ponašanja u predizbornoj kampanji je odlučio da još i pokrade izbore, da bi rezultati bili uslovno priznati posle višemesečnih demonstracija na kojima sam takođe učestvovao.

Protiv takvog režima se treba boriti (i sam sam se borio), ali to nema nikakve veze sa neodgovornošću pisanja na javnom mestu.

Citat:
bachi: Internet ne možeš da posmatraš u jednini. Internet je kao svemir, a svemir čini gomila zvezda, planeta, kometa i ostalih čuda, tako da se ne može generalizovati. Neka mesta na netu su prava kafana i takva mesta imaju svoje korisnike, druga mesta poput ESa su ozbiljnija mesta i svako ide tamo gde mu je lepše.


Ozviljnost [es]-a neću komentarisati, ali javno objavljivanje je sve što postaje dostupno velikom broju ljudi. Isto je i sa novinama. Ima mnogo listova, sa raznim koncepcijama, koji pokrivaju različite segmente čitalačke publike, ali svi su javni, svidelo im se to ili ne i svi imaju odgovornog urednika.

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 06.08.2011. u 15:24 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 16:17 - pre 153 meseci
Zar zaista mislis da bi zabranjivanje relativne anonimnosti na ESu dovelo do smanjenja trolovanja?
Onaj kome predstavlja zadovoljstvo da tebe nervira glupim komentarima i izjavama bi te nervirao i pod pravim imenom, ne vredja te direktno, samo voli da vidi da se znojis pokusavajuci da mu objasnis da nije u pravu. Na iste ljude naidjes svaki dan na poslu, fakultetu, prodavnici...
Cak i ocigledan trol koji pise na temi samo da bi konkretno tebe nervirao nece mnogo da se potrese za svoj ugled. Ako je neko strucnjak u svom polju, mnogo ce da ga zaboli to sto negde pise da je lupao gluposti samo da bi tebe nervirao...
Koliko puta mi se salterska radnica u posti, bolnici ili opstini pravila pametna samo zato sto moze, a uredno nosi karticu s imenom i prezimenom... Mnogo bi se nasekirala da je tuzim sefu...

ES je ipak moderisan forum gde niko ne moze direktno da te napada, vredja, iznosi politicki nekorektne stavove i slicno i smatram da je taj nivo moderacije sasvim dovoljan za nivo ozbiljnosti ovakvog foruma.
Kada zelis intelektualnu raspravu na nivou o nekoj stvari koja ti je zaista bitna, postoje moderisane, mailing liste ili specijalizovani forumi, gde ce bilo koga ko iza svojih tvrdnji nema ime gledati kao na sarlatana i nece pustiti njegove gluposti.

Sa druge strane, ako bas zelis da se pravis budala, imas /b/ na 4chanu recimo...

i to su lepe krajnosti koje imas na internetu, ne vidim preteranu potrebu da se menja situacija
 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 16:24 - pre 153 meseci
Citat:
Nedeljko:

Za vreme drugog Miloševićevog mandata, na lokalnim, republičkim i saveznim izborima od 17. novembra 1996. opozicija nije u toku predizborne kampanje mogla ni nos da promoli na medijima, koji su bili pod strahovitim političkim pritiskom vladajućeg režima.

Današnje stanje se nije bitno promenilo u odnosu na period o kome pišeš. Eto recimo svaki kritički osvrt na politiku (unazad nekoliko decenija) vodi cenzurisanju poruka. Dakle opet drukčije (opoziciono) mišljenje se ne može čuti.


Citat:
Nedeljko:

Protiv takvog režima se treba boriti

Naravno, u svaka doba i na svakom mestu. I ne samo protiv režime već i protiv krupnog kapitala i buržoazije. To zato što su to (režim, krupni kapital i buržoazija) najkorumpiraniji slojevi društva.

Iz tog razloga je uvek poželjno da "mali" čovek može anonimno izneti svoje stavove, mišljenja, zapažanja i saznanja. U supotnom prolazi kao Dada Vujasinović, Pantić, Ćuruvija...

A cenzura na forumima? Pa to je sitnica o kojoj ne vredi trošiti bitove.


Citat:
EArthquake:

smatram da je taj nivo moderacije sasvim dovoljan za nivo ozbiljnosti ovakvog foruma.

Pod uslovom da moderacija nema političku pozadinu. Medjutim često se poruke brišu jer su "moralno-politički" nepodobne.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 17:22 - pre 153 meseci
@mmix

Naravno da moraš prvo biti uhvaćen u kršenju zakona ili barem osnovano osumnjičen, pa tek onda sve ostalo. To niko ne spori. Međutim, ti večito pričaš o dve stvari koje ja uopšte ne branim:

1. Kršenje zakona i ustava od strane vlasti kažnjavanjem nečega što nije nezakonito ni neustavno, kao što je npr. crtanje brkova Mirjani Marković i na druge načine, kao što je izbacivanje iz skupštine demokratski izabranih poslanika DSS-a od strane Zorana Đinđića.
2. Donošenje totalitarnih zakona.

Ja to uopšte ne branim i podvukao sam da se protiv toga treba boriti i da sam se sam protiv toga borio, ali bez odgovorne slobode nema ni demokratije.

@Tyler Durden

Smatram da me je samo Ivan Dimković ispreskakao i to jednom, kada sam priznao poraz. Nije mi jasno kako, kako sam kažeš trol, može ikoga da ispreskače osim sebe. Trol je jednostavno trol. Ja sam samo shvatio da je podjednako smisleno raspravljati sa bezličnom masom kao i sa testom na stolu. Ko nema lice, nije ličnost i marš onda u mišju rupu. Treba da se raspravljam sa nekim ko nije u stanju da stane svojim ugledom iza svojih stavova. Ma, daj.

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 06.08.2011. u 15:27 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 17:36 - pre 153 meseci
Citat:
EArthquake: Zar zaista mislis da bi zabranjivanje relativne anonimnosti na ESu dovelo do smanjenja trolovanja?
Onaj kome predstavlja zadovoljstvo da tebe nervira glupim komentarima i izjavama bi te nervirao i pod pravim imenom, ne vredja te direktno, samo voli da vidi da se znojis pokusavajuci da mu objasnis da nije u pravu. Na iste ljude naidjes svaki dan na poslu, fakultetu, prodavnici...
Cak i ocigledan trol koji pise na temi samo da bi konkretno tebe nervirao nece mnogo da se potrese za svoj ugled. Ako je neko strucnjak u svom polju, mnogo ce da ga zaboli to sto negde pise da je lupao gluposti samo da bi tebe nervirao...
Koliko puta mi se salterska radnica u posti, bolnici ili opstini pravila pametna samo zato sto moze, a uredno nosi karticu s imenom i prezimenom... Mnogo bi se nasekirala da je tuzim sefu...


Ja znam za službenicu koja je rekla redovnom profesoru filološkog fakulteta na odseku za Srpski jezik, a koji predaje neki srpski predmet: "Čoveče, Vi ste nepismeni". No, nisam primetio da oni koji su stručnjaci u svom polju troluju. Da, smatram da bi bilo manje trolovanja, mada se slažem da ne bi iščezlo. Od gomile trolova sa [es]-a znam samo par komada koji su se potpisali imenom i prezimenom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 19:48 - pre 153 meseci
@nedeljko,
mislim da ne kapiras. upravo to sto si se upustao u raspravu sa nekim ko je tu SAMO zato bi nekoga isprovocirao (pa makar to bilo i malo) i da bi kontrirao, u startu si izgubio, u startu te je on shebao, pobjedio, dobio sta je zelio.
a tebi se to povremeno desava....

to sa dimkovicem ili kim god tog tipa, nema nikakve veze sa ovim o cemu pricamo.


a EArthquake je takodje to vrlo fino objasnio u svom prethodnom postu.

to sto ti trazis je skoro isto kao kad bi zahtjevao da se drzavnim dekretom svima podigne stepen inteligencije za 50 koeficijenata. ne ide to.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 20:04 - pre 153 meseci
Citat:
Tyler Durden: A šta je "bitan domaći servis"? E-gov portal ili npr. neka glupa korejska gejming socijalna mreža?


Ne sećam se svega, ali na dosta mesta. Na primer, da je Elitesecurity korejski forum, skoro sigurno se ne bi mogao registrovati bez toga. Takođe ako hoćeš da pretražuješ neki 18+ sadržaj preko njihovih pretraživača, isto tako ti traži da uneseš podatke. Ako hoćeš da otvoriš nalog na nekom webmail-u (tipa yahoo/msn), opet ti treba itd.
 
0

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 20:08 - pre 153 meseci
j.korea? really? j.korea je naj pwned zemlja u svijetu. i da se tip ulogirao sa pravim imenom nemozes znati jel to taj tip il ga je neko pwnao.
ili se pak pola mil. ljudi logira preko jednog tipa.
NO FATE
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 20:10 - pre 153 meseci
Možda ti ne znaš, ali bi njihova policija pretpostavljam još kako znala u slučaju potrebe
 
0

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 20:13 - pre 153 meseci
u slucaju potrebe policija moze i sada intervenirat. samo telekomu da vrijeme i ip i dobije natrag adresu i kucni broj.
NO FATE
 
0

Vlada666

Član broj: 256346
Poruke: 139
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+23 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 22:09 - pre 153 meseci
Citat:
Ma, kapiram ja tebe, ali takvi trolovanjem iz starta pobede sami sebe. OK, ne pobede sebe, jer su "uložili" bezličnu masu, pa nemaju šta da izgube. E, kada bi stali svojim ugledom iza svog trolovanja, onda bi imali šta da izgube.

E, zato nema svrhe polemisati sa testom na stolu - ko to radi, zreo je za ludaru.

Ne tražim ja da dekretom neko postane pametniji, nego da se dekretom ukine ne-stajanje iza svojih stavova svojim ugledom. Naravno, možeš ti da troluješ na svoju štetu. Niko ti ne brani. No, sa svojim pravim identitetom si uložio svoj ugled, hteo ti to ili ne.


1. Jel tebi jasno da ce trolovanja uvek biti i to nijedan zakon ili propis ne moze da zabrani. To je za tebe dakle dobra vest, jel tako ili losa? Kako god.

2. Potpuno ukidanje anonimnosti na internetu je tehnicki neizvodljivo, ja neumem da ti to objasnim ali ljudi koji to mnogo bolje znaju od mene mogu.

3. Propustas ogromnu poentu ove price i navodis celu raspravu u potpuno pogresnom smeru. Nebih da te uvredim ali time sto se zalazes za ukidanje anonimnosti potvrdjujes da si jako naivan.

4. Ja razumem tvoje stavove, i dobri su donekle, ali veruj mi ti i Rendi Cukenberg imate dijametralno razlicite interese u vezi sa ovom temom.


<<Koji se pas silom u lov vodi, taj zeca ne hvata.>>
<<Dok ima ovaca bice i vune>>
<<Dete mnogo milovano nikad dobro vaspitano.>>
<<Ko traži istinu mora je znati podnijeti.>>
<<Musterija je uvek u pravu>>
<<Dobro je tesko videti, a lako se pozna.>>
 
0

ar nogard
yimisin starka
gamer
unlocated

Član broj: 107116
Poruke: 170
*.netnet.rs.

Sajt: eliteptcbusiness.com


+16 Profil

icon Re: Anonimnost? Kome to treba?05.08.2011. u 23:09 - pre 153 meseci
Sve je izvodljivo sa manje ili vise uspeha.
Iskren da budem ja sam za ukidanje anonimnosti jer ne vidim potrebu da bilo sta krijem, a osim toga i do sada niko nije bio imun na otkrivanje identiteta zbog krivicnog dela tako da bi se ovo vise odrazilo na one dzabalebarose koji koriste lazni identitet za smaranje ljudi po netu a takvih ima dosta.
Mozda bi bilo i malo vise reda i malo manje gluposti kada bi iza svake pisane reci stojao pravi identitet.

ereht tuo morf ma I
 
0

[es] :: Advocacy :: Anonimnost? Kome to treba?
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47639 | Odgovora: 318 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.