Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko CentOS-a.

[es] :: Linux :: Pomoc oko CentOS-a.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5425 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pedja_N
Predrag N
nije poznata

Član broj: 221565
Poruke: 71
77.239.83.*



+4 Profil

icon Pomoc oko CentOS-a.13.06.2011. u 23:00 - pre 155 meseci
Pozdrav za uvazene Linux korisnike! ;-)
Teba mi vasa pomoc posto nisam napredni korisnik Linuxa,
osim sto sam imao "izlet " na Ubuntu od nekoliko dana pre nekog vremena,sto moze i da mi se ne racuna. :-)

Ovako,treba da skinem Cent OS (treba mi za Oracle),e sad video sam da kompletno on "tezi" nekih 4-5 giga.
Citah negde da nema potrebe da se sve skida nego samo osnovno a posle da se ubacuje preko nekog alata ono sto
mi treba.
Ako bi neko bio ljubazan da mi kaze sta i koji deo skinuti i kako posle naknadno instalirati potrebno?
Mozda sam malo konfuzan ali mislim da cete shvatiti.
Pozz
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.13.06.2011. u 23:13 - pre 155 meseci
Citat:

You can do a minimal install that just requires the first CD by performing the following two steps during the installation:

During the category/task selection, deselect all package categories, and choose the "Customize now" option at the bottom of screen.
During the customized package selection, deselect everything ( including the Base group ).

When the anaconda installer notes that additional disks will be required but you desire a one CD install, the quick answer is one or more of the following approaches:

Trim back and do a minimal install. Then once the install is up and running, pull in more packages with yum and add more options later.

http://wiki.centos.org/FAQ/Cen...d22f163a445f134fcc6c916eb3cb6e

Skineš CD#1 sa njihovih mirrora.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.13.06.2011. u 23:48 - pre 155 meseci
Ja ti bas ne preporucujem to da radis. Naleteces posle na pakao od zavisnosti. Instaliras Cent sa dvd-ja - full instalacija, posle samo pogasis servise za koje ne zelis da trce na masini i to je to, pogotovo sto sam kazes da nisi imao bas neka iskustva sa Linuxom. Moze to i dosta "finije" da se odradi, samo ne znam da li imas neki rok do kada treba da masinu stavis u produkciju ili je ovo cisto edukativnog karaktera. Ako jeste, odradi ovako kako ti je Maksvel preporucio i sta da ti kazem, spremi se da citas dosta dokumentacije :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Pedja_N
Predrag N
nije poznata

Član broj: 221565
Poruke: 71
77.239.83.*



+4 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 00:52 - pre 155 meseci
Prvo hvala za odgovore.Uh,sad sam u dilemi.
Nije bas sad da mi je hitno ali eto, ono, ne bih da razvlacim.
Da, edukativnog je karaktera tako da nisam sad nesto uslovljen necim.
Pa od ova dva nacina sta je "bezbolnije"? Da uzmem da krenem skidati sve pa
onda da narezem i i instaliram ili da krenem sa minimalizmom pa dokle doguram?
Samo plasim se da ako krenem sa minimalizmom se ne zapetljam pa ni tamo ni ovamo.
Inace znam da me ceka citanje dokumentacije,tako nam je za sve u IT-u.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 01:05 - pre 155 meseci
http://distrowatch.com/5492 Ja cesto ljudima preporucujem Live verziju ako je ima, za svaku distribuciju, da se prvo upoznas, pa ako ti se dopada - OK, mozes i da instaliras, ako ne zaboravis i ides dalje.

Buduci da se stice utisak da si ti izabrao distribuciju na osnovu nekih svojih kriterijuma i ne lutas, ipak ti preporucujem da iskoristis okolnost da Live postoji cak i za CentOS-a, nista neces izgubiti sa njim. Ljudi najcesce to naprave kao jednu zaokruzenu celinu i moze da bude vrlo korisna za probe i upoznavanje izgleda i rada i sve to bez muke, ako ne racunamo skidanje i narezivanje. A ovo je smanjena verzija, nema bas sve kao ona prava i staje na CD (700 MB). Pogledaj malo na lokaciji koju sam ti dao.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 06:47 - pre 155 meseci
Citat:
combuster: Ja ti bas ne preporucujem to da radis. Naleteces posle na pakao od zavisnosti.

Kakav pakao? Instalira minimum, pa onda yum-om povuce sta mu treba. Gde je tu "pakao"? Kdo CentOS-a je bar to lepo reseno, to je serverski distro, ne desktop zezalica. Minimalna instalacija je najbolji nacin da stavi sta mu treba, a ne da gura na server sve i svasta, pa da posle ima problem. Jedino sto mu treba malo bolji net, tj. instalacija kroz yum ce mu povuci verovatno par stotina megabajta raznihi paketa dok pokupi sta sve treba - ali to ce se desiti i ako skida full DVD.

Minimalni install je normalan nacin konfigurisanja servera. Takodje, liveCD je ocajno resenje za probati server. Covek hoce da instalira gomilu paketa plus oracle, to se ne proba u RAM-u.

@OP: Instaliraj minimalni centos i polako - dobar je izbor, ne brini. :). Radi po tutorialima za oracle i neces imati problem.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
212.200.144.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 08:33 - pre 155 meseci
Ja sam mu preporucio full install da se ne bi zezao sa povlacenjem dep-ova, buduci da je rekao da nema nekog iskustva sa Linuxom. Dovoljno mu je za sad IMHO da pripremi sistem za instalaciju Oracle-a, da se upozna sa celim sistemom - minimal install opet zahteva nekog prethodnog iskustva. A to sto je nesto instalirano na sistemu ne smeta nista ako je servis ubijen...
make love - !war
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 09:06 - pre 155 meseci
OK, slazem se da ne smeta - mada je pitanje sta covek zeli. Moze nesto uvek da se pokolje, mada je verovatnoca jako mala, plus ce ovako vise da nauci...
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
212.200.144.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 09:09 - pre 155 meseci
Naravno da hoce, nego samo ono - bojim se da mu nije previse :) A da sve sto nije potrebno za rad sistema i ne treba da bude instalirano - slazemo se u potpunosti.
make love - !war
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 14:56 - pre 155 meseci
Ja preporucujem Live zato sto vidim da je covek neiskusan, da bar vidi koja obicna stvar je gde po menijima. Eno jedan korisnik krenuo da instalira pre par dana neku slicnu veliku i vaznu stvar a ne zna da se krece po direktorijima i slicne banalne stvari. O tome je rec.

Nije mi namera nikoga da vredjam niti potcenjujem, ali je relativno cest slucaj da ljudi za svaku sitnicu dodju ovde i pitaju, sto je smor i za njih i za ostale i pise se po nekoliko stranica tema dok se jedva ne razjasni a pre toga niti su koristili Google, niti F manual.

Nikako ne tvrdim da je i kolega Pedja_N takav, ali bolje je poceti sa laksim treningom nego se odmah upustiti u tesku borbu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 16:38 - pre 155 meseci
Samo setovanje Oracle-a nije bas setnja po parku, mada dobra dokumentacija postoji i tu ne bi trebalo da bude problema.

Nije stvar u tome sto nekog ovde mrzi da coveku pomogne - naprotiv, zato smo tu...
make love - !war
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 16:57 - pre 155 meseci
Citat:
tdjokic: Ja preporucujem Live zato sto vidim da je covek neiskusan, da bar vidi koja obicna stvar je gde po menijima. Eno jedan korisnik krenuo da instalira pre par dana neku slicnu veliku i vaznu stvar a ne zna da se krece po direktorijima i slicne banalne stvari. O tome je rec.

Covek nije trazio da instalira da vidi Linux dekstop - hoce da instalira Oracle. Prvo, podrazumeva se da kad mu treba Oracle zna bar neke osnove. A i ako ne zna da ce da cita dokumentaciju. Konacno, sve i da nece - podesavanje i instalacija Oracle baez nije nesto sto se odradi za pola sata - i to jednostavno NIJE zadatak za liveCD.

Nema to veze sa bilo cim - jednostavno NE MOZES da testiras server sa liveCD-a.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.static.chello.nl.



+191 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 17:42 - pre 155 meseci
Ja verujem da mu je receno da skine LiveCD pa da uradi instalaciju sa njega, te ono sto je odabra da instalira da se skine sa neta. Sto bi bio i moj savet, dakle skini LiveCD, zatim reci install i u nekom (pri poslednjih) koracima ce te pitati koje service da ti instalira i tu odaberi sta ti treba.

Kada se zavrsi instalacija, preko apt-get mozes kasnije da dodas sta ti treba (ili obrises).
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 17:52 - pre 155 meseci
Citat:
nkrgovic: Covek nije trazio da instalira da vidi Linux dekstop - hoce da instalira Oracle. Prvo, podrazumeva se da kad mu treba Oracle zna bar neke osnove. A i ako ne zna da ce da cita dokumentaciju. Konacno, sve i da nece - podesavanje i instalacija Oracle baez nije nesto sto se odradi za pola sata - i to jednostavno NIJE zadatak za liveCD.

Nema to veze sa bilo cim - jednostavno NE MOZES da testiras server sa liveCD-a.
Ne kazem ja da moze ili ne moze da testira server. Ali cim pita sta pita, da je neodlucan izmedju skidanja varijante A ili B, znaci da je pocetnik, sto je i sam kulturno i jasno izneo na pocetku teme:

Citat:
Pozdrav za uvazene Linux korisnike! ;-)
Teba mi vasa pomoc posto nisam napredni korisnik Linuxa,
osim sto sam imao "izlet " na Ubuntu od nekoliko dana pre nekog vremena,sto moze i da mi se ne racuna.


zato sam ja i rekao to sto sam rekao. Ja vise nisam kriv .
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 17:59 - pre 155 meseci
Evo Update-a mog i odgovora mozdasamjaamozdainisam sa CentOS foruma, https://www.centos.org/modules...post_id=130451#forumpost130451 Pitanje je glasilo ovako:

"Hello, So i have a Centos 5.5 LiveCD i386 and i want a Actual Server without it just being a liveCD is there a way i can install CentOS so it stay's on my computer?

I've never had a problem installing Ubuntu or Fedora, freeBSD, Etc.

Thanks,
Mac" a odgovor ovako:

Code:

Re: Help Installing CentOS From LiveCD
    
#2
Professional Board Member
Joined: 2009/9/24
From Brighton, UK
Posts: 1547
    
The Live CD is not an installation source. You need to download the install CD/DVD to do that. 
Might want to grab them from the torrents as that way you should get the 5.6 install.


Znaci, ne moze da se instalira sa Live, sto ja nisam ni tvrdio, ali eto, da se zna.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 18:10 - pre 155 meseci
E zato sam ja i napisao ne liveCD. Ne moze sa njega install :). Mislio sam da to svi znaju... Mea culpa.

Citat:
mozdasamjaamozdainisam
Kada se zavrsi instalacija, preko apt-get mozes kasnije da dodas sta ti treba (ili obrises).

Jako tesko na centosu sa apt-get. Treba mu yum. Ne zbunjuj coveka:).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Pedja_N
Predrag N
nije poznata

Član broj: 221565
Poruke: 71
77.239.83.*



+4 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 19:52 - pre 155 meseci
Prvo izvinite sto kasnim sa odgovorima a ovde se bas lepo razvila diskusija.
Hvala za to.

Ovako jesam pocetnik u Linux-u (i ne stidim se toga) ali ne bas onaj teski tipa "je li se Linux maze na 'leba?"
Iako sam korisnik Windowsa pratim i cenim Linux zajednicu jer sta bi mi bez Linuxa kao alternative i konkurencije Win-u. ;-)
Linux mi se dopada i ozbiljno razmisljam da ga naucim i koristim,jer mislim da je danas to ipak stvar obrazovanja a ne nekog hira ili slicno.

Ovako meni je bitno da ja podignem CentOS i lepo instaliram Oracle da radi (ima tu posla),to je najbitnije,sve ostalo je sporedno.
Svidja mi se sto ako krenem sa "minimalizmom" cu dosta nauciti kako ovde jedan clan navede ali bojim se kao sto rece combuster
da mi ne bude previse pa da se slomim na tome a Oracle zapostavim.
Mislim da je ipak bolje i mozda manje "zlo" da skinem punu instalaciju i onda pogasim sta treba uz vasu konsultaciju,jer opet lakse postojece
brisati nego ubacivati meni nepoznato. :-)

tdjokic Hvala za link,znam ja za Live verzije koje su naravno odlicne za isprobavanje.Cak sam se malo i igrao pre par godina sa jednom
Knoppix verzijom. ;-)

Ovih dana cu skinuti CentOs pa cu se baciti na instaliranje i podesavanje.
Izdvojio sam particiju od 70 giga (dobro znam da je puno al' 'ajd') pa cu na nju ga instalirati.

Da li imate jos neki savet pre nego sto krenem da instaliram CentOS?

Hvala
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 20:31 - pre 155 meseci
Pedja_N ovako ti niko ne moze nista pomoci. Zasto? Zato sto nam nisi rekao nista bitno :) Jel ti imas bilo kakvu predstavu sta je i kako se koristi Oracle Database? Da li si instalirao nekada Oracle Database na Windows-u ili Linux-u? itd itd.. E tek ti onda mozemo pomoci konkretnije :)



p.s. Ne zameri na mojim pitanjima nisu zlonamerna :)
 
Odgovor na temu

Pedja_N
Predrag N
nije poznata

Član broj: 221565
Poruke: 71
77.239.83.*



+4 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 22:00 - pre 155 meseci
@ Miroslav Strugarevic

Ma molim te, kakva zlonamernost,hvala ti sto se interesujes da pomognes. ;-)

Da, znam sta je Oracle Database,sa njom se druzim vise od pola godine,kroz Apex i Sql developer.Probao sam i Toad ali mi nesto nije legao. ;-)
Instalirao sam Oracle vec vise puta na XP i na Windows 7 ali to je bilo lako.
Sa Oraclom na Linuxu,tacnije instaliranjem, nisam imao iskustva.
Tako da mi je ovo prvi pokusaj,pa cemo videti da li ce biti uspesan.;-)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pomoc oko CentOS-a.14.06.2011. u 22:15 - pre 155 meseci
Nema razloga da ne bude, samo polako korak po korak. U principu mozes da dignes Oracle za desetinu minuta (ako ne racunas pre toga zadovoljavanje dep-ova). Dobar tut: http://docs.redhat.com/docs/en...ndOptimizationforOracleV11.pdf

To ti sve vazi i za Cent :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Pomoc oko CentOS-a.

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5425 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.