Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instaliranje programskih paketa na Ubuntu

[es] :: Linux :: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5704 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Instaliranje programskih paketa na Ubuntu07.06.2011. u 18:30 - pre 156 meseci
Kako instalirati programe - programske pakete na Ubuntu sa CD-ea? Ekstenzije su *.tar.gz2

Kako instalirati ISO fajlove?
ER
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
46.188.192.*



+19 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu07.06.2011. u 18:49 - pre 156 meseci
Citat:
EmmaR: Kako instalirati programe - programske pakete na Ubuntu sa CD-ea? Ekstenzije su *.tar.gz2

Kako instalirati ISO fajlove?


ovo je komprimirani file koji sadrži source programa.

imaš synaptic manager i u njemu oko 33 000 paketa.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu07.06.2011. u 18:52 - pre 156 meseci
Šta konkretno hoćeš da instaliraš?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu07.06.2011. u 19:12 - pre 156 meseci
Evo jednog primera: rtl8192se_linux_2.6.0019.1207.2010.tar.gz, drajver za USB wireless adapter.

Skinuo sam ga na jednom Linuxu i prebacio na drugi, ne bas pomocu CD-a ali je islo u lokalu. Evo jos jednog, ovaj je bolji za diskusiju: CAPT_Printer_Driver_for_Linux_V220_uk_EN.tar.gz. Za onaj prvi sam nesto zamesao, vise mi nije jasno sta gde imam, ali ovaj drugi, CAPT .... ima u sebi svasta - i drajver i source i dokumentaciju, neka 4 razlicita direktorija.

Ako se dobro secam, postoji mogucnost da se u Synaptic prilagodi da je i CD na listi repozitorija ili jednostavno preneses sta hoces iz File managera, prekopiras sa CD u neki direktoriju u home. Posle to tamo Estrat u opet neki direktorij po volji i radis kako je napisano u uputstvu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu07.06.2011. u 22:00 - pre 156 meseci
Citat:
tdjokic: Evo jednog primera: rtl8192se_linux_2.6.0019.1207.2010.tar.gz, drajver za USB wireless adapter.

Skinuo sam ga na jednom Linuxu i prebacio na drugi, ne bas pomocu CD-a ali je islo u lokalu. Evo jos jednog, ovaj je bolji za diskusiju: CAPT_Printer_Driver_for_Linux_V220_uk_EN.tar.gz. Za onaj prvi sam nesto zamesao, vise mi nije jasno sta gde imam, ali ovaj drugi, CAPT .... ima u sebi svasta - i drajver i source i dokumentaciju, neka 4 razlicita direktorija.

Ako se dobro secam, postoji mogucnost da se u Synaptic prilagodi da je i CD na listi repozitorija ili jednostavno preneses sta hoces iz File managera, prekopiras sa CD u neki direktoriju u home. Posle to tamo Estrat u opet neki direktorij po volji i radis kako je napisano u uputstvu.


Za mene su ovo španska sela; ako ne vidim *.exe fajl ne znam šta da radim. Znam samo da kopiram i da raspakujem. Gde se nalazi uputstvo? Pootvarala sam razne tekstualne fajlove, sem delova koda i opisa sadržaja paketa nisam videla nikakvo uputstvo za instalaciju.

Synaptic trenutno nije u funkciji jer preko Ubuntu Software Center skidam nešto već par sati, nekih 50tak mb. Ovaj drugi ima opciju da se uzme sa CD ali izgleda traži da bude čisto Linux, a ja tu imam svašta (u jednom direktorijumu su Linux programi i neke Linux distribucije), a sve je to skidano kod drugara preko ADSL pod Win XP.

Citat:
jablan: Šta konkretno hoćeš da instaliraš?


Za početak Koffice (prebačeno na disk, raspakovano, šta dalje?). I OpenOffice (on je u obliku ISO fajla) (u originalnoj instalaciji nedostaje Base).

Znam, sve to mogu i on-line, ali problem je u sporoj sporoj vezi, koja je stabilna u zavisnosti kako duva vetar (bukvalno).

P.S. Kačim sliku sa sadržajem diska, pa možda imate predlog šta je najbolje instalirati, za početak, u cilju učenja.

ER
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 00:16 - pre 156 meseci
Uh! Ovo nece ici lako. Linux je drugaciji od Windowsa, ovde nema .exe pa gotovo. Vecina programa za rad neke distribucije za pocetak dolazi sa ISO. Nije mi poznato da li taj ISO moze da bude nesto drugo osim Linux distribucija. Recimo ovo linuxmint-9-gnome-cd-i386.iso je jedna kompletna distribucija, to se ne instalira kao neki program (ovde moram da se ogradim, jer nemam nikakvih iskustava sa instalacijom Linuxa iz samog Windows OS-a, to ce reci neko drugi).

Znaci, taj ISO prebacis na tvrdi disk, zatim u rezac stavis CD, nov, prazan, ili RW CD, i na njega narezes image tog ISO fajla. Sa tako narezanim CD-om mozes pokrenuti Linux u obliku Live sistema pa iz njega mozes instalirati Linux. To je onaj najobicniji nacin.

Tek onda dolazi do eventualne instalacije dodatnih programa, ali to ne ide tako - sta bilo, nego moraju biti bas za tu distribuciju, bas za tu verziju.

Meni se cini da su na ovom tvom snimku mesani fajlovi, za razne namene, to nije za pocetnika.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 00:33 - pre 156 meseci
Citat:
tdjokic: Uh! Ovo nece ici lako. Linux je drugaciji od Windowsa, ovde nema .exe pa gotovo. Vecina programa za rad neke distribucije za pocetak dolazi sa ISO. Nije mi poznato da li taj ISO moze da bude nesto drugo osim Linux distribucija. Recimo ovo linuxmint-9-gnome-cd-i386.iso je jedna kompletna distribucija, to se ne instalira kao neki program (ovde moram da se ogradim, jer nemam nikakvih iskustava sa instalacijom Linuxa iz samog Windows OS-a, to ce reci neko drugi).

Znaci, taj ISO prebacis na tvrdi disk, zatim u rezac stavis CD, nov, prazan, ili RW CD, i na njega narezes image tog ISO fajla. Sa tako narezanim CD-om mozes pokrenuti Linux u obliku Live sistema pa iz njega mozes instalirati Linux. To je onaj najobicniji nacin.

Tek onda dolazi do eventualne instalacije dodatnih programa, ali to ne ide tako - sta bilo, nego moraju biti bas za tu distribuciju, bas za tu verziju.

Meni se cini da su na ovom tvom snimku mesani fajlovi, za razne namene, to nije za pocetnika.


Nisu mi problem cele distribucije (kad bi ostalo bilo tako lako?!), već pojedini programski paket .tar.bz2 i onaj iso fajl OpenOffice (prebačen je na CD kao bilo koji drugi iso fajl, šta sada sa njim? a sigurno je verzija za linuxe - kad se raspakuje ima gomila poddirektorijuma i paketa).


Ne videh ni u Synaptic-u opciju za dodavanje fajlova off-line.

ER
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 01:12 - pre 156 meseci
Citat:
EmmaR: Nisu mi problem cele distribucije (kad bi ostalo bilo tako lako?!), već pojedini programski paket .tar.bz2 i onaj iso fajl OpenOffice (prebačen je na CD kao bilo koji drugi iso fajl, šta sada sa njim? a sigurno je verzija za linuxe - kad se raspakuje ima gomila poddirektorijuma i paketa).


Ne videh ni u Synaptic-u opciju za dodavanje fajlova off-line.
Synaptic-> Edit-> Add CD-ROM... tako pise

Dobro, znaci glavni ISO znas.

Ja vec dugo nisam nista instalirao sa strane. Ono sto sam instalirao sam spomenuo u odgovoru. Paketi se instaliraju skoro uvek iz odgovarajuceg repozitorija, jer nema potrebe da se svako muci sa kompajliranjem od pocetka. To instaliranje ide lakse preko Synaptic, jer je sve na klik, a moze i preko komandne linije, gde je sve egzaktnije ali zato treba vise da se zna.

Konkretno za OpenOffice i za moju distribuciju, Mint 9, u Synapticu ne samo da se vidi sta jos mozes da instaliras nego i ono sto je vec instalirano. Ima gomila programa tamo oko OpenOffice i sigurno da ima i za tebe.

Kako uskladiti to sto je neko skinuo sa Interneta i da li je skinuo bas to sto tebi treba to ne mogu da znam i vrlo je tesko raditi na taj nacin.

Koffice daju uz neke skracene verzije, da bi stale na CD. Ako hoces sto vise programa treba gledati u objasnjenju oko tvoje verzije pa skidati DVD. Ustvari, ti kazes da nemas ni Koffice ni OpenOffice? To je skoro nemoguce.

Koju distribuciju, koju verziju imas instaliranu na tvrdi disk? Ovo sada ispada onaj "inzenjering unatraske", idemo od cilja ka startu umesto obrnuto.

Za retke slucajeve kad nesto stvarno mora da se instalira mimo repozitorija onda u paketu postoji uputstvo ili je dato negde na Home stranici proizvodjaca programa ili na nekom forumu itd., to je vec muka. Ali se relativno retko dogadja.


Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 01:16 - pre 156 meseci
Uradi ovo molim te:

# mkdir /mnt/disk
# mount -o loop PUNOIMEISOFAJLA.iso /mnt/disk
# ls -l /mnt/disk

Onda nam ovde ispisi sta se sve nalazi unutra.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 01:21 - pre 156 meseci
Evo ti i ovo, sa sajta http://download.openoffice.org/common/instructions.html


Packages for Linux Distributions (Not compiled by OpenOffice.org staff)

Many Linux distributions now include a version of OpenOffice.org in their own native package manager format (.rpm, .deb, etc.). These packages have been built and are supported by the distributions' own teams, not by OpenOffice.org. Some distributions have strict policies around licensing, which means they have chosen to disable parts of OpenOffice.org which rely on software which does not meet their criteria (e.g. the Fedora rpms have disabled the parts of OpenOffice.org which require Java).

Tamo su data i neka objasnjenja, za ono sto su mislili da treba. Ides na OO sajt pa tamo trazis.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 11:59 - pre 156 meseci
Uh, sada se baš zapetljalo.

Ovako, od Linux-a imam:

1. Ubuntu 10.10
2. Mint 9
3. OpenSuse 11.3 Gnome

Na sva tri imam nekompletan OpenOffice (bez Base).

Samo Ubuntu može da izađe na internet. Druga dva, izgleda, muči potencijalni roming. U Ubuntu, kod podešavanja mobilne mreže, postoji opcija za isključivanje rominga, dok kod ova dva toga nema, a uglavnom je jači signal koji dolazi preko grane.

Nije mi problem da se snađem oko instalacije gotovih distribucija (u početku su me plašile particije, ali sada to već može i zavezanih očiju).
Nije mi problem da preko nekog već ugrađenog instalera (npr. Synaptic) pronađem šta mi treba i to instaliram. Čak šta više, to je mnogo bolja varijanta nego za Win. Nema lutanja po net-u, sem u izuzetnim slučajevima, razbijanja glave da li se skida trial ili full verzija i slično. Ali, opet, sve to lepo zvuči kada je pristun ADSL ili bar stabilna 3G mreža.
Da je u pitanju laptop, to bih lakše rešila: samo se pomerim nekih 30tak kilometara dalje, i eto 3G signala, a MTS ako se "ubode 3G" je prilično brz.
(evo, dok ovo pišem, EU je preuzela primat nad signalom, jer je zbog noćaš pokušaja logovanja iz Mint-a automatski prebačeno je na automatski izbor mreže)

A mislila sam, pošto već neke programe za Ubuntu imam snimljene na DVD da ih iskoristim. Ali, izgleda da od toga nema ništa.
ER
 
Odgovor na temu

dare023
Bečkerek

Član broj: 60701
Poruke: 363
*.mbb.telenor.rs.



+2 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 14:48 - pre 156 meseci
Nije to baš toliko strašno.
U svakom tom tar.gz fajlu,kad ga raspakuješ treba da ima Readme ili install,tu imaš kako se instalira.
U principu je ovako:
- desni klik na tar.gz > open with archive manager (ili nešto slično) i raspakuješ u neki folder po želji,
- desni klik na folder > open in terminal,

u terminalu : ./configure && make && sudo make install (tražiće ti root lozinku)
To bi trebalo da je to,s tim da imaš sve što treba instalirano,ako nemaš moraćeš paket po paket.

Što se tiče openoffisa : ponoviš prva dva koraka i u terminalu kucaš ./install (mislim da je tako,ali sigurno imaju tamo neke instrukcije)

[Ovu poruku je menjao dare023 dana 08.06.2011. u 16:24 GMT+1]
dare023
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 15:00 - pre 156 meseci
To je nešto što i mene još uvek odbija. Taman rešim da počnem, sve odradim i zapne na nekom tar.gz. Džabe mi readme, odradim po njemu ali obično odbije da tako uradi što znači da nema ono što je potrebno a kada pokušam da i to rešim, onda kaže da nema još nešto ... kod petog-šestog nivoa odustanem. Sačekam da se taj prg pojavi na redovnom apdejtu ... ali dotle se pojavi neki sledeći i opet zapne kod instalacije tar.gz varijanti. Zar je toliko teško da se automatizuje i tako privuku gušteri koji bi to hteli??
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
46.188.190.*



+19 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 15:11 - pre 156 meseci
ubuntu i linuxmint imaju ugrađen package manager (synaptic) u kojem se nalazi popis od 33 000 paketa.
ima sve što treba.
kad već skidate pakete, gledajte da je paket zapakiran kao: deb ili bin.
ovo je na debianu, a na ubuntu je isti package manager kao na mintu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 16:33 - pre 156 meseci
Kad god mogu ali ponekad bude izuzetak. Nekoj prethodnoj verziji Minta sam hteo da ubacim novi ... hm, beše QMMP plejer, mogla je da se pokupi sa synaptica neka starija verzija a nova je postojala samo kao tar.gz. Tada sam odustao a u sledećem Mintu je bio novi QMMP ... a takve situacije me nerviraju. Sada vidim da se pojavljuje uTorrent (mada server verzija) kao tar.gz i opet sve isto. U nekom sledećem Mintu (ili ostalima) će da se pojavi ali do tada ...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 16:36 - pre 156 meseci
Citat:
calexx: Zar je toliko teško da se automatizuje i tako privuku gušteri koji bi to hteli??
Jeste. Evo sada - Open Office se izbacuje a ulazi onaj Libre kako li, posvadajali se nacisto. Cim je vise od jednog programera odmah tu treba i "desetar" da komanduje a toga u Linuxu nema.

Izbegavajte bilo kakvo instaliranje "sa strane", uvek najpre dobro proverite ima li to nesto u Synaptic, pa bas ako mora onda uzmite to sa strane. I onda se naoruzajte sa gomilom strpljenja i trazite po forumima itd.

Ja se upravo javljam pomocu novog USB bezicnog adaptera, brzog kao munja - teoriski 300 Mb/s, koji na pocetku nije radio sa svojim drajverom a posle sam na Ubuntu forumu nasao jos neke 3 komande koje treba odraditi i sad radi bas kao munja, brze nego preko Ethernet kabla, ali sam usput odustajao nekoliko puta i vracao se na stari adapter.

Zao mi je zbog koleginice koja ima slabu konekciju, bez toga je zaista tesko.

Ponavljam - cesto iste verzije jedne distribucije dolaze na razlicitim medijima, bas zbog ovoga. Znaci, uzeti DVD ako ga ima, tamo je najverovatnije sve. Ili neku drugu distribuciju koja je cista kopija one koja ti treba, kao sto je http://distrowatch.com/table.php?distribution=ultimate koji dolazi na DVD sa 2,4 GB programa, sve je natrpano na taj jedan DVD i za koga smo se bas pitali - kome to treba? Sad znamo.

Glenn Cady has announced the release of Ultimate Edition 2.9, an Ubuntu-based live DVD with a choice of four desktops (KDE, GNOME, Xfce and Openbox), many extra applications, hardware drivers and media codecs: "Ultimate Edition 2.9 was built off Ultimate Edition 2.8 which is built off Ubuntu 10.10 'Maverick Meerkat'. All updates fully updated / upgraded, old kernels purged, new initrd and vmlinuz rebuilt. Ultimate Edition 2.9, as with all odd release numbers, was built with KDE users in mind. Ultimate Edition 2.9 has KDE, GNOME, Openbox and Xfce environments, user selectable at login. A crisp new theme (121 to choose from) and tons of new software. LXDE was broken at time of build on the 32-bit side, so it did not make the cut."
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
178.160.18.*



+19 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 16:53 - pre 156 meseci
Citat:
calexx: Kad god mogu ali ponekad bude izuzetak. Nekoj prethodnoj verziji Minta sam hteo da ubacim novi ... hm, beše QMMP plejer, mogla je da se pokupi sa synaptica neka starija verzija a nova je postojala samo kao tar.gz. Tada sam odustao a u sledećem Mintu je bio novi QMMP ... a takve situacije me nerviraju. Sada vidim da se pojavljuje uTorrent (mada server verzija) kao tar.gz i opet sve isto. U nekom sledećem Mintu (ili ostalima) će da se pojavi ali do tada ...


ubuntu ili debian s ovime nemaju problema, jer redovno se izdaju update-i i u synapticu automatski vidiš da li se pojavila nova verzija paketa, bit će ti zvjezdica.

a to da moraš imati najnoviju verziju, nema smisla.

sad dolazi libre office 3.3, a upravo su izdali 3.4 i sad bi to bio razlog da se ne koristi linux?

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 18:06 - pre 156 meseci
Nisam hteo najnoviju verziju zbog toga nego je u toj novijoj rešen problem nekih audio formata koji nisu radili u staroj ... praktično mi je stara bila naupotrebljiva a novu nisam umeo da instaliram. Odradim po uputstvu ... a ne, fali to i to. Nekako i to nađem, pokrenem ... a ne, sad fali ovo i ovo ... posle nekoliko kruga sam odustao. Sada mi je to rešeno, u paketu je nova verzija ... ali sada pomalo zapinje na uTorrentu. Ma ne žurim. ;)
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
178.160.18.*



+19 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 18:17 - pre 156 meseci
pa ima nekoliko torrent paketa u synapticu.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu08.06.2011. u 19:29 - pre 156 meseci
Naravno da ima, ali je meni uvek najlakše da koristim isti program zbog nekih pravila, posle lako prebacim sadržaj iz Windows verzije. Kasnije sam odradio sa nekim od torrent klijenata ali mi je uzelo mnogo vremena. Tako mi rade Firefox, Thunderbird i slični zajednički programi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instaliranje programskih paketa na Ubuntu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5704 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.