Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Autorevers dc motora

[es] :: Elektronika :: Autorevers dc motora

[ Pregleda: 3808 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Autorevers dc motora30.05.2011. u 00:59 - pre 157 meseci
Ima li ko ideju ili neki predlog za sledeći problemčić, vezan za jedan moj hobi projekat

Motor se nalazi na klizaču i ide levo desno po njemu, kako rešiti to da kada motor dođe do tačke B automatski dobije promenu polariteta napajanja i krene nazad ka tački A pa onda tamo opet isto promena polariteta i tako u krug dok mu ne isključim napajanje. Kontam da može nekim 555 kolom da se odradi sa tasterima na tački A i tački B koji bi signalizirali da je došao do kraja, ali mi ideje ni google nešto ne idu od ruke danas.

Svaki predlog dobro došao, inače motor je 12V i vuče 2A pri maks opterećenju
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Autorevers dc motora30.05.2011. u 15:50 - pre 157 meseci
na postolje motora1 montiraj dvopolni preklopni kiper prekidač i uveži ga kao preklopnik polariteta.
Na srednje (preklopne) kontakte vežeš motor na leve + i - ,a na desne - i + .
Isto možeš postići i sa unakrsnim prekidačem za kućnu instalaciju,ali je teže napraviti mehanizam koji će preklapati
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-1.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Autorevers dc motora30.05.2011. u 17:38 - pre 157 meseci
dva granicna tastera - prekidaca , dva relea na 12V , vezes jean taster da ti rele pali preko samodrzeceg kontakta a drugi taster da ti gasi isti rele tj da prekida samodrzeci kontakt , taj rele da ti pali i gasi drugi rele koji ce sa duplim radnim i mirnim kontaktima da ti menja smer motora.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Autorevers dc motora31.05.2011. u 04:54 - pre 157 meseci
Zanimljivi predlozi, danas imam malo slobodnog vremena pa ću probati varijante i ove vaše a i nešto moje što nađoh kod kolege iz komšiluka, da vidim kako koja radi.

Gledam da bude što prostije, da se ne mlataram mnogo, inače je je u pitanju šiacu masažer



Elektronika je spržena jer nisu imali original adapter pa na ko zna koliko su ga stavili i ubili mikrokontroler zajedno sa 7805 i još par komponenti.
Jedina prednost njihovog original, u odnosu na vaša rešenja i neke moje ideje je bila ta da je imao opciju auto parkiranja motora uvek u donji položaj nakon gašenja, i tri moda rada masaža samo gornjeg ili donjeg dela leđa i masaža celih leđa.

Sa šemom koju nađoh kod ovog kolege bih nekako mogao da postignem da ima opciju rada samo u određenom delu, jer već ima tastere za signalizaciju duž cele putanje, javiću šta sam uradio možda zatreba nekome.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-1.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Autorevers dc motora31.05.2011. u 17:07 - pre 157 meseci
onda bi to mogao postici sa tri do cetiri vibromotora tj obicna DC motorica na cije osovine montiras po cekic, naravno ne pravi vec kao teg u obliku pljosnatog valjka koji je u ekscentru i pri brzoj rotaciji dobijas vibraciju, ako bas hoces pomeranje levo-desno onda montiras taj vibromotor na sinu i da ga pomera brezon na drugom motoricu koji bi bio upravljan ovom semom koju sam ti postavio, a prekidacima bi birao koje motore ces da aktiviras a koje ne...

ako neces da ubacis releje onda mozes odraditi sve sa jednim mosfetom, jednim H mostom, granicnim tasterima i dva tranzistora... (mislim na promenu smera motora)
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Autorevers dc motora02.06.2011. u 09:49 - pre 157 meseci
Testirao sam ovaj nacrt koji sam uzeo od prijatelja i to izgleda radi, danas ću da odradim sve kulturno na pločici i da upakujem unutar ove "stolice".
Inače je u pitanju isti masažer kao sa slike nema potrebe za vibro motorima, mehaniku imam ali mu je problem bila elektronika.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Autorevers dc motora

[ Pregleda: 3808 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.