Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prenos podataka preko radio talasa...

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Prenos podataka preko radio talasa...

[ Pregleda: 3616 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Neshet
Anaheim

Član broj: 93629
Poruke: 69
*.socal.res.rr.com.



Profil

icon Prenos podataka preko radio talasa...27.05.2011. u 13:20 - pre 156 meseci
Pozdrav

Ovde sam napisao da mi treba program koji ce da radi preko radio talasa...

http://www.elitesecurity.org/t430248-0#2876943

"Za sada samo program koji ce da salje podatke preko radio talasa recimo od racunara do uredjaja, recimo kada na uredjaju pritisnem dugme, racunar primi jedan signal i onda salje drugi signal koji bi aktivirao zvuk na uradjaju, sample od zvuka bi se nalazio na tom uredjaju, znaci racunar bi morao samo da salje signal koji bi aktivirao taj zvuk... Trebalo bi da ima mogucnost da taj isti signal salje na vise uredjaja, 2-3-5-10-100..."

Zanima me sta mi treba od uredjaja za ovako nesto, i dali je to uopste moguce, kakva antena mi treba na racunaru a kakva na uredjaju, na uredjaju bi antena trebala biti veoma mala....

Koliko bi bio maximalni domet sa ovim i dali bi bilo kasnjenja od trenutka pritiska dugmeta do povratka signala??

Hvala

Pozdrav, Shone


Share The Knowladge!
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
46.174.96.*



+13 Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...28.05.2011. u 23:09 - pre 156 meseci
Ne vidim razlog zbog cega ne bi moglo ovo da se izvede. Koliko sam shvatio sa jedne strane bi se nalazio racunar kao komandni uredjaj a sa druge vise drugih elektronskih uredjaja (mozda iz oblasti kucne elektronike kao sto su tjuneri, TV aparati ili bilo sta drugo). Kako sa te druge strane nije drugi racunar mogao bi se koristiti frkventni opseg namenjen telekomandi npr. 433 MHz. Cetvrttalasna vertikalna antena za ovaj opseg je dugacka 17 cm. Ne znam da li bi ovo bilo previse za tvoje zamisli. Postoje gotovi moduli za ovaj (i druge ISM opsege, recimo 868 MHz). Mislim da su dozvoljene snage za ovaj opseg 100mW i to bi bilo dovoljno za nekih 100 metara, mozda i vise, znaci to je neki domet, mada zavisi od raznih faktora (osetljivost prijemnika, konfiguracija terena, postojanje ili odsustvo prepreka i sl.) Moglo bi se prigladnim projektovanjem obezbediti da vise uredaja istovremeno bude povezano i da samo odredjeni odgovara na signal i reaguje na odredjeni nacin. Sto se tice vremena odziva ono bi moglo biti veoma kratko, recimo red velicine ms (milisekund).
Eto, nadam se da sam ti nesto pomogao. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Neshet
Anaheim

Član broj: 93629
Poruke: 69
*.sub-166-250-70.myvzw.com.



Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...29.05.2011. u 03:13 - pre 156 meseci
Hvala na odgovoru.

Koliko velika antena mora bii na racunaru a kolika na uredjajima? Na utedjaju antena moa biti veoma mala, ne veca od one na toki-voki.... Vidim za domet si napisao da je max 100 metara, meni bi trebalo 2-3km mozda cak i 5, pomocu kakve opreme se to moze uraditi?
Share The Knowladge!
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
46.174.96.*



+13 Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...29.05.2011. u 08:20 - pre 156 meseci
Kad sam pisao prvi odgovor, a pisao sam ga na osnovu relativno sturih informacija koji si izneo, nisam mislio da ti trebaju tako veliki dometi. Naveo sam kao primer cetvrt talasnu vertikalku kao relativno kratku antenu koja za opseg koji sam pomenuo, a to je 433 MHz. Prilicno je uobicajeno da su antene sa jedne i druge strane tj. i na predajnoj i na prijemnoj strani, priblizno istih dimenzija. To doduse nije pravilo ali je cesto tako. Postoje razne vrste antena, pa otuda moze i razlika da se pojavi. Cetvtalasna anatena je prilicno mobilna, da tako kazem i zato sam nju naveo kao primer.
Kao klinac sam pravio razne radio uredjaje i nisam mario za zakonsku regulativu, koju doduse nisam ni poznavao. Sada, razmisljam o tome na neki drugi nacin i sigurno ne bih radio nesto sto znam da je nezakonito pa cak i sto smeta ostalim korisnicima radio uredjaje bilo koje namene i frekvencije. Ako zelis da tvoj projekat ipak bude koliko toliko legalan, morao da koristiti frekventne opsege koji se smeju koristiti za takve namene i koristiti dozvoljene snage. Naravno, takav projekat treba da zadovolji tvoje potrebe, tj. da ispuni ciljeve koje si ti zadao kao projektni zadatak. Po meni, uzimajuci u obzir sve sto je dosada receno, ti bi mogao da koristis ISM opsege (433MHz, 868MHz, 1.2GHz, 2.4 GHz). Povecavanjem frekvencije dobijaces sve krace antene. Tako recimo na 2.4 GHz ces imati cetvrtalasnu vertikalku duzine svega nekih 31 milimetar, sto je verujem, sasvim dovoljno maleno. Problem dometa, medjutim i dalje ostaje.
Da se razumemo, domet radio talasa se moze prosiriti prakticno na bilo daljinu ali to povlaci za sobom postavljanje spoljnjih antena sa usmerenim snopom zracenja uz postojanje opticke vidljivosti izmedju predajne i prijemne strane i/ili uz povecanje snage. Na primer, u wireless Internetu koji radi na opsegu 2.4 GHz a postoji i na 5.8 GHz, nije nikakav problem savladati rastojanje cak i od vise desetina kilometara ali radi se o antenama koji nisu tako malih dimenzija. Takve antene se montiraju po krovovima kuca, zgrada i slicnih, sto visljih objekata. Snaga ostaje i dalje 100 mW. Medjutim, imam utisak da ti ovakva glomazna infrastruktura uopste ne odgovara. Snagu, opet, ne smes povecavati jer je to nelegalno.
Kao zakljucak, ne vidim nacina da su u okviru legalnog ostvare OVAKVI DOMETI i u OVAKVIM USLOVIMA, kako sam ih ja shvatio. Ispada da samom sebi protivurecim u odnosu na moj prvi post iz ove korespodencije, ali razlog za to je sto su se pojavili neki novi detalji za koje nisam znao tada.
Nadam se da sam nesto pomogao.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Neshet
Anaheim

Član broj: 93629
Poruke: 69
*.socal.res.rr.com.



Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...29.05.2011. u 10:45 - pre 156 meseci
Hvala ti na odgorovu.

Znaam da bi bilo ilegalno ali to nije problem posto bi izganjao sve potrebne dozvole, zavisno od frekfencije koja bi se morala koristiti. Znas li kako ide to ok dozvola ??
Vidim da se mnogo razumes oko radio talasa itd... Imas li mozda skype ili ako mi mozes dati svoj mail...

Dali bi pomoglo ako bi antena na racunaru bila veca? I sta bi se desilo recimo u sumi, kisi, snegu it... a da je uredjaj udaljen oko 400-700 metara od antene??

Hvala jos jednom.

Pozdrav
Shone
Share The Knowladge!
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
46.174.96.*



+13 Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...29.05.2011. u 20:44 - pre 156 meseci
Situacija bi se izmenila u slucaju da neko ima regularnu dozvolu za rad na nekim frekvencijama i kada ne bi bio ogranicen na male snage. Kako ide takva procedura, zaista mi nije poznato. Nisam se interesovao niti sam imao potrebu za tim, cak ne mogu ni da tvrdim da se takva dozvola moze dobiti. Vidim u tvom profilu da pise da si iz Anahajma, USA tako da pogotovo za tu zemlju ne znam kakva je zakonska regulativa. Ako si ipak u Srbiji, nadlezan je RATEL, postoji njihov sajt, gde se verovatno moze doci na odgovora. Praksa nas medjutim uci da savladavanje administrativnih prepreka zna da bude gotovo nesavladiv problem u RS Srbiji u nekim situacijama. U tom pogledu ne delim tvoj optizam sto se dozvole tice, no, da ne baksuziram...
Sto se tice "vece antene", kako ti to kazes, mogu da kazem da bi se sustinski pomak u smislu dometa radio veze bi se postigao postavljanjem spoljnih antena a narocito ako bi te antene bile sa usmerenim dejstvom tj. sa velikim pojacanjem, makar sa jedne strane. U sustini portabl antene imaju malo pojacanje i nema tu nesto velikih i malih antena. Mozda bi se za neke vise frekvencije mogle koristiti antene koju bi bile, da ih tako nazovem, "stone antene", tj. da mogu da se smeste na sto odnosno u nekoj prostoriji i da to ne deluje skaradno i tu bi eventualno moglo dobiti nesto na dometu.
Sto se tice vremenskih uslova (kisa, sneg, magla, prepreke...) oni uticu u odredjenoj meri na prostiranje i efikasnost radio talasa ("propagacija") na negativan nacin, tj. unose slabljenje. Koliko je tacno (slabljenje bi se izrazilo u dB) zavisi od konkretnih okolnosti i to je vec pitanje koji bi zahtevalo vrlo ozbiljnu analizu.
Poslacu ti moj mail na PP.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Neshet
Anaheim

Član broj: 93629
Poruke: 69
*.socal.res.rr.com.



Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...29.05.2011. u 21:56 - pre 156 meseci
OK, raspitacu se ovde kako ide to oko dobijanja licensi za radio freq.

Nisam ti rekao da bi se ti uredjaji morali kretati, recimo da je racunar sa glavnom antenom na jednoj poziciji a svi ostali uradjaji bi bili u pokrenu, ljudi bi ih nosili, zato antene na uredjajima i ne mogu biti velike. Ne obracajuci paznju na zakon o frekfencijama dali je moguce izvesti tako nesto, da je recimo antena na racunaru ne veca od 50cm i ne vislja od 2 metra... To bi moralo da radi u svim uslovima, kisa, sneg, sunce, noc, dan, grad, selo, suma itd...

Hvala ti.

Pozdrav Shone
Share The Knowladge!
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
46.174.96.*



+13 Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...29.05.2011. u 23:00 - pre 156 meseci
Ako je racunar stacionaran, onda verujem da nece biti problem da se izvuce spoljna antena i tada bi problem bio lako resiv i sigurno bi se sa recimo 5 W moglo nekoliko kilometara dobaciti. Takva antena bi mogla biti sa kruznom karakteristikom tj.da ima podjadnak prijem/predaju u 360 stepeni podjednako i da je montirana tako da nadvisuje okolne objekta. Ovakvo resenje bi bilo idealno i tada bi prenosni uredjaji (koje nose ljudi) mogli raditi sa malim snagama.
Ukoliko se insistira da antena bude unutrasnja, tada bi snaga morala da bude znatno veca nego da je spoljnja a i tada se ne bi moglo sa sigurnoscu tvrditi pouzdanost, jer ne znam kakva je konfiguracija terena i koliko je konkretno povoljna/losa za primopredaju. U principu sto je polozaj radio -uredjaja visi to je povoljnija situacija u smislu kvaliteta prijema/predaje. Ja ne bih mogao da tvrdim ili pricam napamet koliko bi to bilo, to zavisi od konkretne situacije. Isto tako to bi uticalo i na snagu onih prenosnih uredjaja.
Mislim da ti svi ovi moji odgovori mogu sluziti vise kao neka smernica, jer je ocigledno u pitanju prilicno kompleksan i, rekao bih, specifican projektni zadatak. Tako da tu moraju strucnjaci koji ce ti sve ovo odraditi, izaci na lice mesta i razmotriti sve aspekte - pre svega mislim na to gde bo konkretno se ti mobilni uredjaji se mogli naci tj. u kakvu poziciju u odnosu na tu centralnu/komandnu tacku, koliko bi moglo maksimalno biti daleko itd. ovako, vise je to nagadjanje i pomalo tapkanje u mraku.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Neshet
Anaheim

Član broj: 93629
Poruke: 69
*.socal.res.rr.com.



Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...29.05.2011. u 23:17 - pre 156 meseci
Da ovo do sad sto si mi napisao mi je VEOMA pomoglo, da odlucim dali uopste da pocinjem bilo sta od ovoga...

Problem je sto taj racunar mora biti veoma lagan, to ce verovatno biti custom made racunar, sa posebnim operativnim sistemom i touch screen i mora biti mobilan, da ga je lako spakovati i preneti sve zajedno sa antenom. Teren nece biti jedan, vec treba da to koristim gde god hocu, dal' u sumi, parku, parkingu, izmedju zgrada itd itd. E sad po ovome sto si mi do sada napisao, ako sam dobro shvatio sto je veca snaga antene bolji je signal, moram da imam opticku vidljivost sa uredjajima ??

Sta bi po tebi bilo najbolje resenje za to neobracajuci paznju na cene uredjaja, license itd??

Hvala

Pozdrav Shone
Share The Knowladge!
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
46.174.96.*



+13 Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...30.05.2011. u 00:31 - pre 156 meseci
To sto si sada, na kraju izneo je najteza moguca varijanta. Mislim da bi ovde moralo da se radi sa prilicnim snagama obzirom da su moguce i najnepovoljnije situacije.
Opticka vidljivost daje najbolje rezultate i omogucuje koriscenje minimalnih snaga, analogno tome njeno nepostojanje, znatno otezava stvar. Ne, nije neophodna opticka vidljivost. Radio talasi prolaze kroz prepreke kao sto su zidovi, sume.... ali ih te prepreke vise ili manje slabe. Koja prepreka i koliko to je vec jako opsirna tema. Svaka prepreka se drugacije ponasa i unosi drugacije slabljenje. Dodatno komplikuje stvar sto se razlicite frekvencije radio talasa razlicito ponasaju pri nailasku na razlicite prepreke.
Sto antene imaju vece pojacanje, to su moguce manje snage i prijem je bolji. U tvom slucaju posto su sve antene mobilne, malo je besmisleno sada raspravljati o tome, jer je izbor antena veoma suzen iz jednostavnog razloga sto dobar deo tih antena koje imaju dobre karakteristike i veliko pojacanje - ti jednostvno ne mozes da koristis na terenu. Sigurno neces poneti satelitski dish ili Yagi antenu i setati se sa njom kroz park. Isto vazi za tvoje korespodente.
Projektni zadatak koji ti dajes je vrlo komotan, da tako kazem i prakticno je nemoguce dati nekakv konkretan odgovor. Evo, da ti dam jedan primer - mobilna telefonija (GSM). Radna frekvencija je oko 900 MHz. Mislim, zna se tacno koje su to frekvencije, ali nije to sad bitno. Mobilni telefoni imaju maksimalne snage 2W. Bazne stanice imaju snagu oko 250 - 300W. Medjutim, mobilni operater moze da montira svoj toranj gde god zeli i da podigne antenu na proizvoljnu visinu, sto mu garantuje dobar prijem. Precnik u kojem jedna bazna stanica moze da radi je oko 30-40 km maximum. Zamisli sad koja bi trebala da bude snaga te bazne stanice kada bi antena trebala da bude na tlu i kada bi ona mogla da bude mobilna, da je neko premsesta kroz sume, doline, gusto naseljena gradska podrucja sa mnogo metalnih konstrukcija i slicne stvari. verovatno bi trebala da ima par kW (hiljada Wati), pa ni tada ne bi bio garantovan dobar prijem u nekim najnepovoljnijim situacijama. Hocu da ti kazem da dobra antena i dobar polozaj antene (znaci stabilna, sa dobrim karakteristikama, visinom itd) cesto ne moze nikakvim snagama da se nadomesti.
Eto, ti sam izvuci zakljucak, jer ja ne znam sta bih ti rekao drugo. Verujem da tu moraju da se koriste neke snage od 5-10W, jer predpostavka je da ce biti tu i polozaja u gusto naseljenom podrucju sa dosta armiranog betona i drugih prepreka. To nije uopste mala snaga za mobilne uredjaje i zahteva jake (i teske ) izvore energije (baterije, akumulatori), da bi se obezbedilo kakvo - takvo vreme autonomije a to je u suprotnosti sa tvojim zeljama. Sto ides na vrece frekvencije, bice i antene manje, medjutim sto su frekvencije vece to je i cena elektronike skuplja, jer su izlazni tranzistori za velike snage na visokim frekvencijama skupi. Nije bas lak zadatak.
Nemam vise vremena, kasno je vec. Mozda ova tema sutra privuce jos nekog pa pocnu neke polemike i saznas neke nove detalje i mozda neka druga misljenja. Jedino znam da se necu upustati u neke rasprave, ako ih bude.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Neshet
Anaheim

Član broj: 93629
Poruke: 69
*.socal.res.rr.com.



Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...31.05.2011. u 07:23 - pre 156 meseci
Ok hvala ti mnogo na pomoci i na utrosenom vremenu da napises sve ovo :) Dosta si mi pomogao da shvatim kako to radi.

Vidim da ce biti veoma tesko postici daljunu od 1,2 ili 3 KM, ali mislim da bi nekih 300-800 metara trebalo raditi?? Ne planiram da saljem dosta podataka putem radio talasa, slao bi se samo signal koji bi aktivirao zvuk na uredjaju...
Imam jos par pitanja...

Dali je moguce odrediti odakle dolazi signal, recimo imam 3 uredjaja, jedan levo jedan u sredini i jedan desno, kad pritisnem dugme na uredjaju sa leve strane on ce slati signal do racunara e sad dali je moguce da racunar pozna da je taj signal dosao sa leve ili desne strane, pa ako je sa leve da salje signal koji ce aktivirati zvuk na ostalim uredjajima koji ce prestavljati zvuk sa leve strane, tako da recimo samo levi zvucnik (svaki uredjaj ce imati zvucnie ili slusalice) radi ili obratno...
Moze li se slati vise signala u isto vreme, recimo taj signal od uredjaja do racunara i glas, tako da bi se moglo i komunicirati??

Hvala

Pozdrav Shone
Share The Knowladge!
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
46.174.96.*



+13 Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...31.05.2011. u 16:19 - pre 156 meseci
Lokacija radio-predajnika se moze odrediti ako postoji sistem vise prijemnih antena koje imaju usmerene antene ili koje mogu da precizno mere vreme njegovog odziva i neke druge sofisticirane metode. U konkretno tvom slucaju nije moguce odrediti lokaciju. Moguca je jedino identifikacija svakog pojedinog uredjaja ako bi komunikacija bila digitalna i tada bi svaki od njih mogao da u sastavu signala koji odasilja, daje i svoju identifikaciju tj. jedinstvenu kombinaciju nekakvog signala po cemu on (i svaki drugi iz te mreze) bio jedinstven. To ti je odgovor i da li bilo moguce slati vise signala istovremeno. Odgovor je "da" i to na taj nacin da se se svakom pojedinom uredjaje salje signal koji bi recimo pocinjao jedinstvenom sekvencom po cemu bi svaki uredjaj znao da se signal bas njemu upucuje, dok bi ostali recimo ignorisali ako signal nije za njih. Sve zavisi kako sistem funkcionise tj. kako je koncepiran.
Sto se tice dometa, moguce je savladati i veca rastojanja ali ako je potrebna neka visoka pouzdanost tada bi maksimalna snaga na kojoj uredjaji mogu raditi bila prilicno velika, mozda i prevelika kada su u pitanju neka veca rastojanja (mislim na uredjaji koji su mobilni, kako ti to trazis) i kada su u pitanju moguca okruzenja kako ti navodis (u svim vremenskim uslovima, sa promenljivim rastojanjem, sa svim mogucim vrstama okruzenja itd.) Kao sto znamo iz fizike polje slabi sa kvadratom rastojanja tako da bi angazovane snage rasle po kvadratu u odnosu na rastojanje. Znaci pod identicnim tehnickim uslovima bila bi potrebna 4 puta veca snaga za duplo vece rastojanje itd. Sto se tice to levi - desni zvucnik, bla, bla, to bi se dalo resiti softverski, tj. naknadnom obradom primljenog signa pomoci mikrokontrolera ili kako vec, i kasnije reakcijom na njih.
Kako se ulazi dublje u pricu pojavljuju se novi zahtevi i vidim da stavr postaje vrlo kompleksna.

Izvinjavam se indiskreciji, kakav je ti projekat koji zahteva izgradnju ovako slozene infrastrukture?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Neshet
Anaheim

Član broj: 93629
Poruke: 69
*.socal.res.rr.com.



Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...31.05.2011. u 21:40 - pre 156 meseci
Ti si kao google, sta god da te pitam ti imas odgovor :)))

Radi se o ogromnom projektu, ovo je samo jedan deo projekta, sve ostalo otprilike znam kako bi radilo samo me bunilo ovo sa radio talasima ali zahvaljujuci tebi i to mi je postalo jasnije... Dodao sam te na skype pa kad se cujemo napisacu ti opsirnije o cemu se radi.

Hvala ti jos jednom.

Pozz
Shone
Share The Knowladge!
 
Odgovor na temu

Uranijum
R. Srbija

Član broj: 54551
Poruke: 266
46.174.96.*



+13 Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...01.06.2011. u 13:58 - pre 156 meseci
Hvala na komplimentu.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...01.06.2011. u 14:04 - pre 156 meseci
Citat:
Neshet: Ti si kao google, sta god da te pitam ti imas odgovor :)))


Narvno da zna kad sve pitaš nešto što zna svako ko se iole razume u problematiku :)

Nego, s obzirom na tako veliki projekat, nešto ti tu mnogo fušerski planiraš. Pošto ne daješ nikakve konkretne podatke, teško je dati ti neki konkretan savet osim onog da sve to obro isplaniraš i da vodiš računa o propisima, jer izgleda da to što tebi treba zahteva čak i licencni opseg i sve što uz to sledi.
 
Odgovor na temu

Neshet
Anaheim

Član broj: 93629
Poruke: 69
*.socal.res.rr.com.



Profil

icon Re: Prenos podataka preko radio talasa...01.06.2011. u 18:51 - pre 156 meseci
Nije fuserski, vec nema potrebe da pisem o svemu a i ne zelim, pitao sam sto me zanimalo i covek mi je lepo objasnio, ako me bude jos nesto zanimalo pitacu.... :)
Share The Knowladge!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Prenos podataka preko radio talasa...

[ Pregleda: 3616 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.